پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

سایت پزشکت

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

کودکان

سرطان ریه در نوجوانان

0
(0)

سرطان ریه در نوجوانان

فرم با 5 گزینه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

-----------------------------------------

اگرچه مواردی از سرطان ریه در نوجوانان وجود دارد، اما سرطان های اولیه ریه در کودکان و نوجوانان بسیار به ندرت دیده می شود. سرطان ریه علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در جهان است. استعمال دخانیات یکی از فاکتورهای مهم در بروز سرطان ریه است.

میزان خطر آن بسته به تعداد سیگار و مدت زمان عادت سیگار کشیدن ممکن است متفاوت باشد. اگر علائم نگران کننده ای در نوجوان شما وجود دارد، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

ما در این مقاله در مورد انواع، علل، علائم، تشخیص، درمان و پیشگیری از سرطان ریه در نوجوانان به شما اطلاعات زیادی را ارائه می دهیم. برای یادگیری بیشتر در این زمینه ادامه مقاله را تا انتها بخوانید.

علل سرطان ریه در نوجوانان

سیگار کشیدن در 80 تا 90 درصد موارد علت اصلی سرطان ریه است. دود سیگار حاوی مواد سرطان زا (مواد سازنده سرطان) است و منجر به تغییرات فوری در بافت ریه می شود. نوجوانان سیگاری حتی در سنین بالاتر خطر ابتلا به تومورهای ریه و سرطان را دارند.

موارد زیر برخی دیگر از دلایل احتمالی سرطان ریه در نوجوانان است:

 • دود ماری جوانا (شاهدانه) و سیگارهای منتول نیز می توانند باعث سرطان ریه شوند.
 • کودکانی که در معرض دود سیگار هستند (سیگار کشیدن غیر فعال) ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه باشند.
 • قرار گرفتن در معرض گاز رادون و آلودگی هوا، قرار گرفتن در معرض آزبست نیز می تواند نقش داشته باشد. آزبست شناخته شده است که باعث سرطان پلور ریه معروف به مزوتلیوما می شود.
 • قرار گرفتن در معرض برخی محصولات احتراق ذغال سنگ و لاستیک یا برخی از محصولات فلزی ممکن است خطر سرطان ریه را افزایش دهد، به ویژه در نوجوانانی که در چنین صنایعی کار می کنند یا در مناطق صنعتی اقامت دارند.
 • تغییرات ژنتیکی ارثی بندرت باعث سرطان ریه می شود. سابقه خانوادگی مثبت سرطان های ریه، به ویژه در افراد غیر سیگاری، می تواند منجر به سرطان ریه شود.

علت اصلی رشد سرطان آسیب ریه ناشی از سیگار کشیدن یا سایر مواد تحریک کننده است.

انواع سرطان ریه

سرطان ریه در نوجوانان | پزشکت

سرطان ریه را می توان بر اساس نوع سلولهای سرطانی به دو گروه تقسیم کرد:

 • سرطان ریه سلول کوچک (SCLC): SCLC به کارسینوم سلول درجا نیز معروف است. این سرطان می تواند به سرعت رشد کند و 15 درصد از کل سرطان های ریه را تشکیل می دهد. این سرطان در افراد سیگاری زیادی شایع است.
 • سرطان ریه سلول کوچک (NSCLC): NSCLC شایعترین نوع سرطان ریه است و حدود 85٪ کل موارد سرطان ریه را تشکیل می دهد. انواع فرعی NSCLC کارسینوم سلول سنگفرشی، آدنوکارسینوم و سرطان سلول بزرگ است.

آدنوکارسینومای اولیه ریه در نوجوانان به ندرت بروز می کند. اگر کودک شما سابقه سرطان خون حاد یا سایر بدخیمی های کودکان داشته باشد، ممکن است در معرض خطر بیشتری از سرطان های ثانویه، از جمله سرطان ریه قرار بگیرد.

علائم سرطان ریه در نوجوانان

مراحل اولیه سرطان ریه در نوجوانان می تواند بدون علامت باشد. علائم و نشانه های زیر در سرطان های ریه، به ویژه در مرحله پیشرفته دیده می شود.

این علائم در سایر بیماری های تنفسی یا ریوی نیز دیده می شود. در صورت مشاهده علائم و نشانه های نگران کننده، با پزشک نوجوان خود مشورت کنید. تأخیر در درمان می تواند خطر عوارضی مانند پلورال افیوژن (مایع در حفره پلور) و متاستاز به سایر قسمت های بدن را افزایش دهد.

تشخیص سرطان ریه در کودکان

سرطان ریه در نوجوانان | پزشکت

پزشک پس از ارزیابی علائم و معاینه فیزیکی، ممکن است برخی آزمایشات زیر را برای تأیید تشخیص سرطان ریه در نوجوانان تجویز کند.

 • آزمایشات تصویربرداری: برای بررسی هرگونه گره یا رشد غیرطبیعی (توده) در ریه، عکسبرداری از رادیوگرافی قفسه سینه و سی تی اسکن انجام می شود. سی تی اسکن یا اسکن MRI برای شناسایی ضایعات کوچکتر که ممکن است از طریق تصویربرداری اشعه ایکس قابل مشاهده نباشند مفید است.
 • سیتولوژی خلط: تجزیه و تحلیل میکروسکوپی خلط آزمایشگاهی ممکن است به شناسایی سلول های سرطانی کمک کند.
 • برونکوسکوپی: ین تجسم مجاری تنفسی و ریه ها با استفاده از یک لوله نازک به نام برونکوسکوپ است که شامل یک دوربین خاص است. برونکوسکوپی می تواند به شناسایی ضایعات و جمع آوری نمونه های بافتی برای نمونه برداری کمک کند.
 • مدیاستینوسکوپی: مدیاستینوم را که فضای پشت استخوان پستان است، از طریق یک برش کوچک در قسمت پایه گردن تجسم می کند. طی این روش نمونه های بیوپسی جمع آوری می شود.
 • نمونه برداری از سوزن با هدایت تصویر: در این روش پزشک برای بدست آوردن نمونه های بافتی از سوزن، با راهنمایی تصاویر اشعه ایکس یا توموگرافی کامپیوتری (CT) استفاده می شود.

این آزمایشات می تواند تشخیص بیماری را تایید و به شناسایی نوع و مرحله سرطان ریه کمک کند. اسکن MRI یا PET اغلب برای یافتن تومورهای متاستاتیک انجام می شود.

سرطان ریه مرحله 0 تا مرحله IV دارد، به نحوی که پایین ترین مراحل به ریه محدود می شود و متاستاز در مرحله پیشرفته اتفاق میفتد که سرطان به سایر قسمت های بدن انتشار پیدا کرده باشد.

درمان سرطان ریه در نوجوانان

سرطان ریه در نوجوانان | پزشکت

گزینه های درمانی سرطان ریه ممکن است براساس مرحله و نوع سرطان متفاوت باشد. پزشکان ممکن است برخی داروها را برای تسکین علائم مانند درد یا مشکلات تنفسی تا زمان انجام درمان سرطان تجویز کنند. درمان فوری برای پیشگیری از رشد بیشتر و انتشار سرطان، به ویژه در سرطان های ریه سلول های کوچک ریز در حال رشد (SCLC)، توصیه می شود.

برخی از گزینه های درمانی برای سرطان ریه در نوجوانان، عبارتند از:

جراحی سرطان ریه

حذف بافت سرطانی با جراحی در درمان سرطان ریه مفید است. بسته به اندازه و انتشار موضعی سرطان، هر یک از انواع جراحی های زیر ممکن است انجام شود.

 • برداشتن بافت یا توده سرطانی: ر این روش ممکن است قسمت کوچکی از ریه با جراحی برداشته شود. این روش در سرطان های با ابعاد کوچک مفید است.
 • برداشتن قطعه ای: این روش شامل برداشتن قسمت بزرگی از ریه است، که حاوی سرطان می باشد.
 • لوبکتومی: لوبکتومی، برداشتن کل لوب ریه سرطانی است. ریه راست از سه لوب تشکیل شده و ریه چپ دارای دو لوب است.
 • پنومونکتومی: نومونکتومی شامل برداشتن کامل ریه، یعنی ریه راست یا چپ حاوی سرطان است.

جراحان همچنین ممکن است غدد لنفاوی اطراف قفسه سینه را برداشته و از شیوع آن جلوگیری کنند. اگر سرطان فقط به ریه محدود شود، می توان جراحی سرطان ریه را به عنوان درمان اولیه انجام داد.

پرتودرمانی

پرتوهای پرانرژی از منابع اشعه ایکس یا پروتون برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. انکولوژیست های پرتوی، معمولاً رادیوتراپی را قبل از جراحی در موارد سرطان پیشرفته انجام می دهند. رادیوتراپی ممکن است با شیمی درمانی سیستمیک با هم انجام شود و همچنین می تواند برای کاهش علائم در سرطان های مرحله آخر صورت بگیرد.

شیمی درمانی

شیمی درمانی سیستمیک، از داروهای داخل وریدی یا خوراکی برای از بین بردن سلولهای سرطانی استفاده می کند. شیمی درمانی سیستمیک ممکن است همراه با رادیوتراپی تجویز شود. شیمی درمانی به کاهش اندازه تومور قبل از جراحی کمک می کند. می تواند بعد از جراحی برای از بین بردن سلول های سرطانی باقیمانده که ممکن است باعث سرطان های ثانویه شود، انجام شود.

شیمی درمانی همچنین می تواند برای اهداف تسکین، یعنی برای تسکین علائم در مراحل آخر استفاده شود.

پرتودرمانی بدن استریوتاکتیک

این رادیو جراحی از پرتوهای شدید از جهات مختلف برای از بین بردن رشد سرطان استفاده می کند. در صورت عدم استفاده از جراحی، درمان سرطان ریه سلول کوچک مفید است.

دارودرمانی هدفمند

در این درمان از داروهایی استفاده می شود که مواد ژنتیکی یا پروتئین های سلول های سرطانی را مسدود می کنند، بنابراین منجر به مرگ سلول ها می شود. این روش درمانی برای سرطان های مکرر و پیشرفته ریه مناسب است.

چند روش درمانی هدفمند فقط برای انواع خاصی از سلول های سرطانی کار می کند و اینها براساس تجزیه و تحلیل سیتولوژی نمونه های بیوپسی تصمیم می گیرند.

ایمونوتراپی

از داروها برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سرطان استفاده می شود. داروهای خاص می توانند این روند را قطع کنند و سیستم ایمنی بدن می تواند سلول های سرطانی مضر را شناسایی و تخریب کند.

از ایمونوتراپی معمولاً در سرطانهای پیشرفته ریه و موارد متاستاتیک استفاده می شود.

مراقبت تسکینی یا مراقبت پشتیبانی با هدف حمایت از بیماران سرطانی قبل، حین و بعد از درمان برای کاهش علائم است.

درمان های مکمل و جایگزین ممکن است سرطان را درمان نکنند. با این حال، تسکین می تواند شامل برخی از روش های درمانی جایگزین و مکمل مانند ماساژ، طب سوزنی، هیپنوتیزم، یوگا و مدیتیشن باشد. ممکن است در این مورد با آنکولوژیست ها مشورت کنید.

پیشگیری از سرطان ریه در نوجوانان

سرطان ریه در نوجوانان | پزشکت

هیچ راهی برای جلوگیری از بروز سرطان ریه در نوجوانان وجود ندارد. با این حال، ممکن است با کاهش قرار گرفتن در معرض مواد سرطان زا، خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهید.

برخی از راه های احتمالی برای پیشگیری از سرطان در نوجوانان، عبارتند از:

 • از قرار گرفتن نوجوانان در معرض دود سیگار خودداری کنید.
 • از قرار گرفتن نوجوانان در معرض آزبست و سایر مواد سرطان زا خودداری کنید.
 • اگر نوجوان شما عادت به کشیدن سیگار یا حشیش دارد پس بهتر است برای کمک به آنها به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. در صورت نیاز می توانید برای محصولات جایگزین نیکوتین و راهکارهای ترک و داروها با پزشک مشورت کنید.

غربالگری ممکن است به تشخیص زودهنگام سرطان های ریه کمک کند. با این حال، غربالگری بیشتر اوقات برای افراد بالای 55 سال توصیه می شود. در صورت وجود عوامل خطر شناخته شده برای غربالگری، بهتر است با پزشک نوجوان خود مشورت کنید.

بهتر است کودک خود را به شرکت در برنامه های سلامت ریه تشویق کنید.

پیش آگهی سرطان ریه در نوجوانان

پیش آگهی در بیماران سرطانی ریه بسته به مرحله سرطان و نوع سرطان ممکن است متفاوت باشد. طبق موسسه ملی سرطان، پیش آگهی پنج ساله به عنوان درصد افراد در یک گروه مطالعه یا درمانی که پنج سال پس از تشخیص یا شروع درمان بیماری مانند سرطان زنده هستند، تعریف می شود.

پیش آگهی پنج ساله برای مراحل اولیه سرطان ریه در نوجوانان، جایی که سرطان محدود به ریه ها است، 56 درصد است. این میزان در مراحل پیشرفته سرطان ریه به 16٪ کاهش می یابد. شما می توانید با سرطان شناس نوجوان خود در مورد میزان دقیق زنده ماندن براساس مراحل و نوع سرطان مشورت کنید.

برای تصمیم گیری بهتر در مورد درمان، لازم است اعضای خانواده در مورد سرطان ریه اطلاعاتی داشته باشند. دریغ نکنید که از دوستان خود کمک بگیرید یا از گروه ها و سازمان هایی که می توانند شما را تشویق و پشتیبانی کنند، کمک بگیرید.

منبع:

https://www.momjunction.com/articles/lung-cancer-in-teens_00361552/

[advisers limit=3 online =true skill=”3″]

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *