لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
فهرست مطالب

گردن شما از مهره هایی تشکیل شده که از جمجمه تا بالا تنه ادامه دارد. دیسک های گردنی فشار های وارد شده به این قسمت را می گیرد. استخوان ها، رباط ها و عضلات گردن از موقعیت سر حمایت کرده و حرکت دادن سر را برای فرد ممکن می کند. هر گونه ناهنجاری، التهاب یا آسیب دیدگی به ناحیه گردن ممکن است باعث گردن درد یا گرفتگی آن شود. بسیاری از مردم گهگاه دچار گردن درد یا گرفتگی آن می شوند. در بسیاری از موارد این گردن درد ها به علت وضعیت بد نشستن و ایستادن بوده و گاهی اوقات نیز مربوط به افتادن یا آسیب ناشی از ورزش های سنگین یا ضربه به گردن است.

در بیشتر موارد درد در ناحیه گردن نشان از مشکل حاد و به خصوصی نبوده و به مرور زمان بعد از گذشت چند روز بهبود خواهد یافت. اما در بعضی از موارد گردن درد نشانه ای از یک آسیب جدی یا بیماری است که نیاز به مراقبت فوری پزشک دارد. اگر شما هم گردن دردی دارید که بعد از گذشت چند هفته همچنان ادامه داشت یا وخیم شده و با علائم دیگری همراه است. بهتر است سریعاً برای تشخیص و مراقبت های بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

گردن درد | پزشکت

علت گردن درد

گردن درد یا گرفتگی گردن ممکن است به دلایل بسیاری بروز پیدا کند.

کشیدگی و گرفتگی عضلات:

این حالت در صورت رفتارهای زیر بروز پیدا خواهد کرد:

 • فرم بدنی نامناسب
 • کار کردن در پشت میز بدون تغییر موقعیت بعد از ساعت های طولانی
 • خوابیدن با وضعیت نا مناسب گردن
 • تکان دادن ناگهانی گردن در حین ورزش و فعالیت های روزمره

آسیب دیدگی:

گردن در برابر آسیب بخصوص افتادن ، تصادف و ورزش هایی که باعث حرکت ناگهانی عضلات و رباط های گردنی شده و آن ها را بیش از محدوده حرکتی شان جابه جا کند، آسیب پذیری زیادی دارد. اگر استخوان های گردن (مهره های گردن) دچار شکستگی شود، ممکن است نخاع فرد نیز دچار آسیب شود. آسیب گردن در اثر تکان دادن ناگهانی سر را با نام ویپلش (whiplash) گردن نیز می شناسند.

حمله قلبی:

همچنین گردن درد ممکن است یکی از علائم بروز حمله قلبی باشد، اما فقط در صورتی که با علائم زیر بروز پیدا کند:

 • تنگی نفس و مشکل در تنفس
 • عرق ریختن
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • درد فک یا بازو

در صورت بروز گردن درد و همراه شدن آن با دیگر علائم حمله قلبی ، سریعاً با آمبولانس تماس گرفته و تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید.

مننژیت:

مننژیت التهاب بافت اطراف مغز و نخاغ است. در افراد مبتلا به مننژیت معمولاً گردن درد همراه با سردرد و تب همراه خواهد بود. در بعضی از موارد مننژیت ممکن است حتی کشنده باشد، بهتر است در صورت بروز این علائم به پزشک متخصص مراجعه کنید.

آرتروز روماتوئید:

باعث بروز درد، تورم مفاصل و زائده های استخوانی می شود. اگر بیماری ارتروز روماتوئید گردن شخص را درگیر کند، فرد دچار گردن درد خواهد شد.

مطالعه بیشتر: آرتروز گردن

پوکی استخوان:

باعث ضعیف شدن استخوان ها و بروز شکستگی های کوچک خواهد شد. این عارضه بیشتر در دست ها یا زانو اتفاق می افتد اما گردن هم یکی از مواردی است که ممکن است در نتیجه پوکی استخوان دچار این شکستگی ها شود.

فیبرومالژیا:

وضعیتی است که باعث بروز عضله درد در کل بدن به خصوص در ناحیه گردن و شانه ها خواهد شد.

مطالعه بیشتر: علت درد گردن و شانه همزمان چیست؟

در صورت لزوم همین الان با متخصص ارتوپدی آنلاین در پزشکت مشورت کنید.

گردن درد | پزشکت

آرتروز گردنی:

با بالا رفتن سن، دیسک های گردنی عملکرد خود را از دست داده و منجر به عارضه اسپوندیلوز یا آرتروز گردن خواهد شد. بروز آرتروز فاصله بین مهره ها را کاهش داده و باعث می شود تا فشار بیشتری به مفاصل فرد وارد شود.

آسیب به نخاع:

در زمان بیرون زدگی دیسک در نتیجه تروما یا آسیب دیدگی نیز ممکن است فشار به نخاع یا ریشه های عصبی فرد وارد شود. این عارضه بیرون زدگی دیسک گردنی را با نام فتق دیسک گردن یا پارگی دیسک نیز می شناسند.

تنگی کانال نخاعی:

زمانی اتفاق می افتد که ستون فقرات تحت فشار قرار گرفته یا ریشه های عصبی موجود در مهره ها تحت فشار بیشتر از حد طبیعی قرار بگیرد. این عارضه ممکن است در نتیجه التهاب طولانی مدت در نتیجه آرتروز یا دیگر موارد بروز پیدا کند.

در موارد نادر، گردن درد یا خشکی گردن در نتیجه موارد زیر خواهد بود:

 • ناهنجاری های مادر زادی
 • عفونت
 • آبسه
 • تومور
 • سرطان ستون فقرات

گردن درد مداوم

در بعضی از موارد گردن درد مداوم ممکن است علت خاصی مثل آسیب دیدگی مفصلی یا دیسکی داشته باشد. با این حال، حتی بعد از درمان و بهبودی علت اصلی ممکن است گردن درد همچنان ادامه داشته باشد. تحرک نداشتن نیز ممکن است باعث خشکی و ضعیف شدن عضلات گردن شده و احتمال پارگی یا آسیب دیدگی گردن تا حد زیادی افزایش پیدا می کند.

در نتیجه نباید با بروز گردن درد طولانی مدت گردن را برای مدت طولانی ثابت نگه داشت. زیرا با ثابت نگه داشتن بیش از حد گردن، روابط شخصی، کار، زندگی اجتماعی تان با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد. با طولانی تر شدن آن احتمالاً انگیزه تان برای ورزش کردن را نیز از دست داده و از درمان نا امید شوید ولی نباید اجازه دهید تا عضلات ناحیه گردنتان ضعیف شود. بهتر است در روند درمان های طولانی از حمایت خانواده و اطرافیان نیز کمک بگیرید.

مطالعه بیشتر: درد در جلوی گردن

جهت ویزیت غیرحضوری و فوری با متخصص ارتوپد همین الان کلیک کنید.

گردن درد | پزشکت

درمان های خانگی برای گردن درد

 

 • تمرینات ورزشی

تمرینات تقویتی، به افزایش حجم عضلات و تقویت و انعطاف پذیری آنها کمک می کند. ورزش می تواند به کاهش درد گردن کمک کرده و گردن را انعطاف پذیر و محکم کند. انجام یک تمرین ساده می تواند درد گردن را تسکین دهد.

برای مدتی سر خود را به جلو و عقب و سپس به تدریج از یک طرف به طرف دیگر تکان دهید. هنگامی که ماهیچه هایتان احساس تنش کمتری کرد، به آرامی سر خود را کاملاً به سمت چپ و سپس کاملاً به سمت راست خود بچرخانید. اگر این وضعیت برای شما ناراحت کنند است، سرعت تمرین خود را کم کنید. در طول روز، هر چند ساعت یک بار انجام دهید. این کار را حداقل 5 روز در هفته تکرار کنید.

 • یوگا

استرس می تواند باعث ایجاد تنش در عضلات شود. پیروی از تکنیک های سنتی آرامش، مانند تمرین یوگا، می تواند به بدن شما کمک کند تا آرامش خودش را حفظ کردن و تنش در اطراف گردن و شانه ها را برطرف کند. برخی از تمرینات یوگا که می تواند در تسکین گردن درد موثر باشند، عبارتند از:

 • مارجاریاسانا . مارجاریاسانا به عنوان ژست گربه شناخته می شود. این وضعیت می تواند به کشش عضلات ستون فقرات و کمر کمک کند تا درد گردن را تسکین دهد.
 • اوتانا شیشوسانا . این حالت باعث گسترش ستون فقرات و همچنین افزایش جریان خون در گردن و سر می شود.
 • بالاسانا . به این حالت ژست کودک نیز گفته می شود. یک حالت ساده است که به آرامی گردن و کمر را می کشد. از این حرکت به عنوان حالت استراحت بین ژست های دیگر استفاده کنید. بهتر است یوگا را 5-7 بار در هفته انجام دهید.

درمان های خانگی برای گردن درد | پزشکت

 • روغن های گیاهی

روغن نعناع دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به تسکین درد عضلات کمک کند.

روغن اسطوخودوس اغلب در رایحه درمانی برای آرامش بخشیدن به ذهن استفاده می شود . همچنین می تواند عضلات بدن را تسکین دهد. این روغن با از بین بردن استرس و اضطراب همچنین می تواند به کاهش تنش جسمی کمک کند.

روغن ریحان ضد اسپاسم و ضد درد است. همچنین در کاهش استرس مفید بوده و می تواند برای کاهش درد گردن استفاده شود.

مخلوطی از روغن های اساسی تهیه کنید. چند قطره از این مخلوط را با روغن زیتون گرم مخلوط کنید. چند دقیقه این روغن را روی گردن ماساژ دهید. همچنین می توانید از این روغن ها به صورت جداگانه یا از ترکیبی از روغن ها استفاده کنید. فراموش نکنید که آن را در یک روغن حامل رقیق کنید. از این روغن ها دو بار در روز استفاده کنید.

 • طب سوزنی

طب سوزنی روشی است که در آن سوزن های ریزی در نقاط خاص و استراتژیک پوست قرار داده می شود. طب سوزنی، برای درمان هر نوع دردی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته است. بررسی های صورت گرفته، طب سوزنی را به عنوان جایگزینی برای طب سنتی برای تسکین کوتاه مدت از درد گردن توصیه می کنند.

برای درمان درد گردن خود از طریق طب سوزنی با یک درمانگر با تجربه مشورت کنید. توصیه می شود هفته ای یک یا دو جلسه برای چند ماه طب سوزنی را تکرار کنید.

 • سرکه سیب

سرکه سیب یک درمان خانگی عالی برای درد و سفتی گردن است. آنتی اکسیدان ها و عوامل ضد التهابی موجود در سرکه سیب می توانند تنش موجود در عضلات گردن را تسکین و درد را کاهش دهد.

دستمال را در سرکه خیس کنید و آن را روی گردن خود قرار دهید. بگذارید حدود یک ساعت روی آن بماند. هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید.

مطالعه بیشتر: علت گردن درد و سردرد همزمان

سوالی داری؟ کلیک کن. ویزیت آنلاین با بهترین متخصصان ارتوپدی و فیزیوتراپی

درمان های خانگی برای گردن درد | پزشکت

 • ماساژ درمانی

ماساژ درمانی می تواند هر دردی را در بدن التیام بخشد و به بهبود خواب شما کمک کند. ناحیه درد را به آرامی ماساژ یا مالش دهید تا جریان خون تحریک شود و فشار در عضلات را کاهش دهد.

دوش آب گرم بگیرید و پوست خود را خشک کنید. یک قاشق غذاخوری روغن را کمی گرم کرده و گردن خود را با آن ماساژ دهید. با حرکات دورانی به آرامی و برای چند دقیقه ماساژ دهید. این کار را هر روز صبح تکرار کنید. همچنین می توانید در طول روز یک بار دیگر گردن خود را ماساژ دهید.

توجه: در صورت ایجاد درد بیشتر، محل آسیب دیده را مالش ندهید.

 • بسته یخی

یخ به تسکین التهاب در عضلات پس از یک فعالیت شدید کمک می کند. استفاده از کیسه یخ، گشاد شدن عروق زیر جلدی را افزایش می دهد، که جریان خون خنک شده را به عقب به عضلات دردناک در گردن بهبود می بخشد.

تکه های یخ را داخل حوله قرار داده و روی گردن قرار دهید. روش دیگر، شما می توانید کیسه یخ را خنک کرده و روی گردن قرار دهید. بگذارید چند دقیقه روی آن بماند. این کار را سه تا چهار بار در روز تکرار کنید.

 • مکمل ویتامین ها

اگر گردن درد مکرر دارید، باید رژیم غذایی خود را با ویتامین ها تکمیل کنید. کمبود ویتامین D می تواند منجر به ایجاد درد مزمن در مناطق مختلف، به ویژه در اطراف مفاصل شود.

ویتامین B کمپلکس مسکن طبیعی است. این ویتامین ها باعث کاهش درد و التهاب با منشأ نوروپاتیک و اسکلتی عضلانی می شود. ویتامین C یک ماده ضد دردی است، به این معنی که آستانه درد را افزایش می دهد. این ماده حاوی آنتی اکسیدان است که مصرف آن با کاهش درد همراه خواهد بود.

حتماً یک رژیم متعادل داشته باشید که تمام مواد مغذی ضروری را تأمین کند. برای مکمل های ویتامین تجویز شده با یک متخصص تغذیه یا پزشک شخصی خود مشورت کنید.

 • نمک اپسوم

نمک اپسوم، همچنین به عنوان سولفات منیزیم شناخته می شود، دارای خواص ضد درد است. این نمک می تواند به از بین بردن درد همراه با اختلالات گردن کمک کند. سه چهارم وان را با آب گرم پر کرده و نمک اپسوم را به آن اضافه کنید. نمک را در آب مخلوط کرده و به مدت 10 تا 15 دقیقه در آن خیس کنید. روزی دو بار گردن خود را آب نمک اپسوم ماساژ دهید.

جهت ویزیت آنلاین با متخصص ارتوپد همین الان کلیک کنید.

درمان های خانگی برای گردن درد | پزشکت

 • گردنبند طبی

گردنبند طبی هنگام تحمل درد از گردن، در تحمل وزن سر پشتیبانی می کند. گردنبند طبی را به دور گردن خود بپیچید و آن را روشن نگه دارید تا زمانی که درد کم شود. در فواصل منظم، گردنبند طبی را برداشته و عضلات گردن و شانه خود را کشش بدهید. برای رفع گردن درد از گردنبند طبی در مواقع لازم استفاده کنید.

بدون تأیید پزشک از گردنبند های ارتوپدی استفاده نکنید. زیرا در صورتی که استفاده از آن ها به درستی انجام نشود، ممکن است علائم بیماری تان شدید تر شود.

 • استراحت

اگر مستعد درد گردن هستید، بهتر است که در طول روز به اندازه کافی استراحت کنید. حرکت و توجه به وضعیت بدن شما در پیشگیری و همچنین تسکین درد گردن نقش حیاتی دارد. از مصرف غذاهای ناخواسته خودداری کنید و غذاهای سالم مصرف کنید زیرا چاقی عضلات بدن، عضلات گردن را تحت فشار قرار می دهد.

راه های پیشگیری از گردن درد

در اینجا چند نکته آورده شده است که می تواند به شما در پیشگیری از شروع درد گردن کمک کند. نکات پیشگیری از شروع مجدد گردن درد، عبارتند از:

 • به طور مداوم رانندگی نکنید، زیرا ممکن است برای گردن و کمر مضر باشد.
 • هنگام استفاده از تلفن همراه خود، مطمئن شوید که گردن شما در وضعیتی قرار نگرفته که زیاد خسته شود.
 • وقتی از لپ تاپ یا رایانه شخصی خود استفاده می کنید، مطمئن شوید که صفحه در مقابل سطح چشم قرار دارد.
 • برای شل نگه داشتن عضلات گردن، در فواصل منظم، روش های کششی و آرامش را مانند تمرینات گردن تمرین کنید.
 • اگر احساس می کنید موقعیت خوابیدن شما باعث درد گردن می شود، باید آن را تغییر دهید و استفاده از بالش مناسب را در نظر بگیرید.

 چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی علائم و گردن درد بیشتر از یک هفته به قوت خود باقی بوده و هیچ بهبودی برای فرد حاصل نشد، بهتر است با پزشک مراجعه کنید.

این علائم شامل موارد زیر می شود:

 • گردن درد بدون هیچ علامت ظاهری
 • توده یا غده در گردن
 • تب
 • سردرد
 • غدد متورم شده
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • مشکل تنفس یا بلعیدن غذا
 • ضعف
 • بی حسی
 • احساس مور مور شدن
 • دردی که دست ها و پاها را درگیر می کند
 • ناتوانی در تکان دادن دست ها و بازوها
 • ناتوانی در رساندن چانه به قفسه سینه
 • اختلال عملکرد مثانه یا روده

در صورتی که دچار تصادف شده یا از مکانی افتاده اید که باعث بروز گردن درد شده است، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

سخن آخر

بسیاری از مردم به علت وضعیت بدنی نامناسب یا کشیدگی و فشار روی عضلات گردن، دچار گردن درد می شوند. در این موارد با استراحت دادن به عضلات گردنی و تغییر فرم بدنی به مرور زمان گردن درد کاهش پیدا کرده و بهبود می یابد و در صورتی که علائم با درمان های خانگی و استراحت ها بهبود نیافت، باید برای مراقبت و تشخیص به پزشک مراجعه کرده و فرد تحت درمان قرار بگیرد.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.