پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

پوست و مو و زیبایی

متخصص پوست یا درماتولوژیست کیست؟

متخصص پوست یا درماتولوژیست کیست؟

متخصص پوست یا درماتولوژیست ، پزشکی است که در زمینه سلامتی پوست، مو و ناخن تخصص دارد. یک متخصص پوست می تواند بیش از 3000 بیماری را شناسایی و درمان کند. از جمله ی این بیماری ها اگزما، پسوریازیس و سرطان پوست است.

درماتولوژی علمی است که مربوط به تشخیص و درمان بیماری های پوست، مو و ناخن است و شامل مطالعه، تحقیق و تشخیص موارد طبیعی و اختلالات، بیماری ها، سرطان ها، شرایط آرایشی و پیری پوست، چربی، مو، ناخن ها و مخاط دهان و دستگاه تناسلی است. مدیریت آنها توسط تحقیقات مختلف و روش های درمانی، شامل داروهای موضعی و سیستمیک، جراحی زیبایی پوست، ایمونوتراپی، فتوتراپی، لیزر درمانی، رادیوتراپی و فتودینامیک درمانی در محدوده این علم انجام می شود.

پوست اندامی مهم است. اولین خط دفاعی بدن در برابر بیماری محسوب می شود. حتی از سایر قسمت های بدن محافظت می کند، دمای مناسب بدن را تنظیم و پیام هایی از طریق گیرنده های عصبی در مورد احتمال آسیب یا تحریک اندام ها و سطوح بدن به مغز می فرستد.

متخصصان پوست آموزش های زیادی را می بینند. به مدت 7 سال دوره ی پزشکی عمومی را می گذرانند و 4 سال نیزدر دوره ی تخصصی پوست و مو و ناخن تحصیل می کنند تا بیش از 3000 بیماری پوست، مو و ناخن و همچنین مشکلات زیبایی را بیاموزند. پس از اتمام موفقیت آمیز دوره آموزش دستیاری، یک متخصص پوست می تواند در صورت قبولی در امتحان بورد تخصصی مدرک آن را دریافت نماید. این مدرک نشان دهنده سطح بالای توانمندی تشخیصی و درمانی پزشک است.

مشکلات پوست می تواند به احساس اعتماد به نفس فرد آسیب برساند و باعث ایجاد ناراحتی شود به طوری که فعالیت های روزمره را دشوار کند و در برخی موارد حتی تهدید کننده زندگی است.

متخصص پوست چه بیماری هایی را درمان می کند؟

متخصص پوست یا درماتولوژیست | پزشکت

متخصصان پوست انواع مختلفی از بیماری های پوستی را از سرطان های کشنده پوست تا زگیل درمان می کنند. مواردی که متخصصان پوست می بینند ممکن است شامل بیماری مزمن ناشی از مشکلات سیستم ایمنی بدن شما، واکنش های آلرژیک به مواد غذایی، عفونت های ناشی از باکتری یا ویروس و موارد دیگر باشد. متخصصان پوست همچنین به بیمارانی که می خواهند در زمینه زیبایی از جمله رفع مشکلات پیر شدن و چروک پوست، درمان زخم های قدیمی ناشی از جراحی قبلی، کاهش آکنه، کمک می کنند تا ظاهر سالم ترو زیباتری داشته باشند.

متخصصان پوست مشکلات افراد در هر سنی از نوزادان گرفته تا سالمندان را تشخیص می دهند و درمان می کنند.

تعدادی از مشکلات شایع پوست مو و ناخن ها، عبارتند از: 
 • زگیل
 • درماتیت
 • ریزش مو
 • سرطان پوست
 • اگزما ی پوست
 • عفونت های قارچی
 • اگزما آتوپیک کودکان
 • تبخال (هرپس سیمپلکس)
 • ضایعات تخریب کننده ناخن
 • ضایعات پوستی با رشد پیشرونده
 • انواع سرطان های پوست مثل ملانوم
 • پسوریازیس – نوعی اختلال پوستی است.
 • خارش پوستی به علت مشکل کبدی مزمن
 • آکنه تا حدودی هر نوجوان را درگیر می کند.
 • درماتیت دست، ناشی از تماس خارجی با مواد شوینده و مواد شیمیایی خانگی، بیشتر زنان با خانواده های جوان را درگیر می کند.

هیچ کس بیشتر از متخصصان پوست برای رفع نگرانی های مربوط به پوست، مو و ناخن های شما آموزش ندیده است.

تخصص های مربوط به پوست کدامند؟

برخی از متخصصان پوست پس از دریافت مدرک تخصصی پوست، تصمیم می گیرند آموزش پزشکی خود را ادامه دهند. آنها ممکن است آموزش های پیشرفته را به مدت یک سال در یکی از تخصص های زیر داشته باشند:

آسیب شناسی پوست

هنگامی که متخصص پوست ضایعه ای را در پوستتان ببیند ممکن است از آن بیوپسی تهیه کند. در این حالت یک قطعه از پوست آسیب دیده را برداشته و آن را برای یک متخصص پاتولوژی ارسال می کنند تا علت آن بررسی شود.

متخصص پاتولوژی، پوست بیوپسی را با میکروسکوپ بررسی می کند و یک گزارش کتبی به نام نتیجه بیوپسی یا گزارش آسیب شناسی را در اختیار متخصص پوست قرار می دهد. برای برخی شرایط، مانند سرطان پوست، معاینه توسط متخصص پوست تنها راه اطمینان از تشخیص است.

جراحی Mohs

جراح موهز یک متخصص پوست است که برای درمان سرطان پوست تکنیک خاصی به نام جراحی Mohs را انجام می دهد. جراحی Mohs شامل برداشتن تکه های نازک پوست و سپس بررسی هر قسمت با میکروسکوپ است. این معاینه به متخصص پوست کمک می کند تا اطمینان حاصل کند که با هر بار برداشتن بافت سلولهای سرطانی را از بین می برد و جراح وقتی دیگر سلولهای سرطانی را زیر میکروسکوپ نمی بینند، می تواند حذف پوست را به حداقل برساند.

جراحی Mohs مزایای زیادی دارد، اما برای همه کسانی که به سرطان پوست مبتلا هستند درمان صحیحی نیست. یک متخصص پوست قبل از تعیین اینکه بهترین روش درمانی برای هر بیمار چیست، عوامل زیادی را در نظر می گیرد. روش جراحی بستگی به نوع سرطان پوست، گسترش آن به قسمت های دیگر بدن و محل درگیر دارد.

در حالی که همه متخصصان پوست در حین آموزش از جراحی Mohs مطلع می شوند، یک جراح Mohs بیشترین آموزش را می بیند و تخصصی تر اقدام می کند.

متخصص پوست کودکان

یک متخصص پوست کودکان در زمینه درمان بیماری های کودکان و نوزادان تخصص دارد. اگر کودک شما به بیماری، پوست، مو یا ناخن مبتلا است، ممکن است درمان توسط یک متخصص پوست کودکان را در نظر بگیرید.

برخی از بیماری هایی که روی پوست، مو یا ناخن تأثیر می گذارند بیشتر در کودکان دیده می شود. برخی از بیماری ها فقط در کودکان رخ می دهد. همه متخصصان پوست کودکان مبتلا به بیماری پوستی را درمان می کنند. با این حال، اگر کودک با یک مشکل شدید و مزمن یا اختلال مادرزادی یا نوعی بیماری نادر درگیر باشد بهتر است با یک متخصص پوست کودکان تماس بگیرید.

بیمارهای پوستی تا چه حدی شایع هستند؟

پوست بزرگترین و قابل مشاهده ترین اندام بدن است و به عنوان سدی در برابر آسیب و ورود باکتری عمل می کند. متأسفانه تقریباً همه افراد نوزادان، کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و سالمندان به نوعی بیماری پوستی مبتلا می شوند. از هر شش مورد یک نفر (15٪) از مراجعه کنندگان به پزشک خانواده (پزشک عمومی) یک مشکل پوستی دارد.

برخی از شایع ترین بیماری های پوستی، عبارتند از:
 • ریزش مو: حدود 80 میلیون نفر در ایالات متحده ریزش موی ارثی دارند.
 • روزاسه: این بیماری باعث قرمزی صورت، ایجاد ضایعات چرکی، رگهای خونی قابل مشاهده و تورم پلک ها می شود.
 • زونا یا هرپس زوستر: این عفونت ویروسی باعث ایجاد بثوراتی می شود که ممکن است دردناک باشد.
 • سرطان پوست: از هر 5 نفر در ایالات متحده 1 نفرتا 70 سالگی به نوعی سرطان پوست مبتلا می شود.
 • درماتیت و اگزما: درماتیت التهاب پوست است و به طور معمول منجر به تورم همراه با بثورات خارش دار می شود.
 • عفونت های قارچی: این بیماری نیز شایع است و گاهی اوقات پوست، ناخن ها و موها را درگیر می کند.
 • مشکلات ناخن: متخصصان پوست همچنین مشکلات بهداشتی را که به پوست اطراف و زیر ناخن ها آسیب می زند درمان می کنند.
 • ویتیلیگو: این بیماری به معنی از بین رفتن ملانین، رنگدانه پوست است. در نتیجه، رنگ برخی از قسمت های پوست نسبت به بقیه کم رنگ تر است.
 • آکنه: از جمله شایع ترین مشکلات پوستی است. آکنه دلایل مختلفی دارد که می تواند به انواع مختلفی از جوش ها منجر شود. برخی از افراد دچار بدشکلی محل جوش، اعتماد به نفس پایین و سایر عوارض می شوند.
 • زگیل ها: این بیماری نوعی رشد پوستی مسری و خوش خیم است که وقتی ویروس لایه سطحی پوست را آلوده می کند، ظاهر می شود. یک متخصص پوست می تواند از روش های مختلف درمانی برای از بین بردن زگیل های مزمن استفاده کند.
 • پسوریازیس: این بیماری نوعی اختلال خودایمن مزمن است و سرعت رشد سلول های پوستی را افزایش می دهد و در نتیجه لکه هایی در پوست ایجاد می شود که ممکن است ضخیم، قرمز، بنفش یا نقره ای و پوسته پوسته باشد.

  متخصصان پوست چه کاری انجام می دهند؟

  متخصص پوست یا درماتولوژیست | پزشکت

  متخصصان پوست آموزش دیده معمولاً چندین فعالیت را با هم انجام می دهند: ویزیت بیماران در كلینیك های بیمارستان های دولتی و یا در درمانگاه های خصوصی، فعالیت به عنوان مشاور، استاد و انجام تحقیقات بالینی.

  متخصصان پوست باید در علوم پایه از جمله میکروبیولوژی، آسیب شناسی، بیوشیمی، فیزیک، فیزیولوژی و غدد درون ریز تخصص داشته باشند. آنها باید به دلیل کارهای مشاوره ای خود با سایر تخصصهای پزشکی آشنا باشند و بیماریهای پوستی اغلب با بیماری های داخلی همراه هستند.

  متخصصان پوست را در بسیاری از موارد جراحی پوست را انجام می دهند:

  • برای ایجاد تشخیص قطعی با بیوپسی (نمونه برداری).
  • برای جلوگیری یا کنترل سریع بیماری، مثلاً برداشتن سرطان پوست
  • برای بهبود ظاهر پوست با از بین بردن چروک، تغییر رنگ یا آسیب ناشی از افزایش سن، نور خورشید یا بیماری ها

  محافظت در برابر آفتاب برای کاهش بروزسرطان پوست و سایر علائم آسیب اشعه فرابنفش ضروری است.

  چه زمانی با متخصص پوست مشورت کنیم؟

  متخصص پوست یا درماتولوژیست | پزشکت

  متخصصان پوست می توانند بیش از 3000 بیماری را درمان کنند. اگر فردی با مشکل در پوست، مو یا ناخن خود روبرو شود، بهتر است به متخصص پوست مراجعه کند. در صورت بروز علائم بیماری پوستی، یا در صورت بی اثر بودن درمان فعلی، در اسرع وقت با یک متخصص پوست تماس بگیرید. مهم است که بدانید یک متخصص پوست قبل از مراجعه به آنها مجوز یا گواهی کامل دارد یا خیر. برخی از افراد در کلینیک های زیبایی خود را متخصص پوست می نامند اما اعتبار لازم را ندارند.

  متخصص پوست چگونه بیماری ها را درمان می کند؟

  متخصص پوست یا درماتولوژیست | پزشکت

  داروها و روش های درمانی غیرتهاجمی می توانند بسیاری از بیماریهای پوستی را درمان کنند، در حالی که سایر روش ها به رویکردهای تهاجمی بیشتری نیاز دارند. این روش ها می توانند در محیط سرپایی مانند مطب پزشک یا در بیمارستان انجام شوند.

  لایه برداری شیمیایی

  این روش درمانی شامل استفاده از یک محلول شیمیایی است که باعث کنده شدن لایه ای از پوست شده و پوست بازسازی می شود. متخصصان پوست از این روش برای درمان پوست آسیب دیده از نور آفتاب و برخی از انواع آکنه ها استفاده می کنند. همچنین می تواند آسیب های مربوط به صورت مانند لکه های پیری و خطوط زیر چشم را برطرف کند.

  تزریقات جهت زیبایی

  چین و چروک، زخم و لاغری صورت را می توان به طور موقت با تزریق برطرف کرد. یک متخصص پوست می تواند بوتاکس یا مواد حجم دهنده ای مانند کلاژن و چربی را در هنگام مراجعه به مطب تزریق کند.

  کرایوتراپی یا سرما درمانی

  سرما درمانی می تواند یک درمان سریع برای بسیاری از مشکلات خوش خیم پوستی مانند زگیل باشد. این روش شامل انجماد ضایعات پوستی (غالباً با استفاده از نیتروژن مایع) برای از بین بردن سلولهای آسیب دیده است.

  درمابراژن

  درمابراسیون می تواند به ترمیم بافت زخم، چین و چروک های ظریف و خال کوبی و نواحی بالقوه پیش سرطانی پوست کمک کند. در این روش یک متخصص پوست با استفاده از یک برس چرخان با سرعت بالا، لایه بالایی پوست را که آسیب دیده را از بین می برد.

  برداشتن ضایعات

  متخصصان پوست به چند دلیل، ضایعات پوستی را جدا می کنند:

  • زیبایی
  • تسکین علائم
  • پیشگیری از انتشار بیماری
  • برای جلوگیری از عفونت مجدد
  • تشخیص یک بیماری جدی مانند سرطان
  از بین بردن موهای زاید یا ترمیم مو

  یک متخصص پوست می تواند از روش های مختلفی برای رفع ریزش مو از جمله پیوند پیاز مو استفاده کند. همچنین به طور متناوب و طی چند جلسه می توانند موهای زاید بدن را با استفاده از لیزر از بین ببرند.

  جراحی لیزر

  متخصصان پوست همچنین می توانند از جراحی لیزر برای درمان انواع مشکلات پوستی یا زیبایی استفاده کنند، از جمله:

  • خال
  • زگیل
  • تومورها
  • خال کوبی
  • جای زخم
  • چین و چروک
  • ضایعات عروقی
  • ضایعات مادرزادی

  رگهای سطحی پا وریدهای سطحی کوچک هستند و گاهی اوقات آنها را رگ های عنکبوتی می نامند و ممکن است افرادی تمایل به از بین بردن آنها را داشته باشند. اسکلروتراپ یروشی برای به درمان رگ عنکبوتی است و شامل تزریق کف یا محلول مخصوص به داخل رگ است که باعث تحریک پوشش داخلی شده و باعث بسته شدن رگ می شود، سپس رگ محو شده و از بین می رود.

  لیپوساکشن تومسنت

  متخصصان پوست برای از بین بردن چربی از لیپوساکشن تومسنت استفاده می کنند. این روش شامل تزریق حجم زیادی از بی حسی موضعی به بافت چربی و سپس مکش آن توسط دستگاهی از بدن است. لیپوساکشن Tumescent درمانی برای چاقی نیست و تنها یک روش زیبایی برای کانتورینگ بدن محسوب می شود.

  پیوند پوست

  متخصصان پوست می توانند با استفاده از پوست از جای دیگر بدن، پوست از دست رفته را ترمیم کنند.

  نمونه برداری یا بیوپسی

  متخصص پوست یا درماتولوژیست | پزشکت

  یک متخصص پوست معمولاً برای تشخیص یا رد برخی تشخیص ها مانند سرطان، نمونه برداری از پوست را انجام می دهد. آنها معمولاً از یکی از سه روش زیر استفاده می کنند:

  • بیوپسی های اصلاحی که قسمت های کوچکی از لایه بالایی پوست را از بین می برند.
  • بیوپسی های کامل که کل مناطق پوست را که به نظر مشکل دارد و مشکوک هستند، از بین می برند.
  • نمونه برداری به صورت پانچ که قسمت های کوچک و دایره ای شکل پوست، از جمله لایه های عمیق تر را از بین می برد.
  PUVA

  PUVA مخفف psoralen همراه با اشعه ماورا بنفش نوع A است. Psoralen دارویی است که پوست را نسبت به پرتودرمانی حساس تر می کند. متخصصان پوست از PUVA برای درمان بیماری های پوستی مانند پسوریازیس، درماتیت و ویتیلیگو استفاده می کنند.

  جراحی Mohs

  جراحی Mohs درمانی برای سرطان پوست است. ابتدا متخصص پوست لایه های پوستی را از بین می برد تا از سلولهای سرطانی حذف شود و سپس آنها را زیر میکروسکوپ بررسی می کند.

  سپس لایه های پی در پی را از بین می برند تا زمانی که دیگر سلول سرطانی وجود نداشته باشد. انجام این جراحی نیاز به آموزش های تخصصی دارد.

  منابع:

  https://www.medicalnewstoday.com/articles/286743

  https://www.aad.org/public/fad/what-is-a-derm

  https://dermnetnz.org/topics/what-is-a-dermatologist-what-is-dermatology/

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *