روانشناسی

16 دلیل که باید دیگران را ببوسید!

16 دلیل برای بوسیدن بر اساس برخی شواهد تجربی در این مقاله بیان شده اند تا شما با شناخت فایده و مزایای بوسه دیگر از بوسیدن حتی اعضاء خانواده فرار نکنید. آیا بوسیدن در شما کم شده است؟ یا هنگام احوالپرسی با دوستانتان بیشتر از نوع «بوسه هوایی» هستید تا «بوسه واقعی»؟ آیا وقتی می بینید که عمه تان برای یک بوسه بزرگ در مراسم های خانوادگی می آید، عصبانی می شوید؟ ممکن است وقت آن رسیده باشد که با این رفتار خودتان مقابله کنید. به نظر می رسد که بوسه- حتی خانواده و دوستان شما – دارای مزایای روانی و جسمی فراوانی است که باعث می شود تا شما کاملاً ارزشش را داشته باشید. این چیزی است که علم می گوید.

بوسیدن، هورمون های شادی، را تقویت می کند.

بوسه مغز شما را تحریک می کند تا ترکیبی از مواد شیمیایی آزاد کند که با شعله ور کردن مراکز لذت مغز، احساس خوبی در شما ایجاد می کند. این مواد شیمیایی شامل اکسی توسین، دوپامین و سروتونین است که می تواند باعث ایجاد احساس سرخوشی در شما شود و احساس محبت و پیوند را تشویق کند. همچنین سطح کورتیزول (هورمون استرس) شما را کاهش می دهد.

به شما کمک می کند با شخص مقابل پیوند برقرار کنید.

اکسی توسین، یک ماده شیمیایی است که با پیوند جفتی مرتبط است. هجوم اکسی توسینی که هنگام بوسه ترشح می شود باعث ایجاد احساس محبت و دلبستگی می شود. حتی بوس کردن شریک زندگی خود می تواند رضایت از رابطه را بهبود بخشد و ممکن است به ویژه در روابط طولانی مدت مهم باشد.

تأثیر محسوسی بر عزت نفس شما دارد.

بوسه علاوه بر افزایش هورمون‌های شادی، می‌تواند سطح کورتیزول شما را کاهش دهد و به طور بالقوه احساس ارزشمندی شما را بهبود بخشد. محققان در یک مطالعه در سال 2016 دریافتند شرکت‌کنندگانی که از ظاهر فیزیکی خود ناراضی بودند، سطح کورتیزول بالاتری داشتند.

استرس را نیز از بین می برد.

16 دلیل که باید دیگران را ببوسید! || پزشکت

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

در مورد کورتیزول، بوسه سطح کورتیزول و استرس را کاهش می دهد. بوسیدن و سایر ارتباطات محبت آمیز، مانند در آغوش گرفتن و گفتن «دوستت دارم»، بر فرآیندهای فیزیولوژیکی مرتبط با مدیریت استرس تأثیر می گذارد.

اضطراب را کاهش می دهد.

مدیریت استرس شامل نحوه مدیریت استرس و اضطراب شما می شود. هیچ چیز مثل یک بوسه و مقداری محبت نمی تواند به آرامش شما کمک کند. اکسی توسین باعث کاهش اضطراب و افزایش آرامش و تندرستی می شود. سروتونین به تنظیم اضطراب کمک می کند و به عنوان یک تثبیت کننده خلق و خو عمل می کند، بنابراین بسیار مهم است که سطح خود را در نقطه ای نگه دارید. بوسیدن باعث ترشح سروتونین می شود، بنابراین اگر به تقویت سروتونین نیاز دارید، اطرافیان خود را ببوسید.

بوسیدن به کاهش فشار خون شما کمک می کند.

به گفته آندره آ دمیرجیان، نویسنده کتاب ” بوسیدن: هر آنچه که می خواستید درباره یکی از شیرین ترین لذت های زندگی بدانید “، بوسه ضربان قلب شما را به گونه ای افزایش می دهد که رگ های خونی شما را باز می کند. هنگامی که رگ های خونی شما گشاد می شوند، جریان خون شما افزایش می یابد و باعث کاهش فوری فشار خون می شود. پس این بدان معناست که بوسه به معنای واقعی و استعاری برای قلب مفید است. همچنین اثر گشاد شدن رگ‌های خونی و افزایش جریان خون می‌تواند به تسکین گرفتگی عضلات و درد های قاعدگی کمک کند.

بوسیدن سردرد را تسکین می دهد.

گشاد شدن رگ‌های خونی و کاهش فشار خون نیز می‌تواند سردرد را تسکین دهد. بوسیدن همچنین ممکن است با کاهش استرس، که یک محرک شناخته شده سردرد است، از سردرد جلوگیری کند.

پاسخ آلرژیک را کاهش دهد.

16 دلیل که باید دیگران را ببوسید! || پزشکت

بررسی ها نشان می دهد بوسیدن تسکین قابل توجهی از کهیر و سایر علائم واکنش آلرژیک مرتبط با گرده و کنه های گرد و غبار خانگی را فراهم می کند. استرس همچنین واکنش های آلرژیک را بدتر می کند، بنابراین تأثیر بوسیدن بر استرس نیز ممکن است پاسخ آلرژیک را به این ترتیب کاهش دهد.

با بهبود کلسترول کل مرتبط است.

یک مطالعه در سال 2009 نشان داد که زوج‌هایی که دفعات بوسیدن عاشقانه را افزایش می‌دهند، کلسترول کل سرم خود را بهبود می‌بخشند. کنترل سطح کلسترول خطر ابتلا به چندین بیماری از جمله بیماری قلبی و سکته را کاهش می دهد.

از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

بوسه غدد بزاقی شما را تحریک می کند که این به نوبه خود تولید بزاق را افزایش می دهد. بزاق دهان شما را روان می کند، به بلع بهتر غذا کمک می کند بقایای غذا به دندان های شما نچسبند. حتی می تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک کند.

بوسیدن میل جنسی را تقویت می کند.

16 دلیل که باید دیگران را ببوسید! || پزشکت

یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که بوسیدن ممکن است به شما در ارزیابی شایستگی یک شریک زندگی کمک کند. حتی بوسیدن شریک عاشقانه بوسیدن عاشقانه منجر به برانگیختگی جنسی می شود. برانگیختگی، اغلب نیروی محرکه تصمیم یک زن برای داشتن رابطه جنسی با کسی است. بزاق همچنین حاوی تستوسترون یک هورمون جنسی که در تحریک جنسی نقش دارد، می باشد. هر چه طولانی تر و با شورتر همسر خودتان را ببوسید، تستوسترون بیشتری ترشح می شود.

بسیاری از مردم بوسیدن را تحریک‌کننده می‌دانند و می‌تواند راهی عالی برای ایجاد رابطه جنسی باشد. به گفته OB/GYN Jessica A. Shepherd، MD، MBA ، این به این دلیل است که بوسیدن اثرات بسیار خوبی بر بدن ایجاد می کند: “چندین فاکتور برای بوسیدن و عشق شناسایی شده است، از جمله می توان به اکسی توسین، وازوپرسین، دوپامین، سروتونین، کورتیزول. و سایر هورمون های استرس، فاکتور رشد عصبی و تستوسترون اشاره کرد.

بسیاری از این تغییرات شیمیایی به فعال شدن سیستم پاداش مغز ما کمک می کند، و بوسه را “برای ایجاد پیوندهای جفت، و به ویژه برای تبدیل عشق به تجربه ای ارزشمند، تبدیل می کند.”

مهمتر از همه، بوسهتقریباً همیشه با احساسات هیجان انگیز و جذابیت عاشقانه همراه است. مطالعه ای توسط هلن فیشر، انسان شناس رفتاری ، Ph.D. و تیمی از دانشمندان پیشنهاد می‌کنند که اثر دوپامینی که می‌تواند در طول یک بوسه واقعا عالی آزاد شود، قابل مقایسه با فعال‌سازی مواد مخدری مانند هروئین و کوکائین بر روی مغز است.

بوسیدن با احتمال بالاتر ارگاسم در زنان مرتبط است.

یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که زنان زمانی که رابطه جنسی شامل “بوسیدن عمیق” باشد، بیشتر به ارگاسم می رسند. (بدیهی تر، آنها همچنین با تحریک دستی کلیتورال احتمال بیشتری برای رسیدن به ارگاسم داشتند.) همه از بوسه در حین رابطه جنسی خوششان نمی آید، اما یک مطالعه در سال 2007 نشان داد که تنها 14 درصد از زنان در مقایسه با بیش از نیمی از زنان، تمایل به سکس بدون بوسه دارند.

عضلات صورتتان را سفت و تقویت می کند.

عمل بوسیدن می تواند بین 2 تا 34 عضله صورت را درگیر کند. بوسیدن مکرر و استفاده منظم از این ماهیچه ها مانند تمرینی برای صورت و گردن شما عمل می کند، اگر واقعاً به آن علاقه دارید! این ممکن است به سفت شدن عضلات صورت شما کمک کند. تمرین ماهیچه های صورت می تواند تولید کلاژن را نیز افزایش دهد که به سفت تر و جوان تر شدن پوست کمک می کند.

بوسیدن کالری می سوزاند.

استفاده از آن عضلات صورت نیز کالری می سوزاند. بسته به میزان شور و حرارتی که می بوسید، می توانید بین 2 تا 26 کالری در دقیقه بسوزانید. اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید، ممکن است این بهترین رژیم تمرینی نباشد، اما مطمئناً بی تاثیر هم نخواهد بود. بوسیدن پرشور می تواند بین 2 تا 26 کالری در دقیقه بسوزاند. به طور کلی، برای مرجع، یک فرد متوسط 150 پوندی کمی کمتر از یک کالری در دقیقه می سوزاند و هیچ کاری انجام نمی دهد.

بوسیدن باعث افزایش طول عمر و معیشت می شود.

۱۶ دلیل که باید دیگران را ببوسید! || پزشکت

یک مطالعه آلمانی در دهه 1980 توسط روانشناس آرتور سابو نشان داد که بوسه شریک زندگی خود در صبح قبل از رفتن به محل کار با برخی از پیشرفت های شگفت انگیز زندگی مرتبط است. گفته می شود شرکت کنندگانی که شریک زندگی خود را می بوسند به طور متوسط 5 سال بیشتر از سایرین زندگی می کنند.

می تواند میکروبیوم شما را تقویت کند.

اگر به بوسیدن در ابتدایی ترین معنای آن فکر می کنید، این در واقع تعویض میکروب های دهان با یک شریک انتخابی است. یک مطالعه هلندی نشان داد که یک بوسه فرانسوی 10 ثانیه ای می تواند منبع انتقال 80 میلیون باکتری بین دو دهان باشد. این ممکن است ناخوشایند به نظر برسد، اما یکی از اصول داشتن یک میکروبیوم سالم، داشتن گونه های مختلف باکتری است. برخی معتقدند زمانی که ما همدیگر را می بوسیم، تبادل بزاق وجود دارد، که ذاتاً باکتری را حمل می کند. این پتانسیل وجود دارد که سیستم ایمنی ما را از طریق قرار گرفتن در معرض آن تقویت کند.

سخن آخر

بوسیدن، صرف نظر از اینکه چه کسی را می بوسید، می تواند تأثیر مثبتی بر سلامت عاطفی و جسمی شما داشته باشد. بوسه باعث می شود هر دو طرف احساس خوبی نسبت به خود داشته باشند و می تواند به تقویت روابط از هر نوع کمک کند، بنابراین اغلب همدیگر را ببوسید. برای شما خوب است!

منبع
https://www.healthline.com/health/benefits-of-kissinghttps://www.mindbodygreen.com/0-7768/5-benefits-of-kissing-top-10-reasons-to-kiss.html

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
همین حالا با پزشکان آنلاین صحبت کنید