سلامت زنانسلامت مردان و اورولوژی

سوزاک

سوزاک، از علت تا درمان آن

سوزاک یک عفونت منتقله از راه مقاربت (STI) است که امکان انتقال آن در هر نوع تماس جنسی وجود دارد. وقتی پزشک بیماری را زود تشخیص دهد، معمولاً می تواند آن را به طور موثر درمان کند. اما اگر فردی تحت درمان قرار نگیرد، سوزاک می تواند عوارض طولانی مدت ایجاد کند.

سوزاک یک بیماری قابل اطلاع است، به این معنی که پزشک باید تمام تشخیص ها را به سیستم نظارت بر بیماری های قابل اطلاع در کشور گزارش دهد. این اطلاعات، مقامات بهداشتی را قادر می سازد تا استراتژی های درمان و پیشگیری را برنامه ریزی کنند.

درمان سوزاک معمولاً آسان است، اما به تأخیر انداختن درمان می تواند عوارض جدی و بعضاً دائمی در پی داشته باشد. به عنوان مثال، بیماری التهابی لگن (PID) در زنان زمانی رخ می دهد که سوزاک، رحم یا لوله های رحمی را تحت تأثیر قرار می دهد و این وضعیت می تواند منجر به ناباروری شود.

عوارض در مردان مبتلا به سوزاک شامل اپیدیدیمیت و التهاب لوله ای است که اسپرم را حمل می کند. اپیدیدیمیت نیز می تواند منجر به ناباروری شود.

علائم سوزاک

بسیاری از افراد مبتلا به سوزاک اغلب هنگام ادرار احساس سوزش می کنند. مردان نیز احتمال دارد متوجه علائم زیر شوند:

 • التهاب پوست ختنه گاه
 • درد یا التهاب در بیضه ها
 • ترشحات سفید، سبز یا زرد از آلت تناسلی مرد

زنان همچنین احتمال دارد افزایش ترشحات واژن و خونریزی بین پریود را تجربه کنند. علاوه بر آن، علائم رکتوم نیز می تواند در صورت داشتن رابطه جنسی مقعدی در فرد رخ دهد. این علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد
 • ترشح
 • خون ریزی
 • خارش در اطراف مقعد
 • درد هنگام اجابت مزاج

اگر سوزاک ناشی از رابطه جنسی دهانی باشد، احتمال دارد فرد دچار عفونت گلو شود، اما هیچ علائمی مشاهده نکند. سوزاک یک عفونت باکتریایی است و اگر مایع منی یا واژن که حاوی این باکتری است وارد چشم شود، می تواند منجر به بروز عوارض مایع منی در چشم شود و حتی در فرد التهاب ملتحمه ایجاد کند که معمولاً آن را Pinkeye می نامند.

سوزاک در سایر نقاط بدن

سوزاک | پزشکت

سوزاک همچنین می تواند سایر قسمت های بدن را تحت تأثیر قرار دهد:

 • رکتوم. علائم و نشانه ها شامل خارش مقعدی، ترشحات چرکی از راست روده، لکه های خون قرمز روشن روی بافت توالت و مجبور شدن به فشار در حین اجابت مزاج است.
 • چشم ها. سوزاک که چشم شما را تحت تأثیر قرار می دهد می تواند باعث درد چشم، حساسیت به نور و ترشحات چرکی از یک یا هر دو چشم شود.
 • گلو. علائم و نشانه های عفونت گلو ممکن است شامل گلودرد و تورم غدد لنفاوی گردن باشد.
 • مفاصل. اگر یک یا چند مفصل توسط باکتری ها (آرتروز سپتیک) آلوده شوند، ممکن است مفاصل آسیب دیده، به خصوص در حین حرکت، قرمز، متورم و بسیار دردناک باشند.

علل سوزاک

باکتری N. gonorrhoeae علت اصلی سوزاک است. این باکتری ها در محیط های گرم و مرطوب رشد می کنند و عفونت می تواند در هر غشای مخاطی بدن، از جمله در دستگاه تناسلی، دهان، گلو، چشم ها و راست روده ایجاد شود. سوزاک می تواند از طریق تماس جنسی که شامل آلت تناسلی مردانه، واژن، مقعد یا دهان است از فردی به فرد دیگر منتقل شود. مران برای انتقال یا ابتلا به سوزاک نیازی به انزال ندارند.

سوزاک در حین زایمان نیز می تواند به کودک منتقل شود. همه افراد فعال جنسی ممکن است به سوزاک مبتلا شوند. در ایالات متحده، این بیماری در میان نوجوانان و بزرگسالان جوان شایع است.

عوامل خطر سوزاک

زنان فعال جنسی زیر 25 سال و مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند در معرض خطر ابتلا به سوزاک هستند.

عوامل دیگری که می توانند خطر شما را افزایش دهند عبارتند از:

 • داشتن یک شریک جنسی جدید
 • داشتن بیش از یک شریک جنسی
 • ابتلا به سوزاک یا عفونت مقاربتی دیگر
 • داشتن یک شریک جنسی که شرکای دیگری نیز داشته باشد.

تشخیص سوزاک

سوزاک | پزشکت

اگر شخصی به دلیل اینکه علائمی داشته یا اینکه شک دارد در معرض عفونت قرار گرفته است، به پزشک مراجعه کند، احتمال دارد با تشخیص سوزاک روبرو شود. برای تشخیص این وضعیت، پزشک از فرد در مورد علائم و سابقه پزشکی وی سوال خواهد کرد. آنها همچنین یک آزمایش را انجام می دهند، که شامل نمونه ادرار یا یک سواب آلت تناسلی مردانه، مجرای ادرار، مقعد یا گلو است.

کیت های تست خانگی نیز برای تشخیص این بیماری موجود است. شخصی با استفاده از کیت خانگی نمونه خود را به آزمایشگاه می فرستد و مستقیماً نتایج را دریافت می کند. در صورت مثبت بودن نتیجه، آنها باید برای معالجه با پزشک تماس بگیرند و احتمال دارد پزشک بخواهد آزمایش دیگری انجام دهد تا نتیجه را تأیید کند.

استفاده از کیت دقیقاً طبق دستورالعمل بسیار مهم است و گرنه نتیجه ممکن است زیاد دقیق نباشد. از آنجا که دقت آزمایش ها احتمال دارد متفاوت باشد، در صورت امکان بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید. اگر یک فرد مبتلا به سوزاک تشخیص داده شود، شریک زندگی وی نیز باید آزمایش دهد.

درمان سوزاک

سوزاک | پزشکت

هرفردی که مبتلا به سوزاک باشد، لازم است برای پیشگیری از بروز عفونت آنتی بیوتیک مصرف کند. این درمان نمی تواند مشکلی را که از قبل عفونت، ایجاد کرده است را رفع کند، بنابراین بهتر است که بیماری در اسرع وقت درمان شود. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)یک دوز منفی 250 میلی گرم سفتریاکسون عضلانی (روسفین) و 1 گرم آزیترومایسین خوراکی (Zithromax) را توصیه می کند. اینها انواع مختلفی از آنتی بیوتیک ها هستند.

CDC از مردم می خواهد که همه داروهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنند و از به اشتراک گذاشتن آن با دیگران خودداری شود.

با این حال، Neisseria gonorrhoeae، باکتری های ایجاد کننده سوزاک، تقریباً در برابر تمام آنتی بیوتیک هایی که پزشکان به طور سنتی برای درمان آن استفاده می کنند، مقاومت نشان داده اند.

این مقاومت باعث درمان سوزاک به طور فزاینده ای می شود. اگر فرد پس از گذشت چند روز هیچ گونه بهبودی در علائم خود مشاهده نکرد، باید با پزشک خود مشورت کند. آنها احتمال دارد نیاز به آزمایش بیشتری داشته باشند تا مشخص شود که آیا این روش درمانی موثر است یا خیر.

فرد باید در هر قرار ملاقات بعدی نیز شرکت کند و از انجام رابطه جنسی، تا زمانی که پزشک بگوید انجام این کار بی خطر است، پرهیز کند.

اگر سوزاک در دوران بارداری رخ دهد، لازم است تیم مراقبت های بهداشتی را از این موضوع مطلع کنید. عفونت می تواند در حین زایمان به نوزاد منتقل شود، در این وضعیت معمولاً نوزاد تازه متولد شده فوراً به آنتی بیوتیک نیاز دارد.

بعضی از نوزادان تازه متولد شده به التهاب ملتحمه مبتلا می شوند و سوزاک یکی از دلایل احتمالی آن است. علائم معمولاً 2-4 روزپس از تولد ظاهر می شود و شامل قرمزی و چرک ضخیم در چشم و پلک های ملتهب است. در صورت بروز هر یک از این علائم، بلافاصله به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. آنها همچنین می توانند از یک بیماری جدی تر مانند مننژیت یا عفونت باکتریایی ناشی شوند.

عوارض سوزاک

سوزاک | پزشکت

سوزاک می تواند منجر به بروز برخی عوارض جانبی شدید شود. به همین دلیل، مهم است که این بیماری در اسرع وقت درمان شود. سوزاک در زنان، می تواند منجر به موارد زیر شود:

سوزاک درمان نشده می تواند منجر به عوارض عمده ای شود، مانند:
 • ناباروری در زنان. سوزاک می تواند به رحم و لوله های رحمی گسترش یابد و باعث بیماری التهاب لگن (PID) شود. PID می تواند منجر به زخم شدن لوله ها، خطر بیشتر عوارض بارداری و ناباروری شود. PID به درمان فوری نیاز دارد.

ناباروری در مردان. سوزاک می تواند باعث التهاب یک لوله کوچک و پیچ خورده در قسمت عقب بیضه ها شود که مجاری اسپرم در آن قرار دارد (اپیدیدیم). اپیدیدیمیت درمان نشده می تواند منجر به ناباروری شود. در همه افراد، سوزاک درمان نشده منجر به عفونت منتشر گنوکوکی می شود. این وضعیت می تواند خطرناک باشد. برخی از علائم و نشانه ها آن، عبارتند از:

 • تب
 • آرتروز
 • التهاب در اطراف تاندون ها
 • درماتیت، که معمولاً شامل بثورات یا خارش و خشکی پوست است.

عفونی که به مفاصل و سایر نواحی بدن شما سرایت می کند. باکتری عامل سوزاک می تواند از طریق جریان خون پخش شده و سایر قسمت های بدن شما از جمله مفاصل را آلوده کند. تب، بثورات پوستی، زخم های پوستی، درد مفاصل، تورم و سفتی از نتایج احتمالی است.

افزایش خطر ابتلا به HIV / AIDS. مبتلا به سوزاک، شما را در معرض ابتلا به ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)، ویروسی که منجر به ایدز می شود، می کند. افرادی که هم مبتلا به سوزاک و هم اچ آی وی هستند می توانند هر دو بیماری را با سرعت بیشتری به شریک زندگی خود منتقل کنند.

عوارض سوزاک در نوزادان

نوزادانی که در هنگام تولد از مادرشان سوزاک می شوند، می توانند کوری، زخم در پوست سر و عفونت ایجاد کنند. عوارض بعدی عفونت می تواند در دوران بارداری و زایمان رخ دهد. سوزاک بدون درمان، می تواند باعث افزایش خطر زایمان زودرس یا مرده زایی شود. سوزاک همچنین می تواند به نوزاد تازه متولد شده منتقل شود، که در نتیجه باعث ایجاد عفونت مفصلی، از دست دادن بینایی یا باکتری می شود.

افراد مبتلا به سوزاک نیز دارای یک ریسک بالاتر ابتلا به HIV یا انتقال آن هستند. یک دلیل این است که هر یک از عفونت ها می توانند زخم های باز ایجاد کند، که باعث می شود ویروس ها و باکتری ها به راحتی وارد بدن شوند.

راه های پیشگیری از سوزاک

سوزاک | پزشکت

راه های پیشگیری از سوزاک، عبارتند از:

 • پرهیز از رابطه جنسی در صورت وجود احتمال آلودگی
 • استفاده از کاندوم یا سدهای دندانی در حین رابطه دهانی
 • استفاده از روش محافظت از مانع، مانند کاندوم، در حین مقاربت واژن یا مقعد
طرح یک سوال

من به تازگی رابطه ای را انجام داده ام که متوجه شدم آن شخص با شخصی که می شناسم خیانت کرده است. تا آن زمان، فکر می کردم هر دو تک همسر بودیم. آیا باید تست بدهم؟ آیا تست خانگی کافی است؟

اگر نگران هستید که همسرتان با شخص دیگری رابطه جنسی برقرار کرده باشد، بهتر است آزمایش STI را انجام دهید. با این روش سوزاک، کلامیدیا، اچ آی وی، سیفلیس، تبخال و در برخی افراد تریکومونیازیس، هپاتیت B و هپاتیت C بررسی می شود. یک پزشک می تواند آزمایشاتی را که مناسب است توصیه کند. برخی از اینها به نمونه های مایع بدن نیاز دارند و برخی دیگر آزمایش خون هستند که یک متخصص مراقبت های بهداشتی در مطب یا آزمایشگاه انجام می دهد. در صورت نتیجه مثبت، شما (و شاید شریک زندگی خود) به درمان پزشکی نیاز خواهید داشت. پزشک می تواند درمان را توضیح دهد و کمک کند شریک زندگی خود را به صورت ناشناس مطلع کنید.

بسته به زمانبندی، پزشک احتمال دارد روندی را نیز در مورد پیگیری آغاز کند، زیرا برخی از این عفونت ها دوره انکوباسیون طولانی تری دارند و نتایج اولیه آزمایش شاید کاملاً دقیق نباشد.

منابع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/155653#treatment

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gonorrhea/symptoms-causes/syc-20351774

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا