بیماری های استخوان ها و مفاصلبیماری های مغز و اعصاب

درمان خانگی رفع ضعف پا چیست؟

درمان خانگی رفع ضعف پا چیست؟

درمان خانگی رفع ضعف پا چیست؟ این گونه درمان های خانگی رفع ضعف پا، می تواند به افرادی که مستعد ضعف پاها هستند، کمک قابل توجهی را بنماید. این افراد باید یک روش چند جانبه را برای تقویت قدرت عضلانی پاهای خود در پیش بگیرند. با این حال، بهتر است که شما ابتدا منشا مشکل خود را شناسایی کرده و سپس برای رفع آن که نیاز به مشاوره پزشکی دارد، اقدام کنید.

احساس ضعف در پاها پس از انجام یک کار شدید جسمی،­­­ طبیعی است. در این شرایط ضعف می تواند پس از استراحت مناسب سریعاً برطرف شود. احساس ضعف در پا از کاهش قدرت یا انرژی ناشی می شود و می تواند علت آن فیزیولوژیکی مانند از دست دادن قدرت عضلانی یا صرفاً روانشناختی باشد.

علائم و نشانه های ضعف در پاها

ضعف پا ممکن است با علائم زیر همراه باشد:

 • بدن درد
 • لرزش در پاها
 • درد در ناحیه کمر
 • اسپاسم عضلات
 • خارش یا احساس سوزش
 • خستگی با فعالیت شدید یا طولانی مدت
 • بی حسی یا درد در عضلات پایین پا و پا
 • از دست دادن هماهنگی و تعادل عضلانی که منجر به سقوط یا سقوط مکرر می شود.

علل ضعف پا

درمان خانگی برای رفع ضعف پا | پزشکت

ضعف پا می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد.

فعالیت بدنی شدید

استفاده بیش از حد از عضلات و فعالیت شدید بدنی می تواند منجر به ضعف ساق پا شود.

برنامه خواب نامناسب

عضلات شما به طور مداوم در تمام ساعات بیداری فعالیت می کنند و در هنگام خواب نیاز به استراحت و بازسازی دارند.

خستگی

ضعف پاها همچنین می تواند نشان دهنده خستگی یا خستگی مزمن باشد. سبک زندگی شلوغ و پر کار و بدون وقفه می تواند انرژی شما را تخلیه کند، در حالی که سبک زندگی کم تحرک ممکن است فعالیت بدنی را کاهش دهد و شما را به راحتی خسته می کند. خستگی همچنین می تواند در نتیجه اضطراب، استرس یا بی حوصلگی زمینه ای ایجاد شود.

تروما

بدنبال آسیب جدی جسمی مانند پیچ خوردگی یا شکستگی، عضلات پا ممکن است ضغیف شوند.

آرتروز

آرتروز گروهی از اختلالات اسکلتی – عضلانی را در بر می گیرد که منجر به تحلیل رفتن تدریجی عضلات، رباط ها، تاندون ها، استخوان ها و یا مفاصل می شود. ضعف و درد در پاها شایعترین شکایات گزارش شده توسط بیماران مبتلا به آرتروز است.

بیماری های مغز و اعصاب
کهولت سن

همه  افراد از تجزیه تدریجی توده عضلانی و از دست دادن قدرت عضلانی ناشی از افزایش سن رنج می برند؛ اما برخی از افراد مسن به دلیل عدم تحرک مناسب دچار ضعف عمومی پا می شوند.

بهبودی بعد از جراحی

استراحت کافی و مراقبت های بعد از جراحی پا می تواند منجر به ضعف عضلانی در پای آسیب دیده شود.

گردش خون ضعیف

کاهش یا ناکافی بودن خونرسانی به اندام تحتانی می تواند منجر به احساس ضعف در پاها شود.

واریس

رگ های واریسی رگهای متورم و گره داری هستند که می توانند کاملاً دردناک باشند و بیشتر روی پاها تأثیر می گذارند. این وضعیت به ویژه در زنان شیوع بیشتری دارد.

بارداری

بدن زنان باردار به دلیل احتباس مایعات و کاهش گردش خون، تمایل به تورم دست، مچ پا، پا و صورت دارد؛ زیرا بدن مجبور است خون را به جنین نیز برساند. این تورم می تواند باعث فشرده شدن عصب و ضعف، از دست دادن احساس و سوزن سوزن شدن، به ویژه در نیمه تحتانی بدن شود.

در ضعف پا چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

درمان خانگی برای رفع ضعف پا | پزشکت

ضعف پا می تواند نشانه یک بیماری جدی باشد. بسته به نوع ضعف، مشکل می تواند به اختلال سیستم عصبی مرکزی یا سیستم عصبی محیطی، عروقی، تروما یا سایر فرایندهای بیماری مربوط باشد؛ بنابراین، اگر کسی از ضعف پا رنج می برد، باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارد. ضعف طولانی مدت پا برای افراد طبیعی نیست. ضعف پاها می تواند به دلیل سلامتی ضعیف یا مسائل عصبی ناشی از مغز یا ستون فقرات باشد. مسائل عصبی می تواند شامل سکته مغزی و مولتیپل اسکلروزیس باشد. مشکلات ستون فقرات می تواند به دلیل آسیب دیدگی، افتادگی دیسک یا تنگی کانال باشد.

وقتی عضلات تحت انقباض مداوم قرار می گیرند، خونرسانی به آنها قطع شده و در نتیجه ضعف ایجاد می شود. اضطراب باعث فلج یا ضعف موقتی می شود. با این حال، اضطراب مزمن خوب نیست و فرد باید به روانپزشک مراجعه کند.

افراد مسن به دلیل مسائل متعدد مانند روند طبیعی پیری، عوارض جانبی داروها، ضعف عمومی در سلامت، افسردگی، مسائل عصبی و مشکلات ناشی از ستون فقرات می توانند پاهای ضعیفی داشته باشند. مشکلات ستون فقرات به صورت کمردرد و ضعف در پاها با فاصله راه رفتن محدود آشکار می شود.

درمان خانگی رفع ضعف پا چیست؟

درمان خانگی برای رفع ضعف پا | پزشکت

چند روش درمانی مکمل برای تقویت عضلانی پاها وجود دارد که می توانید در خانه آنها را انجام دهید، از جمله:

ماساژ دادن پا

ماساژ دادن پاها، اگر به درستی انجام شود، می تواند به تحریک گردش خون در محل آسیب دیده کمک کند. افزایش جریان خون می تواند مواد مغذی بیشتری را به عضلات پا وارد کرده و ممکن است به ترمیم آسیب کمک کند. با این حال، مالیدن ناحیه آسیب دیده به روش اشتباه می تواند ناراحتی شما را تشدید کند، به خصوص اگر ضعف پا از یک وضعیت نسبتاً جدی ناشی شده باشد؛ بنابراین، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و سپس به دنبال متخصص حرفه ای ماساژ دهنده یا فیزیوتراپی باشید تا از بروز هرگونه عارضه جلوگیری کنید

تمرین عضلات پا

بهتر است که عضلات پای خود را انعطاف پذیر و فعال نگه دارید تا از ضعیف شدن بیشتر آنها جلوگیری شود. شما می توانید تعدادی تمرینات قدرتی و مقاومتی را، امتحان کنید. روش های مختلفی وجود دارد که می توانید بدون وارد کردن بار اضافی، عضلات پای خود را به تدریج به چالش بکشید.

 • یوگا. یوگا یکی دیگر از موارد تمرینی برای افرادی است که اندام تحتانی ضعیفی دارند.
 • تایچی. تای چی یکی دیگر از تمرینات قدیمی است که در صورت تمرین منظم می تواند به تقویت قدرت عضلانی، حالت و انعطاف پذیری کل بدن کمک کند.
مصرف مایعات

ضعف و گرفتگی عضلات پا می تواند نشانه کم آبی بدن باشد. به عنوان یک قاعده سرانگشتی، به هر فرد سالم توصیه می شود که حداقل 7-8 لیوان آب در روز بنوشد که می تواند با سایر نوشیدنی های غیر کافئین دار مانند سوپ ها و آب میوه ها و همچنین میوه های غنی از آب تکمیل شود. مصرف مایعات خود را در طول روز با نوشیدن یک نوشیدنی تازه جایگزین کنید. نوشیدنی های حاوی کافئین جایگزین های مناسبی برای آب نیستند، زیرا خاصیت ادرار آوری دارد که می تواند به جای اصلاح کمبود آب بدن، آن را تقویت کند.

فیزیوتراپی

درمان خانگی برای رفع ضعف پا | پزشکت

افرادی که دچار آسیب شدید پا یا نخاع شده اند اغلب برای بازیابی عملکرد کامل اندام آسیب دیده خود به فیزیوتراپیست ارجاع داده می شوند. این نوع فیزیوتراپی تخصصی همچنین برای افرادی که پایشان را جراحی کرده اند و به عنوان ابزاری برای حمایت از افرادی که دارای شرایط زیر هستند، توصیه می شود:

 • آرتروز
 • سکته
 • فلج مغزی
 • درد کمر یا شانه
 • پوکی استخوان (ضعف استخوان)

اگرچه تمرینات فیزیوتراپی معمولاً برای تأمین نیازهای بیماران اصلاح می شوند، اما این تمرینات عمدتا اهداف زیر را برآورده می کنند:

 • فعالیت عضلات کم تحرک
 • تقویت قدرت و انعطاف پذیری عضلات
 • انعطاف پذیری مفاصل سفت برای بهبود دامنه حرکتی آنها
پیاده روی

پیاده روی به عنوان یک ورزش کم شدت حتی می تواند در صورت احساس ضعف در پاها انجام شود. فعال نگه داشتن عضلات پا برای ایجاد قدرت و توده کلی آنها ضروری است. پیاده روی ممکن است به انعطاف پذیری و تقویت عضلات پا کمک کرده و باعث افزایش جریان خون در بافت آسیب دیده شود. افرادی که پاهای ضعیف دارند باید با پیاده روی آهسته و کم شدت شروع کنند و به توصیه پزشک خود مدت، مسافت و سرعت آن را به تدریج افزایش دهند.

درمان خانگی رفع ضعف پا چیست؟ رژیم غذایی سالم

درمان خانگی برای رفع ضعف پا | پزشکت

اهمیت یک رژیم غذایی سالم و متعادل را نمی توان برای ایجاد عضلات مقاوم و قوی نادیده گرفت. کمبودهای تغذیه ای می توانند گردش خون و سطح انرژی را مختل کرده و ضعف عضلانی پاها را بدتر می کند.

چند ماده مغذی که باید به اندازه کافی آنها را مصرف کنید، عبارتند از:

 • کربوهیدرات. بهتر است کربوهیدرات خود را از طریق منابع دانه ای تهیه کنید.
 • منیزیم. دقیقاً مانند کلسیم، بهتر است نیاز روزانه منیزیم خود را از طریق رژیم غذایی تأمین کنید.
 • کلسیم. کلسیم حاصل از منابع غذایی در مقایسه با مکمل آن راحت تر و موثرتر توسط بدن جذب می شود؛ اما فرم غلیظ کلسیم حاصل از مکمل ها می تواند شما را مستعد ابتلا به سنگ کلیه و بیماری های قلبی کند.
 • پروتئین. پروتئین برای ساخت و حفظ توده و قدرت عضلانی شما بسیار مهم است. برخی از بهترین منابع پروتئین شامل گوشت حیوانات، ماهی، غذاهای سویا، تخم مرغ، نخود، عدس، ماست و آجیل است.

برخی از غذاهای غنی از منیزیم شامل سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، غلات سبوس دار، دانه کدو تنبل، لوبیای سیاه، شیر سویا و مغزهایی مانند بادام هندی و بادام است.

پیشگیری از ضعف پا

برخی راهکارهای دیگر برای جلوگیری از ضعیف شدن عضلات پا، عبارتند از:

 • مصرف غذاهای چرب که سرشار از چربی اشباع هستند را محدود کنید.
 • به طور جدی ترک سیگار را به نفع سلامت کلی بدن و به طور خاص برای حفظ قدرت عضلات خود در نظر بگیرید.
 • پاها را بالا ببرید تا خون بیشتری به محل آسیب دیده منتقل شود. این کار می تواند به تقویت مجدد عضلات فرسوده کمک کند.
 • اگر پاها را برای مدت طولانی در یک وضعیت نگه دارید، عضلات آنها به دلیل فشار طولانی مدت متشنج می شوند؛ بنابراین، سعی کنید برای مدت طولانی در حالت ثابت نایستید و ننشینید. هر از گاهی پاهایتان را حرکتی یا کشش دهید.
 • غذاهایی که سرشار از سدیم هستند، می توانند شما را در معرض التهاب یا احتباس آب در داخل بدن قرار دهند. حتی ممکن است باعث فشرده شدن اعصاب شما و بدتر شدن عملکرد عضلات شود. برای جلوگیری از بروز چنین عوارضی، مصرف نمک خود را در حد توصیه شده نگه دارید.
سخن آخر

در برخی شرایط فرسودگی عضلانی که به دلیل کار شدید جسمی ایجاد شده با کمی استراحت خوب می شود؛ اما اگر این وضعیت به طور مکرر اتفاق بیفتد، نیاز به درمان های پزشکی دارد. پزشک برای تشخیص علت اصلی ضعف پا، یک معاینه دقیق انجام می دهد و سپس درمان مناسب را توصیه می کند که ممکن است شامل مداخلات خانگی و دارویی باشد. برای اینکه هر یک از روشهای درمانی ذکر شده بدون هیچ عوارضی منجر به تقویت عضلات شما شوند، باید آنها را تحت نظر پزشک انجام دهید. علاوه بر این، اتخاذ یک سبک زندگی سالم و تغییر در رژیم غذایی می تواند کمک زیادی به کاهش دفعات و شدت ضعف پا کند.

منبع:

https://www.emedihealth.com/strengthen-weak-legs.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا