میکرودرم ابریشن

میکرودرم ابریشن یک درمان زیبایی شیوه ساده، سریع و بدون درد است که با کمترین خطر انجام می شود. میکرودرم ابریشن با استفاده از سایش و ساکشن همزمان به لایه برداری آرام لایه سطحی پوست کمک می کند. در میکرودرم ابریشن با استفاده از کریستال یا الماس سایش پوست را شروع کرده و سپس با استفاده از وکیوم سلول های مرده پوست را از بین خواهد برد. میکروردم ابریشن احتمال خطر بسیار کمی داشته و به سرعت بهبود می یابد؛ این شیوه درمانی پوست بدون درد بوده و در آن هیچ نیازی به استفاده از سوزن یا بی حسی نیست.

 • درمان میکروردم ابریشن ظاهر پوست را زیباتر کرده و آسیب دیدگی های ناشی از آفتاب و جای جوش را کم رنگ کرده یا به کلی از بین خواهد برد. البته این شیوه درمانی برای آکنه ها و جای زخم های عمیق یا چین و چروک های عمقی کارساز نخواهد بود. تنها بعد از انجام یک جلسه میکرودرم ابریشن شاهد نرم شدن قابل توجه پوست خواهید بود و از آن به بعد نرم کننده ها بهتر جذب پوست خواهند شد.
 • قیمت میکرودرم ابریشن نیز معقول و منصفانه بوده و هزینه آن به پزشک یا کلینیکی که در آن حضور می یابید بستگی خواهد داشت.
 • در بیشتر اوقات، ممکن است برای نتیجه گرفتن از آن جلسات درمانی میکرودرم ابریشن هر 3 یا 4 هفته تکرار شود. میکرودرم ابریشن درمان با لیزر نیست. اکنون کرم های میکرودرم ابریشن و دستگاه های خانگی انجام این شیوه درمانی نیز وجود داشته و می توان بدون مراجعه به مطب پزشک از آن ها در داخل منزل استفاده کرد.

البته این شیوه اسم های دیگری هم داشته و به آن «میکرودرم» و لایه برداری الماس هم گفته می شود.

مزایای استفاده از میکرودرم

میکرودرم ابریشن | پزشکت

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

از جمله مزایای میکرودرم ابریشن می توان به خطرات کم و سرعت بهبود بسیار بالا در برابر دیگر شیوه های تهاجمی مثل درم ابریشن، لایه برداری شیمیایی و لیزر اشاره کرد. از آن جایی که این شیوه فقط یک لایه سطحی بسیار نازک از پوست را بر می دارد، در نتیجه برای بهبود سطح پوست، آفتاب سوختگی، خطوط صورت، لک، آکنه و زخم های سطحی کاربرد قابل توجهی خواهد داشت. اگرچه که بیشتر از این شیوه درمانی و زیبایی پوست برای صورت استفاده می شود ولی این روش کاربردهای دیگری نیز داشته و می توان از آن برای لایه برداری گردن، سینه، کمر و دست ها هم استفاده نمود.

 • فرد در حین انجام میکرودرم ابریشن هیچ دردی را احساس نخواهد کرد.
 • برای انجام این درمان زیبایی نیاز به استفاده از هیچ گونه سوزن یا بی حس کننده ای نیست.
 • میزان فشار دستگاه مکش و سرعت لایه برداری با توجه به میزان حساسیت و تحمل پوست بیمار تنظیم می شود.
 • میکرودرم ابریشن بدون درد، غیر تهاجمی و جوان کننده ای است که از ترکیبی از یک تیغه سایشی یا کریستال و ساکشن وکیوم ساخته شده است.
 • معمولاً انجام یک جلسه میکرودرم ابریشن به زمانی حدود 5 تا 60 دقیقه نیاز خواهد داشت.
 • گاهی اوقات بعد از انجام میکرودرم نیاز به استراحت و ریکاوری نبوده و فرد بلافاصله بعد از انجام میکرودرم ابریشن می تواند کارها و فعالیت های روزمره اش را از سر بگیرد.
 • بلافاصله بعد از میکرودرم فرد می تواند از لوازم آرایش و کرم های غیر تحریک کننده استفاده کند.

میکرودرم ابریشن در برابر درم ابریشن

میکرودرم ابریشن را با درم ابریشن اشتباه نگیرید.

درم ابریشن یک شیوه جراحی تهاجمی است که با استفاده از پزشکان پوست یا جراحان پلاستیک انجام گرفته و برای انجام آن باید از بی حسی موضعی یا بی هوشی استفاده کرد. میکرودرم ابریشن شیوه ای است که برای از بین بردن جای زخم و جوش های عمقی تر مورد استفاده قرار می گیرد. درم ابریشن ممکن است بسیار دردناک بوده و به همین خاطر بی حسی یا بی هوشی ضروری است. البته انجام درم ابریشن وابسته به نظر پزشک بوده و فقط برای جای زخم و جوش های خاصی مورد استفاده قرار می گیرد.

شیوه عملکرد میکرودرم ابریشن

میکرودرم ابریشن | پزشکت

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

معمولاً سیستم میکرودرم ابریشن با استفاده از یک کریستال، یک پمپ، یک لوله متصل کننده و یک دستگاه مکش کار می کند. پمپ یک جریان پر فشار از بلورهای کریستالی مثل آلومینیوم اکسید، منیزیم اکسید، سدیم کلوراید و سدیم بی کربنات ایجاد می کند تا جذب پوست شود، سپس دستگاه مکش کریستال ها و سلول های پوستی لایه برداری شده را از روی پوست جمع می کند. البته به جای کریستال ممکن است از الماس برای انجام میکرودرم ابریشن استفاده شود.

برخلاف سیستم میکرودرم ابریشن کریستالی، دستگاه میکرودرم ابریشن الماس باعث تولید ذرات نمی شود، زیرا ممکن است این ذرات وارد بینی یا چشم فرد شود. به همین علت دستگاه میکرودرم ابریشن الماس بسیار ایمن و مطمئن تر از مدل کریستالی آن بوده و می توان از آن برای اطراف چشم ها و لب ها هم استفاده کرد. علاوه بر این دقت داشته باشید که هر چقدر این شیوه آرام تر و پر تکرار تر انجام شود، بدون شک نفوذ بیشتری داخل پوست داشته و درمان عمقی تر خواهد بود.

سن مناسب میکرودرم ابریشن

 • محدودیت سنی یا سن خاصی را برای انجام  پیشنهاد نمی کنند.
 • اما به طور کلی می توان بعد از سن 12 سالگی تا 65 سالگی از میکرودرم ابریشن استفاده کرد.
 • انجام این شیوه بعد از سن 70 سالگی ممکن است باعث بروز ساییدگی و کبودی شود.
 • انجام میکرودرم ابریشن زیر سن 12 سال نیز فقط باید زیر نظر متخصص پوست و مو یا جراح پوست انجام شود.

فواصل مناسب برای انجام میکرودرم ابریشن

میکرودرم ابریشن | پزشکت

میکرودرم  را می توان به صورت هفتگی یا هر 8 هفته یک بار انجام داد که فاصله انتخابی بستگی به مقاومت و جنس پوست بیمار دارد. بیشتر افراد به صورت هفتگی و در 3 جلسه این شیوه درمانی را استفاده کرده و بعد از این سه جلسه برای باقی ماندن نتایج تنها ماهی یک بار این کار را تکرار می کنند. از آن جایی که پوست انسان هر 30 روز خود را بازسازی می کند، بهتر از میکرودرم را حداقل به فاصله 2 تا 4 هفته یکبار تکرار کنید.

برای نتیجه گیری قابل توجه نیز حداقل 6 تا 12 جلسه این کار را تکرار کنید.

 عملکرد دستگاه مکش میکرودرم ابریشن

عملکرد دستگاه میکرودرم به گونه ای است که تنها چند لایه سطحی از پوست با نام استارتوم کورنئوم (startum corneum) را پاکسازی می کند. این شیوه بسیار شبیه به مسواک زدن است همانطور که با مسواک زدن پلاک ها از روی دندان پاکسازی می شود، در میکرودرم نیز ضایعات پوستی از روی سطح پوست برداشته خواهد شد. از آن جایی که پوست انسان بعد از حدود 30 روز مجدداً خودش را بازسازی می کند، در نتیجه بهبودها و نتایج به دست آمده از میکرودرم نیز موقتی بوده و برای بهبود دائم فرد باید به فاصله 2 تا 4 هفته این شیوه را تکرار کند. برای گرفتن بهترین نتایج بهتر است بعد از میکرودرم از ضد آفتاب و دیگر کرم های مراقبت از پوست استفاده نموده و تا حد امکان از قرار گرفتن در آفتاب بپرهیزید.

بخش مکش میکرودرم ابریشن به طور کلی 4 وظیفه کلی دارد:

 • به آرامی قسمتی از پوست را کشیده و بلند می کند.
 • می تواند جریان از کریستال را در قسمت مورد نظر اسپری کند.
 • جریان خون محلی را افزایش داده و باعث التهاب خفیف همان قسمت از پوست می شود.
 • کریستال های استفاده شده و سلول های مرده پوست را جمع آوری کرده و به مخزن منتقل می کند.

نتایج میکرودرم ابریشن

معمولاً بعد از انجام میکرودرم  فرد احساس شادابی، جوانی و نرمی پوست بیشتری خواهد داشت.

قبل از انجام میکرودرم نیز بهتر است برای مراقبت از چشم، چشم ها را با استفاده از عینک یا چشم بند بسته و  سپس از دستگاه استفاده کنید. اغلب قبل از انجام میکرودرم صورت را از هر گونه لوازم آرایشی یا روغنی پاکسازی کرده و برای انجام آن هیچ نیازی به استفاده از بی حسی موضعی نیست. ممکن است پزشک با استفاده از دست پوست را بکشد تا سایش و مکش با قدرت بیشتر روی پوست انجام شود. سر دستگاه روی پوست حرکت داده شده و هر قسمت از پوست را معمولاً دو بار زیر مکش قرار می دهند.

ممکن است در نتیجه انجام میکرودرم پوست صورت کمی صورتی رنگ شده که معمولاً بعد از چند دقیقه یا چند ساعت رنگ آن به حالت اولیه باز می گردد. در بعضی از موارد فرد ممکن است تا چند روز احساس آفتاب سوختگی خفیفی داشته باشد. توصیه می شود بعد از انجام میکرودرم ابریشن به علت حساسیت بیشتر پوست نسبت به نور آفتاب حتماً از ضد آفتاب استفاده کرده و در برابر نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.

انجام میکرودرم ابریشن به تولید کلاژن در پوست کمک کرده و باعث جوان سازی پوست خواهد شد.

اثر میکرودرم ابریشن برای پاکسازی جای جوش ها

انجام میکرودرم به افراد مبتلا به آکنه، آکنه خفیف، تغییر رنگ به علت آکنه و جای آکنه سطحی کمک بسیار زیادی خواهد کرد. پزشکان پوست از این شیوه برای باز کردن منافذ پوستی و پاکسازی آکنه از سطح پوست استفاده می کنند. در نتیجه انجام میکرودرم ابریشن همراه با لایه برداری گلیکولیک و استفاده همزمان از داروهای آکنه به بهبود سریع تر آکنه کمک خواهد کرد.

اما افرادی که دچار زخم و جای آکنه عمیق تری شده اند باید برای بهبود جای آن از درمان با لیزر یا جراحی درم ابریشن استفاده کنند.

اثر میکرودرم ابریشن روی مالاسما

شیوه درمانی میکرودرم برای درمان مالاسما و دیگر انواع hyperpigmentation مؤثر خواهد بود.

برای درمان مالاسما کافی است از میکرودرم هفتگی یا ماهانه همراه با لایه برداری گلیکولیک اسید و کرم های محو کننده ای مثل هیدرو کوئینون 4% و ضد آفتاب ها استفاده کنید. برای بهترین نتیجه بهتر است مصرف ضد آفتاب و دیگر درمان ها را ترکیب نموده و از قرار گرفتن در معرض نور خورشید بپرهیزید.

بدون شک میکرودرم باعث درمان دائمی مالاسما نخواهد شد.

اثر میکرودرم ابریشن بر روی کراتوزیس پیلاریس

 • میکرودرم به بهبود موقتی ظاهر کراتوزیس پیلاریس (پوست مرغی) کمک خواهد کرد.
 • به صورت هفتگی یا ماهانه میکرودرم انجام دهید.
 • از لوسیون های لاکتیک اسید و لایه بردارهای گلیکولیک اسید به صورت منظم استفاده کنید.

عوارض جانبی میکرودرم ابریشن

میکرودرم ابریشن | پزشکت

معمولاً این شیوه درمانی و زیبایی عوارض جانبی خاصی نداشته یا عوارض آن بسیار کم و خفیف است.

معایب احتمالی نیز فقط ممکن است بیرونی ترین لایه یا همان اپیدرمیس را درگیر کند. به طور کلی برای درمان های زیبایی یک اصل وجود دارد آن هم اینکه هرچقدر مزایای یک شیوه زیاد باشد، ریسک انجام آن هم به همان نسبت افزایش خواهد یافت.

عوارض جانبی لیزر و درم ابریشن بسیار بیشتر از میکرودرم ابریشن است.

به طور کلی عوارض جانبی انجام میکرودرم ابریشن شامل موارد زیر می شود:

کبودی سطحی

 • همچنین انجام میکرودرم بیش از حد و غیر اصولی ممکن است باعث بروز کبودی در افراد شود.
 • این کبودی در افرادی که آسپرین و قرص های رقیق کننده خون مصرف می کنند بسیار بیشتر است.

هایپر پیگمانسیون بعد از التهاب

تنها میکرودرم غیر اصولی ممکن است باعث آسیب دیدگی پوست شده و در نتیجه فرد را دچار هایپرپیگمانسیون بعد از التهاب (PIH) کند.

کبودی چشم

 • خصوصاً اگر در زمان انجام میکرودرم ابریشن از رقیق کننده های خون مثل آسپرین استفاده کرده باشید.

آسیب رگ های خونی (telangiectasia)

همچنین احتمال کمی برای افزایش رگ های خونی در سطح پوست (telangiectasia) وجود دارد که بیشتر در افرادی که پوست بسیار نازک، لوپوس، اسکلرودرما، آسیب دیدگی شدید پوستی داشته یا به بیماری های دیگر پوستی مبتلا هستند اتفاق می افتد. در صورتی که فرد از داروی آکوتان تا 12 ماه قبل استفاده کرده باشد، انجام میکرودرم ابریشن توصیه نمی شود زیرا احتمال بروز زخم روی پوست تا حد قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

فعال شدن مجدد تاول تبخالی

 • در بعضی از مواقع ممکن است فرد در حین انجام میکرودرم در قسمت های اطراف لب دچار تاول های تبخالی شود.
 • در صورت ابتلا به تبخال هستید از انجام میکرودرم در کنار لب ها پرهیز کرده و به پزشک مراجعه کنید.
 • پزشک می تواند با تجویز مصرف قرص ضد ویروسی قبل از جلسه میکرودرم این مشکل را برطرف کند.

میزان اثر بخشی کیت های میکرودرم خانگی

اکثر دستگاه های میکرودرم ابریشن و کیت های موجود برای این کار بسیار ضعیف تر از دستگاه های موجود در مطب پزشکان است. این کیت های میکرودرم ابریشن معمولاً نمی تواند سایش عمقی ای روی پوست ایجاد کرده و به خوبی سلول های مرده پوست را از روی آن پاکسازی کند. بیشتر شرکت های بزرگ و مطرح تولید کننده محصولات مراقبت از پوست اقدام به تولید این کیت های میکرودرم ابریشن خانگی کرده اند که حاوی کرم های سایشی یا اسکراب و دستگاه میکرودرم است.

کرم های قرار داده شده در داخل کیت حاوی کریستال های آلومینیوم اکسید است که در تجهیزات میکرودرم ابریشن حرفه ای یافت می شود.

نکات مهم برای انجام میکرودرم ابریشن

میکرودرم ابریشن | پزشکت

این متد درمانی بیشتر برای افرادی با پوست معمولی، آکنه خفیف، تغییر رنگ پوست به علت آکنه، لک های پوستی و جای زخم های بسیار سطحی پوست مفید بوده و می تواند به تغییر ظاهری این افراد کمک کند. در نتیجه میکرودرم ابریشن برای افرادی مفید است که دچار مشکلات سطحی پوستی شده، بسیار پر مشغله بوده یا به دنبال شیوه ای هستند که عوارض جانبی خاصی به همراه نداشته باشد. همچنین افرادی که به دنبال راه درمانی برای جای زخم و جوش های عمقی و مشکلات پوستی عمیق تر خود هستند بهتر است به سراغ درم ابریشن، لایه برداری شیمیایی یا لیزر بروند.

درمان خانگی جایگزیم میکرودرم ابریشن

شیوه های مختلفی برای لایه برداری پوست وجود دارد که می توانید از آن ها در منزل استفاده کنید.

این شیوه ها شامل موارد زیر می شود:

 • استفاده از سنگ پا، صابون های لایه بردار
 • استفاده از ماسه ساحلی
 • ساخت ترکیب لایه بردار با استفاده از شکر قهوه ای و عسل
 • استفاده از نمک دریا به عنوان لایه بردار

منبع:

 https://www.medicinenet.com/microdermabrasion/article.htm#what_are_possible_side_effects_of_microdermabrasion


دسته بندی ها : پوست و مو و زیبایی