سلامت زنان و ماماییکودکان

پارگی رحم

پارگی رحم چیست؟

پارگی رحم یک موقعیت اضطراری مهلک برای زنان است که زندگی مادر و جنین را به خطر می اندازد. هر ساله در ایالات متحده، میلیون ها زن با موفقیت بچه های سالم به دنیا می آورند؛ اما همه خانم ها زایمان موفقی ندارند. چندین عارضه در دوران زایمان ممکن است رخ دهد که برخی از آنها خطراتی را برای مادر و نوزاد به همراه دارد.

این اختلال یک عارضه نادر اما جدی است که هنگام زایمان طبیعی ایجاد می شود. زایمان طبیعی، باعث پاره شدن رحم مادر می شود تا کودک در شکم خود فرو رود. حتی این شرایط می تواند باعث خونریزی شدید در مادر شود و کودک را خفه کند. این وضعیت کمتر از یک درصد از زنان باردار را درگیر می کند. تقریباً همیشه در خانم هایی که زخم های رحمی دارند ناشی از زایمان های قبلی سزارین یا سایر جراحی های رحمی دارند، رخ می دهد.

امروز تقریباً یکی از سه زن باردار در ایالات متحده یا زایمان سزارین را انتخاب کرده یا باید انجام دهند. این امر باعث می شود زنان بیشتری در معرض این اختلال قرار بگیرند.

این اختلال ممکن است در نتیجه آسیب قبلی مانند جای زخم یا سوراخ یا ناهنجاری ایجاد شود. ممکن است با تروما همراه باشد یا ممکن است زایمان را در رحم قبلی که دچار زخم نشده است پیچیده کند. شایعترین علت این اختلال ، از بین بردن جای زخم قبلی در بخش سزارین است. دو نوع پارگی رحم، کامل و ناقص وجود دارد.

علائم پارگی رحم چیست؟

پارگی رحم | پزشکت

نوشته های مشابه

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

این اختلال، خود به خودی ممکن است باعث شود کودک در اواخر بارداری یا زایمان به داخل حفره شکم بیفتد. پارگی رحم، یک عارضه نادر و شدید زایمان است که کمتر از یک درصد از زنان باردار را درگیر می کند. اگرچه همه خانم ها در معرض پارگی رحم نیستند، یک پارگی یا سوراخ در رحم در دوران بارداری و زایمان می تواند برای مادر و جنین خطرناک باشد. درمان سریع و فوری در صورت این اختلال در دوران بارداری ممکن است ضروری باشد و می تواند احتمال زنده ماندن نوزاد را افزایش دهد.

دو نوع پارگی رحم، کامل و ناقص وجود دارد. این اختلال می تواند پارگی ناقص باشد که در آن قسمت صفاقی پوشاننده رحم دست نخورده باقی می ماند و ممکن است محتویات رحم از جمله جنین و گاهی جفت در حفره صفاقی تخلیه شود؛ اما پارگی کامل زمانی رخ می دهد که محتوای رحم جابجا شده باشد. جنین و جفت در داخل حفره رحم قرار دارند. به نظر می رسد نوع کامل از بین دو نوع خطرناک تر است. شدت علائم ممکن است بسته به نوع و مدت زمان پارگی متفاوت باشد.

انواع علائم با این اختلال همراه است. برخی از علائم احتمالی عبارتند از:
 • درد غیر طبیعی شکم
 • ضعیف شدن عضله رحم
 • خونریزی بیش از حد واژن
 • درد ناگهانی بین انقباضات
 • ضربان قلب غیر طبیعی در کودک
 • عدم پیشرفت زایمان به طور طبیعی
 • قرار گرفتن سر نوزاد در مجرای زایمان
 • انقباضاتی که کندتر یا شدیدتر می شوند.
 • درد ناگهانی در محل جراحی های قبلی رحم
 • ضربان قلب سریع، فشار خون پایین و شوک در مادر

چرا پارگی رحم رخ می دهد؟

پارگی رحم | پزشکت

با حرکت کودک از طریق کانال تولد مادر، در حین زایمان، فشار ایجاد می شود. این فشار می تواند باعث این اختلال گردد. هنگامی که این اختلال رخ می دهد، محتوای رحم از جمله کودک ممکن است در شکم مادر ریخته شود. این اختلال معمولاً در طول جای زخم بهبود یافته از سزارین قبلی اتفاق می افتد.

عواملی که خطر ایجاد این اختلال را افزایش می دهند، عبارتند از:

 • سابقه جراحی قبلی
 • سابقه سزارین قبلی
 • زایمان طبیعی بعد از سزارین
 • داشتن شاخص توده بدنی (BMI) بالای 30
 • جراحی فیبروئید که به عنوان میومکتومی نیز شناخته می شود.
 • عمل جراحی ترمیم رحم (برداشتن بخشی از رحم، برداشتن سپتوم رحم یا ترمیم رحم به شدت آسیب دیده)

پارگی رحم چه خطراتی به همراه دارد؟

این اختلال، می تواند یک عارضه خطرناک برای زایمان برای مادر و نوزاد باشد. در مادر،این اختلال می تواند باعث از دست رفتن عمده خون یا خونریزی شود. با این حال، خونریزی کشنده ناشی از این اختلال هنگام بروز در بیمارستان، بسیار نادر است. این اختلال معمولاً نگرانی سلامتی بسیار بیشتری برای کودک دارد. هنگامی که پزشکان این اختلال را تشخیص دادند، باید سریع عمل کنند تا جنین از رحم مادر خارج شود. اگر کودک در طی 10 تا 40 دقیقه خارج نشود ممکن است براثر کمبود اکسیژن خفه شود.

پارگی رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

این اختلال به طور ناگهانی رخ می دهد و تشخیص آن دشوار است زیرا غالبا علائم خاصی ندارد. اگر پزشکان به این اختلال مشکوک باشند، به دنبال علائم  اختلالات در کودک مانند ضربان قلب آهسته هستند. پزشکان فقط می توانند در حین جراحی پارگی را به درستی تشخیص دهد. تشخیص فقط پس از لاپاراتومی که یک عمل جراحی برای باز کردن دیواره شکم است، تأیید می شود. معمولاً اگر علائم و نشانه هایی از اختلال در عملکرد حیاتی جنین وجود داشته باشد و مشکوک به این اختلال باشد، لاپاراتومی فوری انجام می شود.

ضربان قلب غیر طبیعی جنین و کاهش حرکت در پروفایل بیوفیزیکی نشان دهنده پریشانی جنین است. برخی ممکن است از مانیتورینگ فشار داخل رحمی استفاده کنند؛ اما برای جلوگیری از عوارض، انجام عمل جراحی اورژانس و زایمان توصیه می شود.

پارگی رحم چگونه درمان می شود؟

پارگی رحم | پزشکت

مهمترین جنبه های درمانی در صورت این اختلال ایجاد تشخیص به موقع و به حداقل رساندن زمان از شروع علائم و نشانه ها تا شروع درمان قطعی جراحی است. هنگامی که تشخیص پارگی رحم حتمی شد، تثبیت فوری مادر و زایمان جنین ضروری است. به عنوان یک قاعده، زمان در دسترس برای مداخله موفقیت آمیز پس از پارگی رحم صریح و قبل از شروع عوارض عمده جنین فقط 10-37 دقیقه است. بنابراین، هنگامی که تشخیص پارگی رحم در نظر گرفته می شود، کلیه کادر درمان باید سریع و فورا برای درمان به موقع جراحی بسیج شوند. پس از تحویل موفقیت آمیز جنین، نوع درمان جراحی برای مادر باید به عوامل زیر بستگی داشته باشد: نوع و میزان پارگی رحم، میزان خونریزی، وضعیت عمومی مادر و تمایل مادر به فرزندآوری در آینده.

اگر پارگی رحم باعث خونریزی شدید شود، ممکن است جراحان برای کنترل خونریزی نیاز به برداشتن رحم زن داشته باشند. پس از این عمل، زن دیگر نمی تواند باردار شود. زنان مبتلا به خونریزی بیش از حد نیاز به تزریق خون دارند.

همچنین معمولاً برای بیرون کشیدن کودک از بدن مادر، جراحی لازم است. پزشکان با انجام مراقبت های ویژه مانند اکسیژن، احتمال زنده ماندن کودک را بهبود می بخشند. اگر علائمی از پریشانی جنین، مانند ضربان قلب غیر طبیعی جنین و کاهش حرکت جنین وجود داشته باشد، ممکن است زایمان با سزارین توصیه شود.

مادر در صورت نیاز، مایعات و خون را دریافت می کند. تأیید و ترمیم جراحی پارگی رحم در حین زایمان انجام می شود. با این حال، در صورت وجود خونریزی زیاد ممکن است برخی از خانم ها به هیسترکتومی (برداشتن رحم) نیاز داشته باشند.

پزشکان ممکن است براساس وضعیت نوزاد مراقبت های خاصی را در نظر بگیرند و مادر برای ترمیم یا برداشتن رحم تحت عمل جراحی قرار گیرد.

امید به زندگی بیماران مبتلا به پارگی رحم، چگونه است؟

پارگی رحم | پزشکت

حدود 6 درصد از نوزادان از پارگی رحم مادران خود زنده نمی مانند؛ و فقط حدود 1 درصد از مادران بر اثر این عارضه می میرند. پارگی رحم هر چه سریعتر تشخیص داده شود و مادر و نوزاد تحت درمان قرار گیرند، احتمال زنده ماندن آنها بیشتر می شود. پارگی رحم بعید است در صورت درمان به موقع به مادر آسیب برساند؛ اما می تواند عوارض جدی مانند محرومیت اکسیژن در جنین ایجاد کند. این خطر در مورد یک سزارین برنامه ریزی شده کمتر است.

شانس بارداری بعد از پارگی رحم چند در صد است؟

این احتمال وجود دارد که زنان بعد از پارگی رحم باردار شوند. با این وجود، این ممکن است خطر بیشتری برای پارگی رحم داشته باشد و احتمال بارداری بسته به میزان خسارت ناشی از پارگی ممکن است متفاوت باشد.

پنجره رحم چیست؟

پنجره رحم، پارگی ناقص است که دیواره رحم آنقدر نازک شود که کودک از طریق عضله نازک رحم قابل مشاهده باشد. پنجره رحم هنگامی ایجاد می شود که پوشش دیواره رحم به نام محیط اطراف آسیب نبیند، اما لایه های داخلی (میومتر و آندومتر) پاره می شوند. با این شرایط، خطر پارگی رحم در بارداری های بعدی افزایش می یابد، بنابراین پزشکان برای جلوگیری از عوارض رحم، عمل پیوند لوله را پیشنهاد می کنند. زنان بهتر است در مورد آن با پزشک خود صحبت کنند، تمام اطلاعات لازم از جمله، تاریخچه پزشکی دقیق یا زایمان های قبلی و جراحی ها را ارائه دهند.

چگونه از پارگی رحم پیشگیری کنیم؟

تنها راه جلوگیری از پارگی رحم، سزارین است. در هنگام تولد واژن قابل پیشگیری کامل نیست. پارگی رحم نباید شما را از انتخاب زایمان واژن منصرف کند. با این حال، مهم است که در مورد تمام گزینه های خود با پزشک صحبت کنید تا بهترین تصمیم را برای خود و کودک تان بگیرید. مطمئن شوید که پزشک با تاریخچه پزشکی شما آشنا است و از زایمان های قبلی با سزارین یا جراحی های روی رحم شما آگاه است.

خطر ابتلا به پارگی رحم یک زن با هر سزارین افزایش می یابد. به همین دلیل ممکن است پزشکان توصیه کنند زنانی که سزارین شده اند از بارداری بعد از زایمان خودداری کنند. زایمان واژینال بعد از زایمان سزارین قبلی امکان پذیر است، اما خطر بیشتری برای پارگی رحم دارد. بر همین اساس، زنان از نزدیک تحت نظر قرار می گیرد.

منابع:

https://www.healthline.com/health/pregnancy/complications-uterine-rupture#outlook

https://www.oatext.com/Uterine-rupture-a-review-of-15-cases-at-bandier-maternity-hospital-in-Somalia.php#gsc.tab=0

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا