بیماری های خون و انکولوژی

افزایش گلبول قرمز

راهکارهای افزایش گلبول قرمز خون به افراد مبتلا به کم خونی کمک می کند تا بتوانند با افزایش این گلبول ها تا حدودی علائم خود را تسکین دهند و از پیشرفت وضعیت خود پیشگیری کنند. گلبول های قرمز خون شما در داخل رگ های خونی شما گردش می کنند تا اکسیژن را به تمام بافت ها و اندام های بدن شما برسانند و دی اکسید کربن را از سلول های شما به ریه ها منتقل کنند. اکسیژن برای انرژی و بقای هر سلول بدن شما حیاتی است.

اگر تعداد گلبول‌های قرمز خون شما کم است، یا اگر گلبول‌های قرمز خون شما آن‌طور که باید کار نمی‌کنند، می‌تواند باعث کاهش انرژی شود و ممکن است به بدن شما آسیب برساند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما اصلاح شیوه زندگی و احتمالاً مداخله پزشکی را در صورت داشتن تعداد گلبول های قرمز پایین توصیه می کند. در این مقاله از پزشکت علائم و علل کاهش گلبول‌های قرمز خون (RBCs)، تغذیه و شیوه‌های زندگی برای حمایت از سلول‌های خونی سالم و زمان مراجعه به پزشک را بررسی می کنیم. پس اگر شما هم یکی از افرادی هستید که از کم خونی رنج می برید، برای یادگیری راهکارهای افزایش گلبول قرمز خون، ادامه مقاله را تا انتها بخوانید.

مواد مغذی برای افزایش تعداد گلبول های قرمز طبیعی

گاهی اوقات کمبودهای تغذیه ای دلیل کم خونی است. در این صورت، ممکن است بتوانید با مصرف کافی از کمبود مواد مغذی، تعداد گلبول های قرمز خون طبیعی را بازیابی کنید.

ویتامین B9 (اسید فولیک)

اسید فولیک به بدن شما در ساخت گلبول های قرمز کمک می کند. منابع غذایی شامل سبزیجات سبز برگ (مانند کلم پیچ و اسفناج)، لوبیا، بادام زمینی، جگر و غذاهای دریایی است.

اهن

آهن جزء مهمی از هموگلوبین است. برخی از منابع غذایی عبارتند از گوشت قرمز، غذاهای دریایی، سبزیجات سبز برگ و لوبیا.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

تخفیف بگیرید

ویتامین B12

ویتامین B12 در تولید گلبول های قرمز نقش دارد. برخی از منابع غذایی حاوی این ویتامین شامل گوشت گاو، ماهی مرغ، لبو و تخم مرغ است.

مس

مس به بدن در ساخت هموگلوبین کمک می کند. منابع غذایی حاوی مس فراوان شامل سبزیجات سبز برگ، آجیل، قارچ است. گوشت اندام و صدف است.

ویتامین A

ویتامین A به تولید گلبول های قرمز کمک می کند. برخی از منابع غذایی هویج، سیب زمینی، ماهی، جگر و سبزیجات سبز رنگ هستند.

ویتامین سی

ویتامین C به متابولیسم آهن کمک می کند، که برای تولید هموگلوبین مهم است. برخی از منابع غذایی عبارتند از گوجه فرنگی، مرکبات، توت فرنگی، بروکلی و سبزیجات سبز برگ.

ویتامین E

ویتامین E به محافظت از گلبول های قرمز خون کمک می کند. برخی از منابع غذایی عبارتند از: بادام، آجیل کاج، آووکادو و فلفل دلمه ای.

تغییر سبک زندگی برای افزایش تعداد گلبول های قرمز

افزایش گلبول قرمز || پزشکت

همچنین چند استراتژی سبک زندگی غیر رژیمی وجود دارد که می توانید از آنها برای افزایش تعداد گلبول های قرمز در صورت کم بودن استفاده کنید. این استراتژی‌ها تنها در صورتی مؤثر خواهند بود که مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را برای ساخت گلبول‌های قرمز سالم کافی دریافت کنید.

ورزش

به طور کلی، ورزش باعث تحریک اریتروپوئز می شود (تولید گلبول های قرمز). بدن شما معمولاً پس از سه تا چهار ماه گلبول‌های قرمز را تجزیه می کند و دائماً گلبول‌های جدید جایگزین آنها می‌سازد.

ورزش همچنین ممکن است باعث شکسته شدن گلبول‌های قرمز قدیمی‌تر شما شود تا بتوان آنها را سریع‌تر بازیافت کرد، اما گلبول‌های قرمز جدید بهتر از گلبول‌های قدیمی‌تر می‌توانند اکسیژن را حمل کنند، بنابراین این فرآیند طبیعی به طور کلی سلامت شما را بهبود می‌بخشد.

کاهش مصرف الکل

نوشیدن الکل از طریق مکانیسم های مختلف به کم خونی کمک می کند. الکل در جذب یا مواد مغذی بدن شما اختلال ایجاد می کند و همچنین بر روند تولید گلبول های قرمز تأثیر می گذارد. علاوه بر این، مقادیر زیاد و استفاده طولانی مدت از الکل می تواند به کبد و کلیه ها آسیب برساند و نقش آنها در تولید گلبول های قرمز خون را مختل کند.

گلبول های قرمز و کم خونی 

کم خونی وضعیتی است که در آن گلبول های قرمز خون کم، خیلی کوچک، خیلی بزرگ هستند. علائم و اثرات کم خونی بسته به علت آن می تواند به سرعت یا آهسته بروز پیدا کنند. حتی علائم کم خونی بسته به میزان کم خونی و سلامت کلی شما می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. علائم رایج کم خونی، عبارتند از:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • کمبود انرژی
 • خواب آلودگی
 • رنگ پریدگی
 • تحریک پذیری
 • مشکل در تمرکز
 • فشار خون پایین
 • تاکی کاردی (ضربان قلب سریع)

کم خونی شدید می تواند باعث غش، تنگی نفس، نارسایی قلبی، آسیب اندام یا نارسایی اندام شود.

علل کم خونی

افزایش گلبول قرمز || پزشکت

علل مختلفی برای کم خونی وجود دارد. به طور کلی، این وضعیت به دلیل کاهش تولید گلبول های قرمز یا آسیب یا از دست دادن گلبول های قرمز ایجاد می شود.

علل شایع عبارتند از:

 • کمبود آهن
 • بیماری کلیوی
 • سوء تغذیه شدید
 • کمبود ویتامین B12
 • خونریزی حاد، مانند تروما
 • از دست دادن خون در اثر جراحی
 • سرطان، به ویژه سرطان مغز استخوان
 • خونریزی مزمن، مانند خونریزی گوارشی (معده و روده)
 • مشکلات گوارشی که بر جذب مواد مغذی تأثیر می گذارد.
 • همولیز (تجزیه گلبول های قرمز) مانند مالاریا (عفونت انگلی خون)
 • شیمی درمانی (دارویی که برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود).
 • اختلالات مغز استخوان، مانند کم خونی آپلاستیک  (بدن شما تولید گلبول های قرمز کافی را متوقف می کند).

کم خونی را می توان بر اساس شمارش گلبول های قرمز، هموگلوبین، هماتوکریت و شاخص های گلبول قرمز که بخشی از شمارش کامل خون (CBC) هستند، تشخیص داد:

 • شمارش گلبول های قرمز تعداد گلبول های قرمز خون است.
 • هموگلوبین پروتئینی در گلبول های قرمز است که اکسیژن را حمل می کند.
 • هماتوکریت درصد خونی است که از گلبول های قرمز تشکیل شده است.
 • شاخص های گلبول قرمز ویژگی های گلبول های قرمز را اندازه گیری می کند. آنها عبارتند از میانگین غلظت هموگلوبین گلبولی (MCHC)، میانگین حجم بدنی (MCV)، میانگین هموگلوبین گلبولی (MCH) و عرض توزیع گلبول قرمز (RDW).

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت مشاهده علائم کم خونی باید به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات کم خونی ناشی از مشکلات پزشکی است که در صورت پیشرفت بدون درمان (مانند بیماری کلیوی یا سرطان) می تواند جدی تر و کمتر قابل درمان شود.

اغلب، کم خونی به مسائلی مانند رژیم غذایی یا مشکلات گوارشی (مانند کولیت اولسراتیو) مربوط می شود که از جذب مناسب مواد مغذی جلوگیری می کند. شما می توانید درمان کم خونی خود را دریافت کنید و همچنین می توانید درمان موثری برای مشکل زمینه ای دریافت کنید.  از آنجایی که علائم کم خونی غیراختصاصی هستند، ممکن است پزشک شما مشکل سلامتی دیگری را به عنوان علت علائم شما تشخیص دهد.

داروها 

داروهای مورد استفاده برای درمان گلبول های قرمز پایین به علت آن بستگی دارد. گاهی اوقات افرادی که آهن، ویتامین B12 یا سایر مواد مغذی کم دارند، نیاز به مصرف مکمل دارند، به خصوص اگر کمبود تغذیه ای ناشی از مشکل جذب باشد.

اغلب، اختلال زمینه ای باید درمان شود. به عنوان مثال، اگر سرطان علت آن باشد، نیاز به درمان مناسب دارد. در برخی شرایط، به ویژه در زمینه بیماری کلیوی، اریتروپویتین تجویز می شود. این یک هورمون طبیعی است که توسط کلیه ها تولید می شود و تولید گلبول های قرمز را تحریک می کند.

برای برخی افراد، انتقال خون برای تامین خون کافی برای بقا ضروری است. و هنگامی که خونریزی علت کم خونی است، درمان ممکن است شامل گزینه هایی مانند دارو برای بهبود زخم یا ترمیم جراحی ناحیه آسیب دیده باشد.

سریع ترین راه برای افزایش گلبول های قرمز خون چیست؟

افزایش گلبول قرمز || پزشکت

اگر سالم هستید، بهترین راه برای افزایش تعداد گلبول‌های قرمز پایین، پرهیز از الکل و خوردن غذاهایی است که مواد مغذی مورد نیاز بدن شما برای تولید گلبول‌های قرمز را تامین می‌کنند. اگر تعداد گلبول‌های قرمز خون شما بسیار پایین است، ممکن است به مداخلات پزشکی برای افزایش گلبول‌های قرمز خون نیاز داشته باشید، مانند درمان با اریتروپویتین یا تزریق خون.

گیاهخواران می توانند گلبول های قرمز خون خود را افزایش دهند؟

بیشتر مواد مغذی غذایی که برای گلبول‌های قرمز سالم نیاز دارید را می‌توان در رژیم گیاه‌خواری به دست آورد، به‌ویژه اگر غذاهای تازه یا غنی‌شده با مواد مغذی مصرف کنید. فرقی نمی کند گوشت می خورید یا گیاهخوار هستید یا وگان، باید تلاشی عمدی انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که مواد مغذی لازم برای جلوگیری از کم خونی را دریافت می کنید. ویتامین B12 به طور طبیعی در غذاهای گیاهی یا وگان وجود ندارد، بنابراین برای اطمینان از عدم ابتلا به کم خونی ویتامین B12 باید مکمل مصرف کنید.

ورزشکاران چگونه می توانند گلبول های قرمز خون خود را افزایش دهند؟

ورزش باعث افزایش گلبول های قرمز می شود. با این حال، گاهی اوقات، مقادیر زیاد ورزش ممکن است گلبول های قرمز خون را کاهش دهد. اگر ورزشکار هستید، مهم است که به تغذیه خود توجه کنید تا بتوانید با سطح بالایی از تقاضا که در بدن خود ایجاد می کنید، ادامه دهید.

گاهی ورزشکاران در مناطقی تمرین می کنند که در ارتفاعات قرار دارند. این امر تولید گلبول های قرمز خون را تحریک می کند و ممکن است استقامت و کارایی اکسیژن را در بدن بهبود بخشد. می توانید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود و یک مربی ورزشی صحبت کنید تا تعیین کنید کدام استراتژی برای سلامتی و عملکرد ورزشی شما بهترین است.

ارتفاع زیاد چگونه بر تعداد گلبول های قرمز خون شما تأثیر می گذارد؟

گاهی اوقات ارتفاعات به دلیل تغییر در فشار اتمسفر، سطح اکسیژن شما را کاهش می دهد. بدن شما ممکن است با افزایش هموگلوبین و ساخت گلبول های قرمز بیشتر جبران کند، که می تواند به بهبود سطح اکسیژن شما کمک کند.

اگر هموگلوبین پایین است از چه غذاهایی باید اجتناب کرد؟

شما باید از غذاهایی که ارزش غذایی پایینی دارند اجتناب کنید زیرا می توانند شما را سیر کنند و از خوردن غذاهای غنی از مواد مغذی جلوگیری کنند. علاوه بر این، محصولات لبنی می توانند در جذب آهن اختلال ایجاد کنند. در حالی که دریافت مواد مغذی موجود در محصولات لبنی مهم است، اما اگر کم خونی فقر آهن دارید، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که لبنیات را در زمان متفاوتی نسبت به غذاهای غنی از آهن مصرف کنید تا جذب آهن را به حداکثر برسانید.

سخن آخر

گلبول های قرمز پایین می توانند در بسیاری از بیماری های مزمن مختلف و شرایط پزشکی حاد مشکل ایجاد کنند. برای همه مهم است که عادت هایی داشته باشند که به حفظ شمارش طبیعی گلبول های قرمز خون کمک می کند. اینها شامل دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن برای تولید سلول های قرمز خون سالم، ورزش منظم و اجتناب از الکل زیاد است.

علاوه بر این، اگر دلایلی باعث کاهش گلبول‌های قرمز خون شما می‌شود، ممکن است برای اصلاح مشکل به درمان پزشکی نیاز داشته باشید.

تعداد کم گلبول های قرمز یکی از نشانه های یک بیماری زمینه ای است. دلایل و راه حل های زیادی وجود دارد. اگر یک بیماری پزشکی دارید که باعث کاهش تعداد گلبول های قرمز خون شما می شود، به درمان نیاز خواهید داشت.

همچنین بسیار مهم است که عادات سبک زندگی را در خود بگنجانید که به شما در حفظ مقدار سالم گلبول های قرمز خون کمک می کند و برای جلوگیری از عود کم خونی، این عادات را برای طولانی مدت حفظ کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا