عمومی و داخلی

چگونه گلبول های سفید خون را افزایش دهیم؟

چگونه گلبول های سفید خون را افزایش دهیم؟

راه های افزایش گلبول های سفید خون، و اینکه چگونه گلبول های سفید خون را افزایش دهیم برای افرادی که تعداد گلبول های سفید کمی دارند، حیاتی و ضروری است. شاید متوجه این موضوع شده باشید که بعد از سرما خوردگی و آنفولانزا تب می کنید. تب نتیجه تلاش گلبول های سفید خون در مبارزه با میکروب های عفونی که به لکوسیت ها نیز معروف هستند.

گلبولهای سفید اجزای سلولی خون که فاقد هموگلوبین، اما دارای هسته هستند. گلبول های سفید خون متحرک و وظیفه اصلی آنها محافظت از بدن در برابر عفونت ها و بیماری ها است.

اگر تعداد گلبول های سفید خون کاهش قابل توجهی داشته باشد، بدن حتی در برابر کوچکترین عفونت ها آسیب پذیر می شود. تعداد لکوسیت ها در خون نشان دهنده بیماری است. از این رو، شمارش گلبول های سفید جزء مهمی از شمارش کامل خون است. چگونه می توان تعداد گلبول های سفید خون را به طور طبیعی افزایش داد؟ برای یادگیری این راهکارها ادامه مقالات را تا انتها بخوانید.

درمان های خانگی برای افزایش گلبول های سفید خون

برخی راهکارهای طبیعی برای افزایش گلبول های سفید خونی، عبارتند از:

اسانس اسطوخودوس و افزایش گلبول های سفید خون

روغن اسطوخودوس اغلب برای درمان استرس و اضطراب و تقویت خواب استفاده می شود. همچنین تعداد WBC و ایمنی کلی را افزایش می دهد. روغن های ضروری مانند روغن بادام شیرین، روغن درخت چای، روغن سرو نیز تأثیرات مشابهی در بهبود تولید گلبول های سفید خون دارند. به 60 میلی لیتر روغن حامل 20 قطره روغن اسطوخودوس اضافه و خوب مخلوط و از آن برای ماساژ بدن خود استفاده کنید. این کار را یک بار در روز انجام دهید.

 سیر و افزایش گلبول های سفید خون

سیر دارای خواص ضد التهابی (به لطف وجود آلیسین) که با تحریک تولید گلبول های سفید مختلف، شامل لنفوسیت ها، ائوزینوفیل ها و ماکروفاژها، ایمنی بدن را تقویت می کند.سیر خرد شده را به غذای مورد علاقه خود اضافه و روزانه از آن استفاده کنید. اگر می توانید طعم قوی سیر را کنترل کنید، می توانید آن را به صورت خام و به طور مرتب مصرف کنید.

 اسفناج

اسفناج منبع غنی ویتامین ها، مواد معدنی همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی است. این خواص می تواند به افزایش تعداد گلبول های سفید خون کمک کند. بخشی از اسفناج پخته شده را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. می توانید اسفناج را مستقیماً مصرف یا آن را به سالاد یا ماکارونی دلخواه خود اضافه کرده و روزانه اسفناج مصرف کنید.

برگ پاپایا و افزایش گلبول های سفید خون

برگ های پاپایا حاوی استوژنین ها، ترکیبات مهمی هستند که با افزایش تعداد WBC، ایمنی بدن را تقویت می کنند. آب برگ پاپایا به عنوان یک درمان عای برای تب دانگ عمل می کند. یک دسته برگ شسته شده پاپایا بردارید و آنها را مخلوط کنید. کمی آب به آن اضافه ،مواد را صاف کرده و یک قاشق غذاخوری آب آن را مصرف کنید. این کار را 1 تا 2 بار در روز انجام دهید.

ویتامین ها

ویتامین های A، C، E و B9 نقش مهمی در بهبود تعداد گلبول های سفید خون دارند. ویتامین A نقش ویژه ای در افزایش لنفوسیت ها دارند، در حالی که ویتامین C ایمنی کلی را افزایش می دهد. ویتامین B9 برای تولید نوتروفیل ها ضروری است و ویتامین E باعث تولید سلول های کشنده طبیعی می شود. از غذاهایی مانند اسفناج، هویج، پنیر، گوشت، تخم مرغ، ماهی، سیب زمینی شیرین و مرکبات استفاده کنید. همچنین می توانید پس از مشورت با پزشک از مکمل های ویتامین استفاده کنید.

ویزیت آنلاین

ماست

پروبیوتیک های موجود در ماست ایمنی بدن را تقویت می کند. آنها همچنین دارای خواص تحریک کننده ای هستند که به افزایش تعداد گلبول های سفید کمک می کند. یک کاسه ماست غنی از پروبیوتیک را حداقل یک بار در روز مصرف کنید.

اسیدهای چرب امگا 3

مکمل های اسید های چرب امگا 3 دارای ویژگی های تنظیم کننده ایمنی هستند که با افزایش تعداد WBC ایمنی بدن را افزایش می دهد. پس از مشورت با پزشک، 1000 میلی گرم امگا 3 مصرف کنید. همچنین می توانید ماهی، مانند ماهی خال مخالی، ساردین، قزل آلا و سایر غذاها مانند گردو و آووکادو مصرف کنید تا میزان دریافت امگا 3 را افزایش دهید. این مکمل ها را فقط یک بار در روز مصرف کنید.

تخمه آفتابگردان

چگونه گلبول های سفید خون را افزایش دهیم؟ | پزشکت

تخمه آفتابگردان حاوی فسفر، منیزیم، ویتامین E و ویتامین B 6 است. این مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها باعث افزایش گلبول های سفید خون برای مبارزه با عفونت و حفظ عملکرد صحیح بدن می شود .آنها را در سالاد خود بریزید، یا روی سبزیجات سرخ شده بپاشید و میل کنید. می توانید این کار را روزانه انجام دهید.

ما اکیداً توصیه می کنیم که درمان را شروع کنید و همچنین در صورت مشاهده کاهش تعداد WBC، از داروهای فوق استفاده کنید. عدم بازگرداندن تعداد کم WBC به سطوح مطلوب آن می تواند منجر به عوارض شود.

روی

روی می تواند عملکرد طبیعی گلبول های سفید خون را بازیابی کرده و در نتیجه ایمنی را افزایش دهد. پس از مشورت با پزشک 8 تا 11 میلی گرم مکمل روی مانند صدف، گوشت قرمز، لوبیا و آجیل مصرف کنید. این کار را روزانه انجام دهید.

کلم بروکلی

سولفورافان (SFN) در کلم بروکلی می تواند به تنظیم تعداد گلبول های سفید خون و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. یک فنجان کلم بروکلی پخته را می توانید مقداری نمک بپاشید و مستقیماً مصرف کنید یا به سالاد مورد علاقه خود اضافه کنید. این کار را روزانه انجام دهید.

 سلنیوم

مصرف سلنیوم از طریق رژیم غذایی بر تولید گلبول های سفید خون به ویژه لنفوسیت ها و نوتروفیل ها تأثیر مثبت دارد. سلنیوم همچنین ایمنی بدن را در برابر عفونت ها و بیماری ها افزایش می دهد .بعد از مشورت با پزشک روزانه 200 میکروگرم مکمل سلنیوم مصرف کنید.  همچنین می توانید با مصرف بیشتر ماهی تن، ساردین، مرغ و بوقلمون نیاز روزانه خود به سلنیوم را برآورده کنید. مکمل سلنیوم را یک بار در روز استفاده کنید.

کیوی

کیوی حاوی آنتی اکسیدان های قوی و همچنین منابع غنی از پتاسیم و ویتامین C و E. است همه این مواد مغذی نقش مهمی در تقویت ایمنی بدن و افزایش تعداد گلبول های سفید خون دارند. کیوی را پوست بگیرید. آنها را تکه تکه کرده و بلافاصله بخورید. روزانه 2 تا 3 کیوی بخاطر حداکثر فواید آن مصرف کنید.

مرکبات

مرکبات منابع غنی از آنتی اکسیدان ها و ویتامین C که هر دو باعث تقویت عملکرد سیستم ایمنی می شوند. آنها همچنین به افزایش تعداد WBC کمک می کنند. برخی از مرکبات به راحتی در دسترس شامل پرتقال، کیوی، توت فرنگی، لیمو و گریپ فروت هستند.

فلفل دلمه ای قرمز

فلفل دلمه ای سرشار از ویتامین C و دارای خواص تعدیل کننده ایمنی است. بنابراین، آنها می توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند. فلفل دلمه ای را به قسمت های کوچک برش دهید و آنها را به صورت خام در سالاد خود بریزید. می توانید آنها را به صورت روزانه بخورید.

عوارض کمبود گلبولهای سفید

کاهش گلبول های سفید خون می تواند منجر به بروز برخی عوارض جانبی شود، از جمله:

 • بیشتر مستعد ابتلا به عفونت های میکروبی و انگلی می شوید.
 • در موارد شدید، این بیماری می تواند منجر به مرگ فرد شود.
 • اگر مبتلا به سرطان هستید، احتمال دارد به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن، درمان شما به تعویق بیفتد.

در مورد گلبولهای سفید خون، زمان از اهمیت بالایی برخوردار است. هر چه زودتر روی حل مشکل کار کنید، بهتر است. غذا خوردن در وعده های مناسب یک شروع عالی برای افزایش تعداد WBC و محافظت از خود در برابر آنفولانزا و سایر بیماری ها است. همراه با رعایت این نکات، با پزشک خود مشورت کنید تا در اولین فرصت درمان شود.

افزایش تعداد گلبول های سفید خون با درمان و داروهای مناسب از چند روز تا چند هفته طول می کشد. در بدن بزرگسالان عادی، باید حدود 4000-10.000 گلبول سفید در هر میکرولیتر خون وجود داشته باشد. هر گونه تغییر در این تعداد نشانه عفونت زمینه ای در بدن است.

شمارش گلبول های سفید خون

چگونه گلبول های سفید خون را افزایش دهیم؟ | پزشکت

محدوده طبیعی WBC ها – 3500-10500 گلبول سفید در هر میکرولیتر خون است که تعداد کمتر از 4500 گلبول سفید در هر میکرولیتر خون به عنوان سطح پایین و WBC  بیش از 11000 گلبول سفید در هر میکرولیتر خون به عنوان تعداد بالا شناخته می شود.

انواع گلبولهای سفید خون، عبارتند از:

 • بازوفیل ها: هنگام واکنش های آلرژیک هیستامین ترشح می کنند.
 • مونوسیت ها: مونوسیت به ماکروفاژها و مصرف بقایای سلولی تبدیل می شوند.
 • نوتروفیل ها: نوتروفیل با میکروب هایی مانند باکتری ها و قارچ ها با عفونت ها مبارزه می کند.
 • ائوزینوفیل ها: با انگل های بزرگ مانند کرم روده مبارزه می کند. این سلول ها همچنین آنتی بادی IgE را برای مبارزه با آلرژن ها ترشح می کنند.
 • لنفوسیت ها: لنفوسیت ها از سه سلول تشکیل شده اند – سلول های B، T و سلول های کشنده طبیعی (NK). سلول های B ویروس ها را تشخیص داده و آنتی بادی ها را علیه آنها آزاد می کنند، در حالی که سلول های T و NK با سلول های آلوده به ویروس و سرطان مبارزه می کنند.

گلبول های سفید خون چگونه به ما کمک می کنند؟

گلبول های سفید خون با از بین بردن ذرات خارجی و بقایای سلولی، بدن ما را در برابر عفونت ها محافظت می کند. این سلول ها همچنین تولید آنتی بادی ها را تسهیل و به از بین بردن عوامل عفونی و سلول های سرطانی کمک می کنند.

نوسانات در تعداد گلبول های سفید خون می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد. شاید در طول ورزش متوجه افزایش تعداد گلبول های سفید خون شوید، در حالی که احتمال دارد در زمان استراحت تعداد آنها کاهش یابد.

علت کم بودن تعداد گلبول های سفید خون چیست؟

چگونه گلبول های سفید خون را افزایش دهیم؟ | پزشکت

در برخی موارد، تعداد آن ها می تواند به طور غیر طبیعی کاهش یابد. عوامل مختلفی می توانند در این زمینه دخیل باشند. گلبولهای سفید خون در مغز استخوان، بافت اسفنجی داخل برخی از استخوانهای بزرگتر تولید می شوند. کاهش تعداد WBC می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • سرطان
 • تغذیه نامناسب
 • سوء مصرف الکل
 • اختلالات مادرزادی
 • اختلالات خود ایمنی
 • عفونت های ویروسی
 • داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها
 • عفونت های شدید که نیاز به تعداد زیادی گلبول سفید خون دارد.

تعداد کم WBC که در مبارزه با عفونت ها موثر نیست منجر به بیماری به نام لکوپنی می شود.

علائم و نشانه های تعداد کم گلبول های سفید خون، عبارتند از:

 • لرز
 • تعریق
 • تب شدید

  اگر تعداد WBC به دلیل عفونت کاهش یافته است، احتمال دارد علائم زیر را مشاهده کنید:

  • گلو درد
  • تنگی نفس
  • سرفه شدید
  • زخم های دهان
  • التهاب و قرمزی

  تعداد کم WBC همیشه مهم نیست مگر اینکه آنقدر پایین بیاید که سلول ها دیگر نتوانند بدن را در برابر عفونت ها محافظت کنند. در چنین شرایطی، برخی از داروهای خانگی می توانند موثر باشند.

  منبع:

  https://www.stylecraze.com/articles/how-to-increase-white-blood-cells/

  23 دیدگاه

  1. سلام ،بسیار کاربردی و جالب بود ،متشکرم
   خدا خیرتان دهد

  2. سلام خسته نباشید
   مرد ۳۹ ساله با W.B.Cمساوی با ۴۷۰۰ و هموگلوبین ۱۴.۲و گلبول قرمز ۵.۵۴ آیا دچار کم خونی‌می باشد؟

  3. سلام ۲۱سالمه و گلبول های سفیدم ۳.۳
   هرچی هم دارو خوردم موثر نبوده کمتر هم شده ممکنه دلیل جدی ای داشته باشه؟

   1. سلام فقط با انجام آزمایشات تکمیلی و معاینات لازم می توان به تشخیص نهایی رسید و درمان را شروع کرد.

    1. سلام و عرض ادب همسرم بعداز ازبراکی تراپی دوسال پیش از دهان هروقت آزمایش cbc میده تعداد wbc=3.2 میشه آیا راهی برای بالا بردن wbc وجودارد ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

     1. سلام راه های افزایش گلبول های سفید در این مقاله ارایه شده است.

  4. من ۱۵ سالمه و در ازمایش گلبول های سفیدم ۳۹۰۰ ایا برای سن من طبیعی هست یا کمه

  5. سلام سن من 22 هستش و گلوبول های سفیدم 3.7 هستش ایا واسه این سن نرماله؟

  6. سلام پسر بنده تعداد گلبولهای سفید خونش 24000است.گویا کم است چه کنم

   1. سلام تقریبا نرماله ولی لازم هست هر سه ماه یکبار تکرار کنید.

   2. سلام احتمال التهاب و یا فتق می باشد با دکتر رلوژیست مشاوره کنید.

  7. سلام وقت بخیر
   بنده چند سالی میشه گلبول سفیدم از بالای 4 به زیر 4 بین 3.5 تا 3.8 نوسان داره 10 تا متخصص رفتم هزار جور ازمایش دادم همه گفتن چیزی نیست و مشکلی نیست ولی بخاطر شرایط کارم باید این عدد بالای 4 بیاد ایا راهی هست ؟ وگرنه شغلمو از دست میدم

   1. سلام روش های مذکور در مقاله را امتحان کنید انشالله مشکل حل می شود.

    1. سلام دکتر ممنون از پاسخ روش های مذکور امتحان کردم تغییری نکرد شنیدم دارو هایی هستند که این رو زیاد میکنه ایا به صورت قرصی هست یا تزریقی میشه چندتاشون رو جهت تحقیق معرفی کنید
     سپاس

     1. سلام داروها فقط با تجویز پزشک ممکن است

  8. سلام من ۲۴سالمه گلبول سفیدم ۳.۲۲دکترگفن اگه بالانیادخطرناکه واقعانگران کنندس؟

   1. سلام بدون نگرانی به فوق تخصص خون شناسی مراجعه نمایید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا