سلامت زنان

بیوپسی سینه

بیوپسی سینه از کاربرد تا عوارض آن

بیوپسی سینه معمولاً برای تعیین توده سرطانی یا خوش خیم بودن سرطان سینه انجام می شود. وجود یک توده یا علائم دیگر سرطان سینه در زن یا مرد، بیوپسی سینه را ضروری می سازد. این آزمایش را می توان با سوزن یا با روش جراحی انجام داد. بیوپسی های غیر جراحی استرس کمتری دارند و خطر عوارض را به حداقل می رسانند. حتی بیوپسی سینه ممکن است با تصویربرداری (مانند اشعه ایکس، MRI یا سونوگرافی) همراه باشد.

بیوپسی سینه روشی است که در آن بخشی یا تمام ناحیه مشکوک در پستان برداشته می شود و معمولاً از نظر وجود سرطان سینه مورد بررسی قرار می گیرد. نمونه توده از طریق سوزن ساکشن شده یا با استفاده از روش جراحی بریده می شود. سپس یک پزشک آن را زیر میکروسکوپ بررسی و ارزیابی می کند تا بافت غیر سرطانی (خوش خیم) یا سرطانی (بدخیم) را شناسایی کند.

کلماتی که برای اشاره به ناحیه یا رشد غیر طبیعی قبل و بعد از تشخیص استفاده می شود ممکن است شامل توده، ضایعه، کلسیفیکاسیون و تومور باشد. تصویربرداری هایی مانند ماموگرافی، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا سونوگرافی می توانند برای هدایت این روش استفاده شود. در بیوپسی استریوتاکتیک سینه، از یک دستگاه ماموگرافی مخصوص برای راهنمایی تجهیزات بیوپسی به محل ناهنجاری سینه استفاده می شود.

انواع بیوپسی سینه

انواع مختلف روش های بیوپسی سینه شامل موارد زیر می باشند:

 • بیوپسی با دستگاه مجهز به خلاء
 • بیوپسی سوزن توخالی یا هسته ای: در این روش از سوزن ضخیم تر برای برداشتن یک استوانه کوچک بافت از ناحیه غیر طبیعی استفاده می شود.
 • آسپیراسیون با سوزن نازک (FNA): یک سوزن نازک، سلول های یک ناحیه غیرطبیعی را خارج می کند. پزشک سلول ها را بررسی می کند تا ببیند آیا سلول های سرطانی وجود دارند یا خیر .
 • برداشتن بافت از طریق جراحی: این روش بیوپسی شامل برشی می باشد که در آن تمام ناحیه غیرطبیعی بریده یا برداشته می شود. همچنین در بیوپسی برشی، می توان تنها بخشی از ناحیه غیر طبیعی را برای بررسی توسط پاتولوژیست برداشت.

بیوپسی سینه با خلاء چگونه انجام می شود؟

بیوپسی سینه از کاربرد تا عوارض آن | پزشکت

سیستم های متفاوتی برای انجام بیوپسی با کمک خلا توسط شرکت های مختلف توسعه یافته است، اما همه آنها شامل قرار دادن یک کاوش بیوپسی با استفاده از مطالعات تصویربرداری رادیولوژی برای راهنمایی هستند. ماموگرافی های گرفته شده از زوایای مختلف (ماموگرافی استریوتاکتیک)، سونوگرافی و MRI همه با موفقیت برای شناسایی نواحی غیرطبیعی مورد نمونه برداری با بیوپسی پستان با خلاء مورد استفاده قرار گرفته اند. پس از قرار گرفتن پروب بیوپسی، خلاء، بافت پستان را از طریق یک سوراخ در پروب به داخل محفظه نمونه برداری دستگاه می کشاند. سپس یک دستگاه برش چرخان در دستگاه نمونه بافت را برمی دارد، که از طریق کاوش بیوپسی به یک ظرف جمع آوری بافت منتقل می شود.

آسپیراسیون با سوزن نازک (FNA) چگونه انجام می شود؟

بیوپسی آسپیراسیون سوزنی ظریف می تواند به روش های مختلف انجام شود:

آسپیراسیون با سوزن ریز (FNA) برای توده قابل لمس

رشد قابل لمس رشدی است که قابل احساس است. در این روش بیمار می نشیند و پزشک یک سوزن کوچک توخالی را با سرنگ وارد می کند تا مایع و سلول ها را برای آزمایش از بدن خارج کند. پزشک به سادگی ناحیه مشکوک را احساس می کند. هنگامی که سوزن به جرم می رسد، پزشک نمونه را با سرنگ خارج می کند. پزشک این روش را چندین بار تکرار می کند. اگر این توده یک کیست باشد، نمونه های خارج شده عمدتا از مایع تشکیل شده و کیست ممکن است سقوط کند و هر دردی را که بیمار احساس می کند تسکین دهد. اگر جرم جامد باشد، نمونه ها عمدتاً از سلول های بافتی تشکیل شده اند.

با تجزیه و تحلیل نمونه ها بلافاصله پس از برداشتن آنها، پزشک می تواند نوع کیست و یا تومور خوش خیم را تشخیص دهد. در موارد دیگر، نمونه های مایع و بافت روی اسلاید قرار می گیرند و سپس توسط یک آسیب شناس در آزمایشگاه تجزیه و تحلیل می شوند. سلول های غیر معمول موجود در بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ریز ممکن است نشانه وجود سرطان یا ضروری بودن بیوپسی باشد.

نوشته های مشابه
FNA هدایت شده برای توده غیرقابل لمس

هنگامی که یک توده بسیار کوچک یا عمیق زیاد برای لمس باشد، پزشک باید آن را با یکی از چندین روش تصویربرداری تعیین کند. ابتدا، بیمار روی میز دراز می کشد و سینه ها از طریق یک دهانه معلق باقی می مانند. در ماموگرافی استریوتاکتیک، ماموگرافی محل سینه مشکوک از زوایای مختلف گرفته می شود تا تصویری مجازی سه بعدی (استریوتاکتیک) ایجاد شود که محل ناحیه مشکوک را دقیقا مشخص می کند. سپس کامپیوتر از یک موتور برای هدایت یک سوزن کوچک توخالی به محل برای برداشتن نمونه ها استفاده می کند. سپس نمونه های برداشته شده از نظر وجود سرطان مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند. سونوگرافی و MRI از دیگر تکنیک های تصویربرداری هستند که برای هدایت بیوپسی سینه استفاده می شوند.

بیوپسی سوزنی هسته ای چگونه انجام می شود؟

روش بیوپسی سوزن هسته ای نیز می تواند به روش های مختلف انجام شود:

بیوپسی سوزنی اصلی برای توده قابل لمس. این روش مشابه FNA برای توده های قابل لمس است با این تفاوت که سوزن استفاده شده دارای قطر بیشتری است و مجهز به برشی است که هسته های بافتی را تا طول یک اینچ حذف می کند. مزیت اصلی این روش این است که نمونه ها بزرگتر از FNA هستند و در نتیجه امکان انجام تجزیه و تحلیل دقیق آزمایشگاهی را افزایش می دهند.

بیوپسی سوزنی هدایت شده برای توده غیرقابل لمس. این روش همچنین از یک سوزن پهن با برش استفاده می کند که هسته های بافت را به اندازه کافی بزرگ می کند تا دقت تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی را افزایش دهد. با این حال، از آنجا که رشد در عمق سینه است یا در غیر این صورت قابل لمس نیست، تصویربرداری استریوتاکتیک، سونوگرافی یا MRI برای تعیین محل رشد استفاده می شود.

هدف از بیوپسی سینه چیست؟

بیوپسی سینه از کاربرد تا عوارض آن | پزشکت

از بیوپسی سینه برای تعیین این که آیا ناهنجاری نگران کننده یا ناحیه کلسیفیکاسیون سرطان است یا خیر، و اگر سرطان است، از چه نوعی است و چگونه می توان یک برنامه درمانی تهیه کرد، استفاده می شود. وقتی سرطان سینه تشخیص داده نشود، تشخیص یک توده خوش خیم یا بی ضرر است. درصد بیوپسی های سینه که برای سرطان مثبت هستند، بسته به بیمارستان یا کلینیک فرد متفاوت است، اما به طور کلی، تنها حدود 20 درصد توده های سینه سرطانی هستند. اکثر بیوپسی های سینه، سرطان را تشخیص نمی دهند.

بسیاری از پزشکان و متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند در ارزیابی زنان برای بیوپسی سینه مشارکت داشته باشند.

 • متخصص بیهوشی (متخصصان در انجام بیهوشی و نظارت بر علائم حیاتی بیمار) گاهی در حین انجام برخی از اقدامات جراحی ضروری هستند.
 • متخصصانی که نوع سلول های نمونه را زیر میکروسکوپ مورد بررسی و شناسایی قرار می دهند و تعیین می کنند که آیا سرطان وجود دارد یا خیر.
 • رادیولوژیست ها متخصص در تفسیر اشعه ایکس مانند ماموگرافی و سایر مطالعات تصویربرداری هستند. رادیولوژیست ها یا جراحان اغلب این روش را برای بدست آوردن این نمونه های بافت سینه انجام می دهند.
 • ناهنجاری های سینه در طول معاینه فیزیکی ممکن است توسط پزشک خانواده، متخصص داخلی، متخصص زنان یا پرستار مشاهده شود. خود زنان اغلب اولین کسانی هستند که ناهنجاری های سینه خود را تشخیص می دهند.

چه کسانی باید بیوپسی سینه انجام دهند؟

هر فردی، زن یا مرد، با رشد مشکوک پستان، ناهنجاری در آزمایش تصویربرداری یا سایر علائم سرطان سینه باید بیوپسی شود. در نود و نه درصد از زنان، سرطان پستان ظاهر می شود. با این حال، مردان نیز احتمال مبتلا به سرطان پستان دارند. بنابراین، مردان باید سینه خود را به طور منظم مانند زنان از نظر توده یا سایر علائم سرطان معاینه کنند. (مردان مبتلا به اختلال ژنتیکی سندرم کلاین فلتر، که با افزایش رشد سینه همراه هستند، تقریباً مشابه زنان در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.)

بیوپسی سینه در چه شرایطی انجام می شود؟

بیوپسی سینه در مطب پزشک، مراکز سرپایی یا اتاق عمل بیمارستان انجام می شود. تنظیمات بستگی به اندازه و محل رشد، سلامت عمومی بیمار و نوع بیوپسی انجام شده دارد. از آنجا که پزشکان می توانند بیوپسی را در مدت کوتاهی با حداقل خطر عوارض جدی انجام دهند، بیمار معمولاً نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد مگر اینکه یک مشکل اساسی زمینه ای داشته باشد. بیوپسی استریوتاکتیک پستان از تصاویر ماموگرافی برای هدایت محل بیوپسی استفاده می کند. سونوگرافی یا تصویربرداری MRI نیز ممکن است برای هدایت روش بیوپسی سینه استفاده شود.

یک نتیجه خوش خیم چه چیزی را نشان می دهد؟

بیوپسی سینه از کاربرد تا عوارض آن | پزشکت

شایع ترین رشدهای خوش خیم در سینه، کیست ها (کیسه های پر از مایع یا مواد نیمه جامد)، پاپیلوم های داخل مجرایی (رویش های کوچک زگیل مانند که روی سطح بافت ظاهر می شوند) و توده های ایجاد شده توسط نکروز چربی (مرگ بافت اغلب به عنوان در نتیجه ضربه به سینه) هستند. فیبرو آدنوم شایع ترین نوع تومور خوش خیم (غیر سرطانی) پستان است و در زنان جوان مشاهده می شود.

رشد مشکوک پستان ممکن است با معاینه خود بیمار، معاینه بالینی پزشک یا انجام یک روش غربالگری مانند ماموگرافی مشخص شود. رسوبات کوچک کلسیم، که به عنوان کلسیفیکاسیون شناخته می شوند، اغلب در مطالعات تصویربرداری سرطان سینه و پیش سرطان ها شناسایی می شوند. این رسوبات همچنین ممکن است در ضایعات خوش خیم وجود داشته باشند.

علائم سرطان سینه چیست؟

زنان و مردان (صرف نظر از سن) که توده ای در سینه خود تشخیص داده اند باید برای آزمایش هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنند. در صورت مشاهده توده ای در زیر بغل یا بالای استخوان ترقوه (که هر کدام می تواند نشان دهنده وجود سرطان در حال گسترش باشد)، باید به پزشک مراجعه کنند.

در صورت داشتن چنین مشکلاتی باید با پزشک یا متخصص مشورت کرد:

 • درد پستان
 • تورم پوست سینه
 • خارش نوک سینه
 • گودی پوست روی سینه
 • تغییر در اندازه یا شکل سینه
 • پوسته پوسته شدن روی سینه
 • انقباض یا وارونگی نوک سینه
 • ترشح نوک سینه به غیر از شیر
 • پوست سینه قرمز یا تحریک شده،

همچنین به خاطر داشته باشید که این علائم و نشانه ها لزوما نشان دهنده وجود سرطان نیستند. بیمار باید در هنگام ظهور رشد توده، اندازه آن در زمان کشف در مقایسه با اندازه فعلی آن و محل قرارگیری آن به متخصص اطلاع دهد. همچنین باید سابقه خانوادگی سرطان سینه و سابقه شخصی مشکلات پستان از هر نوع را بیان کند.

چگونه یک متخصص وجود رشد سینه را تأیید می کند؟

یک پزشک با گرفتن شرح حال، انجام معاینه بالینی که شامل لمس سینه و تفسیر نتایج ماموگرافی تشخیصی و گاهی تصویربرداری مانند سونوگرافی یا انجام دیگر موارد، وجود یا رشد توده را تأیید می کند.

سونوگرافی، امواج صوتی را به داخل سینه می فرستد که به گیرنده ای باز می گردد که می تواند تصویر را روی صفحه کامپیوتر ضبط کند تا ساختارهای داخلی را تجسم کند. این تکنیک می تواند بین یک کیست و یک رشد جامد تمایز قائل شود. پزشک همچنین می تواند تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی هرگونه ترشح از نوک سینه (به غیر از شیر) را برای بررسی وجود سلول های غیرطبیعی یا سرطانی تجویز کند. پس از تأیید وجود رشد یا توده مشکوک، پزشک دستور بیوپسی می دهد.

آیا برای بیوپسی سینه نیاز به بیهوشی است؟

برای بیوپسی های غیر جراحی، ممکن است بیمار نیازی به بیهوشی نداشته باشد یا فقط از بی حسی موضعی استفاده کند (موضعی که فقط قسمت مشکوک را بی حس می کند). گاهی اوقات، بیمار با بی حسی موضعی یک داروی آرام بخش دریافت می کند.

برای نمونه برداری های جراحی، بیمار ممکن است بیهوشی موضعی یا بدون آرامبخش یا بیهوشی عمومی دریافت کند. بیمارانی که نیاز به بیهوشی عمومی دارند باید قبل از انجام بیوپسی هشت تا 12 ساعت ناشتا باشند.

بیوپسی سینه چه عوارضی دارد؟

بیوپسی سینه از کاربرد تا عوارض آن | پزشکت

به جز یک ضربه کوچک ناشی از بیهوشی تزریقی، بیماران معمولاً قبل یا حین عمل هیچ دردی احساس نمی کنند. خطر عوارض، مانند عفونت و خونریزی، برای روش های غیر جراحی اندک و برای روش های جراحی کمی بیشتر است. پس از انجام عمل، برخی از بیماران ممکن است کمی درد و همچنین کبودی و تغییر رنگ جزئی پوست سینه را تجربه کنند که معمولاً ظرف یک هفته یا بیشتر برطرف می شود. معمولاً یک داروی بدون نسخه مانند استامینوفن برای تسکین هرگونه ناراحتی کافی است.

به طور کلی، بیوپسی های غیر جراحی استرس، کمتری دارند، این آزمایشات تشخیصی باعت تغییر شکل پوست نمی شوند، هیچ زخم داخلی بر جای نمی گذارد تا در دقت ماموگرافی های آینده تداخل ایجاد کند و خطر عوارض را به حداقل می رساند. با این حال، بیوپسی های غیر جراحی همیشه به اندازه بیوپسی های جراحی در ایجاد تشخیص قابل اعتماد نیستند و نتایج در برخی مواقع ممکن است قطعی نباشند.

مدت زمان دریافت نتایج بیوپسی سینه چقدر است؟

برای نمونه برداری های کوچک و آزمایشات سوزنی نازک، نتایج ممکن است روز بعد در دسترس باشد. نتایج اکثر بیوپسی های سینه ظرف چند روز در دسترس خواهد بود. گاهی اوقات باید آزمایش های خاصی انجام شود و ممکن است نتایج به تأخیر بیفتد و بیشتر طول بکشد. این لزوماً به معنی وجود سرطان نیست. به عنوان مثال، گاهی اوقات بخش های بافت باید مجدداً بریده شوند تا لایه های عمیق بافت نمایان شود تا ارزیابی بهینه توسط پزشک امکان پذیر باشد. در موارد دیگر، لکه های بافت خاصی برای کمک به آسیب شناس در ارزیابی نمونه بافت زیر میکروسکوپ ضروری می باشد. رادیولوژیست یا جراح که این روش را انجام می دهد، می تواند تصور بهتری از چارچوب زمانی تقریبی و نحوه ارسال نتیجه به شما ارائه دهد.

منبع:

https://www.medicinenet.com/exemestane-oral/article.htm

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
 
دی دی کرم صمیم