لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

زگیل های تناسلی

زگیل تناسلی || پزشکت
فهرست مطالب

زگیل های تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی است. تقریباً همه افراد دارای مقاربتی جنسی حداقل در یک مرحله از زندگی خود به حداقل یک نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، ویروس ایجاد زگیل تناسلی آلوده می شوند. زنان تا حدودی بیشتر از مردان احتمال ابتلا به زگیل تناسلی را دارند. همانطور که از نامش پیداست، زگیل های تناسلی روی بافت های مرطوب ناحیه تناسلی تأثیر می گذارد.

زگیل تناسلی چه شکلی است؟

زگیل های تناسلی ممکن است مانند برجستگی های کوچک و به رنگ گوشت باشد یا ظاهری شبیه به گل کلم داشته باشند. در بسیاری موارد، زگیل ها خیلی کوچک هستند و به سختی قابل مشاهده می باشند. مانند زگیل هایی که در جای دیگر بدن شما ظاهر می شوند، این عارضه در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. برخی از سویه های HPV دستگاه تناسلی می توانند باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند، در حالی که برخی دیگر ویروس های پاپیلومای انسانی می توانند باعث سرطان شوند. واکسن ها می توانند به محافظت در برابر برخی گونه های دستگاه تناسلی HPV کمک کنند.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

 

علائم زگیل تناسلی || پزشکت

 

علائم و نشانه های زگیل تناسلی شامل موارد زیر است:

 • خون ریزی با مقاربت
 • خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی
 • تورم های کوچک، گوشتی یا خاکستری در ناحیه تناسلی

زگیل های تناسلی ممکن است آنقدر کوچک و صاف باشند که با چشم غیر مسلح قابل دیدن نباشند. با این وجود، گاهی اوقات، ممکن است در خوشه های بزرگ تکثیر شود.

علت زگیل تناسلی چیست ؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) باعث ایجاد زگیل می شود. بیش از 40 سویه مختلف HPV وجود دارد که بطور مشخص روی ناحیه تناسلی تأثیر می گذارد. HPV دستگاه تناسلی از طریق تماس جنسی انتقال می یابد. در بیشتر موارد، سیستم ایمنی بدن HPV دستگاه تناسلی را از بین می برد و هرگز علائم عفونت ایجاد نمی کند.

چه کسانی در معرض ابتلا به زگیل تناسلی قرار دارند؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری تخمین می زند که تقریباً همه افرادی که فعالیت جنسی دارند حداقل در یک مقطع زندگی به HPV آلوده می شوند. عواملی که می توانند خطر آلوده شدن را افزایش دهند عبارتند از:

 • رابطه جنسی دهانی
 • داشتن عفونت مقاربتی دیگر
 • رابطه جنسی در سنین پایین تر
 • داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با شرکای متعدد
 • رابطه جنسی با شریک زندگی باسابقه جنسی ناشناخته
 • استرس و سایر عفونت های ویروسی به طور هم زمان، مانند HIV یا تبخال

عوارض زگیل های تناسلی

 

عوارض زگیل تناسلی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سرطان

سرطان گردن رحم ارتباط نزدیکی با عفونت HPV دستگاه تناسلی دارد. انواع خاصی از HPV همچنین با سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلی و سرطان دهان و گلو همراه است. عفونت ویروس پاپیلومای انسانی همیشه به سرطان منجر نمی شود، اما همچنان لازم است که زنان به طور منظم تست پاپ اسمیر انجام دهند، به خصوص اگر به انواع ریسک بالاتر HPV مبتلا هستند.

مشکلات دوران بارداری

 به ندرت، نوزادی که از مادری با زگیل تناسلی به دنیا می آید ممکن است دچار زگیل تناسلی در دهان شود. ممکن است برای باز کردن انسداد راه هوایی کودک نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی می تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. اگرچه استفاده از کاندوم می تواند خطر را کاهش دهد، اما 100 درصد مؤثر نیست. هنوز هم امکان ابتلا به زگیل تناسلی وجود دارد.

واکسیناسیون

واکسیناسیون || پزشکت

واکسن معروف به Gardasil از چهار سویه HPV که باعث سرطان می شوند محافظت می کند و برای پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده می شود. در سال 2014، سازمان غذا و داروی ایالات متحده واكسنی به نام Gardasil 9 را تأیید كرد كه از 9 سویه HPV محافظت می كند.

واکسن دیگری با نام سرواکس که برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم تاثیر گذارند. این واکسن نمی تواند مانع بروز زگیل های تناسلی گردد. کمیته ملی مشاوره در مورد ایمن سازی، واکسیناسیون معمول HPV را برای دختران و پسران در سنین 11 و 12 سال توصیه می کند. اما، در صورت تمایل، مردان ممکن است واکسن HPV را در سن 26 سالگی نیز دریافت کنند.

استفاده از این واکسن ها قبل از فعال شدن غریزه جنسی در کودکان بهتر است. تحقیقات نشان داده است افراد زیر 21 سال و 21 تا 30 سال که واکسن HPV دریافت می کنند می توانند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را تا 50 درصد کاهش دهند. عوارض جانبی واکسن ها معمولاً خفیف است و شامل درد در محل تزریق (بازوی فوقانی)، سردرد، تب کم یا علائم مانند آنفولانزا می شود.

گاهی اوقات سرگیجه یا سنکوپ بعد از تزریق به ویژه در نوجوانان رخ می دهد.

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم ؟

از آنجا که تشخیص زگیل های تناسلی اغلب دشوار است، پزشک ممکن است برای سفیدتر کردن زگیل ها، یک محلول ملایم اسید استیک برای دستگاه تناسلی استفاده کند. پزشک ممکن است زگیل ها را از طریق یک ابزار با بزرگنمایی ویژه، کولونوسکوپ مشاهده کند.

تست های پاپ اسمیر

برای خانم ها، داشتن معاینات منظم لگن و تست های پاپ اسمیر، که می تواند به تشخیص تغییرات واژن و گردن رحم ناشی از زگیل تناسلی یا علائم اولیه سرطان دهانه رحم کمک کند. سرطان رحم، یک عارضه احتمالی از عفونت HPV دستگاه تناسلی است. در حین انجام آزمایش پاپ اسمیر، پزشک از دستگاهی به نام اسپکولوم استفاده می کند تا مهبل باز شود. وی سپس از یک ابزار دستی برای جمع آوری نمونه کوچکی از سلول های دهانه رحم استفاده می کند. سلول ها برای بررسی ناهنجاری ها با میکروسکوپ بررسی می شوند.

تست HPV

فقط چند نوع HPV دستگاه تناسلی با سرطان دهانه رحم مرتبط است.

نمونه ای از سلول های دهانه رحم، که در طی آزمایش پاپ اسمیر گرفته شده است، می تواند برای این گونه های سرطان زا ناشی از سرطان HPV آزمایش شود. این تست به طور کلی برای زنان در سنین 30 سال و بالاتر لازم  است. برای خانم های جوان تر نیز مفید نیست زیرا سیستم ایمنی بدن آن ها معمولاً می تواند حتی انواع HPV دستگاه تناسلی را بدون درمان از بین ببرد.

پیش آگهی زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی خطرناک نیستند، اما می توانند نشان دهنده وجود HPV باشند. برخی از انواع HPV می توانند منجر به سرطان شوند. از بین بردن زگیل می تواند به جلوگیری از انتقال آن کمک کند، اما حتی اگر هر زگیل قابل مشاهده با درمان از بین برود، ویروس ممکن است باقی بماند.

درمان زگیل های تناسلی

اگر زگیل ناراحتی ایجاد نمی کند، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد. اما اگر علائم شامل خارش، سوزش و درد باشد، پزشک شما می تواند در رفع شیوع بیماری با استفاده از داروها یا جراحی به شما کمک کند. اما احتمالاً ضایعات بعد از درمان برمی گردند. هیچ درمانی برای خود ویروس وجود ندارد.

در ایالات متحده از هر 100 فرد با رابطه جنسی 1 نفر زگیل تناسلی دارد.

پزشکان فقط بیمارانی را که زگیل قابل رویت دارند درمان می کنند. نوع درمان بستگی به محل زگیل، تعداد زگیل ها و ظاهر زگیل دارد.

داروی موضعی

کرم یا لوسیون تجویز شده توسط پزشک باید به طور مستقیم روی زگیل ها مالیده شود. درمان ممکن است برای چند هفته ادامه یابد. یک کرم موضعی می تواند بیشتر زگیل های دستگاه تناسلی را از بین ببرد.

عمل جراحی

ممکن است برای برداشتن زگیل های بزرگتر و یا زگیل هایی که به داروها پاسخ نمی دهند یا در صورت بارداری بیمار، فرد نیاز به عمل جراحی داشته باشد؛ زیرا ممکن است در طول زایمان کودک در معرض خطر باشد.

گزینه های جراحی شامل موارد زیر است:

انجماد با نیتروژن مایع (کرایوتراپی)

 • عوارض اصلی شامل درد و تورم است.
 • با انجماد و ایجاد تاول، زگیل را درمان می کند.
 • ممکن است به درمان های مکرر کرایوتراپی نیاز داشته باشید.
 • با بهبودی پوست، ضایعات از بین می روند و باعث می شوند پوست جدید ظاهر شود.

پالس الکتریکی

 • در این روش از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می شود.
 • ممکن است بعد از انجام عمل بیمار درد و تورم داشته باشد.

برداشتن جراحی

 • پزشک ممکن است از ابزارهای ویژه برای قطع زگیل استفاده کند.
 • برای این روش بیمار به بیهوشی موضعی یا عمومی احتیاج دارد و ممکن است بعداز آن کمی درد داشته باشد.

درمان با لیزر

 • این روش از پرتو شدید نور استفاده می کند که می تواند گران باشد.
 • معمولاً برای درمان زگیل های بسیار بزرگ و سخت انجام می شود.
 • عوارض جانبی می تواند شامل زخم و درد باشد.

معمول است که پزشکان بیش از یک درمان را همزمان انجام دهند.

درمان ها دردناک نیستند اما ممکن است بعضی اوقات تا 2 روز باعث درد و سوزش شوند.

افرادی که بعد از درمان ناراحتی را تجربه می کنند، می توانند برای تسکین مسکن های بدون نسخه استفاده کنند.

افرادی که احساس درد می کنند ممکن است دریابند که حمام گرم به رفع ناراحتی کمک می کند.

پس از حمام، ناحیه آسیب دیده باید کاملاً خشک شود.

بیماران پس از اتمام درمان نباید از روغن های حمام، صابون یا کرم استفاده کنند.

درمان زگیل های تناسلی خطر انتقال را به شدت کاهش می دهد.

 

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.