بیماری های استخوان ها و مفاصل

11 درمان خانگی رفع خستگی پاها

پایان یک روز طولانی با خستگی در پاها این روزها بسیار رایج شده است. گاهی اوقات، حتی حداقل فعالیت بدنی می تواند باعث ایجاد احساس درد در پاهای شما شود. اگر این مورد را تجربه کرده اید و به دنبال راه هایی برای درمان خانگی رفع خستگی پاها هستید، این مقاله  را تا انتها بخوانید.

همه ما در برهه ای از زمان خستگی پاها را تجربه کرده ایم. این وضعیت بیشتر با درد و درد در عضلات ساق و پا مشخص می شوند. حتی می تواند راه رفتن را برای شما دشوار کند. با بروز خستگی زیاد قرار دادن پاها روی زمین می تواند درد را افزایش دهد. همچنین درد را به سمت بالا به سمت بقیه ساق پا منعکس کند. این درد می تواند با دلایل زیادی همراه باشد، از جمله:

  • آرتروز
  • چاقی
  • کهولت سن
  • کفش نامناسب
  • کمبود تغذیه ای
  • تلاش به دلیل فعالیت بیش از حد
  • نشستن مداوم برای مدت طولانی

تعداد کمی از افراد به دلیل ماهیت کارشان مستعد ابتلا به خستگی پا هستند، مانند حالتی که نیاز به ایستادن طولانی مدت دارد. گاهی اوقات، خستگی مکرر در پاها می تواند به دلیل یک وضعیت ماهیچه ای باشد. اگر درد غیر قابل تحمل است و به هیچ یک از داروهای خانگی یا حتی مسکن ها پاسخ نمی دهد، فوراً با متخصص ارتوپد مشورت کنید. علت هر چه که باشد، پاهای شما نیاز به مراقبت و توجه مناسب دارند. درمان‌های خانگی می‌توانند بدون نیاز به عجله به داروخانه، پاهای شما را بدون درد حفظ کنند. بر همین اساس ما سعی کرده ایم در این مقاله راه کارهای خانگی برای درمان خستگی پاها را مورد بررسی قرار دهیم.

استفاده از گرما و رفع خستگی پا

حوله را در آب داغ فرو کنید و آب اضافی را با احتیاط بگیرید. این حوله را روی پاهای خسته خود قرار دهید تا به دمای اتاق برسد. یک بار دیگر این کار را تکرار کنید. اگر یک پد گرمکن یا یک بطری آب گرم در خانه دارید، می توانید از آن نیز استفاده کنید. در صورت نیاز از این درمان استفاده کنید. گرمای آب داغ به شل شدن ماهیچه های خسته در پاها و کاهش درد کمک می کند. همچنین جریان خون را در ناحیه ای که روی آن اعمال می شود، افزایش می دهد.

رفع خستگی پا با سرکه سیب

11 درمان خانگی رفع خستگی پاها | پزشکت

ACV را به آب داغ اضافه کنید و پاهای خود را به مدت 15 دقیقه در آن خیس کنید. همچنین هر روز صبح یک قاشق غذاخوری ACV را در یک لیوان آب گرم بنوشید. برای طعم دادن می توانید مقداری عسل خام به آن اضافه کنید. هر روز متناوب در آب سرکه خیس کنید تا درد کاهش یابد. سرکه سیب برای درمان بیماری های پا عالی است. درد را تا حد زیادی کاهش می دهد و به شما کمک می کند تا از شر هر گونه باکتری ساکن روی پای خود خلاص شوید.

حمام نمک اپسوم و جوش شیرین

1 قاشق غذاخوری نمک اپسوم و 1  قاشق غذاخوری جوش شیرین را به مقدار کافی آب گرم در یک لگن اضافه کنید تا تمام پای آسیب دیده در آن بتواند قرار بگیرد. پا های  آسیب دیده را به مدت 15 دقیقه در آن خیس کنید. این درمان مطمئناً خستگی شما را خیلی زود برطرف می کند زیرا نمک اپسوم ماهیچه ها را شل می کند و بدن را سم زدایی می کند. جوش شیرین دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به کاهش خستگی کمک کند. همچنین برای پوست بسیار تسکین دهنده است.

چای نعناع فلفلی

مقداری چای نعناع را با قرار دادن کیسه های چای در یک فنجان آب داغ به مدت 4 تا 5 دقیقه دم کنید. این چای گیاهی را به وان آب داغ اضافه کنید و پاهای خود را در آن خیس کنید. خیساندن را حدود 15 دقیقه ادامه دهید. این درمان باید به شما تسکین فوری بدهد. در صورت نیاز تکرار کنید. نعناع هم خاصیت تسکین درد و هم کاهش استرس دارد. اگر روغن نعناع در خانه ندارید، این یک جایگزین عالی است.

بسته یخ برای پاهای خسته

یخ خرد شده را در کیسه پلاستیکی یا حوله بردارید و روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. ناحیه آسیب دیده را با کیسه یخ با حرکات دایره ای ماساژ دهید. هر زمان که در پاهای خود احساس درد یا خستگی کردید از کیسه یخ استفاده کنید. قرار دادن کیسه های یخ روی ماهیچه های خسته یا دردناک با تسکین اعصاب به کاهش تورم و درد کمک می کند. این درمان مطمئناً به شما تسکین می دهد.

نوشته های مشابه

روغن های ضروری

11 درمان خانگی رفع خستگی پاها | پزشکت

3 الی 4 قطره روغن اکالیپتوس، 2  قطره روغن نعناع و  2 قطره روغن میخک را به آب داغ اضافه کنید. برای این درمان می توانید از هر ترکیبی از این روغن ها استفاده کنید. پاهای خود را به مدت 10 تا 15 دقیقه در این آب قرار دهید. پس از اتمام کار، پاهای خود را با آب معمولی بشویید. این کار را دو یا سه بار در هفته تکرار کنید.

روغن اکالیپتوس دارای خواص ضد درد و اسپاسمولیتیک است که به تسکین درد کمک می کند. به طور مشابه، روغن میخک حاوی ترکیبات تسکین دهنده درد است. روغن نعناع با خواص ضد التهابی خود می تواند خستگی را از بین ببرد. اطمینان حاصل کنید که آب در دمای قابل تحمل است و داغ نیست.

ورزش برای رفع خستگی پا

یک پای خسته ممکن است برای ورزش آماده نباشد. اما، یک تمرین ماساژ مانند با توپ تنیس یا وردنه هم برای پاها طراوت و آرامش بخش است. در حالی که نشسته اید یک سنجاق یا توپ را زیر پای خود بغلتانید. این به شل شدن عضلات و مفاصل پاهای شما کمک می کند. همچنین می‌توانید اجسام کوچک را با انگشتان پا بردارید تا فشار وارده به پاهایتان کاهش یابد.

این درمان های ساده می تواند به رفع خستگی کمک کند و تنها در چند ساعت به شما احساس انرژی بدهد. با توجه به موادی که در خانه دارید، یک دارو را انتخاب کنید. برای دریافت لوسیون یا پماد خاصی نیازی به مراجعه به داروخانه نیست. برای جلوگیری از خستگی پا، اقدامات خاصی را می توان انجام داد که عضلات پا را قوی و سالم تضمین می کند. اینجا نکاتی وجود دارد.

ماساژ فلفل تند

1 قاشق چایخوری فلفل قرمز خشک را یک شب در روغن زیتون خیس کنید. از یک یا دو قاشق غذاخوری از این روغن برای ماساژ پاها خسته استفاده کنید. چند دقیقه ماساژ و مالش دهید. آن را تا زمانی که ممکن است بگذارید بماند. از این دارو در صورت لزوم، ترجیحاً قبل از رفتن به رختخواب استفاده کنید.  کپسایسین اغلب برای درمان درد ناشی از خستگی استفاده می شود. این گرما را در محل استفاده ایجاد می کند و با تخلیه انتقال دهنده عصبی درد که در آنجا انباشته شده است، درد را کاهش می دهد.

هنگام استفاده از این روغن مراقب باشید. پس از استفاده از روغن، دستان خود را به چشم نمالید. پس از اتمام ماساژ با روغن، دست های خود را کاملا با آب و صابون بشویید.

بالا نگه داشتن پاها

11 درمان خانگی رفع خستگی پاها | پزشکت

بالا نگه داشتن پاها به رفع استرس قابل توجهی از پاها کمک می کند. زمانی که در خانه هستید، مطمئن شوید که پاهای خود را روی یک بالش بلند قرار داده اید. کارشناسان هشدار می دهند که روی هم زدن پاها در حالت نشسته به خستگی پا کمک می کند. بنابراین به کسانی که از پاهای خسته رنج می برند توصیه می شود تا حد امکان از این امر خودداری کنند.

نقاط طب فشاری برای رفع خستگی پا

در مقایسه با پاهای شما، بازوها و دست های شما جریان خون سالم تری دریافت می کنند زیرا به قلب نزدیک تر هستند. برای بهبود جریان خون در اندام‌های دیگر و رفع خستگی، می‌توانید نقاط فشار خاصی را بر اساس طب فشاری، درمان جایگزین چینی، فعال کنید. برخی از نکات کلیدی طب فشاری برای پاهای خسته عبارتند از:

  • طحال-12  SP-12: واقع در ناحیه لگن، درست در جایی که ران شما به تنه می‌پیوندد.
  • مثانه-40  BL-40: در پشت زانوها، در چین مفاصل زانو قرار دارد.
  • معده-36  ST-36: حدود چهار انگشت زیر زانو، حدود یک اینچ در سمت راست استخوان ساق پا قرار دارد.

اعمال فشار بر روی این نقاط می تواند گردش خون را در پاهای شما تحریک کند و تمام خستگی، درد و اسپاسم عضلانی را از بین ببرد. اگر با طب فشاری آشنایی ندارید، قبل از انجام این کار در خانه با یک متخصص مشورت کنید.

چرا پاهایم اینقدر سنگین است؟ هنگامی که خون کافی به پاها نمی رسد، کاهش سطح اکسیژن در ناحیه می تواند باعث احساس سنگینی آنها شود. گاهی اوقات، پاها نیز ممکن است متورم شوند. فعالیت بدنی کافی تضمین می کند که پاها و پاها خون کافی دریافت می کنند.

آیا کمردرد می تواند باعث درد پا شود؟ بله، در برخی موارد، می تواند. هنگامی که درد از عصب سیاتیک شما ساطع می شود، تمام راه را به پاهای شما منتقل می کند و در برخی مواقع باعث ایجاد درد طاقت فرسا می شود. اگر به طور مرتب این را تجربه می کنید، توصیه می شود برای بررسی سیاتیک با پزشک مشورت کنید.

نکاتی برای جلوگیری از خستگی پاها

11 درمان خانگی رفع خستگی پاها | پزشکت

اطمینان حاصل کنید که ویتامین D کافی را از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا رژیم غذایی خود دریافت کنید. این ویتامین کلیدی به حفظ سلامت استخوان ها و ماهیچه ها کمک می کند و کمبود آن می تواند باعث خستگی عضلات و همچنین درد شود. اگر سطح ویتامین D شما پایین است، می توانید مکمل هایی را انتخاب کنید که به بازیابی سطوح بهینه و تسکین خستگی مداوم پاها کمک می کند.

پوشیدن کفش مناسبی که پاهای شما را به اندازه کافی پشتیبانی کند، تفاوت های زیادی ایجاد می کند. روی یک جفت کفش ورزشی خوب سرمایه گذاری کنید، به خصوص اگر شغل شما مستلزم ایستادن طولانی تر باشد.

به طور منظم ورزش کنید تا استخوان ها و ماهیچه های خود را در سلامت مطلوب حفظ کنید. این می تواند به سادگی پیاده روی سریع هر روز به مدت 30 دقیقه باشد. شما نیازی به تمرینات سنگین وزنه برداری ندارید.

اگر چاق هستید، کاهش مقداری از وزن اضافی تاثیر زیادی در حفظ انرژی پاها خواهد داشت. یک رژیم غذایی متعادل و تمرین منظم را دنبال کنید تا وزن خود را کنترل کنید.

از روی هم قرار دادن پاها برای مدت طولانی خودداری کنید. اگر کار میز دارید، به طور منظم استراحت کنید تا عضلات پای خود را با پیاده روی های ساده در اطراف محوطه اداری بکشید. هر روز 8 تا 10 لیوان آب بنوشید تا از گردش سالم مایعات بدن اطمینان حاصل کنید.

جدای از راه‌حل‌ها و نکات ذکر شده در بالا، می‌توانید درمان‌های جایگزین مانند طب فشاری را نیز برای تسکین پاهای خسته انتخاب کنید.

سخن آخر

اکنون که می دانید برای رفع خستگی پا های خود باید چه اقداماتی را انجام دهید، منتظر چه چیزی هستید؟ خانه شما راحت ترین مکان برای شما است و با این راه حل ها می توانید خستگی پا های خود را به سادگی رفع کنید. آنها را امتحان کنید و به ما بگویید که چه نتیجه ای گرفته اید؟ در بخش نظرات زیر به ما اطلاع دهید.

منبع
https://www.stylecraze.com/articles/effective-home-remedies-to-treat-tired-legs/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
 
دی دی کرم صمیم