لوگو پزشکت

مشاوره آنلاین پزشکی - پزشکت

رادیو پزشکت

خواص جینسینگ

خواص جینسینگ | پزشکت

فهرست مطالب

خواص جینسینگ

فرم با 5 گزینه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:


از خواص جینسینگ می توان به کاهش التهاب، بهبود عملکرد مغز و پیشگیری از سرطان اشاره کرد. قرن هاست که از جینسینگ در طب سنتی چین استفاده می شود. این گیاه کم رشد و کوتاه، دارای ریشه های گوشتی، بسته به مدت رشد، به سه روش تازه، سفید یا قرمز طبقه بندی می شود.

جینسینگ تازه، قبل از 4 سال برداشت می شود. در حالی که جینسینگ سفید بین 4-6 سال و جینسینگ قرمز بعد از 6 سال یا بیشتر برداشت خواهد شد.

انواع مختلفی از این گیاه وجود دارد. اما محبوب ترین آنها جینسینگ آمریکایی Panaxquinquefolius و جینسینگ آسیایی Panax ginseng است.

جینسینگ آمریکایی و آسیایی از نظر غلظت ترکیبات فعال و اثرات آن بر بدن متفاوت هستند. اعتقاد بر این است که جینسینگ آمریکایی به عنوان یک عامل آرامش بخش عمل می کند. در حالی که انواع آسیایی دارای یک اثر تقویت کننده است.

جینسینگ حاوی دو ترکیب قابل توجه جینسنوزیدها و گینتونین است. این ترکیبات مکمل یکدیگر و دارای مزایای سلامتی هستند. در این مقاله 7 مزایای جینسینگ برای سلامت بر اساس شواهد آورده شده است.

یکی از خواص جینسینگ، کاهش التهاب است.

جینسینگ دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی مفیدی است. برخی از بررسی های لوله آزمایش نشان داده که عصاره جینسینگ و ترکیبات جینسنوزید می توانند التهاب را مهار کند. ظرفیت آنتی اکسیدانی را در سلول ها افزایش دهند.

به عنوان مثال، یک بررسی لوله آزمایش نشان داد که عصاره جینسنگ قرمز کره ای باعث کاهش التهاب و بهبود فعالیت آنتی اکسیدانی سلول های پوستی افراد مبتلا به اگزما می شود.

همچنین نتایج در انسان امیدوار کننده است. یک بررسی اثرات آن را در 18 ورزشکار جوان که عصاره جینسنگ قرمز کره ای سه بار در روز و به مدت هفت روز مصرف می کنند، بررسی کرد.

پس از انجام آزمایش ورزشی، مردان دارای برخی از مارکرهای التهابی بودند. این سطح نسبت به گروه دارونما به طور قابل توجهی پایین تر بود و پس از آزمایش، تا 72 ساعت ادامه داشت.

سرانجام، یک بررسی بزرگتر 71 زن یائسه را که به مدت 12 هفته روزانه 3 گرم جینسینگ قرمز یا دارونما مصرف می کردند، دنبال کرد. سپس فعالیت آنتی اکسیدانی و نشانگرهای استرس اکسیداتیو اندازه گیری شد.

محققان نتیجه گرفتند که جینسینگ قرمز احتمال دارد با افزایش فعالیت آنزیم آنتی اکسیدان به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کند.

ثابت شده است که جینسینگ به کاهش مارکرهای التهابی و همچنین به محافظت در برابر استرس اکسیداتیو کمک می کند.

یکی دیگر از خواص جینسینگ، بهبود عملکرد مغز است.

خواص جینسینگ | پزشکت

جینسینگ می تواند به بهبود عملکردهای مغز مانند حافظه، رفتار و خلق و خو کمک کند. برخی از آزمایشات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد که اجزای موجود در جینسینگ، مانند جینسنوزیدها و ترکیب K، می توانند از مغز در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد محافظت کنند.

یک بررسی 30 فرد سالم را که روزانه 200 میلی گرم جینسینگ به مدت چهار هفته مصرف کردند، دنبال کرد. در پایان بررسی، آنها بهبود در سلامت روان، عملکرد اجتماعی و خلق و خوی را نشان دادند.

با این حال، این مزایا بعد از 8 هفته قابل توجه نیستند. حتی نشان می دهد اثرات جینسینگ با استفاده طولانی مدت احتمال دارد کاهش یابد.

یک بررسی دیگر نشان داد که چگونه تک دوزهای 200 یا 400 میلی گرم جینسینگ بر عملکرد و خستگی ذهنی و سطح قند خون در 30 بزرگسال سالم قبل و بعد از 10 دقیقه آزمایش ذهنی تأثیر می گذارد.

دوز 200 میلی گرم، در مقابل دوز 400 میلی گرم، در بهبود عملکرد ذهنی و خستگی در طول آزمایش موثرتر بود.

شاید جینسینگ به جذب قند خون توسط سلول ها کمک کند، که می تواند باعث افزایش عملکرد و کاهش خستگی ذهنی شود. هنوز مشخص نیست که چرا دوز پایین تر از دوز بالاتر موثر بود.

بررسی سوم نشان داد که مصرف 400 میلی گرم جینسینگ روزانه به مدت هشت روز باعث بهبود آرامش و مهارت های ریاضی می شود.

علاوه بر این، سایر بررسی ها تأثیرات مثبتی بر عملکرد و رفتار مغز در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر نشان دادند.

یکی دیگر از خواص جینسینگ، بهبود اختلال نعوظ است.

جینسینگ احتمال دارد یک گزینه مفید برای درمان اختلال نعوظ (ED) در مردان باشد.

به نظر می رسد که ترکیبات موجود در آن می تواند از استرس اکسیداتیو موجود در رگ ها و بافت های آلت تناسلی محافظت کرده و به بازگرداندن عملکرد طبیعی کمک کنند.

علاوه بر این، بررسی ها نشان داده که جینسینگ احتمال دارد باعث تولید اکسید نیتریک، ترکیبی که باعث آرامش عضلات در آلت تناسلی شده و گردش خون را افزایش می دهد.

یک بررسی نشان داد که مردان تحت درمان با جینسینگ قرمز کره ای 60 درصد در علائم ED بهبود داشتند، در مقایسه با 30 درصد بهبود تولید شده توسط دارویی که برای درمان ED استفاده می شود.

علاوه بر این، بررسی دیگری نشان داد که 86 مرد مبتلا به ED پس از مصرف 1000 میلی گرم عصاره جینسنگ پیر به مدت 8 هفته، بهبود قابل توجهی در عملکرد نعوظ و رضایت کلی داشتند.

با این حال، برای نتیجه گیری قطعی در مورد تأثیرات جینسینگ بر روی ED، بررسی های بیشتری لازم است.

به طور کلی، جینسینگ با کاهش استرس اکسیداتیو در بافتها و افزایش جریان خون در عضلات آلت تناسلی احتمال دارد علائم اختلال نعوظ را بهبود بخشد.

تقویت سیستم ایمنی بدن، یکی دیگر از خواص جینسینگ می باشد.

خواص جینسینگ | پزشکت

جینسینگ می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. برخی بررسی ها در مورد تأثیرات آن بر سیستم ایمنی بدن، بر بیماران سرطانی تحت عمل جراحی یا شیمی درمانی متمرکز شده است.

یک بررسی 39 نفر را که از جراحی سرطان معده بهبود می یافتند، انجام داد و به مدت دو سال روزانه با 5400 میلی گرم جینسینگ آنها را درمان کرد.

جالب اینجاست که این افراد پیشرفت چشمگیری در عملکرد سیستم ایمنی بدن و عود کمتر علائم داشتند.

بررسی دیگری اثر عصاره جینسنگ قرمز را بر روی نشانگرهای سیستم ایمنی بدن در افراد مبتلا به سرطان معده پیشرفته تحت شیمی درمانی پس از جراحی نشان داد.

بعد از سه ماه، کسانی که عصاره جینسنگ قرمز مصرف می کردند. دارای نشانگر سیستم ایمنی بهتری نسبت به گروه کنترل یا دارونما بودند.

علاوه بر این، یک بررسی نشان داد افرادی که جینسینگ مصرف می کنند، تا پنج سال پس از جراحی، تا 35٪ احتمال زندگی بدون بیماری و 38٪ بقا در مقایسه با افرادی که آن را مصرف نمی کنند، داشته باشند.

به نظر می رسد عصاره جینسینگ می تواند اثر واکسیناسیون علیه بیماری هایی مانند آنفلوانزا را نیز تقویت کند.

حتی اگر این بررسی ها بهبود نشانگرهای سیستم ایمنی را در افراد مبتلا به سرطان نشان می دهد. تحقیقات بیشتری برای اثبات اثر جینسینگ در تقویت مقاومت در برابر عفونت در افراد سالم لازم است.

پیشگیری از سرطان، یکی دیگر از خواص جیسینگ است.

جینسینگ می تواند در کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها مفید باشد. جینسنوزید های موجود در این گیاه به کاهش التهاب کمک کرده و از آنتی اکسیدان محافظت می کند.

چرخه سلولی، فرایندی است که طی آن سلولها به طور معمول رشد و تقسیم می شوند. جینسنوزید ها می توانند با پیشگیری از تولید و رشد غیر طبیعی سلول، از این چرخه سود ببرند.

بررسی ها نشان داده است افرادی که از جینسینگ استفاده می کنند احتمال دارد 16٪ کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان باشند.

افرادی که جینسینگ مصرف می کنند کمتر از کسانی که آن را مصرف نمی کنند، به سرطان های لب، دهان، مری، معده، روده بزرگ، کبد و ریه مبتلا می شوند.

جینسینگ همچنین احتمال دارد به بهبود سلامت بیماران تحت شیمی درمانی، کاهش عوارض جانبی و افزایش اثر برخی داروهای درمانی کمک کند.

در حالی که بررسی های مربوط به نقش جینسینگ در پیشگیری از سرطان فوایدی را نشان می دهد، اما هنوز بی نتیجه هستند.

مبارزه با خستگی و افزایش سطح انرژی از خواص جینسینگ است.

خواص جینسینگ | پزشکت

جینسینگ به مبارزه با خستگی و تقویت انرژی کمک می کند. بررسی های مختلف بر روی حیوانات برخی از اجزای موجود در جینسینگ مانند پلی ساکاریدها و الیگوپپتیدها را با استرس اکسیداتیو کمتر و تولید انرژی بیشتر در سلول ها مرتبط کرده است، که می تواند به مبارزه با خستگی کمک کند.

در یک بررسی چهار هفته ای، تأثیرات دادن 1 یا 2 گرم جینسینگ یا دارونما به 90 نفر با خستگی مزمن نشان داده شد.

کسانی که به آنها جینسینگ داده شده، خستگی جسمی و روانی و همچنین کاهش استرس اکسیداتیو را نسبت به افرادی که دارونما مصرف می کنند، کمتر تجربه می کنند.

بررسی دیگر به 364 بازمانده از سرطان که 2000 میلی گرم جینسینگ آمریکایی یا دارونما را تجربه کرده اند، پرداخت. بعد از هشت هفته، میزان خستگی افراد در گروه جینسینگ به طور قابل توجهی کمتر از افراد گروه دارونما بود.

علاوه بر این، بررسی بیش از 155 مطالعه نشان داد که مکمل های جینسینگ نه تنها به کاهش خستگی کمک می کنند. بلکه باعث افزایش فعالیت بدنی نیز می شوند.

جینسینگ احتمال دارد با کاهش آسیب اکسیداتیو و افزایش تولید انرژی در سلول ها، به مبارزه با خستگی و تقویت فعالیت بدنی کمک کند.

از خواص جینسینگ کاهش قند خون است.

جینسینگ در کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت و بدون آن مفید باشد.

نشان داده شده که جینسینگ آمریکایی و آسیایی عملکرد سلول پانکراس را بهبود و تولید انسولین را افزایش می دهد. حتی باعث افزایش جذب قند خون در بافت ها می شود.

علاوه بر این، بررسی ها نشان می دهد که عصاره های جینسینگ با ایجاد محافظت آنتی اکسیدانی که باعث کاهش رادیکال های آزاد در سلول های دیابتی می شود، کمک می کند.

در یک بررسی اثرات 6 گرم جینسینگ قرمز کره ای، همراه با داروهای ضد دیابت یا رژیم غذایی معمول، در 19 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 ارزیابی شد.

جالب اینجاست که آنها قادر به کنترل خوب قند خون در طول بررسی 12 هفته ای بودند. آنها همچنین 11٪ کاهش در سطح قند خون، 38٪ کاهش انسولین ناشتا و 33٪ افزایش حساسیت به انسولین داشتند.

جینسینگ آمریکایی پس از انجام تست نوشیدنی شیرین، در 10 فرد سالم به بهبود سطح قند خون کمک کرد.

به نظر می رسد که جینسینگ قرمز تخمیر شده حتی می تواند در کنترل قند خون موثرتر باشد. جینسینگ تخمیر شده با کمک باکتری های زنده تولید می شود که جینسنوزیدها را به شکل جذب و قوی تر تبدیل می کند.

در حقیقت، یک بررسی نشان داد که مصرف روزانه 2.7 گرم جینسینگ قرمز تخمیر شده در مقایسه با دارونما در کاهش قند خون و افزایش سطح انسولین بعد از یک وعده غذایی آزمایشی موثر است.

جینسینگ، به ویژه جینسینگ قرمز تخمیر شده، احتمال دارد به افزایش تولید انسولین، افزایش جذب قند خون در سلول ها و محافظت آنتی اکسیدانی کمک کند.

افزودن جینسینگ به رژیم غذایی

خواص جینسینگ | پزشکت

ریشه جینسینگ از بسیاری جهات قابل مصرف است. می توان آن را به صورت خام مصرف یا می توانید آن را کمی بخارپز کنید تا نرم شود.

همچنین می توان آن را در آب قرار داد تا چای درست کند. برای این کار، فقط آب گرم را به جینسینگ تازه بریده شده اضافه کنید و بگذارید چند دقیقه خم شود.

جینسینگ را می توان به دستور العمل های مختلف مانند سوپ و مواد غذایی سرخ کرده نیز اضافه کرد. و عصاره را می توان به صورت پودر، قرص، کپسول و روغن یافت.

میزان مصرف به شرایطی که می خواهید بهبود یابد، بستگی دارد. به طور کلی، دوزهای روزانه 1-2 گرم ریشه جینسینگ خام یا 40۰ میلی گرم عصاره مصرف می شود، بهتر است با دوزهای کمتری شروع شود و با گذشت زمان افزایش یابد.

به دنبال یک عصاره جینسینگ استاندارد باشید. جینسینگ باید حاوی 2-3٪ کل جینسنوزید باشد. قبل از غذا آن را مصرف کنید تا جذب آن افزایش یابد و از مزایای کامل آن بهره مند شوید.

جینسینگ را می توان به صورت خام خورده، چای درست کرده یا به غذاهای مختلف اضافه کرد. همچنین می تواند به صورت پودر، کپسول یا روغن مصرف شود.

عوارض مصرف بیش از حد جینسینگ

خواص جینسینگ | پزشکت

طبق بررسی ها، جینسینگ مطمئن به نظر می رسد و نباید هیچ گونه عوارض جانبی جدی ایجاد کند.

با این حال، افرادی که از داروهای دیابت استفاده می کنند، باید سطح قند خون خود را هنگام استفاده از جینسینگ از نزدیک کنترل کنند. علاوه بر این، جینسینگ احتمال دارد اثر داروهای ضد انعقاد را کاهش دهد.

به همین دلایل، قبل از استفاده از مکمل آن با پزشک خود مشورت کنید.

جینسینگ برای کودکان یا زنانی که باردار یا شیرده هستند توصیه نمی شود. اما استفاده طولانی مدت از جینسینگ می تواند اثربخشی آن را در بدن کاهش دهد.

برای به حداکثر رساندن مزایای آن، باید جینسینگ را در چرخه های 2-3 هفته ای با یک یا دو هفته استراحت در این میان مصرف کنید.

در حالی که به نظر می رسد جینسینگ بی خطر است. افرادی که داروهای خاصی مصرف می کنند باید به تداخلات احتمالی دارویی توجه کنند.

سخن آخر

جینسینگ یک مکمل گیاهی است که قرن ها در طب چینی استفاده می شده است. معمولاً به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی مورد تبلیغ قرار می گیرد. همچنین می تواند به تنظیم سطح قند خون کمک کند. حتی برای برخی از سرطان ها مزایایی داشته باشد.

علاوه بر این، جینسینگ احتمال دارد سیستم ایمنی بدن و عملکرد مغز را تقویت کند. با خستگی مبارزه و علائم اختلال نعوظ را بهبود بخشد.

جینسینگ را می توان به صورت خام یا بخارپز مصرف کرد. همچنین می تواند از طریق عصاره، کپسول یا پودر به راحتی به رژیم غذایی اضافه شود.

اگر بخواهید شرایط خاصی را بهبود ببخشید و اینکه سلامتی خود را تقویت کنید، جینسینگ قطعاً ارزش امتحان کردن را دارد.

منبع:

https://www.healthline.com/nutrition/ginseng-benefits

همین حالا سوال خودتون رو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز