تست ورزش

تست ورزش که تست استرس ورزشی هم نامیده می شود، نشان می دهد که قلب شما در هنگام فعالیت بدنی چگونه کار می کند. از آنجا که ورزش ضربان قلب را بیشتر و تند تر می کند، آزمایش استرس ورزش می تواند مشکلات جریان خون درون قلب شما را نشان دهد. تست ورزش معمولاً شامل پیاده روی روی تردمیل یا دوچرخه ثابت است که همزمان ضربان قلب، فشار خون و تنفس را کنترل می کند. یا ممکن است در طول تست ورزش دارویی به شما داده شود که اثرات ورزش را ایجاد می کند.

اگر شما علائم بیماری عروق کرونر یا ضربان قلب نامنظم (آریتمی) داشته باشید، پزشک ممکن است تست ورزش را توصیه کند. همچنین تست ورزش ممکن است به پزشک برای تشخیص روش های درمانی کمک کرده و همچنین میزان اثربخشی درمان را اندازه گیری کند یا در صورتی که قبلاً به بیماری قلبی مبتلا شده باشید، شدت آن را تعیین کنید.

پزشک ممکن است تست ورزش را در موارد زیر به شما توصیه کند:

تشخیص بیماری عروق کرونر

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

عروق کرونر مهمترین رگ های خونی شما هستند که خون، اکسیژن و مواد مغذی را برای قلب تأمین می کند. بیماری عروق کرونر هنگامی که معمولاً به دلیل ایجاد رسوبات حاوی کلسترول و سایر مواد (لخته) آسیب می بینند.

تشخیص مشکلات ضربان قلب (آریتمی)

آریتمی قلب هنگامی اتفاق می افتد که امواج الکتریکی که ریتم قلب را هماهنگ می کنند، به درستی کار نمی کنند و باعث می شوند ضربان قلب خیلی سریع، خیلی آهسته یا نامنظم شود.

راهنمای درمان بیماری های قلبی

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

اگر قبلاً به بیماری قلبی مبتلا شده باشید، انجام آزمایش استرس ورزشی می تواند مشخص کند که درمان تا چه اندازه برای شما موثر بوده است. همچنین تست استرس ورزشی می تواند میزان تحمل و توانایی قلب شما را در حین ورزش اندازه گیری کند که این اندازه گیری می تواند راهنمای خوبی برای پزشک شما به منظور تشخیص برنامه درمانی باشد. پزشک ممکن است از تست استرس برای تعیین زمان عمل جراحی قلب مانند تعویض دریچه استفاده کند. در برخی از افراد با نارسایی قلبی، نتایج تست استرس ممکن است به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد که به پیوند قلب یا سایر روش های درمانی پیشرفته نیاز دارید یا ندارید.

اگر تست استرس ورزشی دلیل ایجاد علائم را مشخص نکند، ممکن است پزشک آزمایشات جانبی دیگری را با تصویربرداری مانند تست استرس هسته ای یا آزمایش استرس اکوکاردیوگرافی توصیه کند.

انواع دیگر تست ورزش

تست ورزش | پزشکت

تست استرس دبوتامین یا آدنوزین

این تست برای افرادی است که قادر به ورزش کردن نیستند. به شما یک دارویی تزریق می شود تا به قلب تلقین شود که انگار شما دارید ورزش می کنید.

اکوکاردیوگرام استرس

اکوکاردیوگرام (که اغلب به آن “اکو” می گویند) طرح کلی گرافیکی از حرکت قلب است.

یک اکوکاردیوگرام استرس می تواند حرکت دیواره های قلب و عملکرد پمپاژ را هنگام تحریک قلب به طور دقیق مشخص کند. ممکن است کاهش جریان خون را نشان دهد که در آزمایش های دیگر قلب قابل تشخیص نیست.

تست ورزش هسته ای

تست ورزش هسته ای مشخص می کند که کدام قسمت های قلب به خوبی کار نمی کنند.

در تست ورزش هسته ای مقدار کمی از ماده رادیواکتیو به شما تزریق می شود.

پزشک برای دیدن پرتوهای ساطع شده از ماده موجود در بدن از یک دوربین ویژه استفاده خواهد کرد و تصاویر واضحی از بافت قلب در مانیتور نشان داده می شود. پزشک شما قادر خواهد بود مناطقی از قلب که خون کافی دریافت نمی کنند را تشخیص دهد. آزمایش ممکن است حداکثر 4 ساعت طول بکشد تا زمان کافی برای جریان یافتن ماده رادیواکتیو در بدن فراهم شود. نحوه آماده شدن برای تست ورزش هسته ای متفاوت خواهد بود. در مورد هرگونه دستورالعمل خاص از پزشک خود سؤال کنید.

اگر برای کنترل قند خون انسولین مصرف می کنید، از پزشک خود بخواهید که روز آزمایش چکاری باید انجام دهید.

اگر قرص هایی برای کنترل قند خون خود مصرف می کنید، تا پایان آزمایش، از داروهای خود استفاده نکنید.

داروی دیابت خود را مصرف نکنید و قبل از آزمایش از خوردن وعده غذایی خودداری کنید.

اگر مانیتور گلوکز دارید، آن را همراه خود بیاورید. قبل و بعد از تست استرس ورزش سطح قند خون خود را بررسی کنید. اگر فکر می کنید قند خون شما پایین است، سریعاً به پزشک بگویید.

بعد از آزمایش استرس خود، می توانید غذا بخورید و داروهای قند خون خود را مصرف کنید.

خطرات تست ورزش

تست ورزش | پزشکت

تست ورزش به طور کلی بی خطر است و عوارض نادری دارد.

با این حال تست ورزش مانند هر روش پزشکی، احتمال عوارض وجود دارد، که در تست ورزش عبارتند از:

کاهش فشار خون

ممکن است فشار خون در حین یا بلافاصله بعد از ورزش کاهش یابد، احتمالاً باعث احساس سرگیجه یا ضعف می شود. بعد از قطع تمرین باید مشکل از بین برود.

ضربان قلب غیر طبیعی (آریتمی)

آریتمی هایی که توسط این تست به وجود آمده است، معمولاً خیلی زود بعد از قطع تمرین از بین می روند.

حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد)

اگرچه بسیار نادر است، اما امکان دارد که تست باعث حمله قلبی شود.

آمادگی برای تست ورزش

تست ورزش | پزشکت

پزشک در مورد نحوه آمادگی برای تست دستورالعمل خاصی را ارائه می دهد.

مواد غذایی و داروها

ممکن است از شما خواسته شود قبل از آزمایش استرس، برای مدت زمانی چیزی نخورید، حتی سیگار نکشید.

ممکن است لازم باشد روز قبل و روز آزمایش ار مصرف کافئین خودداری کنید.

اگر داروی خاصی مصرف می کنید از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید در روز تست ورزش آن ها را مصرف کنید، زیرا ممکن است داروها در نتایج تست استرس تاثیر داشته باشند. اگر از استنشاق کننده برای آسم یا سایر مشکلات تنفسی استفاده می کنید، آن را به همراه خودتان بیاورید و به پزشک خود بگویید که از اسپری استفاده می کنید.

لباس و وسایل شخصی

 • لباس راحت و کفش ورزشی بپوشید.
 • اگر تست استرس هسته ای دارید، آن روز روغن، لوسیون یا کرم را روی پوست خود بمالید.
 • تست استرس شما حدود یک ساعت از فرصت آماده شدن شما و مدت زمان لازم برای انجام آزمایش واقعی طول می کشد.
 • آزمایش واقعی فقط حدود 15 دقیقه طول می کشد.

ممکن است شما یک تست استرس ورزشی داشته باشید که در باید بر روی تردمیل یا دوچرخه ثابت پدال حرکت کنید. اگر قادر به ورزش کردن نباشید، از طریق یک تزریق وریدی، دارویی را دریافت می کنید که همان شرایط تست استرس را برای قلب ایجاد می کند.

قبل از تست ورزش

ابتدا پزشک سوالی در مورد تاریخچه پزشکی و میزان ورزش روزانه شما می پرسد.

تاریخچه پزشکی و میزان ورزش روزانه شما برای تنطیم دستگاه تست ورزش مهم می باشد.

پزشک شما همچنین برای در نظر گرفتن هرگونه ناهنجاری که احتمال دارد نتایج آزمایش را تحت تأثیر قرار دهد، به قلب و ریه های شما گوش می دهد.

در طی تست ورزش

تست ورزش | پزشکت

یک پرستار یا تکنسین گیرنده های را روی سینه، پاها و بازوها قرار می دهد. در بعضی از مناطق پوست برای راحت تر چسبیدن گیرنده ها ممکن است نیاز باشد روز قبل از تست استرس موهای بدن خود را بتراشید. گیرنده ها دارای سیم هایی هستند که به یک دستگاه الکتروکاردیوگرام وصل شده اند، تا سیگنال های الکتریکی را که باعث ضربان قلب شما می شوند، را ضبط کنند. دکمه ای روی بازوی شما در طی تست استرس، فشار خون را کنترل می کند. ممکن است از شما خواسته شود که در طول آزمایش درون لوله ای نفس بکشید تا نشان دهد که در حین ورزش تا چه اندازه ای قادر به تنفس کردن هستید.

اگر قادر به ورزش کردن روی تردمیل یا دوچرخه نباشید، پزشک یک دارو را به داخل ورید تزریق می کند که باعث افزایش جریان خون به قلب می شود. ممکن است احساس گرگرفتگی یا تنگی نفس یا سردرد داشته باشید. احتمالاً با یک حرکت تردمیل یا دوچرخه ثابت ورزش را کم کم شروع می کنید. با پیشرفت تست، تمرین سخت تر می شود. برای تعادل می توانید از نرده روی تردمیل استفاده کنید. محکم آویزان نشوید، زیرا ممکن است نتایج را مختل کند.

شما تا زمانیکه ضربان قلب شما به یک حد مشخص نرسد یا علائم هشدار دهنده نداشته باشید، به ورزش ادامه می دهید.

این علائم هشدار دهنده ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد قفسه سینه متوسط تا شدید
 • تنگی نفس شدید
 • کاهش یا افزایش فشار خون به طور غیر طبیعی
 • ضربان قلب غیر طبیعی
 • سرگیجه
 • خستگی
 • تغییرات خاصی در الکتروکاردیوگرام

ممکن است هر زمان که نتوانید ورزش را ادامه دهید، تست متوقف شود.

بعد از تست ورزش

بعد از اینکه تمرین تمام شد، ممکن است از شما خواسته شود که چند ثانیه بایستید.

هنگامی که تست ورزش شما تمام شد، ممکن است به فعالیت های عادی خود بازگردید مگر اینکه پزشک معالج دستور دیگری را به شما بدهد.

نتایج تست ورزش

اگر اطلاعات جمع آوری شده در طول تست استرس ورزش عملکرد طبیعی قلب شما را عادی نشان دهد، ممکن است شما به آزمایش های بعدی احتیاج نداشته باشید. اما اگر نتایج غیرطبیعی باشد و علائم شما بدتر شود، پزشک ممکن است آزمایش استرس هسته ای یا آزمایشات دیگری را توصیه کند که شامل اکوکاردیوگرام قبل و بعد از ورزش یا داروهایی برای افزایش جریان خون به قلب شما می باشد. این آزمایشات دقیق تر هستند و اطلاعات بیشتری در مورد عملکرد قلب شما ارائه می دهند، اما امکان دارد هزینه بیشتری داشته باشند. اگر نتایج تست ورزش شما نشان دهد که شما ممکن است مبتلا به بیماری عروق کرونر و یا آریتمی باشید، پزشک از این اطلاعات برای تهیه یک برنامه درمانی استفاده می کند.

ممکن است شما به آزمایش های اضافی مانند آنژیوگرام عروق کرونر احتیاج داشته باشید.

اگر شما یک تست ورزش برای کمک به تعیین درمان بیماری قلبی داشتید، پزشک از نتایج برای برنامه ریزی یا تغییر روش درمانی استفاده می کند.

منابع:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/stress-test/about/pac-20385234

https://www.webmd.com/heart-disease/guide/stress-test#1


دسته بندی ها : پاراکلینیک , قلب و عروق