لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.

بوی بد پوست سر و شایع ترین علل آن

بوی بد پوست سر و شایع ترین علل آن || پزشکت
فهرست مطالب

بوی بد پوست سر ممکن است علل زیادی داشته باشد. در برخی شرایط علت بد بو بودن پوست سر می تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد. مشکلات پوست سر شما می تواند از خارش و پوسته پوسته شدن گرفته تا خشکی پوست سر و تحریک آن متفاوت باشد. متأسفانه برخی از افراد بوی بدی را نیز از پوست سرشان احساس می‌کنند. بسیاری از اوقات وقتی موهای شما بوی بدی دارند، شستن آنها می تواند موثر باشد. اما زمانی که پوست زیرین آن بدبو باشد، می تواند نشانه یک مشکل اساسی پوست سر باشد.

اگر پوست سر شما بوی ترشی می دهد، به سرعت می تواند خجالت آور باشد. بوی بد پوست سر معمولاً از موهای شما ناشی می شود. بنابراین، بعید است شما تنها کسی باشید که متوجه آن شده اید. هنگامی که دوستان، خانواده، همکاران و غیره متوجه آن شوند، ممکن است مشکل‌سازتر شود.

تشخیص علل مختلف بالقوه بوی بد پوست سر می تواند به شما در درمان سریع آن کمک کند. خبر خوب این است که بسیاری از مسائلی که باعث ایجاد بوی بد می شوند قابل درمان هستند. هر چه زودتر کاری در مورد بو انجام دهید، بهتر است.

نکته مهم این است که درک کنید که اگر بوی بدی حتی پس از شستن موهایتان باقی بماند، به احتمال زیاد پوست سرتان بوی بد می دهد، نه موهایتان. در حالی که مراقبت مناسب از هر دو ضروری است، تمرکز بر سلامت پوست سر می تواند بوی بد را از بین ببرد. در نتیجه، موهای شما نیز دیگر بوی بدی نخواهد داد.

چرا پوست سر من بوی بد می دهد؟

این مقاله به چندین مورد از علل رایج بوی بد پوست سر می پردازد. همیشه به این معنی نیست که موهای شما کثیف است. همچنین لزوماً به این معنی نیست که شما از هر نوع بیماری پوستی دارید. در بسیاری از موارد، یک راه حل ساده تنها چیزی است که مورد نیاز است.

با ایجاد چند تغییر در سبک زندگی یا انتخاب محصول، می توانید بوی بد را از پوست سر خود رفع کنید. در نتیجه موهای شما نیز بوی بدی نخواهند داشت و می توانید بدون خجالت به نزدیک شدن به دیگران اطمینان داشته باشید.

بیایید نگاهی دقیق تر به برخی از دلایل برجسته بوی بد پوست سر بیندازیم. همچنین بسته به اینکه چه چیزی باعث بوی بد پوست سر شما می شود، کارهایی را که می توانید برای ایجاد تفاوت انجام دهید، پوشش خواهیم داد.

شستن بیش از حد موها

بوی بد پوست سر و شایع ترین علل آن || پزشکت

وقتی موهای خود را می شویید، اساساً پوست سر خود را نیز می شویید. متأسفانه، شستن بیش از حد موها می تواند به موهای شما آسیب برساند و باعث خشک شدن آنها شود. حتی اگر قبلاً این اطلاعات کمی را شنیده باشید، ممکن است متوجه نباشید که می تواند باعث بدبو شدن پوست سر شما شود.

قرار است شستشو به از بین بردن بو کمک کند. با این حال، انجام بیش از حد آن می تواند تأثیر معکوس داشته باشد. این می تواند باعث ایجاد بوی بد در پوست سر شود زیرا روغن طبیعی موهای شما را از بین می برد. این کار بیش از ایجاد موخوره و آسیب به زانوهای شما انجام می دهد. بدن شما می خواهد از موهای شما محافظت کند. اگر متوجه شود روغن ها برداشته شده اند، بیش از حد جبران می کند. پوست سر شما شروع به تولید روغن های بیشتری می کند.

این نه تنها می تواند موهای شما را چرب کند و به مواردی مانند شوره سر منجر شود، بلکه باعث می شود موها و پوست سر شما را راحت تر روی بوها نگه دارند. کثیفی، عرق، و مواد زائد به راحتی به پوست شما می چسبند. حتی زمانی که دوباره موهای خود را بشویید، تجمع مداوم روغن لزوما به بوی بد آن کمک نمی کند.

بدیهی است که نکته کلیدی در اینجا، کاهش تعداد دفعات شستشو است. برای شروع، بهتر است به سمت شامپوهای شفاف کننده یا ضد شوره سر بروید. هنگامی که موها و پوست سرتان نرمال شد، شستشوی خود را به یک روز در میان یا چند بار در هفته کاهش دهید.

عدم رعایت بهداشت و شستشو کافی موها

از یک طرف، احتمالاً منطقی است که اگر موهای خود را به اندازه کافی نشویید، باعث بد بو شدن پوست سرتان شود. از طرف دیگر، ما فقط پیشنهاد کردیم که شستن بیش از حد آن می تواند بوی آن را نیز بد کند. هر دوی این علل صحیح است. یافتن شامپوی مناسب و تعادل مناسب برای سلامت موهایتان ضروری است.

وقتی موهای خود را به درستی تمیز نمی کنید، روغن ها روی پوست سر جمع می شوند. باکتری هایی که در این روغن های طبیعی زندگی می کنند پس از چند روز می میرند. اگر در این مدت موهای خود را نشویید، می توانند بوی بسیار بدی پخش کنند.

سندرم موهای بدبو

بوی بد پوست سر و شایع ترین علل آن || پزشکت

این برچسب به افرادی داده می شود که به نظر می رسد موهایشان بدبو یا پوست سرشان بدبو است. اما، هنوز دلیلی برای این موضوع وجود دارد. حتی اگر موهای خود را به درستی و با فرکانس مناسب بشویید،  باز هم ممکن است به این عارضه مبتلا شوید.

سندرم موهای بدبو (SHS) زمانی رخ می دهد که غدد عرق و چربی زیادی روی پوست سر شما فعال هستند. هنگامی که پوست سر شما بیش از حد چربی و عرق ترشح می کند، می تواند به سرعت منجر به بروز بوی بد پوست سر شوند. بیشتر اوقات، این عدم تعادل هورمونی است که باعث این مشکل می شود. مراجعه به متخصص پوست اغلب بهترین راه حل است. ممکن است لازم باشد داروی تجویزی را شروع کنید که برای یکنواخت کردن سطح هورمون شما طراحی شده است.

شرایط پوستی

سر شما به چندین بیماری پوستی حساس است. گاهی اوقات، درمان این شرایط در پوست سر حتی سخت تر از سایر نقاط بدن است، زیرا با مو پوشیده شده است. بسیاری از این شرایط منجر به خارش سر و خاراندن پوست می شود. حتی می تواند منجر به عفونت های بالقوه شود که می تواند بوی بد سر را بدتر کند.

علاوه بر این، برخی از بیماری‌ های پوستی می‌توانند زخم‌هایی ایجاد کنند که از پوست سر ترشح می‌کنند یا «نشت می‌کنند». این ترشحات اغلب بوی ترشی و پوسیده می دهند. برخی از شایع ترین بیماری های پوستی که روی پوست سر تأثیر می گذارد، عبارتند از:

هر یک از این شرایط باید به طور جداگانه مراقبت شود. راه حل های درمانی برای همه آنها متفاوت است. به سلامت کلی پوست سر خود توجه زیادی داشته باشید و تا جایی که ممکن است با باز کردن آرام موهای خود به آن نگاه کنید. اگر لکه‌ها، ضایعات یا زخم‌های عجیبی دیدید، فوراً برای شروع درمان با پزشک مشورت کنید.

محصولات آرایشی و بهداشتی

انتخاب محصولات مراقبت از مو مناسب برای سلامت موهای شما مهم است. برخی از محصولات حاوی مواد شیمیایی هستند که واکنش منفی به روغن های طبیعی روی موهای شما خواهند داشت. این می تواند از شامپو، رنگ مو، نرم کننده و غیره باشد.

حتی اگر یک محصول مو در بطری بوی خوبی داشته باشد (اغلب به دلیل مواد نگهدارنده و عطرهای اضافه شده)، آنها می توانند به روغن هایی که بدن شما به طور طبیعی تولید می کند واکنش ضعیفی نشان دهند. محصولی که ممکن است باعث بوی بد پوست سر شما شود، ممکن است تاثیر مشابهی روی شخص دیگری نداشته باشد.

ساده ترین راه برای رفع این مشکل، انتخاب محصولات مراقبت از موی حاوی مواد طبیعی است. اگر مواد شیمیایی مقصر ایجاد یک واکنش بدبو هستند، خلاص شدن از شر آنها می تواند به موها و پوست سر شما بوی طبیعی و شیرین تری بدهد. این یکی از ساده ترین راه حل ها برای خلاص شدن از شر پوست سر بدبو است. یک ترکیب محصول ساده می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

استرس

بوی بد پوست سر و شایع ترین علل آن || پزشکت

داشتن سطوح بالای استرس همیشه می تواند مشکلات زیادی برای سلامتی ایجاد کند. استرس از نظر جسمی و روحی بر ما تأثیر می گذارد. همچنین می تواند مو و پوست سر شما را تحت تاثیر قرار دهد. گاهی اوقات استرس حتی باعث نازک شدن یا ریزش مو شما می شود.

وقتی نوبت به بوی پوست سر شما می رسد، استرس بیش از حد به شما کمکی نمی کند. استرس در تولید طبیعی هورمون ها اختلال ایجاد می کند. این عدم تعادل هورمونی می تواند منجر به بیماری های پوستی مختلف شود. شرایطی مانند آکنه می تواند روی پوست زیر موهای شما ایجاد شود. متأسفانه درمان در آن نقطه سخت تر است. بنابراین، می تواند منجر به ترشحات بدبو و ترشحات ناشی از جوش ها و سایر زخم ها شود.

استرس و اضطراب همچنین می تواند باعث شود پوست سر شما چربی بیشتری تولید کند و بوی بیشتری را در هوا پخش کند. این بوها می توانند به پوست سر چرب بچسبند و بسیار قوی تر از حالت قبلی باقی بمانند.

حذف کامل استرس از زندگی شاید غیرممکن به نظر برسد. با این حال، هر کاری که می توانید انجام دهید تا خود را کمتر مضطرب کنید، می تواند کمک کند. برخی از تکنیک های آرامش بخش مانند تنفس عمیق یا مدیتیشن را امتحان کنید. یا ورزش بیشتری انجام دهید تا مقداری از اضطراب روزانه خود را کاهش دهید. آنچه برای شما مفید است را بیابید تا بدنتان را به حالت آرام‌تری برسانید، و موها و پوست سرتان باید پاسخ مثبت دهند.

استفاده زیاد از کلاه

استفاده از کلاه، کلاه ایمنی و روسری به دلایل مختلف غیرمعمول نیست. متأسفانه، استفاده آنها برای مدت طولانی می تواند منجر به بوی بدی از مو و پوست سر شما شود. به راحتی می توان فکر کرد که این فقط خود کلاه است که بوها را نگه می دارد. در حالی که تمیز نگه داشتن کلاه می تواند کمک کننده باشد، اما عامل اصلی بوی بد آن نیست.

وقتی سر خود را برای مدت طولانی می پوشانید، احتمال تعریق در شما بیشتر می شود. افزایش عرق روی پوست سر به عنوان غذا برای باکتری هایی که در آنجا زندگی می کنند عمل می کند. همانطور که این باکتری رشد می کند، بوی بدی ایجاد می کند که نه تنها به موهای شما، بلکه به پوست واقعی شما می چسبد.

مزایای زیادی برای کلاه وجود دارد، اما استفاده طولانی مدت از آن می تواند یک وضعیت بدبو ایجاد کند. مراقب باشید که هر روز چه مدت سر خود را می پوشانید. مطمئن شوید که هر روز به پوست سر خود زمان کافی برای “هوا خوری” به پوست سر خود می دهید.

رژیم غذایی ضعیف

مانند بسیاری از شرایط سلامتی، بوی بد پوست سر می تواند مستقیماً با رژیم غذایی شما مرتبط باشد. اگر هیچ یک از دلایل ذکر شده در این مقاله مناسب به نظر نمی رسد، باید به تغذیه روزانه خود نگاهی بیندازید. شما ممکن است مخمر بیش از حد در سیستم غذایی خود داشته باشید.

مخمر بیش از حد می تواند بوی ترش ایجاد کند که بسیار مشخص و قابل توجه است. مخمر نیز نوعی قارچ در نظر گرفته می شود. ممکن است متوجه نشوید که چقدر مخمر در طول روز مصرف می کنید. حتماً برچسب محصولات هر چیزی را که می خورید بخوانید. اگر متوجه شدید که بسیاری از رژیم های غذایی معمولی شما حاوی مخمر هستند، مصرف این مواد را کاهش دهید تا ببینید که آیا تفاوتی در بوی مو و پوست سر شما ایجاد می کند یا خیر.

علائم بدبو بودن پوست سر چیست؟

بوی بد پوست سر و شایع ترین علل آن || پزشکت

بزرگترین علامت بوی بد پوست سر کاملاً واضح است. هنگامی که متوجه بوی بدی شدید، می توانید انتظار داشته باشید که اطرافیان شما نیز متوجه آن شوند. با این حال، موارد دیگری وجود دارد که باید به آنها توجه کرد.

علائم زیر معمولاً با بوی بد پوست سر ظاهر می شود:

  • بثورات
  • کبودی یا حساسیت
  • تورم در سراسر پوست سر
  • خارش و سوزش روی پوست
  • ضایعات پر از مایع که شروع به ترشح می کنند.

در برخی موارد، حتی ممکن است متوجه شوید که چیزهایی مانند پشه ها یا مگس ها به طور مداوم در اطراف پوست سر  شما در حال پرواز هستند. بدترین بخش این است که بو می تواند به چیزهایی مانند کلاه، لباس، روبالشی و غیره منتقل شود. این علائم شرم آور باعث می شود که تشخیص سریع علت آن مهم تر شود تا بتوان آن را از بین برد.

آیا درمان پوست سر که بوی بد دارد آسان است؟

همانطور که می بینید، در صورت داشتن پوست سر با بوی ترش، عوامل متعددی باید در نظر گرفته شوند. خبر خوب این است که بسیاری از علل ذکر شده در اینجا به سرعت قابل اصلاح هستند. چه نیاز به تغییر روتین، محصولات یا رژیم غذایی خود داشته باشید، جبران اثراتی که در وهله اول باعث ایجاد بوی بد شده است غیرممکن نیست.

اگر یک بیماری پوستی یا پزشکی زمینه ای دارید، درمان هایی در دسترس است. برخی از شرایط ممکن است هرگز به طور کامل درمان نشوند. با این حال، می توانید آنها را به طور موثر مدیریت کنید، بنابراین مجبور نیستید دائماً با عوارض و علائم آنها دست و پنجه نرم کنید. برای این بیماری های پوستی، مراجعه به پزشک یا متخصص پوست اغلب بهترین گزینه است. قبل از شروع درمان باید یک تشخیص مناسبی انجام شود.

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!