لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

 علت خونریزی نوک سینه چیست؟

 علت خونریزی نوک سینه چیست؟ | پزشکت
فهرست مطالب

علت خونریزی نوک سینه ها نگران کننده نیست. این وضعیت معمولاً در اثر ضربه یا اصطکاک مانند مالیدن نوک سینه  به سوتین  یا  پیراهن رخ می دهد. خونریزی یا در غیر این صورت، ترشح غیرطبیعی نوک سینه، صرف نظر از شیردهی، نسبتاً شایع است.  5 درصد از زنانی که به دنبال علائم مربوط به پستان هستند، به دلیل ترشح غیر طبیعی نوک پستان به پزشک مراجعه می کنند. ادامه مقاله را بخوانید در مورد اینکه چه عواملی باعث خونریزی نوک پستان شما می شود، اینکه برای تسکین چه کاری می توانید انجام دهید و همچنین چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید.

به طور کلی، شایع ترین علت های خونریزی نوک سینه ها، عبارتند از:

شیردهی

برای مادران در اولین زایمان و دوران شیردهی خودشان ممکن است، تسلط بر شیردهی  مدتی طول بکشد. در چند روز اول احتمال دارد نوک پستان شما زخم شده و ترک بخورد. ممکن است بریدگی هایی در نوک پستان یا ناحیه رنگی اطراف پستانک (آرئول) وجود داشته باشد. اما شیردهی نباید دردناک باشد و باعث خونریزی شود. اگر در طی چند روز یا هفته های اول شیردهی خونریزی نوک پستان شما ادامه پیدا کرد، احتمال کودک شما نمی تواند به درستی شیر بخورد.

علائم دیگری که نشان می دهد کودک شما در خوردن شیر و چسبیدن به سینه شما مشکل دارد، عبارتند از:

 • درد شدید در در طول شیردهی
 • قسمت پایینی آرئول شما در دهان کودک قرار نمی گیرد.
 • به نظر می رسد کودک شما بعد از شیرخوردن نا آرام و یا هنوز گرسنه است.

اگر چند ماه است که با شیر مادر تغذیه می کنید و ناگهان دچار درد می شوید، می تواند نشانه ای از عفونت باشد. حدود 10 درصد از زنان در دوران شیر دهی خود، در برخی موارد دچار عفونت می شوند.

راهکارهای درمان درد پستان در شیردهی

اگر در دوران شیردهی درد دارید، سعی کنید انگشت خود را در دهان کودک خود قرار دهید  و سپس کودک خود را تغییر مکان دهید.

نوزادی که فقط  نوک پستان را در دهان می گیرد و به درستی به سینه مادر نمی چسبد، به سرعت می تواند سینه مادر را زخم کند. بنابراین مطمئن شوید در نوزاد شما در هنگام شیرخوردن به درستی به سینه شما چسبیده است.

ترک خوردگی نوک سینه و خونریزی آن

 علت خونریزی نوک سینه چیست؟ | پزشکت

خونریزی نوک سینه همچنین می تواند ناشی از بیماری های پوستی باشد، مانند درماتیت تماسی یا خشکی پوست که باعث خشکی و ترک خوردگی می شود. درماتیت تماسی هنگامی رخ می دهد که پوست شما با ماده تحریک کننده تماس پیدا کند. ماده تحریک کننده می تواند یک صابون جدید، مواد شوینده لباس، یا یک پاک کننده صنعتی روی سوتین جدید باشد.

خشکی پوست اغلب ناشی از قرار گرفتن در معرض سرما و گرما است. به عنوان مثال، ممکن است نوک سینه های شما خشک و ترک خورده باشد زیرا در معرض آب گرم دوش قرار گرفته است. این تحریک ممکت است با استفاده از لباس های تنگ بدتر شوند.

سلامت بانوان

علائم دیگر که می تواند نشان دهنده ترک خوردگی و تحریک نوک سینه باشند، عبارتند از:

 • تاول
 • خارش
 • بثورات
 • پوسته پوسته شده
راهکارهای درمانی برای ترک خوردگی نوک سینه

سعی کنید عامل محرکی که باعث تحریک نوک پستان شما شده است را شناسایی  و از آن اجتناب کنید. به طور کلی، محصولات بدون عطر نسبت به پوست حساس، مناسب تر هستند. دوش آب گرم نیز بهتر از آب داغ است.

هنگام ترک پوست، جلوگیری از عفونت مهم است. ناحیه را با آب و صابون تمیز نگه دارید و از پماد آنتی بیوتیک مانند نئوسپورین استفاده کنید تا خوب شود. در صورت ادامه وضعیت، به پزشک خود مراجعه کنید.

سوراخ کردن یا آسیب های دیگر در نوک پستان

سوراخ کردن نوک پستان جدید دو تا چهار ماه طول می کشد و در این مدت ممکن است خونریزی کند. عفونت ها، که می توانند در حین بهبودی و بعد از آن ایجاد شوند، همچنین می توانند مجموعه ای از چرک (آبسه) را در داخل نوک پستان یا آرئول تشکیل دهند.

هر چیزی که به بتواند به پوست آسیب برساند ممکن است  باعث خونریزی و عفونت شود.  سوراخ کردن نوک پستان در شرایط استریل انجام می شود، اما سایر آسیب های نوک پستان ممکن است منجر به عفونت شوند. این وضعیت در زمان تحریک نوک پستان رخ می دهد. علائم عفونت نوک پستان شامل موارد زیر است:

 • قرمزی و التهاب
 • درد یا حساسیت به لمس
 • چرک یا ترشحات غیرطبیعی

 اطراف سوراخ یا زخم خود را تا حد ممکن تمیز نگه دارید. با صابون و آب گرم یا یک شستشوی ضد عفونی کننده، مانند باکتین بشویید. خیساندن سوراخ کردن خود در محلول آب گرم و نمک چندین بار در روز همچنین می تواند به درمان و جلوگیری از عفونت کمک کند.

اگر دچار آبسه  یا درد شدیدی دارید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند زخم را تخلیه کرده و یک دوره آنتی بیوتیک خوراکی برای شما تجویز کند.

عفونت سینه ها

 علت خونریزی نوک سینه چیست؟ | پزشکت

ورم پستان یک عفونت پستان است که باعث درد و قرمزی می شود. عفونت پستان  بیشتر در زنانی که در دوران شیردهی قرار دارند دیده می شود، اما ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. این وضعیت اغلب در طی سه ماه پس از زایمان رخ می دهد. ورم پستان معمولاً باعث خونریزی نوک پستان نمی شود. اما برعکس آن می تواند رخ دهد. نوک سینه های ترک خورده، آسیب دیده و خونریزی شده محل ورود باکتری ها است که می تواند منجر به عفونت ماستیت شود.

علائم ورم پستان، شامل موارد زیر است:

 • تب و لرز
 • قرمزی پستان
 • تورم یا توده پستان
 • درد یا حساسیت به پستان
 • درد یا سوزش هنگام شیردهی

اگر مشکوک به ورم پستان هستید، به پزشک مراجعه کنید. بیشتر موارد با 10 تا 14 روز آنتی بیوتیک خوراکی درمان می شوند. در عرض چند روز باید احساس بهتری داشته باشید، اما برای یکی دو هفته آینده دوره درمانی خود را کامل کنید. پزشک یک آنتی بیوتیک بی خطر برای شیردهی تجویز می کند و شیردهی باید ادامه یابد. اگر آبسه در نزدیکی نوک پستان ایجاد شود، ممکن است نیاز به تخلیه باشد.

با مشورت پزشک می توانید درد و تب را با دارو های بدون نسخه (OTC) که به کاهش تورم کمک می کنند، درمان کنید. گزینه های مناسب تر شامل ایبوپروفن (Advil) و ناپروکسن (Aleve) است.

پاپیلوم داخل حفره ای

پاپیلومای داخل حفره ای یکی از مهمترین دلایل خونریزی نوک سینه است، به خصوص اگر خون مانند شیر ازنوک پستان خارج شود. آنها تومورهای خوش خیم (غیر سرطانی) هستند که در داخل مجاری شیر رشد می کنند. این تومورها کوچک و مانند زگیل هستند. شاید بتوانید یکی را پشت یا کنار نوک پستان خود احساس کنید. آنها معمولاً کاملاً به نوک پستان نزدیک هستند، به همین دلیل باعث خونریزی و ترشح می شوند.

سایر علائم احتمالی پاپیلومای داخل حفره، عبارتند از:

 • درد یا حساسیت
 • ترشحات مشخص، سفید یا خونی نوک پستان

اگر خون مستقیماً از نوک پستان شما خارج می شود، به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند علائم شما را تشخیص داده و در مراحل بعدی به شما مشاوره دهد.

سرطان پستان

 علت خونریزی نوک سینه چیست؟ | پزشکت

در اکثر مواقع ممکن است ترشح خون در نوک پستان به سرطان پستان ارتباط داده شود.  اما این علامت چندان شایع نیست. 3 تا 9 درصد زنان درمان شده در کلینیک های سرطان پستان با ترشحات پستانک مواجه هستند. مشخص نیست که آیا این شامل ترشحات خونی است. با این حال، یک  توده معمولاً در این موارد وجود دارد. بررسی ها نشان می دهد که ترشحات  خونی ممکن است با سرطان های بدخیم (تهاجمی) پستان همراه باشد، برای تأیید این یافته ها تحقیقات بیشتری لازم است.

کارسینوما

نوع سرطان پستان بستگی به محل تومور تشخیص داده می شود، به طور مثال:

 • سرطان مجاری تومورهایی هستند که از داخل مجاری شیر شروع می شوند.
 • کارسینوماها، تومورهایی هستند که می توانند در اندام ها و بافت های سراسر بدن رشد کنند.
 • کارسینوم داخل عروقی که به آن سرطان مجاری درجا (DCIS) نیز گفته می شود، متداول ترین نوع سرطان غیر تهاجمی پستان است. تقریباً از هر پنج سرطان پستان، یک مورد DCIS است.

DCIS غیرتهاجمی است زیرا از مجرای شیر به بقیه پستان انتشار نیافته است. اما DCIS پیش سرطانی در نظر گرفته می شود زیرا در نهایت می تواند تهاجمی شود. DCIS   معمولاً علائمی ایجاد نمی کند. DCIS به طور معمول در طول ماموگرافی کشف کردند.

در خونریزی نوک پستان چه موقع به پزشک مراجعه کنید؟

 علت خونریزی نوک سینه چیست؟ | پزشکت

اگر ترشحات خونین نوک پستان بیش از یک روز طول کشید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما آزمایشات تصویربرداری را برای یافتن هر چیز غیر طبیعی در داخل پستان انجام می دهد. این ممکن است شامل سونوگرافی، ام آر آی یا ماموگرافی باشد. در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 • یک توده جدید
 • نوک سینه  معکوس یا مسطح
 • گودی یا سایر تغییرات بافت پستان
 • تغییر در اندازه یا شکل ظاهری پستان
 • لایه لایه ، پوسته پوسته شدن نوک پستان
 • قرمزی یا سوراخ شدن پوست روی پستان

بریدگی ها، ترک ها یا آسیب های دیگر بر روی پوست پستان شما لزوماً به درمان فوری احتیاج ندارند. اگر علائم بهبود نیافت یا علائمی از عفونت مشاهده کردید، با پزشک خود تماس بگیرید. علائم عفونت شامل موارد زیر است:

 • سرخی
 • تب و لرز
 • تحریک پذیری
 • درد یا حساسیت شدید
سخن آخر

دلایل خونریزی نوک سینه ها متفاوت است. در حالی که شیوع آن در زنان بیشتر است، مردان نیز می توانند از نوک سینه ها خونریزی کنند. برخی از دلایل خونریزی نوک سینه ها مربوط به شیردهی یا مجاری شیر است. دلایل دیگر شامل تحریک، عفونت و بیماری های خاص کمتر است.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.