کودکان

امگا 3 برای کودکان

امگا 3 برای کودکان فواید و عوارضی دارد. در این مقاله سعی کرده ایم هر آنچه که باید در مورد امگا 3 برای کودکان را بدانید مورد بررسی قرار دهیم. به طور کلی، اسیدهای چرب امگا 3 برای رشد و نمو سالم کودکان و به طور کلی بی خطر هستند. ماهی های روغنی، بهترین منبع غذایی هستند، اما منابع گیاهی مانند بذر کتان نیز می توانند امگا 3 را تامین کنند.

برخی از افراد ترجیح می دهند به کودکان خودشان مکمل امگا 3 بدهند. به خصوص اگر کودک خوردن ماهی را دوست نداشته باشد. بر همین اساس والدین بهتر است فواید و کاربرد و عوارض مصرف آن در کودکان خود را بدانند. در این مقاله به توضیح اسیدهای چرب امگا 3 و نحوه مصرف آنها در غذا می پردازیم. علاوه بر این، دوز صحیح مکمل برای کودکان و هر گونه مشکل ایمنی بالقوه مکمل ها را بررسی می کنیم.

اسیدهای چرب امگا 3، اسیدهای چرب ضروری هستند که برای سلامت قلب مفید هستند. آنها ممکن است خطر بسیاری از اختلالات دیگر مانند دیابت، سکته مغزی، آرتریت، آسم، مشکلات روانی و حتی برخی سرطان ها را کاهش دهند. اسیدهای چرب امگا 3 نوعی اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه (PUFA) هستند و باید فقط از منابع غذایی دریافت شوند.

اسیدهای چرب مهم امگا 3 با زنجیره بلند عبارتند از:

  • دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA)
  • ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA)

آنها در غذاهای دریایی مانند ماهی های روغنی یافت می شوند. امگا 3 با زنجیره کوتاه از اسید آلفا لینولنیک (ALA) تشکیل شده است که بیشتر در غذاهای گیاهی مانند دانه های کتان و دانه های چیا یافت می شود.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

آیا کودکان می توانند اسیدهای چرب امگا 3 مصرف کنند؟

بله، کودکان می توانند اسیدهای چرب امگا 3 را با گنجاندن غذاهای غنی از این مواد مغذی در رژیم غذایی خود مصرف کنند. مکمل های غذایی، مانند مکمل های روغن ماهی نیز در دسترس هستند. اگر رژیم غذایی به تنهایی مقادیر توصیه شده را فراهم نکند، ممکن است مورد استفاده قرار گیرند. قبل از دادن مکمل های اسید چرب امگا 3 به کودک خود باید با پزشک اطفال یا متخصص تغذیه صحبت کنید.

فواید امگا 3 برای کودکان چیست؟

امگا 3 برای کودکان | پزشکت

امگا 3 فواید درمانی متعددی دارد. اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 اجزای تشکیل دهنده غشای سلولی هستند. آنها خواص غشای سلولی مانند سیالیت، نفوذپذیری و انعطاف پذیری را تنظیم می کنند. این اسیدهای چرب همچنین در عملکرد آنزیم ها و گیرنده های متصل به غشاء نقش دارند. تمام اعضای بدن از سلول تشکیل شده اند، بنابراین هر چیزی که عملکرد سلولی را بهبود بخشد به نفع همه سیستم های بدن است.

مصرف منظم امگا 3 ممکن است فواید زیر را به همراه داشته باشد:

حفظ سلامت قلب و عروق

مطالعات بالینی نشان داده است که امگا 3 پتانسیل کاهش کلسترول بد و تری گلیسیرید در بدن و افزایش لیپوپروتئین های با چگالی بالا (HDL) یا کلسترول خوب را دارد. گنجاندن این اسیدهای چرب از دوران کودکی ممکن است خطر ابتلا به سکته مغزی، حمله قلبی و لخته شدن خون را در آینده کاهش دهد.

بهبود بینایی

غلظت بالایی از DHA در غشاهای سلولی شبکیه یافت می شود. DHA و سایر امگا 3 برای رشد طبیعی بینایی مورد نیاز هستند. این اسیدهای چرب ممکن است در بازسازی رنگدانه شبکیه رودوپسین، که به تبدیل نور دریافتی توسط شبکیه به تصاویر بصری در مغز کمک می کند، نقش داشته باشند. مطالعات نشان می دهد که کمبود امگا 3 ممکن است باعث نقص عملکردی بینایی شود.

کمک به رشد مغز

EPA و DHA به انجام عملکردهای مهم مغز مانند انتقال سیگنال عصبی، فعالیت عصبی، بیان ژن و میلیناسیون کمک می کنند. میلیناسیون بلوغ برخی از سلول های عصبی است که در آن پوششی از میلین در اطراف آکسون ها تشکیل می شود که به تکانه های عصبی اجازه می دهد سریعتر حرکت کنند.

حدود 50 درصد از وزن خشک مغز یک بزرگسال از لیپیدها تشکیل شده است که تقریباً 35 درصد آن PUFA است. DHA به تنهایی 30 درصد از فسفوگلیسریدهای ماده خاکستری را تشکیل می دهد و برای رشد مناسب اعصاب و سلامت مغز حیاتی است. امگا 3-مکمل ممکن است خطر ابتلا به اختلالات شناختی و رفتاری مانند اختلال نقص توجه بیش فعالی (ADHD)،اختلال طیف اوتیسم (ASD)، و خواندن و نوشتن در کودکان را کاهش دهد. حتی به طور بالقوه در بهبود علائم اختلال افسردگی اساسی (خلق افسرده، تحریک پذیری، خستگی، کاهش لذت، و مشکل در تمرکز) در کودکان و نوجوانان موثرتر باشد.

بهبود سیستم ایمنی بدن

اسیدهای چرب امگا 3 و متابولیت های آنها اجزای مختلف پاسخ ایمنی را تعدیل می کنند. حتی فعالیت ضد التهابی نشان می دهند. این شرایط ممکن است در کنترل علائم واکنش های آلرژیک و آسم در کودکان مفید باشد.

کاهش حساسیت به نور

PUFA ها، به ویژه EPA، ممکن است التهاب پوست ناشی از اشعه ماوراء بنفش، مانند آفتاب سوختگی را کاهش دهند و در برابر سرکوب سیستم ایمنی ناشی از اشعه ماوراء بنفش، سرطان، پیری پوست و واکنش های حساسیت به نور محافظت کنند.

حمایت از رشد کودک

امگا 3 برای کودکان | پزشکت

حمایت از رشد سالم کودک با امگا 3 می تواند قبل از تولد نوزاد شروع شود و تا بزرگسالی کودک ادامه یابد. بر اساس مؤسسه ملی بهداشت (NIH)اگر والدین شیرخوار حداقل 8 اونس (۲۳۵ گرم) در هفته از غذاهای دریایی حاوی DHA در دوران بارداری و شیردهی یا شیردهی مصرف کنند، ممکن است نتایج بهتری برای سلامت نوزاد حاصل شود. DHA برای رشد مغز و شبکیه چشم کودک و رشد سالم و وزن هنگام تولد حیاتی است.

اگرچه غذاهای دریایی حاوی سطوح مختلفی از متیل جیوه هستند. اما مزایای سلامتی مصرف مقادیر متوسط ​​غذاهای دریایی در طول دوره قبل از تولد بیشتر از خطرات جیوه است.

بهبود علائم ADHD

امگا 3 غشاهای سلولی در سیستم عصبی مرکزی را تغییر می دهد و ممکن است به فرآیندهای مغزی در افراد مبتلا به اختلال بیش فعالی-کم توجهی (ADHD) کمک کند. در یک بررسی 2018 متخصصان بین‌المللی توصیه کردند که مکمل‌های امگا 3 ممکن است کاهش‌های کوچک اما قابل توجهی در علائم ADHD ایجاد کنند در حالی که پروفایل ایمنی قابل تحملی دارند.

در حالی که در این بررسی فواید اضافی امگا 3 از جمله بهبود کیفیت خواب و عملکرد شناختی را پیشنهاد می‌کند، دانشمندان باید تحقیقات بیشتری را برای تأیید این موارد انجام دهند. بر اساس NIHبا این حال، نتایج مربوط به امگا 3 برای ADHD متناقض است، اگرچه EPA و DHA ممکن است رفتار مخالف رتبه بندی شده توسط والدین را بهبود بخشند.

کاهش آلرژی

در یک بررسی از بین 3285 کودک سوئدی، محققان دریافتند که مصرف منظم ماهی در اوایل زندگی ممکن است خطر ابتلا به آلرژی را تا سن 12 سالگی به ویژه رینیت و اگزما کاهش دهد. با این حال NIH نتایج متناقضی را برای مطالعاتی که امگا 3 و آلرژی های دوران کودکی را ارزیابی می کنند، گزارش می دهد، که نشان می دهد این ارتباط نیاز به مطالعه بیشتر دارد.

بهبود خواب در عملکرد مدرسه

امگا 3 برای سلامت مغز ضروری است و برخی مطالعات مصرف آن را با خواب و عملکرد کودکان مرتبط می دانند. به عنوان مثال، یک مطالعه 2014 نشان داد کودکان در بریتانیا سطوح خونی DHA پایینی دارند و یک برنامه مکمل 16 هفته ای DHA منجر به دوره های بیداری کمتر و خواب بیشتر در هر شب می شود.

محققان همچنین نشان دادند که حدود 40 درصد از کودکان در ایالات متحده ممکن است مشکل خواب سطح بالینی داشته باشند و پیشنهاد کردند که امگا 3 می تواند مفید باشد. نتایج بررسی نشان داد آنهایی که سطح DHA پلاسما بالاتری دارند، در آخر هفته‌ها، زمانی که مدرسه و محل کار محدودیتی برای بیدار شدن ندارند، 30 دقیقه طولانی‌تر می‌خوابند. نویسندگان پیشنهاد می‌کنند که افزایش 20 تا 30 دقیقه‌ای در طول مدت خواب می‌تواند برای نتایج تحصیلی مفید باشد.

علاوه بر این، شواهد حاصل از کارآزمایی‌های بالینی در کودکان مدرسه‌ای نشان می‌دهد که مکمل‌های امگا 3 می‌تواند رشد شناختی و عملکرد مدرسه را در کودکان بهبود بخشد.

منابع اسیدهای چرب امگا 3 برای کودکان چیست؟

امگا 3 برای کودکان | پزشکت

کودکان ممکن است نیاز روزانه خود به اسیدهای چرب امگا 3 را از غذاهای طبیعی در دسترس، غذاهای غنی شده یا مکمل های اسید چرب امگا 3 دریافت کنند. روغن ماهی منابع اصلی EPA و DHA هستند. آنها بیشتر از ماهی های چرب آب سرد مانند سالمون، ماهی خال مخالی، تن و ساردین به دست می آیند.

کودکان می توانند ALA را از مغزها و دانه های مختلف مانند دانه کتان، دانه چیا و گردو دریافت کنند. منابع دیگر شامل روغن های گیاهی مانند روغن بذر کتان، روغن سویا و روغن کانولا هستند.

غذای غنی شده شامل مارک های خاصی از ماست، آب میوه، شیر، محصولات سویا و غلات است. کودکان همچنین می توانند از مکمل های غذایی، از جمله روغن ماهی، روغن کریل، روغن کبد ماهی و روغن جلبک استفاده کنند تا نیاز روزانه توصیه شده خود به اسیدهای چرب امگا 3 را تامین کنند.

دوز توصیه شده امگا 3 در کودکان چیست؟

دوز مناسب سن امگا 3 برای کودکان که توسط کارشناسان توصیه شده، عبارتند از:

سن پسران دختران
1-3 سال 0.7 گرم در روز 0.7 گرم در روز
4-8 سال 0.9 گرم در روز 0.9 گرم در روز
9-13 سال 1.2 گرم در روز 1.0 گرم در روز
14-18 سال 1.6 گرم در روز 1.1 گرم در روز

آیا امگا 3 عوارض جانبی دارد؟

امگا 3 برای کودکان | پزشکت

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) مصرف بیش از پنج گرم در روز EPA و DHA را از مکمل های غذایی و منابع غذایی توصیه نمی کند.

پژوهش ها نشان می دهد که تقریباً هیچ عارضه جانبی شدید مکمل امگا 3 وجود ندارد و سوء هاضمه و خونریزی بینی شایع ترین آنها هستند.

با این حال، آکادمی تغذیه و رژیم غذایی خاطرنشان می کند که دانشمندان باید تحقیقات بیشتری را برای تعیین پیامدهای کامل مصرف چربی های امگا 3 بر بدن انجام دهند. آنها توصیه می کنند که مردم قبل از دادن هر گونه مکمل غذایی به کودک با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک خود مشورت کنند.

عوارض جانبی امگا 3، حتی با دوز مطمئن، ممکن است در برخی افراد رخ دهد، اما معمولاً خفیف هستند و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • اسهال
  • سردرد
  • عرق بدبو
  • حالت تهوع
  • بوی بد دهان
  • ناراحتی معده
  • سوزش سردل
  • طعم ناخوشایند ماهی در دهان

گزینه های زیادی برای غنی سازی غذای کودکتان با امگا 3 با استفاده از ماهی، دانه ها و روغن دانه وجود دارد. می‌توانید پس از مشورت با پزشک، مکمل‌های امگا 3 را برای کودکان سخت‌گیر تهیه کنید. مکمل ها را در دوز تجویز شده توسط پزشک ارائه دهید و در صورت پیشنهاد پزشک، از دادن آنها خودداری کنید. منابع غذایی امگا 3 معمولا ارجح هستند. برای اطمینان از دریافت مواد مغذی کافی، مانند اسیدهای چرب امگا 3، برای رشد و نمو کلی، با متخصص مراقبت های بهداشتی یا یک متخصص تغذیه ثبت شده مشورت کنید.

منبع
https://www.momjunction.com/articles/kids-omega-3-benefits-dosage-side-effects_00790878/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
همین حالا با پزشکان آنلاین صحبت کنید