پوست و مو و زیبایی

تاول پا

تاول پا بسته به علت اصلی و محل آن می توانند اندازه متفاوتی داشته باشند، اما قطر آنها معمولا کمتر از 1 میلی متر است، در حالی که برخی ممکن است بزرگتر باشند. آنها می توانند بسیار دردناک باشند و در موارد خاص نشان دهنده وضعیت جدی تری هستند. پاهای شما روزانه دچار ساییدگی و پارگی زیادی می شوند زیرا تمام وزن بدن شما را تحمل می کنند و به کفش شما ساییده می شوند. این فشار و اصطکاک مداوم منجر به تجمع مایع بین لایه‌های مختلف بافت زیرین می‌شود. در این شرایط مایع در کیسه های دیواره نازک جمع می شود که به صورت تاول یا وزیکول روی سطح بیرون می زند. این ضایعات دردناک می توانند در هر جایی از پای شما ظاهر شوند و ایستادن و راه رفتن را بسیار دشوار کنند.

تاول یا وزیکول پا کیسه ای پر از مایع است که در زیر پوست پا زمانی که تحت فشار یا اصطکاک بیش از حد قرار می گیرد تشکیل می شود. تجمع مایع باعث قرمزی، تورم و درد در ناحیه آسیب دیده می شود و ضایعه را از سطح خارج می کند.

این وزیکول ها معمولا کوچک با قطر کمتر از 1 میلی متر هستند، اما می توانند بزرگتر باشند. کوچکترها به عنوان وزیکول شناخته می شوند، در حالی که بزرگترها به عنوان تاول شناخته می شوند.

تاول‌ها یا وزیکول‌های پا به‌ دلیل محل پیچیده‌شان ناراحت‌کننده هستند، زیرا کل وزن بدن روی پاهای شما می‌افتد. به علاوه، پاهای شما پایین ترین قسمت های بدن هستند، بنابراین مراقبت از آنها و محافظت از آنها در برابر آسیب های ناخواسته دشوار است.

شایع ترین علل تاول پا

تاول پا | پزشکت

تاول پا اغلب در نتیجه موارد زیر ایجاد می شود:

کفش نامناسب

صندل ها، چکمه ها یا کفش هایی که خیلی گشاد هستند و به پوست شما مالیده می شوند تا باعث ایجاد تاول شوند. پوشیدن کفش‌های خیلی تنگ یا دارای پنجه باریک نیز می‌تواند پوست پای شما را تحریک کند.

فعالیت شدید

ورزش‌های دو و میدانی، دویدن، پیاده‌روی و سایر فعالیت‌هایی از این قبیل که شامل استفاده شدید از پا می‌شود، می‌تواند منجر به تشکیل تاول‌های پا شود.

سرمازدگی

قرار گرفتن بیش از حد یا طولانی مدت در معرض سرما می تواند با انجماد بافت های زیر سطح پوست باعث ایجاد تاول شود. حتی اگر درجه حرارت بالای صفر باشد، رطوبت یا قرار گرفتن در معرض باد شدید سرد باعث یخ زدن پوست شما می شود.

آبله مرغان (واریسلا)

آبله مرغان یک عفونت پوستی بسیار شایع و بسیار مسری است که توسط نوعی ویروس تبخال ایجاد می شود. منجر به تشکیل وزیکول های قرمز رنگ در سراسر بدن می شود که در نهایت پوسته پوسته می شوند و می ریزند. بثورات ویروسی خاص می توانند به صورت وزیکول روی کف دست و پا به خصوص در کودکان ظاهر شوند.

گال

گال توسط یک کنه انگلی ایجاد می شود که در پوست فرو می رود و خطوط انحنای تاول ها را در مسیر خود باقی می گذارد. دست‌ها، پاها، مچ‌ها و زیر بغل هدف‌های رایجی هستند.

اگزما

اگزما یا درماتیت یک اختلال التهابی پوستی است که با ظاهر شدن لکه ها و وزیکول های خشک، پوسته پوسته و خارش دار در سراسر بدن، به ویژه در کف دست و پا مشخص می شود. خاراندن فقط خارش، قرمزی و تورم را تشدید می کند. به علاوه، اصطکاک ناشی از مالیدن ناخن ها به پوست حساس شما می تواند منجر به تاول شود.

بولوز دیابتیک (BD)

این وضعیت بر افراد مبتلا به دیابت طولانی مدت، به ویژه کسانی که از نوروپاتی دیابتی رنج می برند، تاثیر می گذارد. با تشکیل زخم های غیر التهابی که شبیه تاول های سوختگی هستند که تمایل به عود دارند مشخص می شود. تاول های BD به طور کلی در قسمت بالایی دست ها، پاها و گاهی اوقات پاها یا ساعد ظاهر می شوند.

اپیدرمولیز بولوزا (EB)

EB یک اختلال پوستی ژنتیکی است که از نظر بالینی با تشکیل تاول در اثر ترومای مکانیکی مشخص می شود.

زرد زخم

ایمپتیگو یک عفونت باکتریایی پوستی شایع است که می تواند وزیکول های سطحی، تاول ها یا زخم ها را در هر نقطه از بدن ایجاد کند.

تاول پا چگونه درمان می شود؟

تاول پا | پزشکت

گزینه های درمانی برای تاول پا شامل موارد زیر است:

داروی موضعی. کرم های آنتی بیوتیکی باید به محض بروز تاول استفاده شود تا از عفونت زخم جلوگیری شود. پوست شلی که روی تاول ترکیده را پوشانده است را جدا نکنید زیرا به عنوان یک مانع طبیعی در برابر میکروب ها عمل می کند. کورتیکواستروئیدها به طور خاص برای درمان وزیکول ها و بثورات ناشی از درماتیت استفاده می شوند. آنها به مهار التهاب زمینه ای پوست برای کاهش تورم، خارش و قرمزی مرتبط با این ضایعات کمک می کنند.

داروی خوراکی. داروهای ضد ویروسی ممکن است برای افراد مبتلا به آبله مرغان که در معرض خطر عوارض هستند تجویز شود. این دارو در صورتی مؤثرتر است که ظرف 48 تا 72 ساعت پس از شروع بیماری مصرف شود.

درمان خط اول برای وزیکول یا تاول پا. این روش استاندارد برای درمان تاول پا، ترجیحاً در 24 ساعت اول پس از تشکیل آن است:

  • از ضد عفونی کننده بتادین (پوویدون ید) برای تمیز کردن ضایعه استفاده کنید.
  • روی تاول پماد آنتی بیوتیک بمالید.
  • بعد از چند روز تاول را با یک باند غیر چسبنده تمیز بپوشانید.
  • بانداژ را هر روز یا زمانی که کثیف یا مرطوب می شود تعویض کنید تا از عفونی شدن زخم جلوگیری کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

تاول پا | پزشکت

برای بهبود سریع تاول های پا، مهم است که حرکت خود را به حداقل برسانید، که می تواند یک مسئولیت بزرگ باشد. اما هر چه زودتر درمان را شروع کنید، بهبودی سریعتر خواهد بود. همچنین درمان به موقع تاول شما را کمتر دردناک می کند و خطر عفونت را کاهش می دهد. در صورت بروز تاول پا به پزشک مراجعه کنید:

  • مدام تکرار می شود.
  • دردناک، قرمز و در لمس گرم است
  • چرک زرد یا سبزی ترشح می کند که ممکن است بوی بدی بدهد

بایدها و نبایدها برای بهبود سریع

در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند باعث شود تاول پای شما کمتر آسیب ببیند و سریعتر بهبود یابد:

یک پارچه شستشوی مرطوب را روی تاول خود بمالید برای تسکین درد و خارش، یک دستمال مرطوب را روی تاول خود بمالید. به سادگی پارچه را در آب سرد خیس کنید، مایع اضافی را بگیرید و سپس آن را روی تاول قرار دهید.

پوست اطراف تاول را نچینید. لبه پوستی را که روی تاول را می پوشاند، نچینید یا نکشید که به عنوان محافظی در برابر محرک های خارجی، کثیفی و میکروب ها عمل می کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به آرامی پوست اضافی شل را بزنید تا صاف شود. اگر پوست شل شروع به تجمع کثیفی یا چرک کرد، در مورد برداشتن فلپ با پزشک خود مشورت کنید تا زخم به درستی تمیز شود.

برای پوشاندن تاول ها از چسب استفاده نکنید. از چسب نواری یا باند چسب برای پوشاندن تاول استفاده نکنید، زیرا به شدت به پوست می‌چسبند و کشیدن آن‌ها می‌تواند باعث تحریک یا آسیب بیشتر زخم شود.

محرک های خشن پوست خودداری کنید. از مواد محرک مانند صابون ها و مواد شوینده که حاوی مواد شیمیایی خشن هستند که می توانند پوست تاول زده شما را تشدید کنند، خودداری کنید. در عوض، از پاک کننده های ملایم و بدون عطر برای شستن پاها استفاده کنید تا زمانی که تاول خوب شود.

نکاتی برای پیشگیری از بروز تاول پا

تاول پا | پزشکت

در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از تشکیل تاول پا انجام دهید:

کفش مناسب بپوشید.

کفش مناسبی بپوشید که انگشتان پا را فشار ندهد. اگر تناسب گشاد باشد، فاصله بین کفش و پا باعث اصطکاک می شود. اگر کفش خیلی تنگ باشد، لبه های کفش پوست شما را پاره می کند. هنگامی که به خرید کفش می روید، جفت را در فروشگاه امتحان کنید تا مطمئن شوید که به خوبی دور پای شما قرار می گیرد.

پاهای خود را خشک نگه دارید.

برای جلوگیری از عفونت پا که می تواند باعث تشکیل تاول شود، پاهای خود را همیشه خشک نگه دارید. پاهای مرطوب یا عرق کرده که در داخل کفش محصور شده اند، بستر مناسبی برای رشد میکروب های عامل عفونت هستند که در محیط های گرم، مرطوب و بسته رشد می کنند.

بنابراین، بسیار مهم است که پاهای خود را قبل از پوشیدن جوراب یا کفش خشک کنید. به علاوه، روزانه یک جفت جوراب تازه بپوشید و در اسرع وقت جوراب یا کفش خیس را عوض کنید. اگر پاهای شما مستعد تعریق هستند، می توانید نشاسته ذرت یا پودر تالک را داخل کفش و جوراب خود بپاشید تا رطوبت را جذب کند.

جوراب مناسب بپوشید.

جوراب مناسبی بپوشید که رطوبت را از پاهایتان دور کند تا اینکه آن را جذب کند. پشمی یا مصنوعی (اکریلیک) باید بهترین انتخاب شما باشد. از پنبه‌هایی که پس از مرطوب شدن برای همیشه خشک می‌شوند اجتناب کنید.

از یک تکه نوار یا چسب استفاده کنید.

یک تکه نوار یا چسب نواری را روی لبه داخلی کفش یا پوست خود در جایی که با کفش تماس دارد بچسبانید. این به عنوان یک بافر بین پای شما و کفش عمل می کند تا اصطکاک را به حداقل برساند و عایق حرارتی از گرمای ناشی از هرگونه اصطکاک باشد. این نکته مخصوصاً زمانی مفید است که در حال استفاده از یک جفت کفش، صندل یا چکمه جدید هستید.

وازلین بمالید. آن را روی مناطقی که پوست روی کفش شما قرار می گیرد، بمالید. این به پوست اجازه می دهد تا در حین حرکت بدون اصطکاک زیاد روی لبه کفش سر بخورد.

آیا سرکه سیب برای درمان تاول پا مناسب است؟ خیر، ماهیت اسیدی سرکه سیب (ACV) پوست حساس شما را بیشتر تحریک می کند و لایه بیرونی نازک پوست را که تاول را می پوشاند حل می کند.

سخن آخر

تاول ها یا وزیکول های پا یک اورژانس بهداشتی نیستند، اما می توانند بسیار ناراحت کننده باشند و به طور قابل توجهی تحرک شما را محدود کنند. مراقبت و بهداشت بی‌توجهی می‌تواند زخم را به روی عفونت‌های ثانویه باز کند، که ممکن است بهبودی بیشتری طول بکشد و می‌تواند عوارض دیگری را در پی آن ایجاد کند.

درمان به موقع ناراحتی شما را کاهش می دهد، عفونت ها را دور نگه می دارد و بهبودی سریع را تضمین می کند. در بیشتر موارد، این ضایعات به راحتی قابل درمان هستند و خطر جدی ایجاد نمی کنند.

اما اگر درمان اولیه موثر نبود یا اگر متوجه علائم عفونت در اطراف محل زخم شدید، با پزشک خود مشورت کنید تا درمان مناسب را دریافت کنید. گاهی اوقات، تاول می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای جدی‌تر باشد که نیاز به معاینه پزشکی مناسب دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا