درمان های خانگی جرم گوش

درمان های خانگی جرم گوش می تواند باعث روان شدن جرم گوش و تسهیل در خارج شدن آن شود. جرم گوش، در داخل مجاری گوش ترشح می شود و یک پوشش محافظ چسبناک روی لایه داخلی و ظریف مجرای گوش ایجاد می کند.

وقتی جرم گوش بیش از حد ترشح می شود، گوش قادر به پاک کردن سریع آن نیست. این وضعیت باعث بسته شدن مجرای گوش خارجی می شود. تجمع جرم گوش می تواند منجر به کاهش موقتی شنوایی، گوش درد، خارش، بوی بد و ترشح از گوش شود.

چگونه جرم گوش را در خانه درمان کنیم؟

ماساژ درمانی راهی برای برداشتن موم گوش | پزشکََت

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

روش های درمانی خانگی می تواند باعث روان شدن جرم گوش شود تا خارج کردن راحت آن را فراهم کند. قبل از شروع داروهای خانگی باید با پزشک خود مشورت کنید. پزشک قبل از تجویز هر راهکاری، میزان تجمع جرم گوش و سایر موارد مربوط مانند وضعیت لاله گوش، هرگونه عفونت یا آلرژی فعال، قطره گوش که استفاده می کنید را ارزیابی می کند.

روغن های خاص

از روغن های خاصی می توان با خیال راحت به عنوان قطره گوش استفاده کرد تا جرم تحت تأثیر آن نرم شود. برخی از آنها همچنین خواص ضد عفونی کنندگی دارند که می تواند به مبارزه با باکتری ها، قارچ ها و سایر میکروب های عامل عفونت کمک کند.

روغن هایی که می توانید به عنوان درمان های خانگی جرم گوش استفاده کنید، عبارتند از:

 • روغن بچه
 • روغن بادام
 • روغن نارگیل
 • روغن معدنی
 • روغن زیتون
 • روغن سیر

روغن مورد نظر خود را کمی گرم کنید. اما قبل از قرار دادن آن در گوش خود مطمئن شوید که خیلی گرم نباشد.

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

سر خود را به یک طرف بچرخانید و با قطره چکان 3-4 قطره از روغن گرم را در گوش بچکانید. اجازه دهید روغن به مدت 10-20 دقیقه در حفره گوش بماند تا کاملاً جذب شده و جرم گوش روان شود. پس از زمان انتظار، سر خود را به پهلو کج کرده و اجازه دهید که جرم به سمت دهانه گوش خارج شود. برای پاک کردن جرم نرم شده از لبه مجرای گوش از پنبه یا دستمال استفاده کنید.

از روغنی که به آن حساسیت دارید استفاده نکنید. در صورت داشتن عفونت گوش فعال یا پارگی لاله گوش، کاملاً از این درمان خودداری کنید. همیشه قبل از استفاده از هر داروی پاک کننده گوش با پزشک خود مشورت کنید.

پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن مایعی جوشان است که می تواند برای از بین بردن انسداد گوش ناشی از ضربه یا تولید بیش از حد جرم گوش مورد استفاده قرار گیرد.

قسمت های مساوی پراکسید هیدروژن و آب را خوب مخلوط کنید تا محلول تولید شود. محلول را به قطره چکان گوش منتقل کرده و در حالی که سر خود را به یک طرف متمایل می کنید چند قطره در گوش آسیب دیده بچکانید. 10-20 دقیقه صبر کنید تا محلول موم سفت شده را رقیق کند. سپس با استفاده از یک سواب پنبه به آرامی دهانه مجرای گوش را تمیز کنید.

این دارو را بدون تأیید پزشک امتحان نکنید و هرگز از پراکسید هیدروژن رقیق نشده استفاده نشود. زیرا می تواند به گوش داخلی آسیب جدی برساند.

گلیسیرین

گلیسیرین یک ماده روان کننده ملایم است که با استفاده از آن می توان با خیال راحت جرم گوش را خارج کرد.

قطره چکان گوش را با گلیسیرین پر کنید. گوش آسیب دیده را به یک سمت متمایل کنید و 3-4 قطره گلیسیرین در گوش بچکانید. دهانه گوش خود را با یک پنبه بسته و سپس سر خود را به موقعیت طبیعی خود برگردانید. پنبه را حداقل برای چند ساعت جدا نکنید. پس از آن می توانید آب گرم را به آرامی در گوش بچکانید تا موم نرم شده خارج شود.

جوش شیرین

ماساژ درمانی راهی برای برداشتن موم گوش | پزشکََت

جوش شیرین یا بی کربنات سدیم، احتمال دارد به عنوان یک عامل رقیق کننده برای از بین بردن جرم قرار گرفته و دفع طبیعی آن را آسان کند.

1 قسمت جوش شیرین و 10 قسمت آب معمولی یا شور را مخلوط کنید. سر خود را به یک طرف چرخانده و چندین قطره از این محلول را با استفاده از قطره چکان در گوش آسیب دیده بچکانید. اجازه دهید محلول به مدت 10-20 دقیقه بماند و سپس با استفاده از یک سرنگ آب گرم را به آرامی داخل گوش بچکانید. جریان آب جرم را به سمت دهانه گوش حرکت می دهد و پس از آن می توانید با دستمال یا پارچه نرم آن را پاک کنید. اگر جوش شیرین در دست ندارید می توانید از آب گرم یا نمک نیز برای این منظور استفاده کنید.

قبل از استفاده از این دارو با پزشک خود مشورت کنید تا بعداً از عوارض آن جلوگیری شود. همیشه جوش شیرین را در آب کافی رقیق کنید تا از آسیب دیدن گوش داخلی خود جلوگیری شود و اگرعفونت گوش یا لاله گوش سوراخ دارید این درمان برای شما مناسب نیست.

علاوه بر این، افرادی که از هر قطره گوش دیگری استفاده می کنند یا به هر قطره گوش حساسیت دارند، باید هنگام استفاده از این دارو بیشترمواظب باشند.

مخلوط سرکه و الکل

مخلوطی از سرکه و الکل برای از بین بردن موم گوش در سنین مختلف استفاده می شود. الکل یک ماده خشک کننده است که در دمای پایین تبخیر می شود. در حالی که سرکه کمک می کند تا تعادل اسیدی طبیعی را در مجرای گوش برقرار شود. هر دو این مایعات خاصیت ضد میکروبی دارند که می تواند به کاهش خطر عفونت گوش کمک کند.

قسمت های مساوی سرکه سفید و الکل را در یک کاسه مخلوط کنید تا محلول ایجاد شود. سر خود را به طرفین بچرخانید تا گوش آسیب دیده به سمت بالا باشد. با استفاده از قطره چکان گوش یا پنبه 2-3 قطره از این محلول را درون گوش قرار دهید. اجازه دهید مایع به مدت 10-20 دقیقه در مجرای گوش بماند.

گوش آسیب دیده را به سمت پایین برگردانید تا مایعات اضافی خارج شود. برای پاک کردن جرم گوش از دهانه مجرای گوش احتمال دارد از یک سواب پنبه استفاده کنید. در مورد اینکه این دارو بی خطر است با پزشک خود مشورت کنید.

شستن گوش با آب گرم یکی از درمان های خانگی جرم گوش است.

شستن گوش به طور معمول توسط پزشک انجام می شود، اما می توانید آن را در خانه نیز امتحان کنید، به شرط آنکه مهارت کافی داشته باشید. فشار آب به هدایت جرم نرم شده به سمت دهانه گوش کمک می کند و بعد با یک پنبه یا پارچه نرم دهانه گوش را تمیز کنید. گوش خارجی را به سمت بالا بچرخانید. با کشیدن قسمت خارجی گوش، به سمت بالا و پشت، کانال گوش خود را صاف کنید. با استفاده از سرنگ آب گرم را به آرامی در گوش آسیب دیده خود بچکانید. گوش را به سمت پایین بچرخانید تا آب آن خارج شود.

افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده یا نقض سیستم ایمنی باید از این روش اجتناب کنند زیرا پس از آن به احتمال زیاد به عفونت گوش خارجی مبتلا می شوند.

ماساژ درمانی راهی برای برداشتن موم گوش

ماساژ درمانی راهی برای برداشتن موم گوش | پزشکََت

ماساژ پشت گوش با روغن گرم می تواند باعث شل شدن جرم داخل کانال گوش شود و حرکت آن را به سمت دهانه راحت کند.

گرمای ملایم روغن می تواند جرم را رقیق کند، در حالی که حرکت انگشتان ممکن است آن را به سمت خارج از مجرای گوش روان کند. انگشتان خود را به مقداری روغن گرم آغشته کرده و از آنها برای ماساژ قسمت پشت لاله گوش استفاده کنید و فقط فشار آرامی وارد کنید. چند دقیقه ماساژ به نرم شدن و جدا شدن موم کمک می کند تا دفع آن راحت تر شود. در حالی که دهان خود را باز و بسته می کنید، لاله گوش خود را بکشید تا جرم را به سمت دهانه گوش بکشید. با استفاده از یک پارچه نرم جرمی را که به گوش خارجی رسیده است پاک کنید.

قبل ازاستفاده ازاین روش باید گوش خود را با روش مناسب ماساژ دهید. حرکت اشتباه می تواند با فشار دادن موم به داخل، وضعیت را بدتر کن

می توانید به مدت چند روز از هر یک از نرم کننده های ذکر شده در بالا استفاده کنید تا جرم گوش را به خوبی روان شده و از جای خود خارج شود و سپس با استفاده ازشستشو گوش آن را به آرامی از مجرای گوش خارج کنید.

احتمال دارد نرم شدن موم و شستشوی گوش طول بکشد تا جرم اضافی آن از بین برود تا گرفتگی کاملا برطرف شود. اگر پس از چند بار استفاده جرم گوش بهتر نشد، با پزشک خود تماس بگیرید.

درمان های خانگی که در جرم گوش باید از آنها دوری کرد.

ماساژ درمانی راهی برای برداشتن موم گوش | پزشکََت

از روش های تهاجمی برای تمیز کردن جرم گوش گوش دوری کنید. این روش ها مانند شمعدان گوش و قرار دادن سواب های پنبه ای تهاجمی می تواند به گوش داخلی و لاله گوش آسیب برساند وجرم را به سمت داخل فشار دهد.

تمیز کردن گوش با ابزارهای تیز می تواند:

 • احتمال دارد لاله گوش را پاره کند.
 • به پوست ظریف مجرای گوش آسیب برساند.
 • موم را بیشتر به سمت لاله گوش فشار دهد.
 • عفونت های باکتریایی را در حفره ایجاد کند.

استفاده از یک شمع مخروطی شکل توخالی و نگه داشتن شعله آن بر روی گوش آسیب دیده، یک روش برای ذوب کردن جرم گوش است. با این حال، شمع داغ می تواند در داخل گوش چکه کند و باعث آسیب دیدگی و سوختگی شود.

راه های پیشگیری از تجمع جرم گوش

شما نمی توانید به طور کامل از تجمع جرم گوش خود جلوگیری کنید یا شکل کانال گوش خود را تغییر دهید؛ اما در اینجا مواردی وجود دارد که می توانید برای کاهش میزان تجمع جرم گوش در نظر بگیرید:

 • هرگز آب سرد را در گوش خود قرار ندهید، زیرا باعث سرگیجه می شود.
 • اگر سابقه تجمع جرم گوش دارید، برای جلوگیری از انسداد گوش در آینده باید با متخصص گوش و حلق بینی خود مشورت کنید.
 • برای تسکین خشکی پوست، پوسته پوسته شدن مقدار کمی لوسیون مرطوب کننده را کاملاً بر روی قسمت قابل مشاهده خارجی گوش بمالید.
 • از آنجا که گوش داخلی می تواند خود را تمیز کند، تنها کاری که باید انجام دهید این است که هر از گاهی گوش خارجی را به آرامی پاک کنید تا جرم و پوست خشک آن برطرف شود.
 • آب یا هر مایع دیگری را با زورداخل گوش خود اسپری نکنید زیرا می تواند به گوش داخلی و لاله گوش آسیب برساند و فشار آب می تواند جرم گوش را به عمق بیشتری از مجرای گوش وارد کند.
 • بیماری های التهابی پوستی مانند اگزما نیز می توانند پوست را خشک و پوسته پوسته کنند. بقایای پوست می تواند به گوش ریخته و باعث انسداد شود. مدیریت این شرایط زمینه ای به جلوگیری از گرفتگی گوش کمک می کند.
 • قبل از قرار دادن محلول تمیز کننده در گوش، بهتر است که درجه حرارت آن را بررسی کنید. استفاده از مایعات داغ برای شل شدن جرم گوش می تواند باعث سوختگی پوست داخل گوش یا سوراخ شدن لاله گوش شود و خطر عفونت گوش را افزایش دهد.
 • عدم دریافت کافی اسیدهای چرب امگا 3، روی و منیزیم از طریق رژیم غذایی احتمال دارد منجر به تولید بیش از حد، تجمع و تأثیرگذاری جرم گوش شود.
حرف آخر

جرم گوش به سلامت گوش کمک می کند. اما اگر به مرور زمان جمع شود می تواند آزار دهنده باشد. ضروری است که همیشه قبل از اقدام به استفاده از داروهای OTC یا خود درمانی برای برداشتن موم گوش، با پزشک خود مشورت کنید. داخل گوش بسیار شکننده است و اگر درمان به درستی انجام نشود می تواند آسیب جبران ناپذیر ببینید.

در صورت بروز علائم شدید پس از برداشتن جرم گوش، مانند درد گوش، ترشح، خونریزی یا مشکل شنوایی، سریعا با پزشک تماس بگیرید.

منبع:

https://www.emedihealth.com/earwax-treatment.html