سلامت زنان

پاپیلوم داخل مجاری پستان

پاپیلوم داخل مجاری پستان نوعی رشد خوش خیم  غیر سرطانی پستان است. پاپیلوم ها در سلول های پوشاننده مجرای شیر داخل مجاری  ایجاد می شوند و مانند زگیل به سمت بیرون رشد می کنند. کلمه پاپیلوما شکل انگشت مانند سلول ها را توصیف می کند. پاپیلوم های داخل مجاری معمولاً نزدیک نوک پستان رشد می کنند، اما می توانند در هر جایی از سیستم مجرای پستان پیدا شوند. گاهی اوقات پاپیلوم باعث ترشح از نوک پستان می شود. ترشح مایعی خونی یا شفاف است که از سینه خارج می شود.

پاپیلوم داخل مجاری خیلی شایع و خطرناک نیست. کمتر از 10 درصد از ضایعات خوش خیم پستان نوعی پاپیلوم داخل مجاری است. کمتر از 1 درصد سرطان های سینه از پاپیلوم های داخل مجاری است. با این حال، حتماً به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد هرگونه توده یا ترشح از نوک پستان اطلاع دهید تا بتوانید ارزیابی شوید. در این مقاله مروری بر علائم، علل، تشخیص و درمان پاپیلوم های داخل مجاری ارائه می شود.

پاپیلوم های داخل مجاری با کارسینوم پاپیلاری پستان متفاوت است. این یک نوع نادر از سرطان پستان است که به عنوان کارسینوم پاپیلاری داخل مجاری نیز شناخته می شود. کمتر از 1 درصد از کل سرطان های مهاجم سینه را تشکیل می دهد.

علائم پاپیلوم داخل مجاری پستان

پاپیلوم داخل مجاری پستان || پزشکت

علائم پاپیلوم داخل مجاری به اندازه و محل رشد سلول در پستان مربوط می شود. دو نوع مختلف پاپیلوم داخل مجاری وجود دارد. هر کدام علائم خاص خود را دارند. پاپیلوماتوزیک بیماری نزدیک به هم با علائم مشابه است. با این حال، پاپیلوماتوز همان پاپیلوم داخل مجاری نیست.

انواع و علائم پاپیلوم داخل مجاری عبارتند از:

  • پاپیلوم داخل مجاری انفرادی: زمانی که فقط یک پاپیلوم داخل مجاری داشته باشید به آن منفرد می گویند. ممکن است یک توده در مرکز سینه نزدیک نوک پستان خود احساس کنید. همچنین ممکن است مقداری خروجی واضح یا خونی از نوک پستان خود مشاهده یا تجربه کنید.
  • پاپیلوم های متعدد: پاپیلوم های متعدد معمولاً به صورت گروهی ایجاد می شوند. آنها اغلب در نواحی بیرونی محیطی  سینه یافت می شوند. این نوع توده در زنان بیشتر احساس می شود. ترشح از نوک پستان کمتر از پاپیلوم های داخل مجاری منفرد است. تنها حدود 20 درصد از بیماران به دلیل ترشح از نوک پستان، ویزیت دکتر را برنامه ریزی می کنند.
  • پاپیلوماتوز: پاپیلوماتوز یکی دیگر از رشد سلول های غیرسرطانی است که در پستان رخ می دهد. اینها گروه هایی از پنج یا چند پاپیلوم هستند که ممکن است در هر دو پستان دو طرفه  ایجاد شوند. توده های کوچک سلول ها اغلب کمتر از سایر پاپیلوم ها مشخص هستند. آنها به ندرت باعث ترشح از نوک پستان می شوند.

علل و عوامل خطر پاپیلوم داخل مجاری

علل خاص پاپیلوم داخل مجاری شناخته نشده است. سلول هایی که مجاری شیر اپیتلیالسلول ها بیش از حد معمول رشد می کنند، اما دانشمندان دلیل آن را نمی دانند. با این حال، برخی از عوامل مشترک وجود دارد.

پاپیلوم داخل مجاری بیشتر در زنان رخ می دهد. این بیماری در هر سنی ممکن است ایجاد شود، اما در زنان بین سنین 35 تا 55 شایع‌تر است. بیشتر اوقات، این یک بیماری غیرسرطانی  خوش خیم  است.

عوامل خطر برای هر نوع تومور سینه عبارتند از:

  • سابقه خانوادگی سرطان سینه
  • درمان جایگزینی هورمونی HRT
  • استفاده از روش های پیشگیری از بارداری
  • قرار گرفتن در معرض استروژن در طول عمر بیشتر

چگونه پاپیلوم داخل مجاری تشخیص داده می شود؟

پاپیلوم داخل مجاری پستان || پزشکت

اگر توده ای در سینه خود پیدا کردید یا ترشح از نوک پستان دارید، در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید. از آنجایی که انواع زیادی از تومورهای احتمالی سینه وجود دارد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما آزمایش و درمان را بر اساس شرایط خاص شما توصیه می کند. در حالی که بیشتر پاپیلوم ها خوش خیم هستند، تعیین سرطانی بودن یا نبودن تومور مهم است.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است تصویربرداری از پستان، مانند ماموگرافی یا سونوگرافی را تجویز کند. آنها همچنین بررسی خواهند کرد که آیا شما در مورد غربالگری سرطان سینه خود به روز هستید یا خیر. برخی از ارائه دهندگان ممکن است یک معاینه بالینی پستان را توصیه کنند.

داکتوگرام

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما همچنین ممکن است آزمایش سیستم مجرای شیر به نام داکتوگرام را توصیه کند که گالاکتوگرام نیز نامیده می شود. این آزمایش می تواند به یافتن علت ترشح از نوک پستان شما کمک کند. برای داکتوگرام، ممکن است از شما خواسته شود که مقدار کمی ترشح از نوک پستان خود را فشار دهید. این به رادیولوژیست  پزشکی که از تصویربرداری پزشکی مانند اشعه ایکس استفاده می کند  کمک می کند تا ببیند کدام مجرا نشتی دارد. هنگامی که مجرای صحیح مشخص شد، رادیولوژیست به آرامی یک سوزن ظریف و توخالی را وارد مجرای شیر می کند و مقداری مایع کنتراست را به شبکه مجرا تزریق می کند. این مایع کنتراست در ماموگرافی نشان داده می شود تا پزشک بتواند سیستم مجرا را ببیند.

تظاهرات متفاوتی از ترشحات نوک پستان و علل بالقوه بسیاری وجود دارد. تصویر داکتوگرام ممکن است به شناسایی علت ترشح از نوک پستان کمک کند.

بیوپسی

برای کمک به تشخیص، پزشک ممکن است بیوپسی را نیز تجویز کند. اغلب غیرممکن است که فقط با آزمایش‌های تصویربرداری مانند ماموگرافی و MRI  تصویربرداری تشدید مغناطیسی تشخیص دهیم که آیا یک رشد سرطانی است یا خیر. برای بیوپسی، نمونه کوچکی از توده یا مجرای شیر برای آزمایش در آزمایشگاه برای تعیین سرطانی بودن رشد برداشته می‌شود. گاهی اوقات، مایع ترشح شده از نوک پستان نیز آزمایش می شود. یکی از روش های بیوپسی، بیوپسی جراحی نامیده می شود که در آن کل تومور برداشته می شود.

کالج رادیولوژی آمریکا بیوپسی سوزنی را توصیه می کند. اینها کمتر تهاجمی، هزینه کمتر و عوارض کمتری نسبت به بیوپسی جراحی دارند.

تظاهرات مختلفی از ترشحات نوک پستان و همچنین علل بالقوه بسیاری وجود دارد. در حالی که پیش سرطان ها و سرطان ها می توانند علت باشند، اما به ندرت چنین هستند.

پاپیلوم داخل مجاری بسته به نتایج بیوپسی شما، پزشک ممکن است رویکرد مراقب و انتظار را توصیه کند، یعنی نظارت دقیق بدون درمان در زمان فعلی.

برداشتن تومور یک روش جراحی است، اما نسبتاً ساده و رایج است. اغلب، یک برش کوچک  برش  در امتداد لبه هاله شما ایجاد می شود. پاپیلوما و مجرای شیر مجاور آن برداشته می شود. ممکن است یک جای زخم کوچک باقی بماند.

دو نوع درمان جراحی برای برداشتن تومورهای سینه عبارتند از:

لامپکتومی: لامپکتومی تومور و یک مرز کوچک در اطراف آن  به نام حاشیه  برداشته می شود. هدف این است که رشد غیر طبیعی را از بین ببرید اما قسمت های سالم را پشت سر بگذارید.

ماستکتومی: ماستکتومی جراحی برای برداشتن کل سینه است. همچنین ممکن است شامل برداشتن نوک سینه، عضلات قفسه سینه یا غدد لنفاوی باشد.

تیم درمان شما با شما همکاری خواهد کرد تا مشخص کند که چه نوع برداشتن، در صورت وجود، برای شما مناسب است.

خطر سرطان سینه

پاپیلوم داخل مجاری پستان || پزشکت

خطر سرطان سینه شما معمولاً با یک پاپیلوم داخل مجاری منفرد افزایش نمی یابد. با این حال، اگر پاپیلوم های متعدد یا پاپیلوماتوز دارید، خطر ابتلا به سرطان سینه اندکی افزایش می یابد. بیوپسی با هر سلول غیر طبیعی به نام آتیپی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

گاهی اوقات بیوپسی مناطقی از هیپرپلازی آتیپیک را نشان می دهد. این یک وضعیت پیش سرطانی است که در آن لایه‌های اضافی سلولی مجرا را پوشانده‌اند و برخی از سلول‌ها از نظر شکل و اندازه نامنظم هستند. اگر هر یک از این شرایط را داشته اید، از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد توصیه هایی که باید برای نظارت بر سرطان سینه رعایت کنید، سوال کنید. ممکن است به غربالگری اضافی فراتر از توصیه های استاندارد برای سن خود نیاز داشته باشید.

ترشح غیرمنتظره از سینه شما ممکن است نگران کننده باشد. می تواند ترسناک باشد، به خصوص اگر خون ببینید. خبر خوب این است که این به ندرت نشانه سرطان است. با این حال، یک خطر کوچک وجود دارد که ممکن است مشکل جدی تری باشد. شما باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید و پستان خود را چک کنید. یک بیوپسی سوزنی ساده اغلب تمام چیزی است که برای اطمینان از خوش خیم بودن توده یا تخلیه غیرطبیعی سینه لازم است.

سوالات متداول

آیا پاپیلوم های سینه باید برداشته شوند؟ پاپیلوم های سینه خطر نادر اما احتمالی سرطان سینه را دارند. بیوپسی پستان به پزشک خاصی به نام پاتولوژیست اجازه می دهد تا نمونه ای از پاپیلوم پستان را با میکروسکوپ بررسی کند تا تشخیص دهد که آیا سرطان دارید یا خیر. بسته به نتایج بیوپسی شما، تیم مراقبت های بهداشتی شما توصیه می کند که آیا پاپیلوما برداشته شود یا خیر.

آیا پاپیلوم داخل مجاری خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد؟ معمولاً پاپیلوم های داخل مجاری منفرد خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی دهند. با این حال، اگر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما بیوپسی را توصیه کند و سلول های غیر طبیعی وجود داشته باشد، ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهید. پاپیلوم های متعدد یا پاپیلوماتوز نیز اندکی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد تعداد دفعات و نوع غربالگری سرطان سینه صحبت کنید.

آیا می توان با وجود پاپیلوم داخل مجاری شیر داد؟ پاپیلوم داخل مجاری رشد زگیل مانند سلول های اضافی در مجاری شیر مادر است. تا زمانی که شیر شما جریان دارد، ممکن است بتوانید شیر بدهید. با این حال، اگر ترشح از نوک پستان دارید، درد دارید یا در انتظار بیوپسی هستید، ممکن است به شما توصیه شود که از شیردهی خودداری کنید. برای توصیه های مربوط به وضعیت خود با پزشک خود مشورت کنید.

آیا پاپیلوم های داخل مجاری می توانند خود به خود از بین بروند؟ برخی از توده های سینه ناشی از تغییرات فیبروکیستیک سینه یا اکتازی مجرای پستانی ممکن است به مرور زمان ظاهر شوند و از بین بروند. از طرف دیگر، پاپیلوم های داخل مجاری تومورهای زگیل مانند در مجرای شیر هستند و معمولاً از بین نمی روند. با این حال، اگر آنها دردناک یا شما را آزار می دهند، پزشک می تواند شما را برای برداشتن آنها از طریق جراحی برنامه ریزی کند.

منبع
https://www.verywellhealth.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا