لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تخم بلدرچین و شایع ترین عوارض آن

تخم بلدرچین و شایع ترین عوارض آن || پزشکت
فهرست مطالب

تخم بلدرچین، تخم کوچک و غنی از مواد مغذی است اما مصرف تخم بلدرچین مزایا و عوارضی دارد که ما در این مقاله از پزشکت هرآنچه که به تخم بلدرچین می شود را بررسی می کنیم. این پرندگان با جثه متوسط در آسیا و اروپا یافت می شوند و با نام علمی Coturnix coturnix japonica شناخته می شوند. تخم بلدرچین از بسیاری جهات برای سلامت انسان مفید است. آنها بیشتر در طب چینی برای درمان بسیاری از مسائل بهداشتی استفاده می شوند.

آنها به عنوان غذای پایدار در کشورهای توسعه نیافته و همچنین به عنوان یک منبع غذایی جایگزین توسط سازمان غذا و کشاورزی FAO شناسایی شدند. این پیشرفت را می توان به محتوای بالای مواد مغذی آنها نسبت داد. بدنسازان از تخم  بلدرچین به عنوان مکمل غذایی استفاده می کنند. درباره فواید بسیاری که تخم بلدرچین ارائه می دهد، حقایق تغذیه ای آن و عوارض جانبی ناشی از مصرف بیش از حد آن بیشتر بدانید.

فواید سلامتی و زیبایی تخم بلدرچین

تخم بلدرچین برای بهبود سیستم ایمنی، تقویت سلامت استخوان ها، مدیریت دیابت، سلامت پوست و جلوگیری از ریزش مو شناخته شده است. همچنین ادعا می شود که آنها به مدیریت افسردگی و بهبود سلامت جنسی و بینایی کمک می کنند.

غنی از مواد مغذی

تخم بلدرچین سه تا چهار برابر بیشتر از تخم مرغ مغذی است. تخم بلدرچین حاوی 13 درصد پروتئین است در حالی که تخم مرغ فقط 11 درصد پروتئین دارد. آنها همچنین تقریباً 3 برابر ویتامین B1 بیشتری دارند و ویتامین B2 و ویتامین A را دو برابر تخم مرغ دارند. طبق پایگاه داده ملی مواد مغذی USDA، تخم بلدرچین سرشار از ویتامین E، اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب، آهن و روی است در موارد خاص، تخم مرغ می تواند باعث واکنش های آلرژیک با علائمی مانند حالت تهوع، استفراغ، معده درد و بثورات پوستی شود. از طرف دیگر تخم بلدرچین ضد حساسیت بوده و مصرف آن بی خطر است.

درمان اختلالات تنفسی

روش‌های پزشکی باستانی شامل استفاده از تخم بلدرچین برای درمان آسم و برونشیت بود. یک مطالعه منتشر شده در Food Science & Nutrition نشان داد که یک مکمل غذایی حاوی تخم بلدرچین در کاهش علائم رینیت آلرژیک موثر است.

درمان آلرژی

تخم بلدرچین ممکن است به درمان آلرژی کمک کند، زیرا دارای اووموکوئید، یک مهارکننده آنزیم تریپسین است. مطالعه ای که در چین روی موش ها انجام شد نشان داد که تخم بلدرچین ممکن است به تسکین علائم آلرژی غذایی کمک کند. آنها فعالیت فاکتورهایی در التهاب مری را تنظیم می کنند، مهار کردند. با این حال، برای اثبات این فایده، تحقیقات روی افراد انسانی مورد نیاز است.

مدیریت دیابت

تخم بلدرچین در مدیریت دیابت نقش دارد. مطالعه ای که بر روی موش های دیابتی انجام شد نشان داد که تخم بلدرچین سطح گلوکز و کراتینین خون را کاهش می دهد. همچنین اثرات مثبتی بر عملکرد کلیه نشان داد. خوردن منظم این تخم ها همچنین می تواند خطر ابتلا به دیابت و اختلالات کلیوی را کاهش دهد. تخم بلدرچین دارای شاخص گلیسمی پایینی است. بنابراین، قند را به آرامی در خون شما آزاد می کند، که به تنظیم سطح گلوکز خون کمک می کند.

کاهش خطر کم خونی

آهن جزء ساختاری مهم گلبول های قرمز ما است که اکسیژن را به تمام سلول های بدن ما حمل می کند. تخم بلدرچین منبع غنی آهن است. کمبود آهن می تواند باعث کم خونی شود. بنابراین، گنجاندن تخم بلدرچین در رژیم غذایی می تواند سیستم گردش خون شما را بهبود بخشد.

تخم بلدرچین 5 برابر بیشتر از تخم مرغ پتاسیم دارد. پتاسیم یک ماده معدنی ضروری است که در چندین عملکرد مهم بدن نقش دارد. این یک گشادکننده عروق طبیعی است، بنابراین می تواند رگ های خونی شما را باز و شل کند.

موثر در سم زدایی بدن

تخم بلدرچین و شایع ترین عوارض آن || پزشکت

تخم بلدرچین حاوی آنتی اکسیدان هایی مانند بتاکاروتن و ویتامین های A، C و E است. آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد مضر سموم مبارزه می کنند و به حذف آنها از بدن شما کمک می کنند. محتوای آب در تخم بلدرچین نیز زیاد است. این به دفع سموم از سیستم کمک می کند.

مطالعه‌ای که روی موش‌ها انجام شد نشان داد که تخم بلدرچین می‌تواند از سلول‌های کبد در برابر آسیب‌های ناشی از مواد شیمیایی در موش‌ها محافظت کند. ترکیبات موجود در تخم بلدرچین باعث تثبیت آنزیم هایی مانند آلانین آمینوترانسفراز و آلکالین فسفاتاز در کبد می شود. این فعالیت محافظ کبدی تخم بلدرچین باید در انسان مورد مطالعه قرار گیرد تا بفهمیم چگونه در جلوگیری از تخریب سلول های کبدی کمک می کند.

تسکین درد معده

تخم بلدرچین برای قرن ها به عنوان یک درمان خانگی برای درمان ورم معده مورد استفاده قرار گرفته است. آنها حاوی آنتی اکسیدان ها و اسیدهای آمینه هستند. گفته می شود که این ترکیبات سلول های مخاطی پوشش معده را بازسازی می کنند. ادعا می شود که مصرف منظم تخم بلدرچین می تواند به درمان اختلالات شکمی مانند درد معده و زخم معده کمک کند. با این حال، هیچ تحقیقی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد.

بهبود بینایی

تخم بلدرچین سرشار از ویتامین A است. ویتامین A می تواند از چشمان شما در برابر انحطاط محافظت کند و خطر آب مروارید و گلوکوم را کاهش دهد.

بهبود سیستم ایمنی بدن

تخم بلدرچین سرشار از آنتی اکسیدان ها و ویتامین B1  است. این مواد مغذی ممکن است متابولیسم را بهبود بخشند زیرا در فرآیندهای سلولی مختلف، مانند رشد سلولی و تنظیم سلولی نقش دارند. لوسین، اسید آمینه ای که برای حفظ سیستم ایمنی قوی ضروری است، در تخم بلدرچین نیز یافت می شود.

کاهش کلسترول و خطر بیماری های قلبی

تخم بلدرچین حاوی حدود 60 درصد چربی های ضروری است، یعنی لیپوپروتئین با چگالی بالا HDL یا کلسترول خوب. این چربی سالم سطح کلسترول بد یا LDL را در بدن شما کاهش می دهد. لیپوپروتئین با چگالی کم LDL بیش از حد می تواند شریان ها را مسدود کند و باعث تصلب شرایین شود. بنابراین، مصرف تخم بلدرچین ممکن است به پیشگیری از بیماری‌ های مختلف قلبی کمک کند. با این حال، شواهد علمی کافی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد.

پیشگیری از سرطان

غلظت بالای آنتی اکسیدان ها در تخم بلدرچین به حذف سموم از بدن شما کمک می کند. وجود آنتی اکسیدان ها در غلظت های بالا می تواند به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کند. وقتی رادیکال های آزاد کنترل نمی شوند، خطر جهش در DNA و سرطان را افزایش می دهند.

زرده تخم بلدرچین حاوی لسیتین است. لسیتین در ترمیم سلولی و مبارزه با آسیب سلولی نقش دارد. این تخم همچنین حاوی اووموکوئید، یک عامل ضد سرطانی است که رشد تومورها را مهار می کند.

بهبود سلامت پوست

تخم بلدرچین حاوی آنتی اکسیدان است. این آنتی اکسیدان ها ممکن است به محافظت از پوست در برابر آسیب های خورشید و مبارزه با علائم پیری کمک کنند.

تخم بلدرچین حاوی لیزین، یک اسید آمینه است. لیزین به تولید کلاژن کمک می کند. کلاژن برای سلامت پوست ضروری است زیرا مسئول خاصیت ارتجاعی آن است. بنابراین، تخم بلدرچین ممکن است به کنترل آکنه و بهبود چهره کمک کند. شواهد حکایتی همچنین نشان می دهد که آفتاب سوختگی را می توان با استفاده موضعی از تخم بلدرچین خام درمان کرد.

تقویت مو

تخم بلدرچین و شایع ترین عوارض آن || پزشکت

تخم بلدرچین حاوی روی، آهن، سلنیوم، اسیدهای آمینه و ویتامین های A، B، C و E است که برای سلامت مو و پوست سر و جلوگیری از ریزش مو مفید است. اینها همچنین حاوی آنتی اکسیدان هستند. اینها ممکن است به جذب رادیکال های آزاد سمی و کاهش ریزش و سفیدی زودرس مو کمک کنند. به غیر از گنجاندن تخم بلدرچین در رژیم غذایی خود، می توانید آن را به موهای خود بمالید تا آنها را حالت دهند.

مفید در دوران بارداری

تخم بلدرچین برای زنان باردار مفید است زیرا مقادیر زیادی کولین و ویتامین B12 دارد. کولین برای رشد مغز جنین مهم است. این تخم ها همچنین سرشار از پروتئین ها و مواد مغذی ضروری مانند روی، سلنیوم و آهن هستند.

تخم بلدرچین به طور سنتی توسط زنان در دوران بارداری و بعد از آن مصرف می‌شود، زیرا اعتقاد بر این است که برای شیردهی مفید است. تحقیقات روی تأثیر تخم بلدرچین بر روی موش‌های شیرده نشان داد که علی‌رغم کلسترول بالای آن‌ها، بر پروفایل لیپیدی یا وزن بدن موش‌ها تأثیری نداشت. تحقیقات بیشتری برای افراد انسانی در این زمینه مورد نیاز است.

در مقایسه با تخم مرغ که می تواند ناقل عفونت هایی مانند سالمونلا باشد، تخم بلدرچین جایگزین مطمئن تری است. با این حال، باید از تخم بلدرچین خام در دوران بارداری اجتناب شود.

درمان اختلالات جنسی

تخم بلدرچین در طب سنتی چینی برای درمان اختلالات جنسی و بهبود قدرت مردانگی استفاده می شد. گفته می شود که مواد مغذی موجود در تخم بلدرچین برای غده پروستات مفید است، اگرچه تحقیقات در این زمینه کمیاب است. مطالعه ای که روی موش های دیابتی انجام شد نشان داد که زرده تخم بلدرچین می تواند به ترمیم آسیب های بیضه کمک کند.

درمان اختلالات کلیه

تخم بلدرچین سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که فلزات سنگین سمی و رادیکال های آزاد را از بدن حذف می کند. آنتی اکسیدان ها می توانند از تشکیل سنگ در کلیه ها و مثانه جلوگیری کنند.

تقویت استخوان ها، دندان ها و ناخن ها

گفته می شود که مصرف منظم تخم بلدرچین باعث تقویت استخوان های شما می شود. آنها حاوی مواد مغذی ضروری برای رشد استخوان مانند ویتامین D و لیزین هستند. ویتامین D میزان سایر مواد معدنی دخیل در سلامت استخوان مانند فسفر و کلسیم را تنظیم می کند. بنابراین، گنجاندن تخم بلدرچین در رژیم غذایی ممکن است خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش دهد.

همچنین ادعا می شود که این مواد مغذی باعث تقویت دندان ها و ناخن ها می شوند. از آنجایی که تخم بلدرچین منبع غنی پروتئین است، ممکن است به جلوگیری از شکنندگی ناخن‌های شما کمک کند. مصرف پوسته تخم بلدرچین غنی از کلسیم نیز ممکن است به جلوگیری از کمبود کلسیم کمک کند. با این حال، تحقیقات کافی برای اثبات همین موضوع وجود ندارد.

کاهش افسردگی

تخم بلدرچین و شایع ترین عوارض آن || پزشکت

تخم بلدرچین حاوی مواد مغذی مانند کولین و ویتامین D است که برای سلامت مغز ضروری است. کولین برای سنتز انتقال دهنده های عصبی مهم است. ویتامین D ممکن است در کاهش علائم افسردگی موثر باشد، اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است. شواهد حکایتی همچنین نشان می دهد که تخم بلدرچین می تواند اثرات افسردگی پس از یائسگی را کاهش دهد.

بهترین راه برای خوردن تخم بلدرچین چیست؟

تخم بلدرچین را می توان در اکثر دستور العمل ها جایگزین تخم مرغ معمولی کرد. بیشتر اوقات، تخم بلدرچین در سالادها، پیش غذاها و جعبه های نهار بنتو ژاپنی گنجانده می شود. این میان وعده پر پروتئین را می توان آب پز، سرخ شده، پخته، کبابی و ترشی کرد. شما همچنین می توانید از این تخم ها در درمان های خانگی برای پوست و موهای خود استفاده کنید.

به عنوان یک ماسک صورت. آبلیمو و تخم بلدرچین را با همزن بزنید. مخلوط را به طور یکنواخت روی صورت خود بمالید. اجازه دهید ماسک صورت به مدت 10 دقیقه روی صورت بماند تا کمی خشک شود. قبل از اینکه خیلی سفت شود آن را با آب ولرم بشویید.

به عنوان یک حالت دهنده مو. یک عدد تخم بلدرچین بسته به طول موهایتان می توانید از تعداد بیشتری تخم استفاده کنید. تخم بلدرچین را هم بزنید و به طور یکنواخت روی موهای خود از ریشه تا نوک بمالید. مطمئن شوید که هر تار مو را بپوشانید. بگذارید 15 دقیقه روی آن بماند. ماسک مو را با آب خنک بشویید. موهایتان را طبق معمول شامپو بزنید و حالت دهید.

چند عدد تخم بلدرچین می توانید در روز بخورید؟

یک تخم بلدرچین حدود 10 گرم وزن دارد. مصرف بین 3 تا 5 تخم بلدرچین به جای یک تخم مرغ که حدود 50 گرم وزن دارد، توصیه می شود. بحث در مورد حد بالای مصرف تخم بلدرچین وجود دارد. با این حال، بهتر است بیش از 10 عدد در روز مصرف نکنید زیرا سرشار از کلسترول هستند. تعداد تخم بلدرچین هایی که می توان مصرف کرد به سن و وضعیت سلامتی شما بستگی دارد.

عوارض مصرف تخم بلدرچین چیست؟

تخم بلدرچین و شایع ترین عوارض آن || پزشکت

مصرف تخم بلدرچین در حد اعتدال بی خطر است. اگر علائمی مانند نفخ، یا درد معده را تجربه کردید، با پزشک متخصص مشورت کنید. اگرچه تخم بلدرچین برای زنان باردار بی خطر محسوب می شود، قبل از گنجاندن آنها در رژیم غذایی خود با پزشک مشورت کنید.

هیپوگلیسمی و فشار خون پایین. افرادی که افت قند خون یا افت فشار خون دارند باید از خوردن بیش از حد تخم بلدرچین خودداری کنند زیرا می تواند سطح قند خون و فشار خون شما را کاهش دهد.

افراد مبتلا به آلرژی. افرادی که به تخم بلدرچین حساس هستند باید از خوردن آنها خودداری کنند زیرا گزارش شده است که آنها باعث واکنش انافیلاکتیک می شوند.

سوالات متداول

چند دقیقه باید تخم بلدرچین را بجوشانیم؟ تخم بلدرچین را می توان به مدت 2 تا 3 دقیقه آب پز کرد. هنگام برداشتن پوسته مراقب باشید زیرا کاملاً ظریف و نرم است. تخم بلدرچین آب پز شده را در آب سرد یا یخ قرار دهید تا پوسته آن به راحتی جدا شود.

طعم تخم بلدرچین چگونه است؟ تخم بلدرچین طعمی شبیه به تخم مرغ دارد. آنها بافت خامه ای و غنی تری نسبت به تخم مرغ دارند.

آیا می توانید تخم بلدرچین را سرخ کنید؟ سرخ کردن تخم بلدرچین کاملاً شبیه به سرخ کردن تخم مرغ است. تابه را گرم کنید و روغن را اضافه کنید. تخم ها را در تابه با احتیاط بشکنید. بعد از سرخ شدن تخم‌مرغ، می‌توانید آن را برگردانید یا آن را به سمت بالا قرار دهید.

در دوران بارداری روزانه چند عدد تخم بلدرچین می توان خورد؟ هیچ اطلاعاتی در مورد تعداد تخم بلدرچین در دوران بارداری وجود ندارد. باید مراقب بود که از مقادیر توصیه شده روزانه تجاوز نکند. بهتر است هنگام خوردن تخم بلدرچین مصرف سایر مواد غذایی با ویتامین A بالا را کاهش دهید، زیرا آنها نیز سرشار از این ویتامین هستند. خوردن تا ده تخم بلدرچین باید مفید باشد.

کدامیک کلسترول بیشتری دارد – تخم مرغ یا بلدرچین؟ تخم بلدرچین نسبت به تخم مرغ کلسترول بیشتری دارد. یک وعده تخم بلدرچین حاوی 422 میلی گرم کلسترول است، در حالی که تخم مرغ حاوی 211 میلی گرم است.

آیا خوردن تخم بلدرچین خام بی خطر است؟ تخم بلدرچین را می توان به صورت خام مصرف کرد. آنها خطر عفونت سالمونلا را که در تخم مرغ خام رایج است، ندارند. با این حال، اجتناب از تخم بلدرچین خام ایمن تر است.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.