لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

اعتماد به نفس چهره چیست؟

اعتماد به نفس چهره || پزشکت
فهرست مطالب

اعتماد به نفس چهره به تاثیری زیبایی ظاهری بر اعتماد به نفس اشاره دارد. همه ما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانیم که ظاهر فیزیکی ما تا حدودی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند بر روز عزت نفس ما تاثیر داشته باشد و حتی در برخی شرایط منجر به کاهش آن شود. اما نگران نباشید ما در این مقاله راهکارهای افزایش اعتماد به نفس چهره را بررسی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم به شما آموزش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهیم که چگونه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

عزت نفس چیست؟

عزت نفس ارزشی است که ما برای خودمان قائل هستیم. ممکن است عزت نفس ما تحت تاثیر عوامل مختلف قرار بگیرد و برخی از آنها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث افزایش و کاهش میزان عزت نفس ما شوند. یکی از این عوامل تصوری است که ما از بدن خودمان داریم. اگر ما ظاهر و شکل بدن خودمان را  دوست نداشته باشیم، احتمال دارد نسبت به خودمان احساس خوبی نداشته باشیم و سخت است که در این شرایط بتوانیم عزت نفس خود را حفظ کنیم.

عزت نفس اغلب با اعتماد به نفس مرتبط است. اعتماد به نفس به میزان اعتماد شما به توانایی هایتان اشاره دارد. اعتماد به نفس در افراد مختلف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند با توجه به خلق و خو متفاوت باشد. برای مثال، ممکن است نسبت به توانایی خود در انجام بسیاری از کارها اطمینان کامل داشته باشید، اما در مورد معاشرت با همکاران کاری خود اعتماد به نفس پایینی داشته باشد.

به طور کلی، عزت نفس پایین در برخی شرایط مختلف زندگی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند منجر به کاهش اعتماد به نفس هم شود.

ظاهر و اعتماد به نفس || پزشکت

ظاهر فیزیکی، چه ارتباطی با عزت نفس شما دارد؟

بدون شک احساسات شما نسبت به ظاهر فیزیکی و زیبایی شما بر عزت نفستان تاثیر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارد. به خصوص اگر نسبت به ظاهر خودتان، نظر منفی داشته باشید. حتی احتمال دارد در طول روز بارها بر روی این تفکرات منفی و ظاهر خود تمرکز کنید و وقتی با این افکار منفی و ناخوشایند روبرو می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوید، احساس اعتماد به نفس در شما مشکل شود. حتی این تفکرات منفی ممکن است منجر به احساس نگرانی، افسردگی، پریشانی، ناراحتی یا خشم و همچنین ترس از خیره شدن در آینه یا نامهربانی با دیگران شود. تمام این موارد ممکن است شما از حضور در موقعیت های خاص خودداری کنید و حتی هنگام بیرون رفتن از منزل خود دچار اضطراب و ترس شوید. حتی از قضاوت اطرافیان خود ترس داشته باشید.

عزت نفس چگونه رشد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند؟

افراد با عزت نفس بالا یا پایین به دنیا نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آیند. عزت نفس در طول زمان رشد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در زمان های مختلف، متغیر باشد.

از طرفی هم درک شما از ظاهر خودتان هم ممکن است در طول زمان تغییر کند. احتمال دارد وقتی نسبت به ظاهر خود احساس خوب و مثبتی دارید، عزت نفس بالاتری داشته باشید و برعکس، تصور منفی و نادرست شما نسبت به بدن و شکل ظاهریتان باعث کاهش اعتماد به نفس شما شود.

برخی از عوامل مختلفی که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند بر میزان عزت نفس شما از دوران کودکی تاثیر گذاشته باشند، عبارتند از:

  • بستری شدن های طولانی مدت در بیمارستان
  • احساس ضعف و ناتوانی در بازی با دیگران
  • مسخره شدن یا آزار و اذیت در دوران کودکی
  • ناتوانی در انجام کارهایی که دیگران انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند.

علاوه برهمه اینها احتمال دارد نظرات دیگران در مورد ظاهر شما، بر افکارتان تاثیر منفی داشته باشند و عزت نفس شما را تحت تأثیر قرار داده باشد و منجر به کاهش اعتماد به نفس در شما شود.

چگونه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید عزت نفس خود را افزایش دهید؟

بسیار از عوامل بیرونی و درونی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند بر میزان اعتماد به نفس ما تاثیر بگذارند. اما ما به ندرت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانیم عوامل بیرونی را تغییر دهیم و آنها را کنترل کنیم. اما به راحتی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانیم دنیای درونی خود را تغییر داده و اعتماد به نفس خود را بالا ببریم. برخی از این راهکارها، عبارتند از:

مقایسه کردن خود با دیگران

شاید شما دائما در حال مقایسه کردن خود با سایر افراد مشهور و یا حتی اطرافیان خود هستید و دوست دارید از نظر ظاهر، مهارت یا دستاوردها شبیه آنها باشید. این مقایسه کردن ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند عزت نفس شما را تحت تاثیر قرار دهد، چون زمانی که خودتان را با دیگران مقایسه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید شاید به این نتیجه برسید که خود شما نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید و یا توانایی رسیدن به این مهارت ها را ندارید.

واقعیت این است که همه افراد از نظر ظاهر، استعداد و توانایی ها با یکدیگر فرق دارند. همه ما خودمان را با دیگران مقایسه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم و در حین مقایسه استعدادها و توانایی های خودمان را نادیده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیریم. همین منجر به کاهش اعتماد به نفس در ما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

نادیده گرفتن نقاط قوت

شناسایی و تشخیص نقاط قوت و مثبت تا حدودی سخت است. اما احتمال دارد بر روی نقاط منفی خود تمرکز کنید. حتی ممکن است به توانایی ها، کیفیت ها و قضاوت خود اعتماد نداشته باشید. همه این موارد ممکن است به درک شما از ظاهر و تصور شما از بدنتان ناشی شود.

این در حالی است که همه نقاط ضعفی داریم. اگر متوجه شدید که روی نکات منفی تمرکز کرده اید، بهتر است به مهارت های که دارید یا کاری که در این هفته انجام داده اید و از آن راضی هستید، فکر کنید. علاوه بر آن، یک شبکه پشتیبانی خوب در اطراف خود (خانواده / دوستان) داشته باشید. اگر احساس ضعف دارید با کسی صحبت کنید. کارهایی را انجام دهید که از آنها لذت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برید. به دنبال چیزهایی باشید که شما را خوشحال یا راضی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

چگونه اعتماد به نفس چهره را افزایش دهیم؟

همان طور که گفتیم چهره و زیبایی ظاهری ما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند تاثیر زیادی بر میزان اعتماد و عزت نفس شما داشته باشد. حتی یک لکه یا دایره تیره در صورت شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث نگرانی و ناراختی شما شود. واقعیت این است که همه ما دارای بافت، تن، رنگ و انواع مختلف پوست هستیم و این دقیقاً همان چیزی است که هر یک از ما را منحصر به فرد و زیبا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. اما برخی راهکارها به شما کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند تا بتوانید اعتماد خودتان را افزایش دهید.

صحبت با خود

وقتی نوبت به تغییر عادت‌هایمان می‌رسد، یکی از بهترین ابزارهایی که در اختیار داریم، نحوه صحبت با خودمان است. این در حالی است که خیلی کم به ندای درونی و زبان بدن خودمان توجه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم. یاد بگیرید که تشویق کننده خودتان باشید به این معنی که به طور بالقوه بتوانید ۲۴ ساعت شبانه روز به خودتان انگیزه بدهید. البته گفتن این حرف شاید آسان باشد اما انجام دادن آن برای خیلی از افراد سخت است.

یکی از تمرین‌هایی که می‌تواند کمک زیادی به مبارزه با خودگویی منفی کند، نوشتن است. ابتدا نام شخصی را که در دنیا بیشتر دوستش دارید بنویسید. در مرحله بعد، تصور کنید که آنها پیش شما آمده اند و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گویند که  ادامه مسیر برایشان سخت است.

سپس، همه چیزهایی را که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهید به این فرد بگویید را بنویسید تا به خودشان ایمان بیاورند و احساس باارزش بودن کنند.

در نهایت، نام آنها را خط بزنید و نام خود را جایگزین کنید. دفعه بعد که فکر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید اعتماد به نفس شما دچار مشکل شده و یا افکار منفی به سراغ شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آیند، به آن پیام‌ها نگاه کنید. تا از آنها انرژی بگیرید.

مراقبت از پوست || پزشکت

تمرین عشق به خود

برخی تمرینات و روش های مراقبت از پوست هستند که به شما کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند تا پوست خودتان را بهتر بشناسید و بتوانید محصولات و حتی درمان های خانگی متناسب با صورت خود را شناسایی کنید.  بهترین و اولین قدم برای افزایش اعتماد به نفس چهره این است که به دنبال محصولاتی باشید که از مواد طبیعی ساخته شده اند. قرن هاست که اجداد ما از مواد طبیعی روی پوست خود استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و پوستی بسیار شفاف و جالبی دارند.

محصولات آرایشی و راهکارهای درمانی به تدریج بر روی بهبود عملکرد پوست شما اثر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارند. پس بهتر است هر روشی که برای بهبود پوست خود انتخاب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید را به طور منظم تکرار کنید. توصیه می‌شود یک محصول جدید را حداقل به مدت 28 روز امتحان کنید تا واقعاً مزایای آن را ببینید.

استفاده از جملات تاکیدی مثبت

جملات تاکیدی، عبارت‌های مثبتی هستند که می‌توانید برای افزایش و حتی ایجاد اعتماد به نفس و غلبه بر افکار و انرژی منفی از آنها استفاده کنید. بهتر است این جملات را با خودتان تکرار کنید. هنگامی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که این جملات را برای خود تکرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید به مرور زمان تاثیر مثبتی را بر روی افکار و رفتار شما بوجود خواهند آورد.

اگر نسبت به ظاهر پوست خود احساس منفی دارید، سعی کنید به خودتان در آینه نگاه کنید و سه چیز را که به نظر خودتان مثبت می‌دانید، را انتخاب کنید. مثلا اینکه خطوط لبخند شما چه خاطرات خوشی را برای شما زنده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند، یا چشمان شما وقتی به چیزهای مورد علاقه خود فکر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید، روشن تر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. این موارد را به جملات تاکیدی روزانه خود تبدیل کنید و هر روز با خود تکرار کنید.

سخن آخر

تحقیقات زیادی در مورد ارتباط بین زیبایی و اعتماد به نفس انجام شده است. نتایج مطالعات ارتباط مستقیم بین این دو را تایید کرده است. افرادی که خود را جذاب و زیبا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانند، اعتماد به نفس بیشتری دارند. افراد با اعتماد به نفس به عنوان افراد جذاب تر تلقی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند و تحقیقات نشان داده است که آنها شانس بیشتری برای یافتن شغل رویایی خود و کسب درآمد بیشتر دارند. بنابراین، برای افزایش شانس خود در یافتن شغل مناسب، باید نکات زیبایی و روندهای زیبایی را دنبال کنید.

وقتی به افرادی فکر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید که برای شما نماد زیبایی هستند، چه دوست، آشنا یا یک سلبریتی، باید این واقعیت را در نظر داشته باشید که هیچ کس کامل نیست.

هر کسی ایرادی دارد. اما از طرفی هم در این عصر مدرن، تمام مشکلات زیبایی قابل حل و درمان هستند. اگر آکنه و پوست ناصاف شما نگران کننده است و اعتماد به نفس شما را تحت تاثیر قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد، وقت آن است که مسائل را جدی بگیرید و با آن مقابله کنید. یک رژیم غذایی متعادل، مصرف منظم آب و ورزش بدنی در کنار سایر نکات و ترفندها، محیطی را ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند که هم از درون و هم از بیرون به شما احساس زیبایی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

4 / 5. تعداد رای ها: 1

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.