روانشناسی و روانپزشکی

انواع مختلف بوسه

انواع مختلف بوسه

بوسیدن، مانند هر هنر دیگری، یک احساس کاملاً شخصی و به شکلی یک نوع تعبیر ذهنی است. انواع مختلف بوسه و نوع بوسیدن شما بیشتر به این که می خواهید چه کسی را ببوسید بستگی دارد. اما به طور کلی بوسه ها، ویژگی های مشترکی دارند و به انواع زیر دسته بندی می شوند.

بوسه فرانسوی

احتمالاً بوسه فرانسوی، مشهورترین نوع بوسه است که در آن بوسیدن با صدا همراه است و زبان های دو طرف همدیگر را لمس می کنند. بوسه فرانسوی که به آن “بوسه زبان” نیز گفته می شود، به آسانی قابل اجرا است، اما تسلط بر آن نیاز به تمرین دارد که ممکن است مدت زیادی طول بکشد که افراد بتوانند در این نوع بوسیدن مهارت پیدا کنند. نکته مهمی که در بوسه فرانسوی وجود دارد این است که این نوع بوسه نباید خیلی پرخاشگرانه و یا خیلی مهربانانه باشد.

 بوسه پروانه ای

برای اجرا بوسه پروانه ای هر دو طرف باید به اندازه کافی به همدیگر نزدیک شده به نحوی که مژه های چشم هم بتوانند همدیگر را لمس کنند. در این حالت دو طرف باید خیلی سریع چشمک بزنند. چشمک زدن سریع باعث حرکت مژه ها شبیه به بال پروانه می شود. در نوع دیگر بوسه پروانه ای که به صورت فردی انجام می شود یک فرد می تواند پلک های خود را در مقابل گونه های فرد مقابل قرار داده و در این حالت پلک های خودش را حرکت دهد.

بوسه تک لب

 • بوسه تک لب یک بوسه بسیار رمانتیک حساب می شود که تاثیر بسیار زیادی روی افراد دارد.
 • برای بوسه تک لب می توانید یکی از لب های طرف مقابل را بین لب های خود قرار دهید و به آرامی آن را به سمت خودتان بکشید و یا بخورید یا به آن ضربه بزنید.

بوسیدن گونه

انواع مختلف بوسه | پزشکت

بوسه گونه، دقیقاً همان چیزی است که به طور معمول رواج دارد و لب های بسته یه طرف در مقابل گونه های طرف مقابل قرار می گیرند. بوسیدن گونه ها اولین روشی است که زوج ها برای بوسیدن همدیگر از آن استفاده می کنند.

بوسیدن گونه ها در مواقع زیر کاربرد دارد:

 • تشکر کردن از یک فرد
 • تبریک گفتن های دوستانه
 • هنگام خداحافظی از یک فرد

 بوسه مرد عنکبوتی

بر اساس بوسه در فیلم Spider-Man در سال 2002، بوسه مرد عنکبوتی شامل بوسیدن کسی است که صورتش به طور وارونه در مقابل شما قرار دارد که در این حالت لب فوقانی شما با لب پایین طرف مقابل و برعکس لب پایین شما با لب فوقانی فرد مطابقت پیدا می کند.

 بوسه گوشواره

یکی از انواع عالی و مناسب بوسه برای مواردی که شما نمی خواهید لب های طرف مقابل را ببوسید، استفاده از بوسه گوشواره است. بوسه گوشواره دقیقا از اسم آن مشخص است و در آن شما می توانید گوش های فرد مقابل را به آرامی بین لب های خود قرار داده و آن را به سمت پایین بکشید. حتی برای احساسی کردن نوع بوسه و لذت بیشتر می توانید از زبان خود استفاده کنید. در بوسه گوشواره نه تنها شریک زندگی شما بوسه را احساس می کند بلکه نفس گرم شما را نیز در گوشش می شنود و آن را احساس خواهد کرد.

 بوسه لب براق

بوسه لب براق نوعی بوسه سرگرم کننده و دوست داشتنی است.

در آن فرد می تواند مقداری بزاق سالم دهان خودش ر روی لب های خود مالیده و بعد آن ها را روی لب های طرف مقابل قرار دهد. برای لذت بیشتر افراد می توانند از براق کننده های لب با طعم های شیرین و میوه ای استفاده کنند.

بوسه اسکیمو

در بوسه ای اسکیمو، دو نفر چشم خود را می بندند و بینی های خود را به جلو و عقب در مقابل یکدیگر می مالند. بوسه اسکیمو بیشتر برای بازیگوشی و ابراز محبت و دوستی و یا در شرایط حفظ سلامتی طرفین به کار برده می شود.

 هیکی

 • هیکی با مکیدن حتی در ناحیه گردن همراه است.
 • از نظر فنی هیکی بوسه محسوب نمی شود حالت تهاجمی دارد.
 • هیکی حتی ممکن است باعث قرمزی و کبودی پوست صورت طرف مقابل شود.

 Vampire Kissبوسه خون آشام

بوسه خون آشام، بوسه عمیق بر گردن طرف مقابل است که می تواند با حرکاتی مانند مکیدن یا گاز گرفتن روی پوست همراه باشد در برخی افراد ممکن است بوسه خون آشام به اندازه یک سکس دردناک باشد. برای همین افراد باید قبل از انجام این بوسه از طرف مقابل اجازه بگیرند.

بوسه مرطوب

انواع مختلف بوسه | پزشکت

بوسه های خیس شامل انواع بوسه های صدا دار است که می تواند با دخالت و یا بدون دخالت زبان انجام گیرند. کمی رطوبت در هنگام بوسه می تواند باعث لذت بیشتر در افراد شود اما بهتر است در هنگام بوسیدن همدیگر از بزاق بیش از حد استفاده نشود.

بوسه مارمولکی

این نوع بوسه دقیقا شبیه تلاش مارمولک برای گرفتن یک مگس است که با دخالت زبان انجام می شود. اما بوسه مارمولک یک بوسه نامطلوب است که گاهی فقط برای تفریح ممکن صورت گیرد.

 بوسه هوایی

بوسه هوا یک ژست پیشرفته از بوسه است که افراد آن را بیشتر به منظور سلام و احوال پرسی انجام می دهند. در این روش فرد گونه خود را به گونه فرد مقابل می مالد و دو طرف با لب های خود صدای بوسیدن را تقلید می کنند.

بوسه عشق

انواع مختلف بوسه | پزشکت

این بوسه از روی عشق و علاقه دو طرف صورت می گیرد.

بوسه عشق، عاشقانه ترین بوسه ای است که که از احساسات و شور و علاقه افراد سرچشمه می گیرد. بوسه عشق همان بوسه آرام و شیرینی بین عاشق و معشوق است که بر روی روحیه افراد تاثیر زیادی دارد. افراد می توانند دهان، گردن، گوش و یا پیشانی شریک زندگی خود را با این روش ببوسند.

بوسه گازگرفتنی

بوسه گازگرفتنی شکل تهاجمی تر بوسه فرانسوی است و هم مانند آن با صدا و دخالت زبان همراه است. با این تفاوت که در هنگام عقب کشیدن لب های طرف مقابل، دندان های خود را به مدت یک ثانیه و به آرامی بر روی زبان طرف مقابل قرار می دهید. این نوع بوسه کاملا سلیقه ای است که برای برخی افراد لذت بخش و برای برخی دردناک و عجیب می باشد.

بوسه فرشته

این بوسه یک روش شیرین، دلپذیر و عاشقانه برای بیدار کردن یک فرد از خواب، خداحافظی، آرام کردن افراد و یا دلگرمی عمیق انجام می گیرد. در بوسه فرشته افراد لب های خود را به آرامی روی پلک یا چشمان فرد مقابل قرار می دهد.

 بوسه Jawline

بوسه Jawline یک بوسه محکمی است که افراد برای انجام آن از انتهای فک خود استفاده می کنند

 Breath Kiss

برای اکثر مردم، این نوع بوسه می تواند سرگرم کننده باشد. اما در برخی موارد می تواند این نوع بوسه معنی دار و لذت بخش باشد برای انجام این بوسه افراد دهان خود را باز کرده و نفس عمیقی می کشند و لب های خود را محکم روی همدیگر قرار می دهند. این روش شبیه عملیات احیاء دهان به دهان بیماران و یا  CPR می باشد که افراد هنگام بوسه، به آرامی نفس کشیده و نفس خود را به همدیگر منتقل می کنند.

 علائم غیر کلامی بوسه

انواع مختلف بوسه | پزشکت

در برخی موارد شاید شما نمی دانید که چگونه می توانید به طرف مقابل تان بگوید تا شما را ببوسند؟

حتی فکر کنید گفتن این جمله که مرا ببوس شاید احمقانه و نادرست باشد. در این مواقع باید به دنبال علائم غیر کلامی باشید که نشان می دهد طرف مقابل شما آمادگی لازم را برای بوسیدن دارد. با شناختن علائم غیر کلامی بوسه و احساس دو یا چند مورد آن در طرف مقابل تان می توانید زمان نیاز خودتان و یا فرد به بوسه را تشخیص دهید.

برخی از این علائم غیر کلامی بوسه عبارتند از:

نگاه به همدیگر کردن

بیشتر بوسه ها در درجه اول با نگاه چشم به چشم افراد، شروع می شوند. در این مواقع فرد ممکن است به شما نگاه کند و سر خودش را کمی به سمت شما خم کرده و سکوت کند. هنگامی که فرد به لبان شما نگاه می کند  می خواهد به شما بفهماند که نیاز به بوسیدن دارد. در این صورت حتی احتمال دارد فرد لب های خودش را لیس می زند و یا آن ها را لمس می کند.

صحبت کردن در مورد بوسه

وقتر طرف مقابل شما در مورد بوسه صحبت می کند در واقع منتظر این است که شما برای بوسیدن به سمت او بروید. صحبت کردن در مورد بوسه، یکی از واضح ترین علائم غیرکلامی در مورد نیاز به بوسیدن است.

لمس کردن

لمس کردن ناگهانی و یا به بهانه نزدیک شدن به همدیگر می تواند یکی از علائم غیرکلامی دیگر برای بوسیدن باشد.

 سکوت کردن

سکوت طرف مقابل می تواند به این معنای باشد که او منتظر است شما حرف های خود را تمام کنید و متوجه نیاز او شوید. البته سکوت ممکن است یک رفتار طبیعی در بین مکالمات افراد باشد و در این صورت باید حتما بقیه علائم های بی کلام فرد را بررسی کنید.

راهکارهای مختلف برای برقراری ارتباط در بوسیدن

انواع مختلف بوسه | پزشکت

برای داشتن یک رابطه محکم و عاشقانه با طرق مقابل خود بهتر است راهکارهای مختلف در ارتباط به بوسیدن و به خصوص بوسیدن فرانسوی را یاد بگیرید و در مواقع نیاز از آن استفاده کنید. البته این را در نظر داشته باشید که بوسه فرانسه نباید به رابطه جنسی منجر شود.

برخی از این راهکارها عبارتند از:

زمان مناسبی را برای بوسه پیدا کنید.

بهترین زمان برای بوسه زمانی است که شما با طرف مقابل خود تنها هستید. در این شرایط با یک مکث کوتاه در هنگام مکالمه و نگاه کردن به چشم های همدیگر می توانید همدیگر را برای شروع یک بوسه آماده کنید. در این موقع می توانید هر دو نفرتان بایستید یا نزدیک همدیگر بنشینید، ارتباط چشمی برقرار کنید.

درباره بوی دهان خود وسواس نداشته باشید.

در این مواقع می توانید از مقداری نعنا یا آدامس استفاده کنید اما زیاد روی این موضوع وسواس به خرج ندهید.

با لب های خود شروع کنید.

در هنگام بوسه به خصوص بوسه فرانسوی شاید اولین چیزی که به فکر افراد خطور کند استفاده از زبان باشد. اما شما نباید فورا وارد این مرحله شوید. سعی کنید بوسیدن را از سطح لب های خود شروع کنید و در ادامه در صورت اجازه دادن طرف مقابلتان از زبان هم استفاده کنید.

زیاد از زبان استفاده نکنید.

بوسه بهتر است بدون دخالت زبان شروع شود و وقتی به آمادگی کامل خود رسیدید دهان خود را کمی بازتر کنید و با زبان خود به آرامی نوک زبان طرف مقابل را لمس کنید اما از لمس زیاد زبان ها با همدیگر خودداری کنید.

از دستان خود استفاده کنید.

بهترین نقاط برای لمس بدن طرف مقابل قسمت های گردن، فک، یا کمر یا پشت سر او می باشد اگر می خواهید فوق العاده رمانتیک باشید، می توانید با دستان خود با احساس بیشتری صورت طرف مقابل را لمس کنید. استفاده از دست هنگام بوسه زدن، باعث می شود تا اوضاع به مراتب عاشقانه تر، حسی تر و حساس تر شود. هرگز در این مواقع آنها را کنار خود نگذارید چون در صورتی که شما از دستان خود استفاده نکنید به طرف مقابل خود اجازه می دهید تا از زبان خودش استفاده کند.

خندیدن در بین بوسه اشکالی ندارد.

انواع مختلف بوسه | پزشکت

ممکن است شما دلتان بخواهد در حین بوسیدن تنش و یا عصبانیت خود را کاهش دهید. در این صورت هیچ اشکالی ندارد که کمی شوخی کنید و یا بخندید.

استراحت کردن را فراموش نکنید.

در حین بوسیدن طرف مقابل سعی کنید به طور کوتاه استراحت کنید. کمی از فرد فاصله بگیرید و به چشمان او نگاه کنید و لبخند بزنید و سعی کنید این وضعیت لحظه ای لذت ببرید. استراحت در بین بوسه، روند بوسیدن را تا حدودی کندتر و احساسی تر می کند.

سبک خود را تغییر دهید.
 • لحظه اولیه یک بوسه، هیجان انگیز است.
 • اما اگر در حین بوسیدن سبک خودتان را تغییر ندهید ممکن است از روند خود خیلی سریع خسته شوید.
 • برای تغییر سبک می توانید از زبان خود استفاده کنید اما زیاد دهان خود را باز نکنید.
اجازه دهید طرف مقابل شما را ببوسد.

برای تجربه یک بوسه عالی لازم نیست که متخصص بوسه باشید.

اگر در برخی موارد نمی دانید که باید چه کاری انجام دهید بهتر است صبر کنید و اجازه دهید طرف مقابل شما را ببوسد و روند را کنترل کند و شما فقط او را همراهی کنید.

سخن آخر

برخی از علائم غیر کلامی بوسه شامل موارد زیر می باشند:

 •  نگاه کردن
 • لمس کردن
 • سکوت کردن
 • صحبت کردن در مورد بوسه

راهکارهای مختلف برای برقراری ارتباط در بوسیدن، عبارتند از:

 • سبک خود را تغییر دهید.
 • زیاد از زبان استفاده نکنید.
 • از دستان خود استفاده کنید.
 • با لب های خود شروع کنید.
 • استراحت کردن را فراموش نکنید.
 • خندیدن در بین بوسه اشکالی ندارد.
 • اجازه دهید طرف مقابل شما را ببوسد.
 • زمان مناسبی را برای بوسه پیدا کنید.
 • درباره بوی دهان خود وسواس نداشته باشید.

منابع:

https://www.liveabout.com/tips-on-how-to-french-kiss-3196321

https://www.liveabout.com/signs-that-someone-wants-to-kiss-you-3196304

https://www.liveabout.com/different-ways-to-kiss-better-3196326

6 دیدگاه

 1. بسیار عالی بود کلا دوستان بوسه زدن یکی از بهترین راه ها برای نشان دادن عشق خود به فرد مقابل است.من زن هستم و ۴۰ سال دارم.

   1. سلام من پسر خالم یه حسی بهش دارم باور اول همو بوسیدیم بار دومم به زور داشت این کارو ميكرد وقتی نمیخواستم
    منم زدم تو گوشش حالا نمیدونم چطور از دلش دربیارم

   2. سلام بنظرتون بوسه باعث انتقال بیماری نمیشه؟اگه بدونیم طرف مقابل بیماری نداشته باشه اما باهم ازدواج نکرده باشند؟آیا تبخال وقتی خوب بشه بازهم قابل سرایته؟

    1. سلام بوسه فقط باعث انتقال بیماری های حاد ویروسی و میکروبی مثل کرونا می شود.تبخال تا زمان بالا بودن تیتر آنتی کر قابل سرایت هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا