لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

چرا گربه من نفس نفس می زند؟

نفس نفس زدن گربه || پزشکت
فهرست مطالب

احتمالاً در برخی مواقع سگی را دیده اید که نفس نفس می زند، اما گربه ها چطور؟ اولین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که گربه ها سگ های کوچکی نیستند، بنابراین رفتارهای یکسان، می تواند معانی متفاوتی در یک گربه در مقابل یک سگ داشته باشد. مهم است که از برخی از این تفاوت ها آگاه باشید تا بتوانید مراقب گربه خود باشید و تشخیص دهید که چه زمانی  برای نفس نفس زدن گربه خود باید به دامپزشک مراجعه کنید.

آیا نفس نفس زدن گربه طبیعی است؟

تبادل گرما در گربه ها مانند انسان نیست. گربه ها از طریق منافذی که در سراسر بدنشان است عرق نمی کنند. در عوض، آن‌ها تعریق جزئی را از طریق پدهای پایین پنجه‌هایشان تجربه می‌کنند. با این حال، گربه ها باید نفس نفس بزنند تا گرما را از بدن خود خارج کنند زیرا نمی توانند به اندازه کافی عرق کنند. همانطور که گفته شد، مشاهده گربه ای که در حال قدم زدن در اطراف است و مانند یک سگ نفس نفس می زند چندان طبیعی نیست.

چرا گربه ها نفس نفس می زنند؟

گربه ها به دلایل مختلفی می توانند نفس نفس بزنند. برخی از این دلایل، عبارتند از:

گربه ها برای آزاد کردن گرما نفس نفس می زنند.

این حیوانات دوست داشتنی باید نفس نفس بزنند تا دمای بدن خود را با دفع گرما تنظیم کنند. گربه ها غدد ریز عرق روی بالشتک پنجه و بین انگشتان پا دارند. با این حال، پنجه های آنها کوچک است. آنها نمی توانند دمای کل بدن خود را فقط از طریق آن سطح کوچک تنظیم کنند.

بنابراین، وقتی گربه‌ها گرم می شوند، باید نفس نفس بزنند تا از طریق تبخیر از شر گرمای اضافی خلاص شوند. با این حال، این چیزی نیست که معمولاً یک گربه انجام می دهد. آنها برای سازگاری با شرایط آب و هوایی در فضای باز متولد می شوند و به دنبال سایه و سرپناهی هستند تا از گرم شدن بیش از حد خود در آفتاب جلوگیری کنند. اگر شک دارید که گربه شما به دلیل گرمای بیش از حد نفس نفس می زند، به دامپزشک مراجعه کنید.

سوالی داری؟ کلیک کن.

ویزیت آنلاین با بهترین متخصصان دامپزشکی

گربه خانگی || پزشکت

گربه ها وقتی استرس دارند نفس نفس می زنند.

استرس می تواند یکی دیگر از دلایلی باشد که گربه نفس نفس می زند. این یک علامت مهم است که باید مراقب آن باشید تا بتوانید برای نجات گربه خود از موقعیت استرس زا اقدام کنید. بیشتر گربه‌ها طرفدار حضور در کریر یا مسافرت نیستند، بنابراین چنین موقعیت هایی ممکن است آن ها را دچار استرس کند، که در این صورت می توانید نفس نفس زدن را در گربه خود مشاهده کنید.

اگر در داخل ماشین مشاهده کردید که گربه در حال نفس نفس زدن است، هر چه زودتر آن را از ماشین خارج کنید. اگر گربه بیش از حد آب دهان می‌ریزد یا ضعیف به نظر می‌رسد، او را در اسرع وقت نزد دامپزشک ببرید. مهم ترین راه برای کمک به گربه در صورت استرس در ماشین این است که او را تا حد امکان خنک نگه دارید و سعی کنید استرس آنها را کاهش دهید.

برنامه ریزی از قبل بهترین راه برای راحت و ایمن نگه داشتن گربه است. برخی از گربه‌ها با اسپری فرمون، یک داروی آرام‌بخش طبیعی، یا داروهای آرام‌بخش تجویزی قبل از ماشین سواری خوب عمل می‌کنند.

قبل از اینکه گربه و حامل او را در ماشین قرار دهید، پنجره ها را باز کنید یا تهویه مطبوع را روشن کنید. جلوی حامل را نزدیک دریچه های تهویه مطبوع قرار دهید تا مطمئن شوید که گربه مقداری جریان هوا خنک کننده را احساس می کند.

مطالعه بیشتر: استرس در حیوانات خانگی 

نفس نفس زدن گربه می تواند ناشی از بیماری های تنفسی باشد.

گربه ها می توانند به بیماری های تنفسی در دستگاه تنفسی فوقانی که حفره بینی است، مبتلا شوند. علل شایع این امر عفونت های ویروسی (از جمله ویروس تبخال، که یکی از مواردی است که گربه ها را برای آن واکسینه می کنیم)، و پولیپ ها و تومورهای بینی (شایع تر در گربه های مسن تر) هستند.

اگر بینی گربه گرفتگی داشته باشد، ممکن است نیاز باشد که از دهان خود نفس بکشد. این یک چیز طبیعی برای گربه ها نیست، بنابراین می تواند برای آنها ناراحت کننده باشد. گربه ها نیز ممکن است از آسم رنج ببرند. آسم در گربه ها می تواند ناشی از بیماری کرم قلب یا التهاب و آلرژی باشد. اگر راه‌های هوایی آنها منقبض است و اکسیژن کافی دریافت نمی‌کنند، ممکن است نیاز به تنفس با دهان باز داشته باشند تا هوای کافی را به ریه‌های خود وارد کنند.

گربه ها همچنین می توانند دچار عفونت در ریه یا مایع در ریه شوند. این می تواند توانایی آنها را برای تنفس محدود کند و مجبور شوند دهان خود را برای تنفس باز کنند. این وضعیت که دیسترس تنفسی محسوب می شود برای گربه ها راحت نیست. اگر فکر می کنید که گربه شما ممکن است دچار ناراحتی تنفسی شود، فوراً با دامپزشک مشورت کنید.

مطالعه بیشتر: تنگی نفس در گربه ها

نفس نفس زدن گربه می تواند نشانه مشکل قلبی باشد.

گربه ها حتی در سنین پایین ممکن است مشکلات قلبی زمینه ای داشته باشند. کاردیومیوپاتی (بیماری ساختاری عضله قلب) یک بیماری شایع است که می تواند در گربه ها ژنتیکی باشد و در نژادهای خاصی شایع تر است.

نژادهای گربه که از نظر ژنتیکی بیشتر مستعد ابتلا به کاردیومیوپاتی هستند، عبارتند از:

  • راگدول
  • مین کون
  • مو کوتاه بریتانیایی

بچه گربه ها ممکن است با این عارضه به دنیا بیایند و در مقطعی از زندگی علائمی را از خود بروز دهند. گربه‌های مسن می‌توانند با افزایش سن بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات قلبی( به ویژه در اثر پرکاری تیروئید) باشند. اگرگربه شما نفس نفس می زند، به خصوص اگر گربه سالخورده است، در مورد مشکلات قلبی احتمالی با دامپزشک مشورت کنید.

مطالعه بیشتر: بیماری های گربه خانگی

گربه ها می توانند از فشار بیش از حد نفس نفس بزنند.

گربه‌ها در صورت تلاش می‌توانند در حین بازی شروع به نفس نفس زدن کنند. این وضعیت در بچه گربه ها بسیار رایج تر است. اگر گربه یا بچه گربه خود را در حال نفس نفس زدن می بینید، آنها را تشویق کنید که آرام شوند و بازی را متوقف کنند.

اگر با حیوان خانگی دیگری کشتی می گیرند یا با آن می دوند، سعی کنید با آرامش آنها را از هم جدا کنید، آنها را نوازش کنید تا نفسی تازه کنند. چنانچه گربه شما در عرض چند دقیقه سرحال شود و دیگر نفس نفس نزند، می تواند زیر نظر شما به بازی ادامه دهد. اما اگر بعد از چند دقیقه نفس نفس زدن آنها متوقف نشد یا گیج کننده یا ضعیف بودند، فورا به دامپزشک مراجعه کنید.

در هر زمان و مکانی که هستی سوالتو از دامپزشک آنلاین بپرس.

تنفس گربه || پزشکت

چه زمانی نفس نفس زدن گربه یک وضعیت اورژانسی محسوب می شود؟

نفس نفس زدن گربه می تواند به یک وضعیت اضطراری تبدیل شود اگر گربه برای تنفس مشکل دارد یا اکسیژن کافی دریافت نمی کند. اگر زبان گربه شما آبی یا بنفش شد، این یک وضعیت اضطراری وخیم است. به کناره های شکم گربه خود دقت کنید تا متوجه شوید که با چه سرعتی هوا را به داخل ریه های خود می فشارند.

اگر دراز کشیده اند و نمی خواهند زیاد حرکت کنند و با حرکت دادن ماهیچه های شکم به داخل و خارج با سرعت بیش از 40 تنفس در دقیقه هوا را مجبور می کنند، این نشانه ناراحتی تنفسی است.

همچنین اگر نفس نفس زدن بیش از 5 دقیقه پس از پایان رویداد استرس زا ادامه یافت، به دامپزشک مراجعه کنید.

علائم تنفس سنگین یا نفس نفس زدن در گربه ها

برخی از علائم رایج تنفس سنگین یا نفس نفس زدن که دارندگان گربه باید از آنها آگاه باشند، عبارتند از:

  • بی حالی
  • قایم شدن
  • کاهش اشتها
  • سرفه (در برخی موارد)
  • لثه مایل به ارغوانی یا آبی
  • تنفس سخت که ممکن است تنفس سریع، پر سر و صدا یا کم عمق باشد.
  • خم شدن یا ایستادن در حین کشش سر یا گردن و دور کردن آرنج ها از بدن

نفس نفس زدن طبیعی در گربه ها چگونه است؟

مانند سگ‌ها، گربه‌ها در صورت مضطرب بودن، استرس یا گرمازدگی ممکن است نفس نفس بزنند. ورزش زیاد می تواند دلیل دیگری باشد. هنگامی که گربه شما فرصتی برای استراحت، آرام شدن و خنک شدن پیدا کرد، این نوع نفس نفس زدن باید فروکش کند. با این حال، این نوع نفس نفس زدن در گربه ها بسیار نادرتر از سگ ها است. بنابراین، اگر 100% در مورد علت نفس نفس زدن گربه خود مثبت نیستید، بهتر است آن را نزد دامپزشک ببرید.

تشخیص تنفس غیر طبیعی گربه ها 

اگر بچه گربه شما دچار ناراحتی تنفسی است، بلافاصله به آن اکسیژن می‌دهند تا زمانی که آرام شود. در کلینیک دامپزشکی یک معاینه فیزیکی کامل انجام خواهد گرفت، و توجه ویژه ای به نحوه صدای ریه ها و قلب گربه شما خواهد شد. در اغلب موارد رادیوگرافی قفسه سینه گرفته می شود.

اگر دامپزشک شواهدی از تجمع مایع در قفسه سینه کشف کند، دروی درمان بیماری با برداشتن مایع با سوزن و سپس جلوگیری از تجمع مجدد آن تمرکز می کند. در حالی که بیشتر گربه ها سوزن را به خوبی تحمل می کنند، با توجه به علت اصلی مشکلات تنفسی گربه، جلوگیری از بازگشت مایع ممکن است دشوار باشد.

هدف دامپزشک این خواهد بود که گربه را درمان کند تا بتواند به اندازه کافی غذا بخورد و بنوشد. ممکن است در حین دریافت مایعات و دارو گربه شما به مدت چند روز در کلینیک دامپزشکی بستری شود. لازم به ذکر است که اکسیژن درمانی می تواند برای طولانی مدت یا به طور نامحدود ضروری باشد.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.