لوگو پزشکت

مشاوره آنلاین پزشکی - پزشکت

رادیو پزشکت

تفاوت شپش و شوره سر

تفاوت شپش و شوره سر || پزشکت

فهرست مطالب

فرم با 5 گزینه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:


شپش و شوره سر هر دو شرایط ناراحت کننده ای هستند که باعث خارش پوست سر شما می شوند و به راحتی با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. در حالی که شپش یک عفونت موقت است، شوره سر یک بیماری مزمن پوستی است. شپش سر که به آن pediculus humanus capitis نیز می‌گویند، حشره‌ای انگلی هستند که زندگی می‌کنند و روی پوست سر تخم‌گذاری می‌کنند. آنها خون انسان می نوشند و نیش آنها باعث خارش شدید می شود. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، سالانه 6 تا 12 میلیون مورد شپش سر در ایالات متحده وجود دارد. کودکان خردسال بیشتر در معرض خطر هستند زیرا اغلب در مهدکودک یا مدرسه با دیگران تماس مو به مو دارند.

شوره سر که به عنوان درماتیت سبورئیک نیز شناخته می شود، باعث پوسته پوسته شدن تکه های کوچک پوست خشک از پوست سر می شود. هنگامی که درماتیت سبورئیک در پوست سر نوزاد رخ می دهد، به عنوان کلاهک گهواره شناخته می شود. در حالی که شپش ها بسیار مسری هستند، شوره سر این گونه نیست. خوشبختانه، هر دو بیماری را می توان به طور ایمن و موثر در خانه درمان کرد.

علائم و نشانه های شپش و شوره سر

در حالی که هم شپش و هم شوره سر، هر دو می توانند باعث خارش پوست سر شما شوند، علائم آنها متفاوت است.

شپش

علامت کلاسیک شپش خارش شدید است. نیش شپش بالغ باعث واکنش آلرژیک می شود که منجر به خارش می شود. حتی ممکن است احساس خزیدن داشته باشید. کودکان خردسال ممکن است این احساس را به صورت غلغلک در موهای خود توصیف کنند. کوچولوها ممکن است در هنگام ابتلا به شپش دچار مشکل خواب شوند زیرا شپش سر در شب بیشتر فعال است. همچنین ممکن است پوست سر به دلیل خاراندن مکرر قرمز و خونریزی کند.

شپش و شوره سر ممکن است در نگاه اول یکسان به نظر برسند، اما در مکان‌های مختلف ظاهر می‌شوند. شپش ها تخم های خود را به نام nitsروی خود ساقه مو می گذارند. نی ها به موهای شما می چسبند و مانند شوره سر پوسته نمی شوند. حشرات معمولاً سفید یا زرد و به شکل قطره اشک هستند.

شپش های بالغ برنزه، قهوه ای یا سیاه هستند و ممکن است زیر ذره بین قابل مشاهده باشند. یک شپش کاملاً رشد کرده به اندازه یک دانه کنجد است. معمولاً در پوست سر و موهای اطراف گوش و گردن یافت می شوند.

شوره سر

مانند شپش، شوره سر نیز می تواند خارش داشته باشد، اما معمولاً به شدت خارش ناشی از شپش نیست. هر چه پوست سر خشک تر باشد، معمولاً شوره سر بیشتر می شود. زمانی که شوره دارید، پوست سر شما به طور کلی یا خیلی چرب یا خیلی خشک می شود. ممکن است متوجه شوید که علائم در ماه های سردتر به دلیل هوای خشک بدتر می شود.

شوره سر بر روی پوست سر تاثیر می گذارد نه خود مو. با دقت نگاه کنید، پوسته های سفید یا زردی را خواهید دید که از پوست سر بیرون می آیند. سپس این تکه ها به راحتی می ریزند.

درماتیت سبورئیک می تواند نواحی دیگر بدن را نیز درگیر کند، اما بیشتر در پوست سر دیده می شود. در حالی که شپش سیاه یا قهوه ای به نظر می رسد، شوره سر سفید یا زرد به نظر می رسد.

علل شپش و شوره سر

تفاوت شپش و شوره سر || پزشکت

شپش در اثر هجوم حشرات انگلی ایجاد می شود، در حالی که شوره سر توسط مخمری به نام مالاسزیا و التهاب ایجاد می شود که روی پوست همه رشد می کند.

شپش

همانطور که می دانیم شپش بسیار مسری است. اگر با فردی که شپش دارد، مانند در آغوش گرفتن، تماس نزدیک داشته باشید، شپش می تواند به راحتی از سر او به سر شما بخزد. شپش نمی تواند بپرد یا پرواز کند. استفاده از کلاه یا برس موی مشترک راه دیگری برای ابتلا به شپش است، اما تماس سر به سر رایج ترین راه است.

شپش در کودکان خردسال و کسانی که با آنها کار می کنند بیشتر دیده می شود. مشاغل پرخطر شامل معلمان، کارمندان مهدکودک و پرستاران کودک هستند.

شوره سر

درماتیت سبورئیک یک بیماری مزمن است که باعث می‌شود سلول‌های پوست روی پوست سر خیلی سریع ریزش کنند و منجر به پوسته‌های خشک و خارش‌دار روی مو و لباس می‌شوند. شوره سر یک بیماری مزمن پوستی است که باعث خشکی و پوسته پوسته شدن پوست می شود. شما نمی توانید شوره سر را از شخص دیگری بگیرید. از سوی دیگر، شپش انگل های بسیار مسری هستند. کودکان خردسال به ویژه در معرض خطر سرایت شپش به یکدیگر هستند.

گزینه های درمانی شپش و شوره سر

اکثر موارد شپش و شوره سر را می توان با موفقیت در خانه درمان کرد.

شپش

به طور کلی شپش ها را معمولاً می توان در خانه با شامپوهای دارویی بدون نسخه طبق دستورالعمل بسته درمان کرد. مهم است که موها را نیز با دقت شانه کنید. جوش ها معمولاً در سطح پوست سر یافت می شوند. حفره هایی که در پایین تر از ساقه مو یافت می شوند معمولاً زنده نیستند و به شپش تبدیل نمی شوند.

اگر در حال درمان شپش کودک خود هستید، ابتدا با پزشک اطفال خود تماس بگیرید تا در مورد مقدار مناسب شامپو و دفعات استفاده از آن صحبت کنید. این اغلب بر اساس سن و وزن آنها است.

برخی از درمان های خانگی رایج برای درمان شپش شامل پوشاندن پوست سر با مواد غذایی سنگین و روغنی مانند سس مایونز، روغن زیتون، کره یا مارگارین به عنوان راهی برای خفه کردن شپش است. این درمان ها موثر نبوده و توصیه نمی شود.

برخی از کارهای مهم دیگر که باید انجام دهید، عبارتند از:

از استفاده از نرم کننده در موها تا زمانی که کاملاً عاری از شپش و شپش نیست، خودداری کنید. نرم کننده می تواند به عنوان مانعی عمل کند که شامپوی دارویی را از چسبیدن و درمان ساقه مو جلوگیری می کند.

از آنجایی که شپش برای زنده ماندن به میزبان انسانی نیاز دارد، هر وسیله ای که می تواند آنها را به میزبان جدید منتقل کند، بشویید. این شامل لباس، ملافه، حیوانات عروسکی، کلاه و هر چیز دیگری است که با سر فرد تماس داشته باشد. CDC توصیه می کند که همه اقلام را در آب داغ بیش از 130 درجه فارنهایت بشویید تا هم شپش و هم شپش را از بین ببرید. سپس اقلام باید در گرم ترین حالت در خشک کن خشک شوند. هر قسمتی را که فرد مبتلا به شپش در آن خوابیده است، مانند فرش و مبلمان، جاروبرقی بکشید. اقلامی که قابل شستشو یا جاروبرقی نیستند باید به مدت دو هفته در یک کیسه پلاستیکی بسته شوند.

اگر درمان‌های بدون نسخه مؤثر نبودند، به پزشک خود مراجعه کنید. این امکان وجود دارد که شپش در برابر درمان بدون نسخه مقاوم باشد و شما نیاز به یک داروی تجویزی داشته باشید. بخش بهداشت محلی شما نیز ممکن است بتواند کمک کند.

همیشه نمی توان از ابتلا به شپش جلوگیری کرد، اما می توانید با انجام اقدامات احتیاطی احتمال ابتلا به آن را کاهش دهید. فرزندان خود را از تماس مو به مو در حین بازی با دوستان خود منع کنید و از استفاده مشترک برس مو یا کلاه خودداری کنید.

راه های هوشمندانه برای جلوگیری از ابتلای کودکان به شپش سر

تفاوت شپش و شوره سر || پزشکت

شوره سر را می توان در خانه با شامپوهای بدون نسخه نیز درمان کرد. با شامپو زدن دو بار در هفته با شامپوی ضد شوره شروع کنید. در تماس نگه داشتن شامپوهای شوره سر با موهایتان به مدت پنج تا 10 دقیقه موثرترین کار است. به طور کلی شستشوی مکرر موها نیز به شوره سر کمک می کند.

در مورد شامپوهای شوره سر که حاوی قطران هستند احتیاط کنید زیرا می توانند پوست سر شما را نسبت به آفتاب حساس تر کنند. قطران همچنین می تواند موهای بلوند یا سفید را پس از درمان تغییر رنگ دهد.

اگر استفاده از شامپوی ضد شوره هیچ تسکینی ایجاد نمی کند، به متخصص پوست مراجعه کنید. گاهی اوقات شوره سر ناشی از عفونت قارچی است که برای درمان آن نیاز به یک ضد قارچ دارد.

برخی از بیماری های خودایمنی مانند پسوریازیس یا اگزما می توانند به صورت شوره سر ظاهر شوند، اما نیاز به درمان تخصصی تری دارند. متخصص پوست شما می‌تواند به شما در تعیین علت پوسته پوسته شدن و همچنین بهترین راه برای درمان آن کمک کند.

سوالات متداول

تفاوت شپش و شوره سر || پزشکت

شپش در مقابل شوره سر چگونه است؟

به طور کلی شپش ها حشرات انگلی با شش پا هستند و معمولا قهوه ای مایل به زرد، قهوه ای یا سیاه هستند. تخم‌های آن‌ها شبیه تخم‌های قطره‌ای است که به رنگ سفید یا زرد هستند. آنها به ساقه مو نزدیک به پوست سر متصل هستند. شوره سر مانند پوسته های سفید یا زرد پوست خشک به نظر می رسد. معمولاً از شپش و تخم آنها بزرگتر است و ممکن است چرب به نظر برسد.

چگونه شپش در مقابل شوره سر را بررسی می کنید؟

برای بررسی شپش و شوره سر، با جدا کردن موها و بررسی پوست سر شروع کنید. زمانی که شوره دارید، پوست سرتان خیلی چرب یا خیلی خشک به نظر می رسد. پوسته ها از پوست سر می آیند و به راحتی پاک می شوند.

شپش ها تخم های خود را روی ساقه مو حدود یک چهارم اینچ از پوست سر می گذارند. تخم ها به طور محکم روی موها محکم شده و نمی توان آنها را برس کشید. شپش بالغ روی پوست سر زندگی می‌کند و معمولاً قهوه‌ای، قهوه‌ای یا سیاه به نظر می‌رسد. گاهی اوقات یک ذره بین برای شناسایی شپش های بالغ روی پوست سر مفید است.

شوره سر در برابر شپش چقدر است؟

شوره سر و شپش هر دو بسیار کوچک هستند و تشخیص آنها از هم می تواند سخت باشد. یک شپش بالغ به اندازه یک دانه کنجد است و تخم‌های آن حتی کوچکتر است. پوسته های شوره سر بزرگتر از شپش هستند و اغلب ظاهر و احساس چربی دارند.

از کجا بفهمید شپش است یا شوره سر؟

یکی از بهترین راه‌ها برای تشخیص شپش و شوره سر محل است. شوره سر توصیف کننده پوست خشک پوسته پوسته شدن پوست سر است. از طرف دیگر، تخم شپش به خود ساقه مو می‌چسبد. با استفاده از ذره بین، ممکن است بتوانید شپش های بالغ را در حال حرکت روی پوست سر ببینید. این چالش برانگیز است زیرا آنها معمولاً فقط در تاریکی فعال هستند.

یکی دیگر از علائمی که باید به آن توجه کرد خارش است. نیش شپش باعث خارش شدید می شود، در حالی که خارش شوره سر بیشتر شبیه به خشکی ناراحت کننده پوست است.

سخن آخر

اگر اخیرا متوجه شده اید که سرتان را می خارید، نگاه دقیق تری بیندازید. شوره سر به صورت پوسته های سفید یا زرد پوست خشک ظاهر می شود. تخم شپش که به آن نیتس نیز می‌گویند، شبیه تخم‌های ریز زرد یا سفید به شکل قطره اشک است. رنگ شپش بالغ تیره تر و به اندازه یک دانه کنجد است.

در حالی که هر دو بیماری می توانند باعث خزیدن پوست شما شوند، معمولا به طور موثر در خانه درمان می شوند. روی یک شامپوی دارویی سرمایه گذاری کنید و قبل از درمان کودکان خردسال با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

اگر درمان های خانگی موفقیت آمیز نبودند، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. آنها قادر خواهند بود وضعیت شما را تشخیص دهند و ایمن ترین و مؤثرترین درمان را توصیه کنند.

همین حالا سوال خودتون رو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

5 / 5. تعداد رای ها: 1

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز