تغذیهکودکان

ویتامین های مورد نیاز برای کودکان

ویتامین های مورد نیاز برای کودکان

همانطور که کودکان در حال رشد هستند، مهم است که آن ها به اندازه کافی ویتامین ها و مواد معدنی سالم برای اطمینان از سلامتی بدن آن ها دریافت کنند. اکثر بچه ها مقدار کافی از مواد مغذی از یک رژیم غذایی متعادل دریافت می کنند. اما تحت شرایط خاص، کودکان ممکن است نیاز به مکمل غذایی حاوی ویتامین یا مواد معدنی باشند. این مقاله هرآنچه شما باید در مورد ویتامین های مورد نیاز کودکان و نوجوانان و اینکه آیا فرزند شما ممکن است به آن ها نیاز داشته باشد یا نه در اختیار شما قرار می دهد.

نیازهای مواد مغذی برای کودکان

ویتامین های مورد نیاز برای کودکان و نوجوانان | پزشکت

نیازهای غذایی کودکان و نوجوانان، وابسته به سن، جنس، اندازه، رشد و سطح فعالیت آن ها می باشد.

با توجه به کارشناسان بهداشت، کودکان جوان بین سنین 2 و 8 نیاز به ۱,۰۰۰–۱,۴۰۰ کالری در روز دارند.

مقدار کالری مورد نیاز برای سنین 9 – 13 نیاز ۱,۴۰۰ – ۲,۶۰۰ به طور روزانه می باشد. بسته به عوامل خاص، مانند سطح فعالیت ممکن است این میزان تغییر کند.

علاوه بر مصرف غذاها برای دریافت کالری مورد نیاز، رژیم غذایی باید شامل مواد مغذی زیر نیز باشد.

مواد غذایی سنین۱-۳ سنین ۴-۸
کلسیم ۷۰۰ میلی گرم ۱۰۰۰ میلی گرم
آهن ۷  میلی گرم ۱۰ میلی گرم
ویتامین A ۳۰۰ میکروگرم ۴۰۰ میکروگرم
ویتامین B12 ۰.۹ میکروگرم ۱.۲ میگروگرم
ویتامینC ۱۵ میلی گرم ۲۵ میلی گرم
ویتامین D ۶۰۰ میکروگرم ۶۰۰ میکروگرم

با وجود اینکه مواد مغذی اشاره شده در بالا از مهم ترین مواد مورد نیاز کودکان به شمار می آید. ولی با این حال، این مواد تنها نیاز کودکان برای رشد نیست. کودکان برای رشد و سلامتی بدن خود به انواع ویتامین ها و مواد معدنی مختلف نیاز دارند. اما با توجه به سن کودکان و نوجوانان نیاز متفاوتی به مواد مغذی برای حفظ سلامتی و رشد خود دارند.

آیا کودکان نیاز متفاوتی به مواد مغذی نسبت به نوجوانان دارند؟

ویتامین های مورد نیاز برای کودکان و نوجوانان | پزشکت

کودکان همانند نوجوانان به مواد مغذی مشابه نیاز دارند اما میزان آن به نسبت نوجوانان کمتر است.

در زمان رشد کودکان، بسیار حیاتی است که مواد مغذی کافی برای رشد و قوی شدن استخوان ها مانند کلسیم و ویتامین D دریافت کنند. همچنین دریافت میزان کافی از آهن، روی، ید، ویتامین آ، ویتامین ب۶، وینامین ب۱۲ و ویتامین دی برای رشد مغز در سنین اولیه رشد بسیار مهم است. بنابراین، با اینکه کودکان به نسبت کمتری از مواد مغذی نسبت به نوجوانان نیاز دارند. با این حال آن ها نیاز کافی به مواد مغذی برای رشد مناسب بدن دارند. خلاصه، کودکان به میزان کمتری از مواد مغذی نسبت به نوجوانان نیاز دارند. مواد مغذی به ساخت استخوان ها و بهبود رشد مغز به ویژه در دوران کودکی کمک می کند.

آیا کودکان به مکمل های ویتامینی نیاز دارند؟

ویتامین های مورد نیاز برای کودکان و نوجوانان | پزشکت

در حقیقت، کودکانی که دارای رژیم غذایی متعادل حاوی مواد مغذی می باشد نیاز به مکمل های ویتامینی ندارند.

با این حال، نوزادان نیاز متفاوتی به مواد مغذی نسبت به کودکان دارند که شامل مکمل ویتامین D برای نوزادان شیرخوار است. هر دو آکادمی آمریکایی اطفال و وزارت کشاورزی ایالات متحده دستورالعمل رژیم غذایی برای آمریکایی ها استفاده از مکمل های ویتامینی را برای کودکان پیشنهاد نمی کند. این سازمان بیان می کند کودکان باید با مصرف انواع میوه ها، سبزیجات، غلات، لبنیات و پروتئین مواد مورد نیاز بدن خود را به دست بیاورند. این غذاها حاوی تمام مواد مغذی لازم برای رشد مناسب در کودکان است. به طور کلی، بچه ها با دارا بودن یک رژیم غذایی متعادل که شامل تمام گروه های مواد غذایی است نیاز ی به دریافت به ویتامین یا مواد معدنی مکمل ندارند. با این حال، برخی از استثنائات وجود دارد.

بچه ها باید انواع غذاها را بخورند تا مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنند.

ویتامین های مکمل، معمولا برای کودکان دارای رژیم های غذایی متعادل غیر ضروری است.

برخی از کودکان ممکن است نیاز به مواد مغذی مکمل داشته باشند.

ویتامین های مورد نیاز برای کودکان و نوجوانان | پزشکت

برای برخی کودکان ممکن است که در معرض خطر کمبود مواد مغذی هستند مصرف برخی از مکمل های ویتامینی و مواد معدنی ممکن است لازم باشد.

  • دنبال کردن رژیم گیاه خواری
  • بیماری های که نیاز به جذب یا افزایش نیاز به مواد مغذی هستند، مانند: بیماری سلیاک، سرطان، فیبروز کیستیک و یا بیماری های التهابی روده (IBD).
  • انجام جراحی های که بر فعالیت های روده یا معده تاثیر می گذارد.

به طور خاص، بچه ها که از رژیم های غذایی گیاهی بهره می جویند ممکن است در معرض خطر کمبود کلسیم، آهن، روی و ویتامین B12 و D به خصوص اگر آن ها مقدار کمی از مواد حیوانی را استفاده نکنند. اگر مواد مغذی خاصی مانند ویتامین B12 که به طور طبیعی در غذاهای حیوانی یافت می شود از طریق مکمل ها و یا غذاهای غنی شده جایگزین نشود. رژیم غذایی گیاهی وگان می تواند به ویژه برای کودکان خطرناک باشد.

عدم جایگزینی این مواد مغذی در رژیم های غذایی کودکان می تواند به عواقب جدی تری مانند رشد غیر طبیعی و تاخیر رشد منجر شود.

با این حال، این امکان برای کودکانی که رژیم غذایی گیاهی را دارند، وجود دارد. در صورتی که، از سبزیحاتی استفاده می کنند که تمام مواد مغذی از جمله ویتامین ها و مواد معدنی را دارا هستند، نیازی به استفاده از مکمل های غذایی نداشته باشند. کودکان مبتلا به سلیاک یا بیماری های التهابی روده ممکن است مشکل جذب چند ویتامین و مواد معدنی، به خصوص آهن، روی و ویتامین D  را داشته باشند. دلیل این است که این بیماری باعث آسیب به مناطقی از روده  می شود که مسئولیت جذب این عناصر را داراست. از طرف دیگر، کودکان مبتلا به فیبروز کیستیک با مشکل جذب چربی ممکن است به اندازه کافی ویتامین های محلول در چربی، D ،E را جذب نکنند.

علاوه بر این، کودکان مبتلا به سرطان و بیماری های دیگر که باعث افزایش نیاز به مواد مغذی می شود.

استفاده از مکمل های خاصی برای جلوگیری از سوء تغذیه مربوط به بیماری تجویز می شود.

مکمل های ویتامین و مواد معدنی اغلب برای بچه ها که به دنبال رژیم های غذایی وگان و یا گیاه خواری یا مبتلا به یک بیماری هستند که جذب مواد مغذی را تحت تاثیر قرار توصیه می شود.

انتخاب ویتامین و مقدار مصرف آن

ویتامین های مورد نیاز برای کودکان و نوجوانان | پزشکت

اگر فرزند شما یک رژیم غذایی محدود دارد و به اندازه کافی نمی تواند مواد مغذی را جذب کند و یا بد غذا است. آن ها باید از مصرف ویتامین ها بهره مند شوند.

حتما قبل استفاده از هرگونه مکمل های ویتامین با متخصص تغذیه مشورت کنید.

در هنگام انتخاب یک مکمل، به دنبال مارک های با کیفیت که توسط یک شخص ثالث آزمایش شده است؛ مانند استاندارد بین المللی، فارماکوپه ایالات متحده (USP) باشید. لازم به ذکر است، حتما باید از  ویتامین ها که به طور خاص برای بچه ها ساخته شده استفاده کنید. اطمینان حاصل شود که آن ها میزان بیشتری از حد نیاز کودکان به مواد مغذی به صورت روزانه نباشند.

مواردی که در مصرف ویتامین و مواد معدنی برای کودکان باید رعایت کرد.

مکمل های ویتامین یا مواد معدنی زمانی که در مقادیر بالای استفاده شود، می تواند برای کودکان سمی باشد. این مشکل به ویژه در ویتامین های محلول در چربی، D ،E و K است. آنها در چربی بدن ذخیره می شود یافت می شود.

یک مورد مسمومیت به دلیل مصرف بیش از حد ویتامین دی در یک کودک گزارش شده است.

چسباندن برچسب بر روی ویتامین ها، سه مورد مسمومیت ویتامین آ به دلیل استفاده کودکان از ویتامین ذکر شده به جای آبنبات گزارش شده است. بهتر است برای نگه داشتن ویتامین ها، آن ها را خارج از دسترس کودکان قرار دهید. در مورد میزان مصرف مناسب از ویتامین ها با نوجوانان صحبت کنید تا از خطرات احتمالی پیش رو جلوگیری کنید. اگر گمان می کنید که فرزند شما بیش از حد از ویتامین یا مواد معدنی مکمل گرفته  استفاده کرده است حتما با اورژانس یا پزشک متخصص تماس بگیرید. در هنگام انتخاب یک ویتامین، به دنبال مارک های با کیفیت بالا و مکمل های که حاوی دوزهای مناسب از ویتامین ها و مواد معدنی برای کودکان هستند باشید.

چگونه از اینکه فرزندتان به مقدار کافی مواد مغذی دریافت کرده مطمئن شوید؟

ویتامین های مورد نیاز برای کودکان و نوجوانان | پزشکت

برای اطمینان از دریافت میزان کافی از مواد مغذی توسط کودک خود که در آن نیازی به استفاده از مکمل های غذایی نیست. استفاده از یک رژیم غذایی مناسب که شامل تمام مواد معدنی و ویتامین ها می باشد الزامی است. ترکیب میوه ها، سبزیجات، غلات سبوس شده پروتئین های بدون چربی، چربی های سالم و فراورده های لبنی (در صورت تحمل) با وعده های غذایی و تنقلات احتمالا میزان کافی از ویتامین ها و مواد معدنی در اختیار کودک شما قرار می دهد. برای کمک به فرزند خود در دریافت مواد مغذی، لازم است به طور مستمر به معرفی سبزیجات و میوه ها و روش تهیه غذاهایی با دستورالعمل های متفاوت بپردازید.

یک رژیم غذایی مناسب باید حاوی میزان کمی از مواد قندی و فرآوری شده باشد. همچنین استفاده از میوه به جای آبمیوه برای دریافت مواد مغذی پیشنهاد می شود. با این حال اگر گمان می کنید فرزندتان با داشتن رژیم غذایی مناسب هنوز با کمبود این مواد مواجه است بهتر است حتما به یک متخصص مراجعه کنید. تا بتوانید از مکمل های ویتامین و مواد معدنی مناسب بهره مند شوید. با ارائه انواع مکمل های غذایی به فرزند خود، می توان این  اطمینان برای شما حاصل شود که کودکان می توانند به میزان مناسب از این مواد مغذی بهره مند شده و سلامت آن ها در خطر نمی افتد.

حرف آخر

کودکانی که از رژیم غذایی سالم بهره می برند و به میزان کافی از ویتامین ها و مواد معدنی بهره می جویند، نیازی به استفاده از مکمل های  غذایی در شرایط معمول ندارند. با این حال استفاده از این نوع مکمل ها برای کودکان بد غذا و یا کودکانی که مبتلا به برخی از بیماری های خاص  هستند. حتی کودکانی که از یک نوع رژیم غذایی خاص مانند گیاه خواری بهره می جویند استفاده از مکمل های غذایی به آنان پیشنهاد می شود. هنگام دادن ویتامین به کودکان، مطمئن شوید نوع استفاده شده دارای مارک با کیفیت و حاوی دوز مناسب برای بچه ها است. برای اطمینان از اینکه فرزندتان مواد مغذی کافی دریافت می کند. یک رژیم غذایی متعادل که شامل انواع غذاها و محدودیت های شیرینی و غذاهای تصفیه شده است انتخاب کنید.

منبع:

https://www.healthline.com/nutrition/vitamins-for-kids#bottom-line

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا