لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

ناهماهنگی بطنی چیست؟

ناهماهنگی بطنی || پزشکت
فهرست مطالب

ناهماهنگی بطنی در اثر عدم هماهنگی بین ضربان بطن های قلب ایجاد می شود. در این شرایط بطن ها (دو حفره پایینی) قلب به طور هماهنگ نمی توانند ضربان خود را انجام دهند. در صورت بروز ناهماهنگی Ventricular ممکن است به اصطلاح خون در قلب گیر کند و به طور موثر به بقیه بدن منتقل نشود. تست‌ها و درمان‌های تشخیصی زیادی برای افرادی که با ناهماهنگی Ventricular زندگی می‌کنند وجود دارد. اما تشخیص به موقع و درمان فوری می تواند از بروز عوارض احتمالی آن پیشگیری کند. برای همین ما سعی کرده ایم در این مقاله از پزشکت هر آنچه که باید در مورد ناهماهنگی بطنی از علل تا علائم آن بدانید را مورد بررسی قرار دهیم. پس اگر فکر می کنید علائمی از بیماری های قلبی دارید بهتر است برای تشخیص بهتر وضعیت خود این مقاله را تا انتها بخوانید.

ناهماهنگی بطنی چه زمانی بروز می کند؟

Ventricular disharmony اصطلاحی است که برای توصیف زمانی که حفره های قلب از الگوی منظم خود خارج می شوند، کاربرد دارد. حفره های قلب باید پر از خون و پمپ شوند تا خون را به طور موثر به بقیه بدن منتقل کنند. هنگامی که محفظه ها از هماهنگی خارج می شوند، قلب به طور ناکارآمد حرکت می کند و در نتیجه نمی تواند به طور موثر پمپاژ کند.

قلب می‌تپد و باعث می‌شود بطن‌ها با هم منقبض شوند تا خون را به بقیه بدن انتقال دهند. هر گونه ناهماهنگی در انقباضات بطنی ممکن است باعث تجمع خون در قلب شود. این وضعیت می تواند منجر به مشکلی شود که به نام نارسایی احتقانی قلب شناخته می شود.

انواع ناهماهنگی بطنی || پزشکت

انواع ناهماهنگی بطنی

Ventricular disharmony به چندین نوع تقسیم می شود. برخی از انواع بر اساس محل آنها عبارتند از:

 • ناهماهنگی داخل بطنی: این وضعیت معمولاً در اکوکاردیوگرام زمانی که یک حرکت غیرطبیعی در بطن چپ وجود دارد تشخیص داده می‌شود. در بسیاری از موارد، بخشی از بطن چپ زود فعال می‌شود در حالی که بخشی دیگر به تأخیر می‌افتد و در نتیجه نیروی داخلی بطن نامتعادل می شود.
 • ناهماهنگی بین بطنی: این شکل از ناهماهنگی زمانی رخ می دهد که بطن راست و چپ به طور جداگانه از یکدیگر منقبض شوند. در حالت کلی بطن‌های راست و چپ معمولاً با هم کار می‌کنند تا خون را به سایر اندام‌های بدن فشار دهند. اما در صورت بروز ناهماهنگی در بین آنها توانایی آنها در پمپاژ خون کاهش می یابد.
 • ناهماهنگی دیاستولیک: دوره دیاستولیک چرخه قلبی زمانی که قلب پر از خون شود، رخ می دهد. ناهمزمانی در طول این بخش می تواند باعث ایجاد ناهنجاری در مرحله پر شدن شود.
 • ناهماهنگی سیستولیک: دوره سیستولیک زمانی اتفاق می افتد که قلب خون را به سایر اندام های بدن دفع می کند. ناهنجاری های حرکتی قلب در این دوره را ناهماهنگی سیستولیک می نامند.

در نهایت، انواع مختلف ناهماهنگی اغلب منجر به عدم انتقال موثر خون به بقیه بدن می شود. با این حال تشخیص نوع ناهماهنگی Ventricular برای تعیین گزینه درمانی آن بسیار مهم است.

علائم ناهماهنگی بطنی

شایع ترین علامت ناهماهنگی Ventricular، خستگی است. ممکن است هنگام بالا رفتن از پله ها مشکلی در راه رفتن طولانی مدت یا مشکلات نفس کشیدن پیدا کنید. برخی از افراد معمولاً تورم و ورم زیاد را دارند که در پاها و مچ پاها قابل توجه است. همچنین ممکن است متوجه سرفه های مداوم شوید. برخی از افراد هنگام دراز کشیدن روی تخت متوجه مشکل در تنفس می شوند. اینها همه نشانه های نارسایی قلبی است که می تواند نتیجه ناهماهنگی بطنی باشد.

البته ناهماهنگی بطنی در برخی شرایط ممکن است هیچ علائمی نداشته باشد. اما یک آزمایش تشخیصی به نام اکوکاردیوگرام ممکن است همچنان شواهدی از ناهماهنگی بطنی را نشان دهد.

شایع ترین علل ناهماهنگی بطنی

شایع ترین علل Ventricular disharmony بیماری هایی هستند که به عضله قلب آسیب می رسانند. یکی از شایع ترین وضعیتی که می تواند منجر به ناهماهنگی شود، انفارکتوس میوکارد قبلی یا حمله قلبی است.

در برخی موارد، ریتم غیر طبیعی قلب، یا آریتمی ، می تواند منجر به ایجاد ناهماهنگی بطنی شود. علاوه بر این، برخی از اختلالات ژنتیکی مانند کاردیومیوپاتی انسدادی هیپرتروفیک می تواند منجر به ایجاد ناهماهنگی Ventricularشود. با این حال، علت اصلی ناهماهنگی بطنی در همه موارد قابل تشخیص نیست.

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی و ناهماهنگی بطنی با هم مرتبط هستند. عوامل خطر نارسایی قلبی مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت می توانند خطر بروز ناهماهنگی بطنی را افزایش دهند.

تشخیص ناهماهنگی بطنی

برای تشخیص ناهماهنگی بطنی، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی باید قلب را با اکوکاردیوگرام یا سونوگرافی قلب ارزیابی کنند.

معمولاً یک متخصص قلب تصاویر اکوکاردیوگرام را بررسی می‌کند تا علت اصلی علائم بیمار تشخیص داده می شود. در صورت ابتلا به ناهماهنگی بطنی، عضله قلب به کندی فعال و منقبض می شود. اگر این بخش‌ها در اکوکاردیوگرام دیده شوند، ممکن است با آزمایش‌های بیشتری مانند تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) یا توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) تجویز شوند. در برخی موارد، متخصص قلب ممکن است بخواهد کاتتریزاسیون قلب را به منظور ارزیابی عروق قلب انجام دهد.

همه این تست ها برای ارزیابی شدت ناهماهنگی بطنی و تعیین علل بالقوه استفاده می شود. این تست‌ها بسیار مهم هستند زیرا تشخیص نوع ناهماهنگی Ventricular می‌تواند در تعیین مناسب ترین گزینه درمانی موثر باشد.

درمان ناهماهنگی بطنی

داروهای مورد استفاده برای درمان نارسایی قلبی نیز ممکن است در تسکین ناهماهنگی Ventricular موثر باشند، مهمترین آنها عبارتند از:

 • بتا بلوکرها: این داروها باعث کاهش سرعت قلب می شوند و به آن اجازه می دهند تا به طور موثرتری فعالیت کند.
 • داروهای ضد فشار خون: ممکن است از داروهایی برای کاهش فشار خون استفاده شود.
 • دیورتیک ها: این داروها که سطح مایعات را در بدن شما کاهش می دهند اغلب تجویز می شوند.
 • مهارکننده‌های SGLT2: داروهایی که سطح گلوکز را در بدن شما کنترل می‌کنند ممکن است برای درمان نارسایی قلبی استفاده شوند.

استفاده از ضربان ساز

علاوه بر این، یکی از بهترین درمان ها برای ناهماهنگی Ventricular، درمان همگام سازی مجدد قلبی نام دارد. در این روش درمانی از دستگاهی به نام پیس میکر برای هماهنگ کردن سیگنال‌های الکتریکی که به بطن‌ها می‌گوید پمپ کنند استفاده می شود. ضربان ساز به هماهنگ کردن سیگنال های الکتریکی در قلب کمک می کند و به بطن ها سیگنال می دهد که چه زمانی باید بزنند. همگام سازی مجدد به پمپاژ بهتر بطن ها و بهبود علائم نارسایی قلبی ناشی از ناهمزمانی کمک کند.

روش درمان همگام سازی مجدد قلب یا CRT توسط متخصص قلب انجام می شود که از کاتترهای کم تهاجمی برای قرار دادن سیم ها در داخل حفره های قلب استفاده می کند. هنگامی که سیم ها در جای خود قرار گرفتند، به یک ضربان ساز متصل می شوند. سپس ضربان‌ساز برنامه‌ریزی می‌شود تا بطن‌ها را بازنگری کند و توانایی قلب شما را برای پمپاژ خون بهبود بخشد. این روش در بیمارستان انجام می شود و ممکن است پزشک از شما بخواهد که پس از انجام عمل تحت نظر باشید. در برخی موارد، ضربان‌ساز ممکن است برای عملکرد بهتر به برنامه‌ریزی مجدد نیاز داشته باشد.

بهترین درمان‌ها برای Ventricular disharmony چندین رویکرد را ترکیب می‌کنند، از جمله:

 • داروها
 • تنظیم رژیم غذایی
 • دستگاه هایی برای درمان ناهماهنگی بطنی

تغییرات رژیم غذایی مانند رعایت یک رژیم غذایی کم سدیم و غنی از فیبر، گیاهان و اسیدهای چرب امگا 3 می تواند به تقویت قلب سالم کمک کند.

پیش آگهی ناهماهنگی بطنی چگونه است؟

Ventricular disharmony نوعی از نارسایی قلبی است و نباید علائم آن را نادیده بگیرید. با این حال، مشورت با متخصصان بیماری های قلبی مانند متخصص قلب، و پزشک مراقبت های اولیه می تواند کیفیت زندگی شما را در هنگام زندگی با ناهماهنگی بطنی بهبود بخشد. برخی از افراد می توانند سال ها با ناهماهنگی بطنی زندگی کنند. مهمتر از همه، بیماری‌های دیگری مانند عفونت‌ها می‌توانند حتی برای افرادی که با ناهماهنگی بطنی زندگی می‌کنند جدی‌تر باشند.

معاینه نارسایی قلبی || پزشکت

سوالات متداول

آیا ناهماهنگی بطنی یک وضعیت جدی و خطرناک است؟

ناهماهنگی بطنی یک وضعیت پزشکی جدی است و باید توسط یک متخصص پزشکی ارزیابی شود. تعدادی از گزینه های درمانی موجود است که می تواند به بهبود زندگی افراد مبتلا به ناهماهنگی Ventricular کمک کند.

علائم ناهماهنگی بطنی کدامند؟

شایع ترین علائم عبارتند از تنگی نفس، مشکل در بالا رفتن از پله ها یا ورزش، و تورم قابل توجه در پاها و مچ پا. همچنین ممکن است متوجه مشکل دراز کشیدن روی تخت یا سرفه‌های مداوم شوید که از بین نمی‌رود. همه اینها نشانه های ناهمزمانی بطنی هستند و باید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی ارزیابی شوند.

ناهماهنگی بطنی چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص ناهماهنگی Ventricular، باید اکوکاردیوگرام یا سونوگرافی قلب انجام شود. سونوگرافی می تواند تصاویری از عضله قلب را در حین ضربان به پزشک نشان دهد.

ناهماهنگی بطنی چگونه درمان می شود؟

Ventricular disharmony ابتدا با داروهایی برای کمک به پمپاژ موثرتر قلب، مانند دسته ای از داروها به نام مسدودکننده های بتا، درمان می شود. علاوه بر این، درمان همگام سازی مجدد قلب، که از یک ضربان ساز قلب استفاده می کند، ممکن است برای درمان ناهمزمانی استفاده شود.

ناهمزمانی الکتریکی چیست؟

قلب در نتیجه سیگنال الکتریکی در قلب می تپد. اگر سیگنال های الکتریکی در قلب هماهنگ نباشند، عضله قلب ممکن است به طور غیر طبیعی ضربان داشته باشد. این وضعیت می تواند منجر به ناهماهنگی الکتریکی شود. معمولاً آریتمی هایی مانند بلوک های شاخه ای، فیبریلاسیون دهلیزی و تاکی کاردی بطنی با Ventricular disharmony مرتبط هستند.

ناهمزمانی سپتوم چیست؟

ناهماهنگی سپتوم برای توصیف زمانی استفاده می‌شود که بخش خاصی از قلب، سپتوم که بطن راست و چپ را تقسیم می‌کند، قادر به ضربان هماهنگ نیست. این وضعیت می تواند باعث جریان خون به روشی غیر طبیعی در قلب شود.

سخن آخر

ناهماهنگی بطنی یک بیماری قلبی است که به طور فزاینده ای شایع است و با نارسایی قلبی مرتبط است. خوشبختانه درمان های زیادی در دسترس است. ارتباط با یک متخصص قلب، یک پزشک متخصص در بیماری های قلبی، برای درمان و مدیریت ناهماهنگی بطنی ضروری است.

روز جهانی فشار خون - پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.