پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

کرونا

امیکروون تا چه حدی خطرناک است؟

اومیکرون، نوع جدید از کرونا است که سازمان بهداشت جهانی آن را با نوع B.1.1.529 و به عنوان یک نوع نگرانی جدید معرفی کرده است. در این مقاله هر آنچه که باید از  Omicron بدانید را بررسی کرده ایم. این نوع جهش های بیشتری دارد و برخی از آنها نگران کننده هستند.

انواع جدیدی در طول زمان در حال توسعه هستند و در سراسر جهان در گردش هستند. سازمان بهداشت جهانی برای اجتناب از نام‌های علمی طولانی، انواع رایج کرونا را با استفاده از حروف یونانی نام‌گذاری می‌کند. WHO قبلاً از 12 حرف یونانی برای نامگذاری انواع قبلی استفاده کرده است و بدین وسیله این نوع از آفریقای جنوبی را Omicron نامگذاری کرده است. نام علمی آن B.1.1.529 است. نام علمی نشان دهنده اصل و نسب آنها و زنجیره تکامل است، و این نوع Omicron از نوع B.1 تکامل یافته است.

علائم نوع کووید Omicron

نوع COVID “Omicron” دارای تعداد جهش زیادی است، به همین دلیل است که تمام جهان از این نوع هراس دارند. علائم نوع جدید COVID “Omicron” در زیر آورده شده است.

شایع ترین علائم. شایع ترین علائم برای نوع جدید کووید “Omicron” تب، سرفه، خستگی، از دست دادن چشایی یا بویایی است.

علائم کمتر رایج. علائم کمتر رایج برای نوع جدید کووید “Omicron” عبارتند از گلودرد، سردرد، درد، اسهال، بثورات پوستی، تغییر رنگ انگشتان دست یا پا و چشم های قرمز یا تحریک شده

نشانه های جدی. علائم جدی برای نوع جدید کووید “Omicron” دشواری در تنفس یا تنگی نفس، از دست دادن تکلم یا تحرک، یا گیجی یا درد قفسه سینه است.

توجه: اگر کسی هر یک از این علائم را داشت، باید فوراً آزمایش کووید را انجام دهد.

پس از شناسایی نوع جدیدی از کووید، WHO به کشور و همه افراد توصیه کرده است که SOPs (پروتکل های عملیاتی استاندارد) را دنبال کنند.

چرا نوع Omicron به عنوان یک نوع نگرانی معرفی شده است؟

انواع جدیدی که در طول زمان در حال توسعه هستند، چیز غیر منتظره ای نیستند. احتمالاً این اتفاق مورد انتظار بود زیرا ویروس ها در طول زمان جهش می یابند. یک نوع SARS-CoV-2 در صورتی که معیارهای زیر را داشته باشد، به عنوان “نوع نگرانی” تعیین می شود:

 • گونه ای که مشخص است بر ویژگی های ویروس تأثیر می گذارد. ویژگی ها شامل قابلیت انتقال، شدت بیماری و فرار ایمنی است.
 • گونه‌ای که ممکن است باعث انتقال و شیوع قابل توجهی در جامعه و افزایش تعداد موارد مثبت یا هر عامل دیگری می‌شود. این وضعیت خطری نوظهور برای سلامت عمومی جهانی را نشان می‌دهد.

اومیکرون به عنوان یک نوع نگرانی

Omicron در انواع نگران کننده فهرست شد زیرا شواهد اولیه حاکی از افزایش خطر عفونت مجدد مرتبط با این نوع را نشان می دهد. به نظر می‌رسد که تعداد موارد کووید از این نوع تقریباً در تمام بخش‌های آفریقای جنوبی در حال افزایش است.

بیماری ژنتیک

از آزمایشگاه های مختلف تشخیصی، مشخص شده است که این نوع با سرعت بیشتری نسبت به موج های قبلی انتشار می یابد. کارشناسان همچنین پیشنهاد می کنند که این نوع دارای قابلیت رشد زیادی است. از طریق تجزیه و تحلیل مقایسه ای، این نوع Omicron تحت دسته انواع نگرانی قرار گرفت زیرا با یک یا چند مورد از معیارهای زیر مرتبط بود:

 • انتقال این ویروس با سرعت های سریع تری شناسایی می شود.
 • علائم و تظاهرات بالینی ناشی از ویروس متفاوت بوده است.
 • روش های تشخیص های موجود در برابر این نوع اثربخشی کمتری داشته است.

در مقاله ای که در 28 نوامبر 2021 در who.int منتشر شد، ذکر شده است که “هنوز مشخص نیست که آیا Omicron در مقایسه با انواع دیگر قابل انتقال تر است (مثلاً راحت تر از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.” ممکن است بیشتر قابل انتقال باشد، مطالعات در حال انجام است تا جزئیات قابل انتقال به دست آید.

در همان مقاله، WHO حتی این را گفته است: “هنوز مشخص نیست که آیا عفونت با Omicron باعث بیماری شدیدتر در مقایسه با سایر انواع از جمله دلتا می شود یا خیر.”

علائم Omicron چگونه با سایر انواع کرونا مقایسه می شود؟

امیکروون تا چه حدی خطرناک است؟ | پزشکت

تاکنون، به نظر می رسد علائم نوع Omicron مشابه سایر انواع ویروس کرونا باشد. کارشناسان می گویند به نظر می رسد نوع Omicron علائمی مشابه سایر انواع ویروس کرونا دارد.

آنها می گویند تب، سرفه و تنگی نفس هم همینطور دردهای عضلانی از جمله علائم هستند. با این حال، برخی از افرادی که تاکنون با Omicron تشخیص داده شده اند، کاهش قابل توجهی در چشایی و بویایی را گزارش نکرده اند.

کارشناسان می گویند علائم Omicron تا کنون نسبتاً خفیف به نظر می رسد. با این حال، کارشناسان خاطرنشان می کنند که این امر می تواند به گسترش ویروس کمک کند، زیرا ممکن است افراد آزمایش نشوند و ویروس را ناآگاهانه منتقل کنند. این پتانسیل تبدیل شدن به عفونی ترین شکل کروناویروس جدید تا کنون را دارد یا نه، بسته به آنچه تحقیقات در هفته های آینده نشان می دهد.

با این حال، شواهد اولیه نشان می‌دهد که علائم ناشی از نوع Omicron مشابه علائم مرتبط با سایر انواع ویروس کرونا است و حتی می‌تواند نسبت به نوع فعلی دلتا شدیدتر باشد.

با توجه به بررسی‌ها، نوع Omicron نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند زیرا «جهش‌های متعددی دارد که ممکن است بر نحوه رفتار آن تأثیر بگذارد، به‌عنوان مثال، بر نحوه انتشار آسان یا شدت بیماری که ایجاد می‌کند».

واریانت ها چگونه توسعه می یابند؟

کروناویروس ها مواد ژنتیکی خود را در RNA (ریبونوکلئیک اسید) دارند. ویروس‌ها فرد را آلوده می‌کنند، به سلول‌های آن‌ها می‌چسبند و وارد سلول‌ها می‌شوند و کپی‌هایی از RNA می‌سازند که به گسترش آن‌ها کمک می‌کند. هنگامی که در هنگام کپی اشتباهی رخ می دهد، تغییراتی در RNA رخ می دهد. این تغییرات به عنوان جهش شناخته می شوند. این تغییرات به‌طور تصادفی اتفاق می‌افتد و بخشی طبیعی از اتفاقاتی است که برای ویروس‌ها هنگام تکثیر و انتشار می‌افتد. از آنجایی که این تغییرات تصادفی هستند، تفاوت اندکی در سلامت فرد ایجاد می کنند. زمانی که ویروسی دستخوش تغییرات تصادفی می شود که آلودگی افراد را آسان تر می کند، این نوع رایج تر و نگران کننده می شود.

اومیکرون شدیدتر است یا دلتا؟

هنوز مشخص نیست که آیا عفونت با اومیکرون باعث بیماری شدیدتر در مقایسه با سایر انواع از جمله دلتا می شود یا خیر. اطلاعات اولیه حاکی از آن است که میزان بستری در بیمارستان در آفریقای جنوبی رو به افزایش است. اما این ممکن است به دلیل افزایش تعداد کلی افراد مبتلا باشد، نه به دلیل عفونت خاص با اومیکرون.

در حال حاضر هیچ اطلاعاتی وجود ندارد که نشان دهد علائم مرتبط با اومیکرون با سایر انواع متفاوت است. عفونت‌های گزارش‌شده اولیه در میان دانشجویان دانشگاه بود. افراد جوان‌تری که تمایل به بیماری خفیف‌تری دارند. اما درک میزان شدت نوع اومیکرون روزها تا چند هفته طول می‌کشد. همه انواع کووید-19، از جمله نوع دلتا که در سراسر جهان غالب است، می تواند باعث بیماری شدید یا مرگ شود.

شواهد اولیه نشان می‌دهد که ممکن است خطر ابتلای مجدد به Omicron افزایش یابد. یعنی افرادی که قبلاً  به COVID-19 مبتلا بودند می‌توانند راحت‌تر مجدداً  به Omicron مبتلا شوند.

راه های پیشگیری از انتقال ویروس اومیکرون

برای جلوگیری از انتقال ویروس اومیکرون، کارشناسان بهداشت سازمان جهانی بهداشت به همه کشورها توصیه می کنند اقدامات زیر را رعایت کنند:

 • از آن‌ها خواسته می‌شود نظارت، انجام تحقیقات میدانی و آنالیزهای آزمایشگاهی تشخیصی را برای درک بهتر خطرات انواع در شدت، اثربخشی درمان‌های موجود، پاسخ ایمنی و خنثی‌سازی آنتی‌بادی در برابر نوع جدید افزایش دهند.
 • WHO توصیه می کند که کشورهای مختلف باید موارد اولیه مرتبط با عفونت Omicron را از طریق مکانیسم IHR گزارش کنند. همچنین پیشنهاد می کنند توالی ژنوم کامل را در دسترس عموم ارسال کنند.
 • کشورها باید اقدامات بهداشت عمومی موثری را برای مهار گردش کووید-19 در سراسر کشور اجرا کنند.
 • نابرابری‌ها در دسترسی به واکسن‌های کووید-19 باید برطرف شود تا جمعیت‌های آسیب‌پذیر واکسیناسیون خود را دریافت کنند.

مردم برای پیشگیری اومیکرون چه کاری می توانند انجام دهند؟

به افراد یادآوری می شود که به پیروی از تمام پروتکل های COVID و اقدامات بهداشت عمومی پایبند باشند، مانند:

 • از ماسک های محکم استفاده کنید.
 • از رفتن به مکان های شلوغ خودداری کنید.
 • سعی کنید در آرنج یا دستمال خمیده سرفه یا عطسه کنید.
 • فاصله اجتماعی را با حداقل فاصله شش فوتی از دیگران حفظ کنید.
 • با شستشو مرتب دست ها با آب و صابون، بهداشت دست را رعایت کنید.
 • مهمتر از همه، به شایعات مربوط به واکسیناسیون گوش ندهید و اگر هنوز واکسینه نشده اید، واکسینه شوید.

بررسی ها در مورد Omicron در حال انجام است.

واکسن‌ها برای کاهش بیماری‌های شدید و مرگ، از جمله در برابر نوع غالب در گردش، دلتا، حیاتی هستند. واکسن های فعلی در برابر بیماری های شدید و مرگ موثر باقی می مانند. آزمایش‌های PCR که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند همچنان برای تشخیص عفونت، از جمله عفونت با Omicron، انجام می شود. بررسی برای تعیین اینکه آیا تأثیری بر سایر انواع آزمایش ها از جمله آزمایش های تشخیص سریع آنتی ژن وجود دارد یا خیر ادامه دارد. کورتیکواستروئیدها و مسدودکننده‌های گیرنده IL6 همچنان برای مدیریت بیماران مبتلا به COVID-19 شدید مؤثر خواهند بود. سایر درمان‌ها برای بررسی اینکه آیا با توجه به تغییرات بخش‌هایی از ویروس در نوع Omicron هنوز به همان اندازه مؤثر هستند، ارزیابی خواهند شد.

در حال حاضر، WHO در حال هماهنگی با تعداد زیادی از محققان در سراسر جهان برای درک بهتر Omicron است. مطالعاتی که در حال حاضر یا به زودی در حال انجام است شامل ارزیابی قابلیت انتقال، شدت عفونت (شامل علائم)، عملکرد واکسن‌ها و آزمایش‌های تشخیصی و اثربخشی درمان‌ها است.

WHO کشورها را تشویق می‌کند تا در جمع‌آوری و اشتراک‌گذاری داده‌های بیماران بستری از طریق بستر داده‌های بالینی WHO COVID-19  برای توصیف سریع ویژگی‌های بالینی و نتایج بیمار مشارکت کنند.

آیا با شیوع نوع جدید کرونا، واکسینه شدن تاثیری دارد؟

امیکروون تا چه حدی خطرناک است؟ | پزشکت

نوع Omicron به این معنی است که دریافت واکسن COVID-19 از همیشه مهمتر است:

 • با ظهور نوع Omicron، دانشمندان می گویند مهم تر از همیشه واکسینه شدن در برابر COVID-19 است.
 • نرخ بالاتر واکسیناسیون همچنین فرصت‌های شیوع کروناویروس جدید و تبدیل شدن به انواع جدید و بالقوه نگران‌کننده را کاهش می‌دهد.
 • نوع Omicron دارای جهش‌های بسیار بیشتری نسبت به سایر اشکال کروناویروس است، اما مشخص نیست که آیا این ویروس خطرناک‌تر است یا عفونی‌تر از انواع قبلی.

ظهور نوع Omicron یادآور این است که ویروس کرونای جدید چقدر غیرقابل پیش‌بینی و انعطاف‌ ناپذیر است. انواعی مانند Omicron معمولاً در مناطقی که ویروس به شدت در گردش است ظاهر می شود، که عمدتاً در مناطقی با نرخ واکسیناسیون پایین شیوع می کند.

واکسیناسیون نه تنها در برابر پیامدهای جدی مانند بستری شدن در بیمارستان و مرگ، حتی با انواع مختلف، محافظت می‌کند، بلکه هر چه بیشتر افراد واکسینه می‌شوند، شانس کمتری برای گسترش ویروس کرونا و تبدیل شدن به انواع بالقوه جدی وجود دارد.

دانشمندان توافق دارند که بهترین راه برای محافظت در برابر هر نوع ویروسی، واکسیناسیون است. آنها معتقدند که اکنون زمان آن است که به همه کسانی که واکسینه نشده‌اند یادآوری کنیم که واکسینه شوند.

گزارش های اولیه از آفریقای جنوبی نشان داده است که عفونت در افرادی که قبلاً COVID-19 داشته اند، رخ می دهد.  بررسی ها نشان می دهد افراد واکسینه شده، به طور کلی، محافظت قوی تری در برابر عفونت نسبت به افرادی که از عفونت گذشته مصونیت دارند، داشته است. علاوه بر این، با افزایش نرخ واکسیناسیون، ویروس فرصت کمتری برای انتشار و جهش به انواع جدید دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *