سلامت زنانسلامت مردان و اورولوژی

فرق بین جوش و تبخال تناسلی چیست؟

فرق بین جوش و تبخال تناسلی چیست؟

فرق بین جوش و تبخال تناسلی چیست؟ کسانی این سوال را پزشگ متخصص می پرسند که در ناحیه تناسلی خویش احساس یک ضایعه پوستی دارند. جوش های تناسلی هنگامی اتفاق میفتند که آلودگی یا چربی منافذ پوستی را مسدود کند. این منجر به برجستگی های قرمز پر از چرک سفید شده که در منافذ جمع و روی پوست ظاهر می شود. تبخال دستگاه تناسلی در نتیجه ابتلا به عفونت مقاربتی (STI) ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود.

برخلاف جوش ها، برجستگی های تبخال تمیز یا زرد و حاوی مایع شفاف هستند. هر دو جوش و تبخال دستگاه تناسلی به عنوان دسته ای از برجستگی های قرمز ظاهر می شوند. ممکن است هر دو احساس خارش یا تحریک داشته باشند و هر دو می توانند بر روی لب ظاهر شوند. جوش و تبخال هر کدام علائم خاص خودشان را دارند.

 جوش تناسلی چه علائمی دارد؟

جوش ها می توانند به تنهایی و یا در دسته های کوچک ظاهر شوند. آنها معمولاً گرد هستند. اگر از گن یا لباس زیر تنگ استفاده می کنید، ممکن است جاهایی که بند یا لباس زیر منافذ پوست شما را مسدود کرده است، جوش بزند. اگر جوش ها را فشار دهید یا دست بزنید، احساس سفتی می کنید. احتمال دارد پر از چرک سفید شوند که وقتی در معرض هوا قرار می گیرد، تغییر رنگ دهند. همچنین در صورت اسیب دیدن یا تحریک شدن، ممکن است مایع سفید غلیظ خونریزی کرده یا ترشح پیدا کند. از آنجا که جوش ها در منافذ پوست شما ایجاد می شوند، در پوست عمیق تر نیز به نظر می رسند. آنها فقط در صورت پر شدن از چرک، عفونی می شوند.

جوش ها ممکن است دچار خارش یا تحریک شوند اما دردناک نیستند مگر اینکه آنها را فشار دهید. اگر مرتباً لباس زیر خود را عوص نکنید یا در شرایط عرق زیاد قرار بگیرید، احتمال دارد جوش بدتر شود؛ بنابراین ممکن است در هوای گرم یا پس از مدتی ورزش و عرق کردن ناگهان جوش ها ظاهر شوند. جوش ها به سرعت از بین می روند و احتمال دارد فقط جای زخم های جزئی بر جای بگذارند.

تبخال تناسلی چه علائمی دارد؟

فرق بین جوش و تبخال تناسلی چیست؟ | پزشکت

شما ممکن است سالها به تبخال تناسلی مبتلا باشید اما علائمی از آن را تجربه نکنید. در طی شیوع تبخال، تاول های ریز و دردناکی را مشاهده می کنید که با مایع شفاف پر شده اند. تاول ها ممکن است به صورت خوشه ای بروز پیدا کنند. همچنین می توانند روی رکتوم و دهان شما ظاهر شوند. تاول ها تمایل به پهن شدن دارند.

سایر علائم شیوع تبخال می تواند شامل موارد زیر باشد:

با پارگی تاول های تبخال، مایعات خارج می شوند و می توانند درد بیشتری ایجاد کنند. تاول ها ممکن است به مدت 4 هفته بهبود پیدا نکنند. بهبودی آنها احتمال دارد طول بکشد. پس از ابتلا به ویروس، علائم ممکن است در هر زمانی می توانند بروز پیدا کنند. بعد از اولین علائم، آنها معمولاً شدت کمتری دارند اما هنوز هم می توانند دردناک باشند.

چه عوامی باعث جوش تناسلی می شود؟

جوش در نتیجه انسداد منافذ ایجاد می شود، اما تماس جنسی در بروز آن تاثیری ندارد. در درجه اول از طریق رابطه جنسی دستگاه تناسلی منتشر می شود؛ اما از طریق رابطه جنسی دهانی یا مقعدی هم انتقال پیدا می کند. جوش ها یا آکنه در اثر تجمع چربی و پوست مرده در منافذ پوست یا فولیکول مو ایجاد می شوند.

سایر علت های برجستگی های جوش مانند، عبارتند از:

 • موهای فرو رفته. موهای فرورفته سوزش در نتیجه موهای بریده شده ای ایجاد می شود که به صورت وارونه در پوست رشد می کنند.
 • درماتیت تماسی یا اگزمای تماسی. درماتیت تماسی تحریک ناشی از قرار گرفتن در معرض ماده حساسیت زا یا تحریک کننده مانند عطر، گیاه یا مواد موجود در جواهرات است.
 • فولیکولیت. فولیکولیت یک عفونت باکتریایی یا قارچی در فولیکول مو است فولیکولیت. می تواند باعث پر شدن فولیکول

از چرک و پوسته شود. همچنین ممکن است التهاب یا خارش ایجاد کند.

علت تبخال تناسلی چیست؟

فرق بین جوش و تبخال تناسلی چیست؟ | پزشکت

تبخال از طریق تماس جنسی با شخصی که ویروس HSV دارد، منتقل می شود.

ویروس تبخال تناسلی دو نوع است:

 • HSV-1. این ویروس از طریق تماس با بزاق حاوی ویروس تبخال انتشار پیدا می کند و می تواند باعث تبخال دستگاه تناسلی شود.
 • HSV-2. این ویروس از طریق تماس جنسی منتشر می شود و عامل اصلی تبخال دستگاه تناسلی است.

رابطه جنسی، دهانی یا مقعدی می تواند ویروس را انتشار دهد، حتی اگر علائم شیوع آن وجود نداشته باشد.

در هنگام رابطه جنسی، با وجود استفاده از کاندوم یا هر روش مانع دیگری برای پیشگیری از این بیماری باز هم متاسفانه امکان انتقال بیماری وجود دارد.

راه های تشخیص جوش و تبخال جنسی چیست؟

فرق بین جوش و تبخال تناسلی چیست؟ | پزشکت

جوش ها با رعایت بهداشت شخصی و یا استفاده از روش های درمانی بدون نسخه (OTC) به راحتی قابل درمان هستند. اگر بعد از رابطه جنسی تاول های دردناک و پر از مایعات مشاهده کردید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک فقط با مشاهده برجستگی ها قادر به تشخیص بیماری است.

پزشک می تواند با یکی از چندین آزمایش تشخیص را تأیید کند.

آزمایش تشخیصی HSV

پزشک یک ضایعه یا تاول را برای آزمایش به آزمایشگاه می فرستد. نمونه می تواند نشان دهد که آیا ویروس باعث شیوع تبخال تناسلی شده است یا خیر. نتایج پس از حدود یک هفته آماده می شوند.

آزمایشات DNA HSV

این آزمایشات که به آزمایشات تقویت نوکلئیک معروف هستند، اغلب با استفاده از واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) انجام می شود تا ویروس به سرعت تکثیر یابد. این یک روش سریع و دقیق برای تشخیص HSV است. نتایج در حدود 2 ساعت در دسترس هستند.

تست سرولوژیک تبخال

پزشک یک نمونه خون گرفته و آن را برای تجزیه و تحلیل برخی از آنتی بادی های HSV به آزمایشگاه می فرستد. نتیجه این آزمایش نیز حدود یک هفته طول می کشد.

اگر پزشک بیماری تبخال را تایید کند، ممکن است شما را به یک متخصص زنان و زایمان ارجاع دهد. اگر بدون داشتن کاندوم یا روش پیشگیری دیگر، تماس جنسی داشته باشید، ممکن است در معرض خطر سایر بیماری های امیزشی دیگر قراربگیرید.

با این حال، غربالگری عمومی برای HSV در افراد بدون علائم یا ریسک خیلی کم توصیه نمی شود؛ زیرا آزمایشات در هنگام بروز عفونت نتایج بهتری را نشان می دهند.

 چگونه جوش تناسلی درمان می شود؟

فرق بین جوش و تبخال تناسلی چیست؟ | پزشکت

علائم جوش و تبخال دستگاه تناسلی را می توانید در خانه درمان کنید. جوش ها معمولاً بعد از یک هفته از بین می روند. بیماری HSV قابل درمان نیست، اما شما می توانید علائم خود را در منزل کنترل کنید.

جوش های دستگاه تناسلی را دست نزنید. این می تواند بیماری را بدتر کرده و جای زخم ایجاد کند.

شما می توانید جوش های دستگاه تناسلی را به روش های مختلفی در خانه درمان کنید:

 • روزانه چهار بار یک پارچه گرم و مرطوب به جوش ها بمالید.
 • برای تمیز کردن ناحیه آسیب دیده از صابون ضد باکتری ملایم استفاده کنید.
 • از یک محصول ضد آکنه ملایم همراه با بنزوئیل پراکسید یا سالیسیلیک اسید استفاده شود.
 • دو قطره روغن درخت چای را که در روغن حامل رقیق شده است بگذارید تا التهاب را تسکین دهد.
 • برای پیشگیری کرم ضد باکتری موضعی را امتحان کنید. نئوسپورین، باسیتراسین یا کرمهایی با بنزوئیل پراکسید و کلیندامایسین به خوبی تاثیر می گذارند. پمادهای سه گانه آنتی بیوتیکی با پلی میکسین B سولفات، باسیتراسین روی و نئومایسین نیز موثر هستند.

داشتن رابطه جنسی در حین ابتلا به جوش های دستگاه تناسلی مشکلی ندارد.

تبخال تناسلی چگونه درمان می شود؟

داروهای خوراکی و ضد ویروسی موضعی می توانند تبخال تناسلی را درمان کنند. درمان باعث پیشگیری از انتقال ویروس به دیگران می شود. تا زمانی که دوره کامل درمان را به پایان نرسانید، رابطه جنسی برقرار نکنید. در صورت انجام این کار، ممکن است این بیماری را به شریک جنسی خود منتقل کنید. تاول های تبخال تناسلی را دست نزنید چون ممکن است ویروس را آسان تر انتقال دهد و درد را بدتر کند. داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن نیز می توانند تبخال تناسلی را تسکین دهند.

جوش های تناسلی چه عوارضی دارند؟

عوارض جوش به طور کلی خفیف است. عوارض تبخال معمولاً شدیدتر است.

عوارض ناشی از جوش زدن معلوم نیست. در صورت بروز، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عفونت
 • پوست تیره یا بی رنگ
 • بافت زخم دائمی یا جای جوش
 • افسردگی یا اضطراب در نتیجه ظاهر پوست

عوارض تبخال تناسلی چیست؟

فرق بین جوش و تبخال تناسلی چیست؟ | پزشکت

اولین تبخال تناسلی معمولاً بدترین آنها است، اما علائم آن بدون درمان دردناک بوده و شیوع آن آسانتر است.

در صورت عدم درمان تبخال تناسلی ممکن است منجر به موارد زیر شود:

 • ناباروری
 • ذات الریه
 • التهاب گلو
 • جای زخم دائمی
 • آسیب به کبد (هپاتیت)
 • عفونت چشم (کراتیت)
 • پوست تیره یا بی رنگ
 • التهاب مغزی (انسفالیت)
 • التهاب غشای مغز یا ستون فقرات (مننژیت)
 • از دست دادن بینایی ناشی از تبخال در چشم

پیش آگهی تبخال تناسلی چیست؟

به راحتی می توانید جوش های دستگاه تناسلی را در خانه درمان کنید؛ اما اگر در عرض یک هفته یا بیشتر از بین نرفتند، در صورت بروز وضعیت دیگری در جوش های خود به پزشک مراجعه کنید.

بیماری تبخال قابل درمان نیست اما با آنتی بیوتیک های تجویز شده و مسکن بدون نسخه با موفقیت قابل درمان است. محققان در حال تلاش برای یافتن یک درمان یا واکسن برای آنها هستند.

چگونه از بروز تبخال پیشگیری کنیم؟

فرق بین جوش و تبخال تناسلی چیست؟ | پزشکت

جوش ها به دلایل زیادی می توانند به طور ناگهانی ظاهر شوند، بنابراین پیشگیری کامل از آنها دشوار است. تمیز نگه داشتن قسمت از بدن با یک پاک کننده ملایم معمولا برای پیشگیری از بروز جوش ها کافی است. برای جلوگیری از ابتلا به تبخال می توانید هر بار که رابطه جنسی محافظت شده داشته باشید.

برای جلوگیری از جوش:

 • لباس زیر نخی و گشاد بپوشید.
 • به خصوص پس از تعریق زیاد به طور مرتب دوش یا حمام بگیرید.
 • حداقل یک یا دو بار در روز ناحیه تناسلی خود را بشویید تا پوست مرده و چربی اضافی از بین برود.

در صورت پرهیز از رابطه جنسی، می توان از انتقال تبخال به طور کامل جلوگیری کرد.

برای جلوگیری از انقباض یا بروز HSV در هنگام رابطه جنسی:

 • اگر شما یا شریک زندگی خود تبخال تناسلی دارید، رابطه جنسی برقرار نکنید.
 • هر زمان که رابطه جنسی دارید از کاندوم یا روش مانع دیگری استفاده کنید.
 • هنگام رابطه جنسی دهانی، از سد دندان، کاندوم یا روش مانع دیگری استفاده کنید.

منبع:

https://www.healthline.com/health/skin-disorders/genital-pimples-vs-herpes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا