لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

عوارض مصرف پماد فلوسینولون

پماد فلوسینولون|| پزشکت
فهرست مطالب

عوارض مصرف پماد فلوسینولون تا حدودی می تواند جدی باشد. برای همین بهتر است قبل از مصرف آن از عوارض احتمالی دارو اطلاع کافی داشته باشید و در صورت بروز هر گونه عارضه احتمالی سریعا با پزشک معالج خود تماس بگیرید. به طور کلی پماد فلوسینولون به عنوان یک داروی با نام تجاری Synalar و یک داروی ژنریک در دسترس است و به پنج شکل ژل، پماد، محلول، شامپو و روغن تجویز می شود.

پماد فلوسینولون برای چیست؟

پماد فلوسینولون برای درمان التهاب پوستی مانند خارش، قرمزی و تورم استفاده می شود. این علائم می تواند ناشی از آلرژی یا سایر بیماری های پوستی باشد. این پماد به دسته ای از داروها به نام کورتیکواستروئیدهای موضعی است. کورتیکواستروئیدها ممکن است با کاهش تولید برخی مواد شیمیایی در بدن عمل کنند. این مواد شیمیایی به نام پروستاگلاندین ها و لکوترین ها باعث تورم و خارش در بدن می شوند.

پماد فلوئوسینولون برای اکنه|| پزشکت

عوارض مصرف فلوسینولون

رایج ترین عوارض احتمالی که ممکن است هنگام مصرف این پماد رخ دهند، بیماری های پوستی مختلف و علائم ناشی از آنها هستند، مانند:

 • سرخی
 • تحریک
 • آکنه
 • خارش
 • سوزش
 • روشن شدن رنگ پوست
 • خشک شدن یا ترک خوردن پوست

حتی مصرف این پماد می تواند منجر به بروز عوارض جدی تر شود که برخی از آنها عبارتند از:

 • بثورات پوستی شدید با علائمی مانند قرمزی پوست، خارش
 • عفونت های پوستی با علائمی مانند پوست قرمز و متورم و احساس درد در محل درمان
 • نارسایی آدرنال با علائم احتمالی خستگی، ضعف عضلانی، کاهش وزن، سرگیجه و غش کردن
 • سندرم کوشینگ با علائمی افزایش وزن به خصوص در ناحیه میانی، قوز در پشت بین شانه ها و علائم کشش صورتی یا بنفش روی شکم، ران ها، بازوها و سینه شما

توصیه های دارویی مصرف فلووسینولون

پماد فلوسینولون ممکن است به عنوان بخشی از درمان ترکیبی استفاده شود که در این شرایط باید آن را در ترکیب با سایر داروها مصرف کنید. اما در هنگام مصرف این دارو بهتر است برخی نکات مهم و توصیه های سازنده را در نظر بگیرید، از جمله:

هشدار نارسایی آدرنال

مصرف پماد فلوسینولون می تواند باعث بروز برخی عوارض احتمالی جدی مانند نارسایی آدرنال شود. در صورت بروز این وضعیت، بدن غدد فوق کلیوی هورمون های استروئیدی کافی را تولید نمی کنند. البته این حالت معمولاً پس از قطع مصرف این دارو رخ می دهد. اگر از پماد فلوسینولون برای مدت طولانی یا در قسمت زیادی از بدن خود استفاده کنید، خطر نارسایی آدرنال هم افزایش می یابد. در صورت داشتن علائم این بیماری، پزشک ممکن است استفاده از این دارو را متوقف کند.

هشدار سندرم کوشینگ

فلوسینولون باید بر روی پوست استفاده شود، اما با این حال در هر شرایطی مقداری از دارو ممکن است از طریق پوست به جریان خون شما جذب شود. این وضعیت می تواند باعث جمع بیش از حد استروئید در بدن شده و منجر به بروز وضعیتی به نام سندرم کوشینگ شود. برای همین بهتر است از مصرف طولانی مدت این دارو خودداری کنید و از مصرف آن در مناطق وسیعی از پوست خودداری کنید مگر اینکه پزشکتان تجویز کند.

هشدار عفونت های پوستی

استفاده از پماد فلوسینولون خطر بروز عفونت پوست را افزایش می دهد. در صورت بروز هر گونه عفونت باکتریایی یا قارچی، حتما به پزشک اطلاع دهید. پزشک ممکن است یک داروی ضد باکتری یا ضد قارچ تجویز کند. اگر عفونت از بین نرود، پزشک ممکن است مصرف فلووسینولون را تا زمان بهبودی عفونت متوقف کند.

هشدار بیماری های پوستی

استفاده طولانی مدت از پماد فلوسینولون ممکن است باعث نازک شدن پوست و بافت های اطراف شود. از پزشک خود بپرسید که چه مدت استفاده از این دارو برای شما بی خطر است و باید آن را مصرف کنید.

هشدار برای مبتلایان به بیماری های خاص

مبتلایان به عفونت های پوستی: در صورت ابتلا به عفونت پوستی بهتر است قبل از مصرف این دارو حتما به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است یک داروی ضد باکتری یا ضد قارچ تجویز کند. اگر عفونت از بین نرود، پزشک ممکن است استفاده از پماد فلوسینولون را تا زمان بهبودی عفونت متوقف کند.

مبتلایان به روزاسه یا درماتیت اطراف دهان: از پماد فلوسینولون برای درمان روزاسه (قرمزی صورت که می آید و می رود) استفاده نکنید. همچنین، از این دارو نباید برای درمان درماتیت اطراف دهان (بثورات اطراف دهان) استفاده نشود.

مصرف فلوسینولون در بارداری

فلوسینولون برای مصرف در زنان باردار به عنوان یک داروی حاملگی دسته C محسوب می شود که این دسته بندی نشان دهنده دو موضوع اصلی است:

تحقیقات انجام شده بر روی حیوانات نشان می دهد که مصرف این دارو در مادر با عوارض و اثرات نامطلوب بر روی جنین همراه بوده است.

بررسی های کافی در زمینه مصرف فلوسینولون در بارداری بر روی انسان انجام نشده است تا مطمئن شویم که چگونه دارو ممکن است بر جنین تأثیر بگذارد.

با این شرایط توصیه می شود که اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید با پزشک خود در مورد مصرف دارو حتما مشورت کنید. این دارو تنها در صورتی باید استفاده شود که مزایای آن از عوارض دارو بیشتر باشد. حتی اگر در حین مصرف این دارو باردار شدید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

مصرف فلوسینولون در دوران شیردهی

عوارض مصرف فلوسینولون در دوران شیردهی به طور کامل بررسی نشده و هنوز مشخص نیست که آیا فلوسینولون به شیر مادر منتقل می شود یا نه؟ با این حال بهتر است قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید.

نحوه استفاده از کرم || پزشکت

نحوه مصرف صحیح فلوسینولون

پماد فلوسینولون فقط باید بر روی پوست استفاده شود و یک پماد موضعی خارجی است. مطمئن شوید که از وارد شدن آن به داخل یا نزدیک چشم خود اجتناب کنید. فلوسینولون برای درمان کوتاه مدت یا طولانی مدت استفاده می شود. طول درمان بستگی به نوع بیماری که برای آن دارو را مصرف می کنید بستگی دارد. حتی مصرف نادرست دارو می تواند با بروز برخی عوارض احتمالی همراه باشد به نحوی که:

اگر مصرف دارو را به طور ناگهانی قطع کنید یا اصلاً از آن استفاده نکنید علائم شما مانند خارش پوست، قرمزی یا تورم ممکن است بهبود نیابد یا بدتر شود.

اگر دوزها را فراموش کردید یا دارو را طبق تجویز مصرف نکنید ممکن است داروی شما به خوبی اثر نکند یا به طور کامل از کار بیفتد.

مصرف بیش از حد دارو می تواند منجر به بروز برخی عوارض احتمالی شود که برخی از آنها عبارتند از:

 • بثورات پوستی شدید
 • عفونت های پوستی با علائمی مانند قرمزی و تورم پوست
 • علائم سندرم کوشینگ، مانند گردی صورت، افزایش وزن، یا قوز بین شانه های شما
 • علائم نارسایی آدرنال، مانند خستگی، ضعف عضلانی، کاهش وزن، سرگیجه یا غش

نحوه استفاده داروی فلوسینولون

فلوسینولون موضعی به صورت پماد، کرم، محلول، شامپو و روغن با قدرت های مختلف برای استفاده روی پوست بدن یا پوست سر عرضه می شود. نحوه مصرف هر یک از این موارد با همدیگر فرق دارد. به نحوی که پماد، کرم، محلول و روغن فلوسینولون معمولاً دو تا چهار بار در روز استفاده می شود.

نحوه مصرف شامپو فلوسینولون معمولا یک بار در روز است. به هر حال بهتر است برای اثربخشی بهتر دارو حتما دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک یا داروساز خود بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. از فلووسینولون به صورت موضعی دقیقا طبق دستور استفاده کنید. از مصرف آن بیشتر یا کمتر یا بیشتر از آنچه پزشک تجویز کرده است خودداری کنید. آن را در سایر نواحی بدن خود قرار ندهید یا از آن برای درمان سایر بیماری های پوستی استفاده نکنید، مگر اینکه پزشکتان به شما دستور دهد. وضعیت پوست شما باید در 2 هفته اول درمان بهبود یابد. اگر علائم شما در این مدت بهبود نیافت، با پزشک خود تماس بگیرید.

برای استفاده موضعی فلوسینولون، مقدار کمی از پماد، کرم، محلول یا روغن را برای پوشاندن ناحیه آسیب دیده پوست در یک لایه نازک یکنواخت قرار داده و به آرامی آن را بمالید.

برای استفاده از شامپو، بطری را به خوبی تکان دهید، مقدار کمی از دارو را روی پوست سر بمالید و از انگشتان خود برای تشکیل کف استفاده کنید. شامپو را به مدت 5 دقیقه روی پوست خود بگذارید و سپس شامپو را از روی موها و بدن خود با آب فراوان بشویید. سر خود را با کلاه دوش یا حوله نپوشانید.

برای استفاده از پماد، کرم یا محلول روی پوست سر، موهای خود را جدا کرده، مقدار کمی از دارو را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و به آرامی آن را بمالید.

برای استفاده از روغن روی پوست سر برای درمان پسوریازیس، موها و پوست سر خود را خیس کنید و مقدار کمی از روغن را به پوست سر بمالید و به آرامی آن را ماساژ دهید. سر خود را با کلاه دوش به مدت حداقل 4 ساعت یا یک شب بپوشانید و سپس طبق معمول موهای خود را بشویید و مطمئن شوید که موهای خود را کاملا آبکشی کنید.

توجه داشته باشید که این دارو فقط برای پوست یا پوست سر استفاده می شود. اجازه ندهید فلوسینولون موضعی وارد چشم یا دهان شما شود و فلوسینولون را قورت ندهید. از مصرف آن بر روی صورت، نواحی تناسلی و رکتوم و در چین و چروک های پوستی و زیر بغل خودداری کنید، مگر اینکه توسط پزشک برای استفاده در این نواحی تجویز شده باشد.

ناحیه تحت درمان را نپیچید یا بانداژ نکنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید که باید این کار را انجام دهید. چون ممکن است باعث بروز عوارض زیادی شود.

اگر از فلووسینولون موضعی در ناحیه پوشک کودک استفاده می کنید، از پوشک تنگ یا شلوار پلاستیکی استفاده نکنید. بدون مشورت با پزشک، لوازم آرایشی یا سایر محصولات یا محصولات پوستی را روی ناحیه تحت درمان قرار ندهید.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

2

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

2 دیدگاه

 1. سلام.لطفا پاسخ رو برای من پیامک کنید.ببخشید ازپماد فلوئوسینولون میتونیم برای التهاب و قرمزی و پوسته ریزی سر استفاده کنیم سرم رو برای جذب بهتر دارو اصلاح کردم؟ممنونم از لطف تون 09038740032🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.