چگونه از سگ بولداگ مراقبت کنیم؟

سگ بولداگ انگلیسی با ظاهری دوست داشتنی و رفتاری ملایم یک حیوان خانگی عالی محسوب می شود. طول عمر سگ بولداگ بین 8 تا 12 سال است. مراقبت و پاکسازی پوست کمک زیادی به حفظ سلامت سگ خانگی شما می کند. علاوه بر این پیاده روی منظم روزانه، رعایت یک رژیم غذایی سالم و معاینات منظم دامپزشکی در حفظ سلامت بولداگ نقش مهمی دارد.

از پوست بولداگ مراقبت کنید.

پوست بولداگ انگلیسی به صورت لایه های چین خورده است، به همین علت به شدت در معرض بیماری های مختلف قارچی قرار دارد. ابتلا به بیماری های قارچی منجر به خارش پوست سگ می شود. برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های قارچی روزی یک بار فاصله میان چین های بدن حیوان خانگی خود را با استفاده از دستمال مرطوب های ضد قارچ تمیز کنید.

  • استفاده از دستمال مرطوب ضد قارچ: برای پاکسازی پوست بولداگ باید از دستمال مرطوب مناسب پوست این حیوان استفاده شود. در هنگام خرید دقت کنید که مواد شیمیایی و افزودنی دستمال مرطوب زیاد نباشد. همچنین در صورت نگران بودن می توانید برای انتخاب دستمال های ضد قارچ مناسب برای حیوان خانگی خود با دامپزشک مشورت کنید.
  • شروع پاکسازی پوست از تولگی: تمیز کردن پوست بولداگ را از زمانی شروع کنید که حیوان خانگی شما یک توله کوچک است. اگر تمیز کردن پوست بولداگ را به طور مرتب انجام ندهید دچار بثورات پوستی شده در نهایت پاکسازی پوست باعث درد حیوان خانگی شما خواهد شد. بنابراین از همان زمان که بولداگ توله سگ کوچکی است تمیز کردن پوست را شروع کنید. به سگ خود آموزش بدهید که هر بار در هنگام پاکسازی پوست آرام و بی حرکت بر روی زمین بنشیند.

لذت بخش کردن پاکسازی پوست

سگ بولداگ 5 | پزشکت

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

روند پاکسازی پوست را برای سگ خود لذت بخش کنید. اگر پاکسازی داخل چین های پوست بولداگ با درد همراه باشد، کار شما بسیار سخت تر شده و اینکار باعث ایجاد درد و ناراحتی حیوان خانگی شما خواهد شد. قبل و بعد از مراحل تمیز کردن پوست به سگ خود پاداش بدهید تا راحت تر در انجام این کار با شما همکاری کند. برای تمیز کردن پوست با یک دست، چین ها را از هم جدا کرده و با دست دیگر خود دستمال مرطوب را به آرامی روی پوست و داخل چین ها بکشید.

برای پاکسازی کامل این کار را چندین مرتبه تکرار کرده و هر بار دستمال مرطوب را در امتداد چین های بدن سگ حرکت دهید. ممکن است برای اتمام کار به چندین دستمال مرطوب نیاز داشته باشید، اما در عوض سلامت حیوان خانگی شما تضمین می شود. تمام قسمت های بدن از جمله پشت، شکم، پاها و صورت را حتماً پاک کنید. پوست سالم بولداگ صاف و نرم است. صورت سگ خود را از نظر علائم بیماری قارچی بررسی کنید. پوست صورت بولداگ باید شل و چروک باشد، اما نباید از صورت آویزان باشد.

مشورت با دامپزشک

به رفتارهای بولداگ دقت کنید. اگر سگ شما دچار مشکلات پوستی شده باشد، با دقت به رفتارهای بولداگ می توانید به وجود مشکل پی ببرید. اگر می بینید سگ شما به طور مداوم خود را خارانده، مالش می دهد، یا گاز می گیرد، این علائم نشانه تحریک پوست بولداگ است. استشمام بوی نامطبوع به خصوص از صورت، کشاله ران، گوش و معده بولداگ ممکن است نشانه هایی از تحریک پوست باشد. همچنین ممکن است ترشحات قهوه ای از بین چین های پوست بولداگ خارج شود. در صورتی که پوست بولداگ دچار تحریک شده باشد باید علت را بررسی کرده و برای حل مشکل با دامپزشک تماس بگیرید.

حمام کردن بولداگ

هر سال یک یا دو بار سگ خود را حمام کنید. زیرا استحمام بیشتر باعث از بین رفتن روغن های طبیعی و محافظت کننده پوست بولداگ می شود. مطمئناً، اگر بدن بولداگ بو داده یا خیلی کثیف باشد استحمام تنها گزینه است. با این حال، به طور کلی، از استحمام مداوم بولداگ خودداری کنید. همیشه از شامپو های بدون اشک استفاده کنید. قبل از شروع  شستشو، شامپو را روی چین های بدن بولداگ ریخته و بگذارید یکی دو دقیقه بماند.

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

به تغذیه بولداگ اهمیت دهید.

سگ بولداگ 2 | پزشکت

تغذیه منظم

به توله سگ خود مرتباً غذا دهید. بولداگ های جوان در طول روز به چندین وعده غذایی کوچک احتیاج دارند. ممکن است لازم باشد توله سگ شما تا چهار بار در روز غذا بخورد. وزن سگ شما در یکسال اول زندگی به سرعت وزن افزایش یافته و احتمالاً به هفت یا هشت برابر وزن هنگام تولد می رسد. توله سگ بولداگ به طور کلی به ازای هر نیم کیلوگرم از وزن بدن خود به حدود 20 الی 70 کالری غذا نیاز دارد. به عنوان مثال، اگر توله سگ شما 5 کیلوگرم وزن داشته باشد، بسته به سطح فعالیت هر روز بین 200 تا 700 کالری غذا نیاز دارد. سگ بولداگ حتی از دوران کوچکی مستعد پرخوری است. بنابراین باید به تغذیه بولداگ نظارت کافی داشته باشید.

تغییر تدریجی رژیم غذایی

رژیم غذایی بولداگ را به آرامی تغییر دهید. از تغییر دادن رژیم غذایی بولداگ حداقل تا سه یا چهار ماهگی خودداری کنید. بهتر است غذاهای جدید به تدریج به رژیم غذایی بولداگ اضافه شوند. پس از تغییر رژیم غذایی رفتار سگ خود را به مدت چند روز زیر نظر بگیرید. اگر بولداگ مدفوع نرم یا زیادی دارد، به رژیم قدیمی برگردید. سپس دو هفته دیگر صبر کرده و بعد یک غذای جدید و متفاوت به رژیم غذایی بولداگ اضافه کنید.

تناسب تغذیه و فعالیت

سگ بولداگ 4 | پزشکت

بولداگ در دوران بلوغ به تغذیه بیشتری نیاز دارد. کالری مورد نیاز به سن و سطح فعالیت بولداگ بستگی دارد. سگ های مسن معمولاً روزانه به حدود 937 کالری نیاز دارند. یک بولداگ بزرگسال با فعالیت معمولی روزانه به حدود 1145 کالری نیاز دارد. در حالیکه یک بولداگ بسیار فعال انگلیسی ممکن است به 1300 کالری در روز نیاز داشته باشد. توله سگ ها هر روز به چهار وعده غذا احتیاج دارند، اما بولداگ بزرگسال معمولاً فقط دو بار در روز غذا می خورد.

با مطالعه برچسب های تغذیه ای مندرج بر روی مواد غذایی، کالری دریافتی حیوان خانگی خود را محاسبه کنید. وزن بولداگ بزرگسال می تواند از 22 تا 27 کیلوگرم متغیر باشد، با این حال، وزن ایده آل به میزان فعالیت سگ بستگی دارد. میزان افزایش وزن بولداگ را کنترل کنید تا میزان چربی روی دنده و ستون فقرات سگ زیاد نشود. در صورت لزوم و برای پیشگیری از اضافه وزن می توانید سهمیه غذای بولداگ را کاهش دهید.

رژیم غذایی متعادل

رژیم غذایی بولداگ باید دارای مقادیر متعادلی از پروتئین، کربوهیدرات، چربی ها، ویتامین ها و مواد معدنی باشد. بسیاری از غذاهای تجاری و آماده سگ برای استفاده مناسب هستند و حتی برخی از غذاهای سگ به طور خاص برای بولداگ ها طراحی شده اند. از مواد غذایی مانند ذرت و شکر که دارای مقدار زیادی کربوهیدرات هستند در رژیم غذایی بولداگ استفاده نکنید.

غذاهایی مانند سیب زمینی شیرین و جو که مقدار زیادی پروتئین و کربوهیدرات های قابل هضم دارند گزینه های خوبی برای تغذیه بولداگ می باشند. غذای بولداگ را در ظرف های فولاد ضد زنگ قرار داده و هرگز برای تغذیه حیوان خانگی خود ازظرف های پلاستیکی استفاده نکنید.

پیشگیری از افزایش وزن

سگ بولداگ 2 | پزشکت

وزن بولداگ خود را در یک محدوده سالم حفظ کنید. اگر بولداگ اضافه وزن داشته باشد، ممکن است در اواخر زندگی دچار مشکلات قلبی و تنفسی شود. چاقی همچنین احتمال ابتلا به سرطان را در حیوان خانگی شما تا 20٪ افزایش می دهد. با ورزش های منظم مانند پیاده روی در پارک می توانید وزن بولداگ را کاهش دهید.

تنوع در رژیم غذایی

به رژیم غذایی سگ خود تنوع دهید. روش های زیادی وجود دارد که با استفاده از آن می توانید تغییرات سرگرم کننده ای در وعده های غذایی سگ خود ایجاد کنید. به عنوان مثال، بولداگ ممکن است از خوردن سیب و دارچین لذت ببرد.

پرهیز از غذای سمی: از غذاهای سمی پرهیز کنید. غذاهای زیادی وجود دارد که برای انسان ها مفید بوده اما مصرف آنها برای بولداگ ها سمی است. به عنوان مثال، انگور، کشمش، مخمر، شکلات یا هر چیز کافئین دار، سیر و پیاز هرگز نباید توسط سگ ها مصرف شود. بولداگ های انگلیسی، مانند همه سگ ها، به خصوص باید از انگور و کشمش پرهیز کنند.

غذاهای دیگری مانند نخود فرنگی، لوبیا، شیر و غذاهای چرب یا پرادویه برای بولداگ سمی و کشنده نیست اما می تواند باعث بیمار شدن بولداگ شود.

از چشم های بولداگ مراقبت کنید.

  • بررسی منظم چشم ها: چشمان سگ خود را مرتباً بررسی کنید. هر روز به دقت به چشم سگ خود نگاه کنید و تغییرات غیرمعمول را کنترل کنید. پوسته هایی که اغلب در گوشه چشم بولداگ جمع می شوند را پاک کنید. همچنین بولداگ ممکن است با پلک زدن های غیرمعمول علائم خشکی چشم خود را نشان دهد.

در صورت مشاهده آبریزش شدید چشم یا سایر مشکلات چشمی غیرمعمول، بلافاصله حیوان خانگی خود را نزد دامپزشک ببرید.

  • مصرف بتاکاروتن: بولداگ را با غذاهای سرشار از بتاکاروتن تغذیه کنید. بتا کاروتن باعث تقویت چشم می شود. غذاهای سرشار از بتاکاروتن به ندرت در غذاهای آماده سگ یافت می شود. با این حال، افزودن مقدار کمی از غذاهای حاوی بتا کاروتن به رژیم غذایی می تواند چشم های بولداگ را سالم نگه دارد. به عنوان مثال سیب زمینی شیرین و هویج منابع خوبی از بتا کاروتن هستند که سگ ها آنها را دوست دارند.

به سلامت بولداگ اهمیت دهید.

سگ بولداگ 1 | پزشکت

پیاده روی منظم: شرایط پیاده روی و ورزش سبک را برای سگ خود فراهم کنید. بولداگ های انگلیسی برای سالم ماندن به ورزش نیاز دارند. هرچه بیشتر سگ خود را به پیاده روی کوتاه در اطراف پارک ها ببرید به همان اندازه سگ شما قوی تر می شود. مسافت پیاده روی ها را به تدریج افزایش دهید. سگ شما همچنین ممکن است از بازی با سگ های دیگر در پارک های محلی لذت ببرد.

آموزش به بولداگ: هنگام آموزش بولداگ انگلیسی صبور باشید. تعلیم بولداگ ها کمی دشوار است. آموزش بولداگ انگلیسی خود را به آرامی شروع کنید. انتظار نداشته باشید که بولداگ به سرعت سگ های دیگر ترفندها را یاد بگیرد. هر روز یک آموزش کوتاه را به او یاد داده و آن را به مدت 15 دقیقه با بولداگ خود تمرین کنید.

پرهیز از کار زیاد: از سگ خود بیش از حد کار نکشید. سطح انرژی بولداگهای انگلیسی نسبت به سگ های دیگر کمتر است. بدن کوچک بولداگ در هنگام پیاده روی کوتاه یا بازی در خانه توانایی خوبی دارد، اما قادر به دویدن در مسافت های طولانی یا انجام ورزش های شدید نیست. بولداگ های انگلیسی بینی صاف دارند و بنابراین تنفس این سگ ها دشوارتر است. از بیرون بردن بولداگ در هوای گرم احتیاط کنید زیرا این نژاد به شدت مستعد گرمازدگی است. اگر بولداگ به شدت نفس نفس زده یا بی حال به نظر می رسد، به او استراحت بدهید.

عقیم سازی: سگ خود را عقیم کنید. سگهایی که عقیم می شوند نسبت به سگ های دیگر که عقیم نشده اند رفتار تهاجمی کمتری دارند و کنترل آنها آسان تر است. یکی دیگر از مزایای عقیم سازی کاهش احتمال سرطان بیضه در سگ ها است.

منبع:

https://www.wikihow.com/Care-for-an-English-Bulldog


دسته بندی ها : دام و پت