خودکشیروانشناسی

آیا به خودکشی کردن، فکر می کنید؟

آیا شما به خودکشی، فکر می کنید؟ آیا افکار خودکشی شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟ چرا شما می خواهید خودکشی کنید؟ پاسخ سوال خود را در این مقاله بخوانید. اگر به خودکشی فکر می کنید، مشکل شما ممکن است طاقت فرسا و دائمی به نظر برسد. اما راه هایی برای مقابله با افکار و احساسات خودکشی و غلبه بر این مشکلات وجود دارد. پس بیایید برای شناخت این راهکارها و کمک به فردی که تصمیم به خودکشی گرفته است، ادامه مقاله را تا انتها بخوانیم.

مهم نیست در حال حاضر برای چه مشکلی تصمیم به خودکشی کردن گرفته اید، اما مطمئنا شما تنها فردی نیستید که تصمیم به این افکار شوم می گیرید. بسیاری از ما در مقطعی از زندگی خود افکار خودکشی را تجربه می کنیم.

احساس خودکشی چیست؟

احساس خودکشی یک مشکل شخصیتی نیست. حتی نشان دهنده این نیست که شما دیوانه، ضعیف یا ناقص هستید. این فقط به این معنی است که شما در حال حاضر بیشتر از توانایی های خودتان، دچار مشکل و درد هستید. اما با گذشت زمان و حمایت اطرافیان خود می توانید بر مشکلات تان غلبه کنید و درد و احساس خودکشی را از بین ببرید.

برخی از بهترین، معروف ترین و با استعدادترین افراد درست در شرایطی بوده‌اند که شما اکنون هستید. بسیاری از ما زمانی که دچار افسردگی می شویم و هیچ امیدی به بهبود آن نداریم، به این فکر کرده ایم که دست به خودکشی بزنیم. اما افسردگی قابل درمان است و امید به زندگی را می توان دوباره برگرداند.

مهم نیست در چه وضعیتی هستید، افرادی هستند که به شما نیاز دارند، مکان هایی که می توانید تغییر ایجاد کنید و تجربیاتی که می توانند به شما یادآوری کنند که زندگی ارزش زیستن دارد.

مواجهه با مرگ و عقب نشینی از لبه پرتگاه، به شجاعت واقعی نیاز دارد. می‌توانید از این شجاعت برای رویارویی با زندگی، یادگیری مهارت‌های مقابله برای غلبه بر افسردگی و یافتن قدرت برای ادامه دادن استفاده کنید.

فقط کافی است این نکات را به خود یادآوری کنید!

  • مرگ شما باعث ایجاد غم و اندوه در زندگی دوستان و عزیزان می شود.
  • چیزهای زیادی وجود دارد که هنوز می توانید در زندگی خود انجام دهید.
  • مناظر، صداها، و تجربیاتی در زندگی وجود دارند که می توانند شما را به وجد بیاورند و روحیه شما را بهبود ببخشند.
  • توانایی شما برای تجربه احساسات لذت بخش با توانایی شما در تجربه احساسات ناراحت کننده، برابر است.
  • احساسات شما ثابت نیستند. آنها دائماً در حال تغییر هستند. احساسی که امروز دارید ممکن است با احساسی که دیروز داشتید یا فردا یا هفته آینده تجربه کنید، یکسان نباشد.

چرا می خواهم خودکشی کنم؟

بسیاری از انواع مشکلات و درد های عاطفی می تواند منجر به افکار خودکشی شود. دلایل این درد برای هر یک از ما منحصر به فرد است و توانایی کنار آمدن با درد از فردی به فرد دیگر متفاوت است. همه ما متفاوت هستیم. با این حال، دلایل رایجی وجود دارد که ممکن است ما را به سمت افکار و احساسات خودکشی سوق دهد.

نوشته های مشابه

اگر نمی‌توانید به راه‌حل‌هایی غیر از خودکشی فکر کنید، دلیلش این نیست که راه‌حل‌های دیگری وجود ندارد. بلکه در حال حاضر نمی‌توانید آنها را ببینید. درد عاطفی شدیدی که در حال حاضر تجربه می‌کنید می‌تواند تفکر شما را منحرف کند، بنابراین دیدن راه‌حل‌های ممکن برای مشکلات یا ارتباط با کسانی که می‌توانند از شما حمایت کنند، دشوارتر می‌شود.

روانشناس، مشاوران، دوستان یا عزیزان می توانند به شما کمک کنند تا راه حل هایی را ببینید که در غیر این صورت ممکن است برای شما آشکار نباشد. لطفا به آنها فرصت کمک بدهید.

بحران خودکشی تقریباً موقتی است!

اگرچه ممکن است به نظر برسد که درد و ناراحتی شما هرگز پایان ندارد. اما مهم است که بدانید بحران ها معمولا موقتی هستند. راه حل ها اغلب پیدا می شوند، احساسات تغییر می کنند، رویدادهای مثبت غیر منتظره رخ می دهد.

به یاد داشته باشید: خودکشی، یک راه حل دائمی برای مشکلی است که به طور موقت پیش آمده است. به خودتان زمان لازم را بدهید تا همه چیز تغییر کند و درد فروکش کند.

حتی مشکلاتی که ناامید کننده به نظر می رسند، راه حل دارند. شرایط سلامت روان مانند افسردگی،  اسکیزوفرنی و  اختلال دوقطبی  همگی با تغییر در شیوه زندگی، درمان و دارو قابل درمان هستند. اکثر افرادی که به دنبال کمک هستند می توانند وضعیت خود را بهبود بخشند و بهبود پیدا می کنند.

حتی اگر قبلاً برای اختلالی تحت درمان قرار گرفته‌اید، یا قبلاً برای حل مشکلات خود تلاش کرده‌اید، بدانید که اغلب قبل از یافتن راه‌حل یا ترکیبی از راه‌حل‌های مناسب، باید رویکردهای مختلف را امتحان کنید. به عنوان مثال، زمانی که دارو تجویز می شود، یافتن دوز مناسب اغلب نیاز به یک روند مداوم تنظیم دارد. قبل از اینکه راه حلی را پیدا کنید که برای شما مفید باشند تسلیم نشوید. تقریباً همه مشکلات، قابل درمان یا حل هستند.

افکار خودکشی دارید، این اقدامات را انجام دهید:

آیا به خودکشی کردن، فکر می کنید؟ | پزشکت

اگر در این لحظه احساس خودکشی می کنید، لطفاً این پنج مرحله را دنبال کنید:

مرحله اول: قول بدهید که در حال حاضر کاری انجام ندهید.

با وجود اینکه در حال حاضر مشکلات شما زیاد به نظر می رسند، بین افکار و عمل به آنها فاصله بگیرید. به خودتان قول بدهید: “24 ساعت صبر می کنم و در این مدت هیچ کار جدی انجام نمی دهم.” یا یک هفته صبر کنید.

افکار و اعمال دو چیز متفاوت هستند. افکار خودکشی شما نباید به واقعیت تبدیل شوند. هیچ مهلتی وجود ندارد، هیچ کس شما را مجبور نمی کند تا فوراً به این افکار عمل کنید. صبر کنید و بین افکار خودکشی و اقدام خودکشی فاصله بگذارید.

مرحله دوم: از مصرف مواد مخدر و الکل خودداری کنید.

اگر مواد مخدر یا الکل مصرف کرده باشید، افکار خودکشی می توانند حتی قوی تر شوند. هنگامی که احساس ناامیدی می کنید یا به فکر خودکشی هستید، مهم است که در این شرایط از داروهای بدون نسخه یا الکل استفاده نکنید.

مرحله سوم: خانه خود را امن کنید.

چیزهایی را که ممکن است برای آسیب رساندن به خود استفاده کنید، مانند قرص، چاقو، تیغ یا اسلحه گرم را از جلو چشم خود بردارید. اگر نمی توانید این کار را انجام دهید، به جایی بروید که بتوانید احساس امنیت کنید. اگر به مصرف بیش از حد دارو های خودتان فکر می کنید، داروهای خود را به فردی بدهید که بتواند آنها را یک روز در صورت نیاز به شما بازگرداند.

مرحله چهارم: این احساسات خودکشی را برای خود نگه ندارید.

بسیاری از ما دریافته‌ایم که اولین قدم برای مقابله با افکار و احساسات خودکشی این است که آنها را با کسی که به آن اعتماد داریم در میان بگذاریم. آن فرد ممکن است یکی از اعضای خانواده، دوست، درمانگر، معلم، پزشک خانواده، مربی یا یک مشاور با تجربه در پزشکت باشد.

فردی را پیدا کنید که به او اعتماد دارید و به او بگویید که چقدر حالتان بد است. اجازه ندهید ترس، شرم یا خجالت باعث شود که از کسی کمک نگیرید. اگر اولین کسی که با او تماس گرفتید شما را درک نمی کند، به سراغ شخص دیگری بروید. فقط صحبت کردن در مورد اینکه چگونه به این نقطه از زندگی خود رسیده اید، می تواند فشار زیادی که ایجاد شده است را از بین ببرد و به شما کمک کند تا راهی برای مقابله پیدا کنید.

گام پنجم: امید داشته باشید.

حتی افرادی که اکنون به اندازه شما احساس بدی دارند، می توانند از این احساسات جان سالم به در ببرند. در این مورد امیدوار باشید. بدون توجه به اینکه در حال حاضر چقدر از خود نفرت دارید و ناامید یا منزوی هستید، شانس بسیار خوبی وجود دارد که با این احساسات مقابله کنید. فقط زمان لازم را به خود بدهید و سعی نکنید به تنهایی پیش بروید.

حتی اگر در حال حاضر این احساس را نداشته باشید،  افراد زیادی هستند که می خواهند در این دوران سخت از شما حمایت کنند. مراحل گفته شده در بالا را امتحان کنید. اگر در مرحله شماره 1 در بالا به خود 24 ساعت یا یک هفته قول داده اید، از آن زمان برای اطلاع دادن به کسی استفاده کنید که چه اتفاقی برای شما افتاده است. با کسی صحبت کنید که سعی نمی کند در مورد احساستان با شما بحث کند، شما را قضاوت کند، یا به شما بگوید که “از این وضعیت خارج شوید”. کسی را پیدا کنید که به سادگی گوش کند و در کنار شما باشد.

چگونه در مورد افکار خودکشی خود صحبت کنیم؟

آیا به خودکشی کردن، فکر می کنید؟ | پزشکت

حتی زمانی که تصمیم گرفتید به چه کسی می توانید اعتماد کنید، اعتراف به افکار خودکشی خود با شخص دیگری می تواند دشوار باشد.

دقیقاً همان چیزی را که به خودتان می گویید به او بگویید. اگر برنامه خودکشی دارید، آن را برای آنها توضیح دهید.

عباراتی مانند «دیگر نمی‌توانم تحمل کنم» یا «تمام کردم» مبهم هستند و نشان نمی‌دهند که چقدر مشکلات شما واقعاً جدی هستند. به فرد مورد اعتماد خود بگویید که به خودکشی فکر می کنید.

اگر صحبت کردن در مورد آن برای شما خیلی سخت است، سعی کنید آن را یادداشت کنید. یادداشتی را به فردی که به آن اعتماد دارید بدهید. یا به آنها ایمیل یا پیامک بفرستید و در حین خواندن آن در کنار آنها بنشینید.

اگر کسی احساسم را درک نکرد، چه؟

اگر اولین فردی که با او تماس گرفتید احساس شما را درک نکرد، به شخص دیگری بگویید یا با مراکز مشاوره آنلاین خودکشی بگیرید. اجازه ندهید یک تجربه بد شما را از یافتن کسی که بتواند به شما کمک کند، باز دارد.

به یاد داشته باشید که اگرچه ممکن است به نظر برسد که این افکار و احساسات خودکشی هرگز پایان نخواهند یافت، اما این وضعیت هرگز برای شما دائمی نیست. دوباره احساس بهتری خواهید کرد در این میان، راه‌هایی برای کمک به مقابله با افکار و احساسات خودکشی وجود دارد.

اگر افکار و احساسات خودکشی دارید کارهایی که باید انجام دهید، عبارتند از:

هر روز با کسی، ترجیحا رو در رو صحبت کنید. حتی اگر تمایل به تنهایی دارید، از دوستان و آشنایان مورد اعتماد خود بخواهید که در کنار شما بمانند. یا همچنان با مراکز مشاوره آنلاین تماس بگیرید و در مورد احساسات خود صحبت کنید.

هر روز یک برنامه مکتوب برای خود بسازید و بدون توجه به هر اتفاقی به آن پایبند باشید. تا آنجا که ممکن است یک برنامه منظم داشته باشید، حتی زمانی که احساسات شما خارج از کنترل به نظر می رسد روال منظم خود را ادامه دهید.

حداقل 30 دقیقه در روز زیر نور خورشید یا طبیعت راه  بروید. به همان اندازه که برای شما بی خطر است ورزش کنید. برای به دست آوردن بیشترین تاثیر، 30 دقیقه ورزش در روز را هدف قرار دهید. اما شما می توانید از بازه زمانی کمتر شروع کنید. سه دوره 10 دقیقه ای فعالیت می تواند تأثیر مثبتی بر خلق و خو داشته باشد.

برای چیزهایی که باعث شادی شما می شود وقت بگذارید. حتی اگر چیزهای بسیار کمی در لحظه به شما روحیه می‌دهد، خودتان را مجبور کنید کارهایی را انجام دهید که قبلاً از آن لذت می‌بردید.

اهداف شخصی خود را به خاطر بسپارید. ممکن است همیشه دوست داشته باشید به یک مکان خاص سفر کنید، یک کتاب خاص بخوانید، یک حیوان خانگی داشته باشید، به مکان دیگری بروید، یک سرگرمی جدید بیاموزید، داوطلب شوید، به مدرسه برگردید، یا تشکیل خانواده بدهید. اهداف شخصی خود را بنویسید.

غیرمجازهای هنگام بروز افکار خودکشی!

در هنگام بروز افکار خودکشی سعی کنید از موارد زیر اجتناب کنید:

تنها بودن. تنهایی می تواند افکار خودکشی را بدتر کند. به یک دوست یا یکی از اعضای خانواده مراجعه کنید، یا تلفن را بردارید و با روانشناس و یا روانپزشک تماس بگیرید.

الکل و مواد مخدر. مصرف مواد مخدر و الکل می توانند افسردگی را افزایش دهند، توانایی حل مشکل شما را مختل کنند و باعث شوند که شما به صورت تکانشی عمل کنید.

انجام کارهایی که حال شما را بدتر می کند. گوش دادن به موسیقی غمگین، تماشای عکس‌های خاص، خواندن نامه‌های قدیمی یا زیارت قبر یکی از عزیزان همگی می‌توانند احساسات منفی را افزایش دهند.

فکر کردن به خودکشی و سایر افکار منفی. سعی کنید درگیر افکار خودکشی نباشید زیرا این کار می تواند آنها را حتی قوی تر کند. در افکار منفی تجدید نظر کنید. حواس خودتان را از این افکار پرت کنید.

بهبودی از افکار خودکشی

آیا به خودکشی کردن، فکر می کنید؟ | پزشکت

حتی اگر افکار و احساسات خودکشی شما فروکش کرده است، از خودتان کمک بگیرید. تجربه این نوع درد عاطفی خود یک تجربه آسیب زا است. یافتن یک گروه حمایتی یا درمانگر می تواند در کاهش احتمال اینکه در آینده دوباره خودکشی کنید بسیار مفید است.

موقعیت هایی که منجر به احساس ناامیدی یا ایجاد افکار خودکشی می شود مانند سالگرد مرگ عزیزان، مصرف الکل یا استرس ناشی از روابط را شناسایی کنید. راه هایی برای اجتناب از این مکان ها، افراد یا موقعیت ها پیدا کنید.

از خودتان مراقبت کنید. درست غذا بخورید، وعده های غذایی را حذف نکنید و به اندازه کافی بخوابید. ورزش همچنین مهم و ضروری است. چون اندورفین را آزاد می کند، استرس را تسکین می دهد و بهزیستی عاطفی را ارتقا می دهد.

شبکه پشتیبانی خود را بسازید. اطراف خود را با تأثیرات مثبت و افرادی احاطه کنید که به شما احساس خوبی نسبت به خودتان می دهند. به خودتان کمک کنید تا مثبت اندیش باشید و در مسیر بهبودی قرار بگیرید.

فعالیت ها و علایق جدید را توسعه دهید. سرگرمی‌های جدید، فعالیت‌های داوطلبانه یا کاری را پیدا کنید که به شما احساس بودن و هدف می‌دهد. وقتی کارهایی را انجام می دهید که به نظرتان رضایت بخش است، احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت و احتمال بازگشت احساس ناامیدی کمتر است.

یاد بگیرید که با استرس به روشی سالم کنار بیایید. راه‌های سالمی برای کنترل سطح استرس خود بیابید، از جمله:

  • ورزش
  • مدیتیشن
  • تمرینات تنفسی ساده
  • حذف افکار چالش‌برانگیز
  • استفاده از راهبردهای حسی برای آرامش

منبع
https://www.helpguide.org/articles/suicide-prevention/are-you-feeling-suicidal.htm

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
 
دی دی کرم صمیم