دارو

پرگابالین چیست؟

کپسول خوراکی پرگابالین هم به عنوان یک داروی ژنریک و هم به عنوان یک داروی با نام تجاری لیریکا موجود است. پرگابالین به صورت کپسول، محلول و قرص با رهش طولانی عرضه می شود. تمام اشکال از طریق دهان مصرف می شود. کپسول خوراکی پرگابالین برای درمان دردهای عصبی و فیبرومیالژیا استفاده می شود. همچنین برای درمان تشنج با شروع نسبی در صورت مصرف با سایر داروهای ضد تشنج استفاده می شود. کپسول خوراکی پرگابالین ممکن است به عنوان بخشی از درمان ترکیبی استفاده شود. این بدان معناست که ممکن است لازم باشد آن را با سایر داروها مصرف کنید. پرگابالین یک ماده کنترل شده است. پزشک استفاده شما از این دارو را به دقت زیر نظر خواهد داشت.

چرا از پرگابالین استفاده می شود؟

کپسول خوراکی پرگابالین برای درمان موارد زیر استفاده می شود:

 • فیبرومیالژیا (درد در سراسر بدن)
 • تشنج با شروع نسبی زمانی که با سایر داروهای تشنج مصرف شود.
 • درد نوروپاتیک ناشی از اعصاب آسیب دیده به دلیل دیابت، زونا یا آسیب نخاعی

پرگابالین متعلق به دسته ای از داروها به نام ضد تشنج است. دسته ای از داروها گروهی از داروها هستند که به روشی مشابه عمل می کنند. این داروها اغلب برای درمان شرایط مشابه استفاده می شوند. دقیقاً مشخص نیست که پرگابالین چگونه کار می کند. اعتقاد بر این است که با آرام کردن اعصاب آسیب دیده یا بیش فعال در بدن شما که ممکن است باعث درد یا تشنج شود، کار می کند.

عوارض جانبی پرگابالین

کپسول خوراکی پرگابالین می تواند باعث سرگیجه، خواب آلودگی و تاری دید شود. ممکن است بر توانایی فکر کردن، دیدن یا حرکت شما تأثیر بگذارد. شما نباید رانندگی کنید، از ماشین آلات استفاده کنید، یا کارهای دیگری که نیاز به هوشیاری دارند انجام دهید تا زمانی که بدانید این دارو چگونه بر شما تأثیر می گذارد. پرگابالین همچنین می تواند عوارض جانبی دیگری ایجاد کند.

عوارض جانبی رایج تر پرگابالین می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سرگیجه
 • تاری دید
 • دهان خشک
 • افزایش وزن
 • خواب آلودگی
 • مشکل در تمرکز
 • تورم دست ها یا پاهای شما

اگر این اثرات خفیف باشند، ممکن است ظرف چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر شدیدتر هستند یا از بین نمی روند، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

تداخلات دارویی

پرگابالین ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشد. کپسول خوراکی پرگابالین می تواند با سایر داروها، ویتامین ها یا گیاهانی که ممکن است مصرف کنید تداخل داشته باشد. تداخل زمانی است که یک ماده نحوه عملکرد دارو را تغییر می دهد. این می تواند مضر باشد یا از عملکرد خوب دارو جلوگیری کند.

برای کمک به جلوگیری از تداخل، پزشک باید تمام داروهای شما را با دقت مدیریت کند. حتماً در مورد تمام داروها، ویتامین ها یا گیاهانی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. برای اینکه بدانید این دارو چگونه ممکن است با داروی دیگری که مصرف می کنید تداخل داشته باشد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

نمونه هایی از داروهایی که می توانند باعث تداخل با پره گابالین شوند، عبارتند از:

تداخلاتی که باعث افزایش عوارض جانبی می شود.

مصرف پرگابالین با برخی داروها ممکن است عوارض جانبی بیشتری ایجاد کند. این داروها عبارتند از:

 • داروهای دیابت، مانند روزیگلیتازون و پیوگلیتازون. مصرف این داروها با پره گابالین ممکن است باعث افزایش وزن یا تورم دست یا پا شود. اگر مشکلات قلبی دارید، مصرف همزمان این داروها می تواند خطر نارسایی قلبی را افزایش دهد.
 • داروهای ضد درد شبه افیونی، مانند اکسی کدون. مصرف این داروها با پرگابالین ممکن است باعث سرگیجه، خواب آلودگی و مشکلات تنفسی شود. در برخی موارد می تواند باعث مرگ شود.
 • آرام بخش ها (داروهایی که باعث خواب آلودگی می شوند) یا داروهای اضطراب مانند لورازپام. مصرف این داروها با پرگابالین ممکن است باعث سرگیجه، خواب آلودگی و مشکلات تنفسی شود. در برخی موارد می تواند باعث مرگ شود.
 • داروهای فشار خون مانند کاپتوپریل، انالاپریل یا لیزینوپریل. مصرف این داروها با پرگابالین ممکن است باعث تورم و کهیر شود.

هشدارهای مهم هنگام مصرف لیریکا

هشدار واکنش آلرژیک: این دارو می تواند واکنش های آلرژیک جدی ایجاد کند. اینها شامل مشکلات تنفسی، تنگی نفس و بثورات پوستی، کهیر و تاول روی پوست شما هستند. اگر هر یک از این علائم را دارید، مصرف این دارو را قطع کنید و فورا به دنبال کمک پزشکی باشید.

هشدار آنژیوادم: این دارو ممکن است باعث آنژیوادم شود که تورم ناگهانی و شدید زیر پوست شما است. ممکن است بازوها، صورت، لب ها، زبان یا جعبه صدای شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر هر یک از این علائم را دارید، مصرف این دارو را قطع کنید و فورا به دنبال کمک پزشکی باشید.

هشدار افکار و رفتار خودکشی: این دارو می تواند خطر افکار و رفتار خودکشی را افزایش دهد. اگر هر گونه تغییر غیرعادی در خلق و خو یا رفتار خود، افسردگی جدید یا بدتر شده، یا افکار آسیب رساندن به خود دارید، فوراً با پزشک خود صحبت کنید.

هشدار سرگیجه و خواب آلودگی: این دارو می تواند باعث سرگیجه، خواب آلودگی و تاری دید شود. ممکن است بر توانایی فکر کردن، دیدن یا حرکت شما تأثیر بگذارد. شما نباید رانندگی کنید، از ماشین آلات استفاده کنید، یا کارهای دیگری که نیاز به هوشیاری دارند انجام دهید تا زمانی که بدانید این دارو چگونه بر شما تأثیر می گذارد.

هشدار مصرف نادرست: استفاده از این دارو می تواند منجر به سوء استفاده شود. اگر سابقه سوء مصرف مواد مخدر داشته باشید ممکن است خطر شما بیشتر باشد.

هشدار افسردگی تنفسی (تنفس آهسته یا کم عمق): این دارو می تواند باعث افسردگی تنفسی شود. این می تواند خطرناک و در برخی موارد کشنده باشد. خطر مرگ برای افرادی که پرگابالین را با داروهای خاصی مانند مواد افیونی مصرف می کنند و افرادی که مشکلات ریوی یا تنفسی دارند بیشتر است.

هشدار آلرژی

پرگابالین چیست؟ || پزشکت

این دارو می تواند یک واکنش آلرژیک شدید ایجاد کند. علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مشکل در تنفس
 • تورم صورت، دهان، لب ها، لثه ها، گردن، گلو یا زبان
 • بثورات، کهیر (برآمدگی های برجسته)، یا تاول
 • اگر تا به حال به آن واکنش آلرژیک داشته اید، دیگر این دارو را مصرف نکنید. مصرف مجدد آن می تواند کشنده باشد (باعث مرگ شود).

هشدار تداخل الکلی

استفاده از نوشیدنی های حاوی الکل می تواند خطر خواب آلودگی و سرگیجه ناشی از پرگابالین را افزایش دهد. هنگام مصرف این دارو نباید الکل مصرف کنید. اگر الکل مصرف می کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

هشدار برای بیماران با شرایط خاص

برای افراد مبتلا به مشکلات کلیوی: اگر مشکلات کلیوی دارید یا سابقه بیماری کلیوی دارید، ممکن است نتوانید این دارو را به خوبی از بدن خود پاک کنید. این ممکن است سطح این دارو را افزایش دهد و عوارض جانبی بیشتری ایجاد کند. پزشک ممکن است دوز کمتری برای جلوگیری از عوارض جانبی به شما بدهد.

برای افراد مبتلا به مشکلات قلبی: در صورت داشتن مشکلات قلبی، مانند نارسایی قلبی متوسط ​​تا شدید، از پزشک خود بپرسید که آیا این دارو برای شما بی خطر است یا خیر. این دارو می تواند وضعیت شما را بدتر کند. علائم بدتر شدن مشکلات قلبی می تواند شامل تورم در بازوها، پاها یا پاها، افزایش وزن و احتباس مایعات (تورم) در بدن شما باشد.

برای افراد مبتلا به افسردگی یا مشکلات سلامت روان: اگر افسردگی یا سایر مشکلات سلامت روانی یا رفتاری دارید، این دارو ممکن است خطر افکار و رفتارهای خودکشی را در شما افزایش دهد. شما و خانواده تان باید مراقب افسردگی جدید یا بدتر شده، تغییرات غیرعادی در خلق و خو یا رفتارتان، یا افکار آسیب رساندن به خودتان باشید.

برای افرادی که سابقه سوء مصرف مواد مخدر یا الکل دارند: اگر در گذشته از داروهای تجویزی یا خیابانی یا الکل سوء استفاده کرده اید، به پزشک خود اطلاع دهید. پرگابالین یک ماده کنترل شده است و استفاده از آن می تواند منجر به سوء استفاده شود.

برای افرادی که مشکلات ریوی یا تنفسی دارند: اگر اختلالات ریوی یا مشکلات تنفسی خاصی دارید، این دارو ممکن است خطر افسردگی تنفسی (تنفس آهسته یا کم عمق) را در شما افزایش دهد. از جمله این مشکلات سلامتی، بیماری مزمن انسدادی ریه، معروف به COPD، و همچنین آسم و آپنه خواب است. قبل از مصرف پرگابالین، در صورت داشتن هر گونه بیماری ریوی یا تنفسی به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک به شما اطلاع می دهد که آیا مصرف این دارو برای شما بی خطر است یا خیر.

هشدار برای گروه های دیگر

برای زنان باردار: اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید با پزشک خود صحبت کنید. این دارو فقط در صورتی باید استفاده شود که منافع بالقوه خطر احتمالی را توجیه کند. مطالعات حیوانی نشان داده است که دوزهای بالای پره گابالین خطر اثرات منفی برای جنین را افزایش می دهد.

برای زنان شیرده: پرگابالین به مقدار کم وارد شیر مادر می شود. بنابراین ممکن است در کودکی که با شیر مادر تغذیه می شود عوارضی ایجاد کند. اگر به کودک خود شیر می دهید با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد تصمیم بگیرید که شیردهی را متوقف کنید یا مصرف این دارو را متوقف کنید.

برای مردانی که قصد دارند صاحب فرزند شوند: مطالعات حیوانی نشان داده است که این دارو باعث تغییر اسپرم و کاهش باروری حیوانات نر شده است. همچنین نقایص مادرزادی در نوزادان حیوانات نر تحت درمان با این دارو مشاهده شد. مشخص نیست که آیا این مشکلات در افرادی که این دارو را مصرف می کنند ممکن است رخ دهد یا خیر.

برای سالمندان: کلیه های شما ممکن است مانند گذشته کار نکنند. این می تواند باعث شود بدن شما داروها را کندتر پردازش کند. در نتیجه مقدار بیشتری از دارو برای مدت طولانی تری در بدن شما باقی می ماند. این خطر عوارض جانبی شما را افزایش می دهد.

برای کودکان: این دارو در کودکان مطالعه نشده است. در کودکان کمتر از 18 سال نباید استفاده شود.

نحوه مصرف پرگابالین

پرگابالین چیست؟ || پزشکت

همه دوزهای ممکن و اشکال دارویی ممکن است در اینجا گنجانده نشوند. دوز، شکل دارویی و تعداد دفعات مصرف دارو به موارد زیر بستگی دارد:

 • سن شما
 • وضعیت تحت درمان
 • وضعیت شما چقدر شدید است
 • سایر شرایط پزشکی یا بیماری هایی که دارید
 • نحوه واکنش شما به اولین دوز

برای افراد مبتلا به مشکلات کلیوی: اگر مشکلات کلیوی دارید، پزشک دوز کمتری را تجویز می کند یا تعداد دفعات دریافت این دارو را تغییر می دهد. دوز شما بر اساس عملکرد کلیه شما و کل دوز توصیه شده برای شرایط خاص شما خواهد بود.

هشدارهای دوز

پرگابالین در دوزهای تا 600 میلی گرم در روز مورد مطالعه قرار گرفته است. با این حال، اثربخشی آن در برخی افراد در این دوزهای بالاتر نشان داده نشده است. همچنین دوزهای بالاتر از 300 میلی گرم در روز در برخی افراد عوارض جانبی بیشتری ایجاد می کند.

ممکن است پزشک از شما بخواهد تا 600 میلی گرم در روز مصرف کنید. دوز شما بستگی به این دارد که چقدر درد شما کنترل شده است و چقدر می توانید این دارو را بدون عوارض جانبی تحمل کنید.

کپسول خوراکی پرگابالین برای درمان طولانی مدت استفاده می شود. اگر آن را طبق دستور مصرف نکنید، خطرات جدی دارد.

اگر مصرف دارو را به طور ناگهانی قطع کنید یا اصلا آن را مصرف نکنید: درد یا تشنج شما از بین نمی رود یا ممکن است بدتر شود. قبل از قطع پرگابالین با پزشک خود صحبت کنید. در صورت نیاز به قطع مصرف دارو، پزشک برنامه ای تنظیم می کند تا به تدریج مصرف دارو را قطع کنید.

اگر بیش از حد مصرف کنید: ممکن است سطوح خطرناکی از دارو در بدن خود داشته باشید. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • عصبی بودن
 • خواب آلودگی
 • لرزش (لرزش مداوم)
 • مشکل در صحبت کردن
 • از دست دادن کنترل حرکات بدن
 • فراموشی (فراموشی یا از دست دادن حافظه)

اگر دوزها را فراموش کردید یا دارو را طبق برنامه مصرف نکردید: ممکن است داروی شما به خوبی کار نکند یا به طور کامل از کار بیفتد. برای اینکه این دارو خوب عمل کند، باید مقدار معینی همیشه در بدن شما باشد.

منبع
https://www.medicalnewstoday.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا