لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
فهرست مطالب

آلرژی یا حساسیت یک پاسخ سیستم ایمنی بدن به یک ماده خارجی است که به طور معمول برای بدن شما مضر نیست. به این مواد خارجی آلرژن گفته می شود. آلرژن ها می توانند شامل غذاهای خاص، داروها، گرده و یا موی حیوانات خانگی باشند. وظیفه سیستم ایمنی بدن حفظ سلامت و مبارزه با عوامل بیماری زا است. سیستم ایمنی بدن این کار را با حمله به هر چیزی که فکر می کند می تواند بدن را در معرض خطر قرار دهد انجام می دهد. بسته به نوع حساسیت، این پاسخ ممکن است باعث التهاب، عطسه یا علائم دیگر شود. علائمی که به دلیل حساسیت تجربه می کنید نتیجه چندین عامل است که شامل حساسیت شدید است. اگر قبل از پاسخ آلرژیک پیش بینی شده، دارویی مصرف کنید، ممکن است برخی از علائم ادامه یابد.

انواع آلرژی

آلرژی | پزشکت

آلرژی غذایی

آلرژی غذایی می تواند باعث تورم، کهیر، حالت تهوع، خستگی و موارد دیگر شود. ممکن است مدت زمانی طول بکشد که یک شخص متوجه شود که آلرژی غذایی دارد.

آلرژی فصلی

علائم آن شامل آبریزش بینی و تورم چشم هستند. بیشتر اوقات، شما می توانید با استفاده از درمان های بدون نسخه، این علائم را در خانه مدیریت کنید. در صورت عدم کنترل علائم به پزشکتان مراجعه کنید.

آلرژی شدید

آلرژی شدید می تواند باعث شوک آنافیلاکسی شود. این یک وضعیت اضطراری خطرناک برای زندگی است که می تواند منجر به مشکلات تنفسی، احساس سبکی سر و از دست دادن هوشیاری شود. اگر بعد از تماس با آلرژن احتمالی این علائم را داشتید، سریعاً به پزشکتان مراجعه کنید.

آلرژی پوستی

علائم آلرژی پوستی ممکن است خود نشانه بیماری دیگری باشد. آلرژی پوستی ممکن است نتیجه مستقیم قرار گرفتن در معرض آلرژن باشند. به عنوان مثال، خوردن غذایی که به آن حساسیت دارید می تواند علائم مختلفی ایجاد کند. ممکن است در دهان و گلو احساس سوزن کنید. همچنین ممکن است دچار ضایعات پوستی شوید.

انواع آلرژی های پوستی شامل موارد زیر است:

گلو درد، حلق یا گلو تحریک شده یا ملتهب است.

اگزما، لکه های پوستی ملتهب می شوند و می توانند خارش و خون ریزی ایجاد کنند.

سوزش، التهاب پوست منجر به ناراحتی و ایجاد احساسات بر روی پوست می شود.

راش، مناطقی از پوست تحریک، قرمز یا متورم هستند و می توانند دردناک شود یا خارش ایجاد کند.

چشمان متورم، چشم ها ممکن است آبریزش داشته یا خارش داشته باشد و “پفی” به نظر برسد.

درماتیت تماسی، لکه های پوستی قرمز و خارش دار تقریباً بلافاصله پس از تماس با آلرژن ایجاد می شوند.

آکنه، جوش های قرمز، خارش دار و برافراشته اندازه ها و اشکال مختلفی روی سطح پوست ایجاد می شود.

علت آلرژی

آلرژی | پزشکت

محققان دقیقاً مطمئن نیستند که چرا سیستم ایمنی بدن باعث ایجاد یک واکنش شدید نسبت به سیستم خارجی می شود. آلرژی ها یک جزء ژنتیکی دارند. این بدان معنی است که والدین می توانند الرژی را به فرزندان خود منتقل کنند. با این وجود، فقط یک حساسیت عمومی در برابر واکنش آلرژیک ژنتیکی است.

تشخیص آلرژی

پزشک می تواند از چند طریق آلرژی را تشخیص دهد.

ابتدا پزشک در مورد علائم شما سؤال می پرسد و معاینه بدنی را انجام می دهد. پزشک درباره هر چیز غیر معمولی که اخیراً خورده اید و هر ماده ای که ممکن است با آن ها در تماس باشید سؤال خواهند کرد.

سرانجام، آزمایش خون و آزمایش پوستی می تواند آلرژی هایی را که پزشک مشکوک به آن است را تشخیص دهد.

آزمایش خون

 • پزشکتان ممکن است آزمایش خون را تجویز کند.
 • خون شما برای حضور آنتی بادی های ایجاد کننده آلرژی به نام ایمونوگلوبولین E آزمایش می شود. اینها سلول هایی هستند که به آلرژن ها واکنش نشان می دهند.
 • در صورت نگرانی از احتمال بروز حساسیت شدید، پزشکتان از آزمایش خون استفاده می کند.

تست پوست

 • پزشک همچنین ممکن است شما را برای آزمایش و درمان به متخصص آلرژی ارجاع دهد.
 • آزمایش پوستی نوع متداول تست آلرژی است که توسط متخصص آلرژی انجام می شود.
 • در طی این آزمایش، پوست شما با سوزن های کوچک حاوی آلرژن های احتمالی خراشیده می شود.
 • اگر به یک ماده خاص حساسیت دارید، پوست شما قرمز و ملتهب خواهد شد.

پیشگیری آلرژی

هیچ راهی برای پیشگیری وجود ندارد. اما روش هایی برای جلوگیری از بروز علائم وجود دارد. بهترین راه برای جلوگیری از علائم آلرژی، اجتناب از آلرژن هایی است که باعث تحریک می شود. اجتناب موثرترین روش برای جلوگیری از علائم آلرژی غذایی است. پرهیز می تواند به شما در تعیین علت آلرژی هم کمک کند. جلوگیری از حساسیت های فصلی، تماس و سایر آلرژن هایی که می دانیم در کدام مکان قرار دارند و چگونه ممکن است که از آن ها جلوگیری کرد. به عنوان مثال اگر به گرد و غبار حساسیت دارید، می توانید با نصب فیلترهای هوای مناسب در خانه، با از بستن مجاری هوایی که وارد اتاقتان می شود گرد و غبار را کم کنید، تا به کاهش علائم کمک کند. آزمایش صحیح آلرژی می تواند به شما کمک کند تا محرک های دقیق خود را مشخص کنید، که باعث می شود که آلرژن ها را شناسایی و علائم را راحت تر درمان نمود.

درمان آلرژی

آلرژی | پزشکت

گزینه های درمانی عبارتند از:

دارو

 • درمان آلرژی اغلب شامل داروهایی مانند آنتی هیستامین ها برای کنترل علائم است.
 • این داروها می تواند بدون نسخه یا با نسخه باشد.
 • آنچه پزشکتان توصیه می کند بستگی به شدت آلرژی شما دارد.

ایمونوتراپی

 • بسیاری از افراد تصمیم به ایمونوتراپی می گیرند.
 • این شامل چندین تزریق در طول چند سال برای کمک به درمان حساسیت می شود.
 • ایمونوتراپی موفقیت آمیز می تواند از بازگشت علائم آلرژی جلوگیری کند.

عوارض آلرژی

آلرژی | پزشکت

در حالی که ممکن است شما از آلرژی به عنوان آبریزش بینی و عطسه های مزاحم فکر کنید که در هر فصل جدید رخ می دهد، برخی از این واکنش های آلرژیک در واقع می توانند خطرناک باشند.

به عنوان مثال شوک آنافیلاکسی یک واکنش جدی در معرض آلرژن ها است.

اکثر افراد آنافیلاکسی را با غذا مرتبط می کنند، اما هرگونه حساسیت زایی می تواند باعث علائم زیر شود:

 • تنگی نفس
 • افزایش ضربان قلب
 • تورم احتمالی زبان و دهان

آسم

آسم یک بیماری تنفسی شایع است. تنفس را دشوارتر می کند و می تواند مجاری هوا را در ریه های شما مسدود و تنگ کند. آسم ارتباط نزدیکی با آلرژی دارد. در واقع، آلرژی می تواند آسم موجود را بدتر کند. همچنین می تواند باعث ایجاد آسم در شخصی شود که هیچ وقت این شرایط را نداشته باشد. وقتی این شرایط با هم اتفاق بیفتند، این بیماری به نام آسم ناشی از حساسیت یا آسم آلرژیک نامیده می شود. بنیاد آلرژی و آسم در آمریکا تخمین می زند حدود 60 درصد از افرادی که در ایالات متحده مبتلا به آسم هستند، به آسم آلرژیک مبتلا می شود.

آلرژی در مقابل سرما

آلرژی | پزشکت

آبریزش بینی، عطسه و سرفه علائم شایع آلرژی است. این علائم شایع سرماخوردگی و عفونت سینوس ها هستند.

با این حال، علائم و نشانه های اضافی شرایط ممکن است به شما در تمایز آلرژی، سرماخوردگی و عفونت سینوس ها کمک کند. به عنوان مثال، آلرژی می تواند باعث ایجاد ضایعات پوستی و خارش چشم شود. سرماخوردگی می تواند منجر به درد بدن، حتی تب شود. یک عفونت سینوس به طور معمول ترشحات عفونی و زرد رنگ در بینی شما ایجاد می کند. آلرژی می تواند بر روی سیستم ایمنی بدن برای طولانی مدت تأثیر بگذارد. هنگامی که سیستم ایمنی بدن به خطر بیفتد، این امر باعث می شود ویروس هایی که با آنها در تماس هستید بیشتر وارد بدن شوند. از جمله شامل ویروسی است که باعث سرماخوردگی می شود.

به نوبه خود، داشتن آلرژی در واقع خطر ابتلا به سرماخوردگی را افزایش می دهد.

آلرژی و سرفه

برخلاف سرفه مزمن، سرفه ناشی از حساسیت و تب یونجه موقتی است. شما فقط ممکن است علائم این حساسیت فصلی را در مواقع خاص سال، هنگامی که گل ها برای اولین بار در حال شکوفا شدن هستند، تجربه کنید. تب یونجه می تواند علائمی را ایجاد کند که شامل عطسه، سرفه مداوم و سرسخت است. این نتیجه واکنش بیش از حد بدن شما به آلرژن ها (عوامل ایجاد کننده حساسیت) است. علاوه بر این  آلرژی فصلی می تواند باعث آسم شود و آسم می تواند باعث سرفه شود. هنگامی که فرد مبتلا به حساسیت فصلی رایج در معرض آلرژن است، انقباض راه های هوایی می تواند منجر به سرفه شود. تنگی نفس و انقباض عضله قفسه سینه نیز ممکن است رخ دهد. سرفه های تب یونجه به طور معمول در شب بدتر می شوند

آلرژی و برونشیت

آلرژی | پزشکت

ویروس ها یا باکتری ها می توانند باعث برونشیت (التهاب مجاری تنفسی) شوند. برونشیت می تواند نتیجه آلرژی باشد.

برونشیت حاد، به طور معمول بعد از چند روز یا چند هفته به پایان می رسد. با این حال، برونشیت مزمن؛ ممکن است برای ماه ها ادامه یابد. همچنین ممکن است به دفعات عود کند.

قرار گرفتن در معرض آلرژن های رایج شایع ترین علت برونشیت مزمن است.

این آلرژن ها شامل موارد زیر است:

 • دود سیگار
 • آلودگی هوا
 • گرد و خاک
 • گرده  گیاهان
 • دودهای شیمیایی

برخلاف حساسیت های فصلی، بسیاری از این آلرژن ها در محیط هایی مانند خانه ها یا کارخانه ها ماندگار می شوند که باعث می شود برونشیت مزمن پایدار تر و احتمال بازگشت بیشتر شود.

سرفه تنها علامت شایع مشترک برونشیت مزمن و حاد است.

آلرژی نوزادان

حساسیت های پوستی امروزه در کودکان کم سن و سال بیشتر از قبل وجود دارد. با این حال، با افزایش سن کودکان، آلرژی پوستی کاهش می یابد. حساسیت های تنفسی و غذایی با بزرگتر شدن کودکان شایع تر می شوند.

حساسیت های پوستی رایج در نوزادان شامل موارد زیر است:

اگزما، این یک بیماری التهابی پوستی است که باعث خارش پوستی قرمز می شود. ممکن است این بثورات به آرامی توسعه یابد اما پایدار باشد.

درماتیت تماسی آلرژیک، این نوع حساسیت پوستی به سرعت ، اغلب بلافاصله پس از تماس کودک با ماده تحریک کننده ظاهر می شود. درماتیت تماسی جدی تر می تواند به تاول های دردناک تبدیل شود و باعث ترک خوردگی پوست شود.

کهیر، برجستگی های قرمز بر روی مناطقی از پوست است که پس از قرار گرفتن در معرض آلرژن ایجاد می شود. کهیر باعث پوسته پوسته شدن؛نمی شوند ، اما ممکن است ایجاد خارش کند.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.