پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

روانشناسی و روانپزشکیسلامت زنانسلامت مردان و اورولوژی

رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی

هیسترکتومی جراحی برای برداشتن رحم (تخمدان) است. انجام این روش می تواند درد و علائم دیگر مانند فیبروم یا آندومتریوز در زنان را تسکین دهد و زندگی مبتلایان به سرطان رحم یا دهانه رحم را نجات ببخشد. هر جراحی می تواند عوارض جانبی کوتاه مدت و هم طولانی مدت داشته باشد. هیسترکتومی می تواند عوارض جانبی مانند درد و خونریزی ایجاد کند. هیسترکتومی همچنین می تواند در هفته های بعد از جراحی بر زندگی جنسی زنان تأثیر بگذارد. با این حال نباید مانع از برقراری رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی شود.

طبیعی است که زنان بعد از عمل جراحی هیسترکتومی سوالات زیادی در رابطه بهبودی بعد از جراحی خود داشته باشد و نگران زندگی جنسی و برقراری رابطه جنسی خودشان باشند. اگر چه دوران بهبودی بعد از هیسترکتومی در زنان با هم دیگر کاملا فرق دارد اما برخی از آن ها ممکن است بعد از عمل، عوارضی را تجربه کنند که این عوارض می تواند در ابتدا ممکن است بر رابطه جنسی آن ها تأثیر بگذارد.

توصیه کالج آمریکایی متخصص زنان و زایمان  به زنان پس از هیستروکتومی

طبق گفته کالج آمریکایی متخصص زنان و زایمان(ACOG)، زنان باید پس از هیسترکتومی، حدود 6 هفته از قرار دادن هر چیزی مانند آلت تناسلی، انگشتان دست، اسباب بازی های جنسی، تامپون ها در مهبل خود خودداری کنند. همچنین به زنان توصیه می شود حداقل 6 تا 8 هفته بعد از یک عمل جراحی صبر کنند و رابطه جنسی نداشته باشند.

توصیه ACOG مبتنی بر میانگین مدت زمان لازم برای بهبودی زنان بعد از هیسترکتومی می باشد. که این میانگین حدود 6 تا 8 هفته تخمین زده می شود. پزشکان توصیه می کنند که زنان پس از یک عمل جراحی هیسترکتومی تا تمام شدن ترشحات واژن و بهبودی زخم ها از فعالیت های جنسی خودداری کنند و به بدن خودشان وقت کافی را برای بهبودی کامل بدهند. علاوه بر اثرات جسمی، هیسترکتومی می تواند اثرات عاطفی قابل توجهی داشته باشد و بر احساس زنان از رابطه جنسی تأثیر بگذارد. میل جنسی زنان پس از هیسترکتومی به دلایل جراحی، وضعیت شخصی و اینکه آیا جراحی باعث یائسگی شده است یا نه بستگی دارد.

عمل هیسترکتومی | پزشکت

انواع مختلف هیسترکتومی

اولین عاملی که باید در نظر بگیریم این است که سه هیسترکتومی مختلف وجود دارد که زنان می توانند تحت تاثیر آن قرار بگیرند و هر یک از آن ها عوامل خطر مختلفی دارند و از راه های مختلف بر جنسیت تأثیر می گذارند.

دو نوع هیسترکتومی، عبارتند از:

 1. هیسترکتومی توتال
 • شایع ترین نوع هیسترکتومی است که شامل برداشتن کل رحم و دهانه رحم می باشد.
 • برخی از جراحی ها همچنین شامل از بین بردن لوله های فالوپ و تخمدان ها هم می شوند.

هیسترکتومی در زنانی که تخمدان هایشان را کامل برداشته شده است، می تواند باعث کاهش میل جنسی شود زیرا این اندام ها استروژن و پروژسترون تولید می کنند.

 1. هیسترکتومی رادیکال
 • این هیسترکتومی، در مبتلایان به سرطان دهانه رحم یا رحم انجام می گیرد.
 • این روش، شامل برداشتن دهانه رحم، بافت اطراف دهانه رحم، رحم و قسمت بالای واژن است.
 • این روش شامل از بین بردن قسمت بالای رحم است، نیاز به کوتاهترین زمان ریکاوری دارد.

مطالعه بیشتر: پیشگیری از سرطان دهانه رحم

تاثیر هیسترکتومی بر رابطه جنسی

اگرچه هیسترکتومی می تواند باعث ایجاد تغییرات خاصی در نواحی لگن شود، اما معمولاً در توانایی لذت بردن از رابطه جنسی تاثیری ندارد. در بیشتر موارد، یک زن پس از بهبودی، می تواند زندگی جنسی سالمی داشته باشد. به طور معمول، برداشتن رحم و دهانه رحم بر احساس مهبل یا توانایی زن در رسیدن به ارگاسم تأثیر نمی گذارد و در صورت بروز درد و یا خونریزی در طول رابطه جنسی خود باید به پزشک مراجعه کنند. در برخی موارد ممکن است اختلال عملکرد جنسی به دلیل پیری یا تغییرات هورمونی ناشی از برداشتن تخمدان ها باشد.

این امکان وجود دارد هیسترکتومی باعث بروزبرخی علائم مانند درد و یا خونریزی شدید شود و رابطه جنسی را تا حدودی دردناک کند اما تسکین و درمان این علائم می تواند رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی را از قبل عمل هم لذت بخش تر کند.

مردان
سلامت بانوان

در صورت لزوم همین الان با متخصص کودکان آنلاین در پزشکت مشورت کنید.

تاثیر هیسترکتومی بر رابطه جنسی | پزشکت

عوارض هیسترکتومی

به طور کلی هیسترکتومی باعث بروز مشکلات جنسی در زنان نمی شود.

اما در برخی موارد ممکن است منجر به عوارض زیر شود:

کاهش میل جنسی

 • جراحی برداشته شدن تخمدان ها با کاهش استروژن همراه است.
 • کاهش استروژن در زنان می تواند باعث کاهش میل جنسی آن ها شود.

مطالعه بیشتر: بهترین ورزش برای تقویت میل جنسی

ضعف عضلات کف لگن

انجام تمرینات کف لگن مانند گکل می تواند بعد از جراحی عضلات لگن زنان را تقویت کرده باعث بهبودی رابطه جنسی و کاهش خطر بی اختیاری شود.

خشکی واژن

برخی از خانم ها بعد از هیسترکتومی دچار خشکی واژن می شوند.

استفاده از روان کننده های واژن تا حدودی می تواند این مشکل را بر طرف کند. زنان در این شرایط می توانند از پزشک خود در مورد استفاده از کرم های استروژن واژن، حلقه ها یا قرص ها سوال کرده و بهتر است روان کننده بر پایه آب یا سیلیکون مانند KY یا Astroglide امتحان کنند.

هیسترکتومی و ارگاسم (تغییر در احساس جنسی)

برخی از خانم ها از کاهش احساس در داخل واژن در هنگام رابطه جنسی بعد از برداشتن تخمدان خود خبر می دهند و معتقدند بعد از جراحی، ارگاسم کمتری داشته و یا اصلاً ارگاسم ندارند. از بین بردن رحم می تواند به معنای قطع شدن اعصاب کنترل کننده ارگاسم باشد. همچنین گردن رحم همچنین اعصابی را تحریک می کند که در طول فعالیت جنسی برانگیخته می شوند. بنابراین، زنانی که دهانه رحم خود را نیز برداشته اند، ممکن است از نظر جنسی تحریک نشوند. علاوه بر این، برداشتن تخمدان ها بدن را در شرایط یائسگی فوری قرار می دهد که باعث گرگرفتگی، خشکی واژن، تعریق شبانه و سایر علائمی می شود که می تواند باعث کاهش میل جنسی شود. اما به طور کلی این جراحی نباید بر توانایی زن در ارگاسم تأثیر منفی بگذارد، زیرا کلیتوریس و زایمان هنوز بسیار حساس هستند.

رابطه جنسی و یائسگی

برداشتن تخمدان ها در طی جراحی هیسترکتومی، بدون در نظر گرفتن سن زنان، باعث یائسگی می شود. یائسگی با کاهش استروژن در زنان همراه بوده و می تواند منجر به نازک شدن بافت های واژن و مقاربت دردناک شود. برخی از خانم ها برای کمک به مدیریت مسائل، از جمله خشکی واژن و کاهش میل جنسی، تصمیم به هورمون درمانی (HRT) تصمیم می گیرند.

مطالعه بیشتر: روش های طبیعی برای کاهش علائم یائسگی

بهتر است قبل از شروع رابطه جنسی پس از عمل رحم، با متخصص زنان آنلاین مشورت کنید.

رابطه جنسی بعد از عمل هیسترکتومی-پزشکت

چند روز بعد از عمل رحم می توان رابطه داشت؟

بعد از عمل رحم، نوع و گستردگی عمل، روش جراحی، وضعیت شما و عوامل دیگر می‌توانند تأثیرگذار باشند. اما در اکثر موارد، پزشکان توصیه می‌کنند تا بین 4 تا 6 هفته بعد از عمل رحم برای شروع روابط جنسی صبر کنید. در این بازه زمانی، بدن شما به طور کامل بهبود می‌یابد و خطر عفونت و مشکلات دیگر کاهش می‌یابد.

همچنین، ممکن است پزشک شما توصیه‌های خاصی برای شروع روابط جنسی بعد از عمل رحم داشته باشد، مانند استفاده از روش‌های مانع بارداری برای جلوگیری از بارداری زودهنگام تا زمانی که بدن به طور کامل بهبود یابد. همچنین، پزشک ممکن است شما را با محدودیت‌های فعالیتی موقتی همراه باشید، مانند عدم انجام فعالیت‌های سنگین یا ورزش‌های شدید تا زمانی که بهبود کامل رخ دهد.

نکاتی درباره رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی

به طور طبیعی زنان باید در رابطه جنسی خود بعد از هیسترکتومی مراقب باشند و برای راحت تر کردن آن، چندین راهکار را در نظر بگیرند، از جمله:

عجله نکنید.

 • رابطه جنسی خیلی زود بعد از عمل جراحی می تواند دردناک باشد و ممکن است باعث عفونت شود.
 • زنان باید توصیه های پزشک را در مورد عدم امنیت رابطه جنسی رعایت کرده و 6 الی 8 هفته از برقراری رابطه جنسی خود داری کنند.

از روان کننده ها استفاده کنید.

استفاده از روان کننده واژن ممکن است رابطه جنسی را برای زنان راحت تر و لذت بخش تر کند.

با شریک زندگی خود صحبت کنید.

زنان بهتر است در مورد ناراحتی و یا شرایط بعد از جراحی خود با شریک زندگی شان صحبت کنند. امتحان کردن موقعیت های مختلف برخی از موقعیت ها در حین فعالیت های جنسی به خصوص زنانی که خشکی واژن دارند می توانند راحت تر و ساده تر باشند. در این موارد زنان می توانند موقعیت های مختلفی را امتحان کرده و یک موقعیت مناسبی را پیدا کنند. پس از گذشت 6 هفته از جراحی، می توانید دوباره به یک زندگی جنسی عادی برگردید. اگر هنوز در رابطه جنسی برانگیختگی، ارگاسم یا راحتی در رابطه جنسی مشکل دارید، به پزشک مراجعه کنید.

در اینجا چند سوال برای پرسیدن از پزشک مطرح شده است:

 • چگونه می توانم بر عدم تمایل غلبه کنم؟
 • اگر رابطه جنسی دردناک باشد چه باید بکنم؟
 • امن ترین راه برای سهولت در رابطه جنسی پس از عمل من چیست؟
 • اگر شریک زندگی من ناامید شود یا کمکی نکند، چه کاری باید انجام دهم؟

شما و پزشک شما با هم می توانید راه های استراتژیک کردن زندگی جنسی خود را به همان اندازه یا حتی بهتر از آن قبل از جراحی انجام دهید. اما به طور کلی زنان باید این نکته را در نظر بگیرند که رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی می تواند به اندازه قبل از جراحی خوب و یا حتی بهتر باشد.

جهت ویزیت غیرحضوری و فوری با متخصص زنان همین الان کلیک کنید.

رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی | پزشکت

بهبودی بعد از هیستروکتومی و رابطه جنسی

کیفیت زندگی جنسی و بهبودی بعد از هیسترکتومی زنان به چندین عامل بستگی دارد، از جمله:

 • نوع هیسترکتومی که زن انجام داده است.

همه جراحی های هیسترکتومی یکسان نیستند. هر رویه جراحی به طرق های مختلفی می تواند زندگی جنسی زنان را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال، در زنانی که همراه با رحم آن ها تخمدان هم از بدن خارج می شود ممکن است یائسه شوند. یائسگی باعث تغییر ناگهانی در سطح هورمون شده و  افت استروژن می تواند باعث گرگرفتگی و تعریق شبانه و خشکی واژن شده و رابطه جنسی را دردناک کند. از بین بردن تخمدان ها نیز می تواند به افت سطح تستوسترون منجر شود. این هورمون با میزان میل جنسی مرتبط است.

برای بسیاری از زنان و شرکای آن ها، کاهش میل جنسی به دلیل افت سطح استروژن و تستوسترون موقتی است. پزشک ممکن است هورمون درمانی را توصیه کند. روان کننده واژن یا کرم استروژن همچنین می تواند به بهبود راحتی هنگام صمیمیت کمک کند.

 • تغییرات جسمی بعد از هیسترکتومی

هیسترکتومی می تواند نحوه تجربه رابطه جنسی را تغییر دهد. برای برخی از خانم ها فشار بر دهانه رحم و انقباضات رحم در هنگام لذت جنسی مهم است. از بین بردن رحم و دهانه رحم در حین جراحی می تواند این لذت جنسی را کاهش دهد. از طرف دیگر، بسیاری از خانم ها بعد از هیسترکتومی، رابطه جنسی را بیشتر دوست دارند. تحقیقات نشان می دهد که این بهبود در لذت جنسی می تواند چشمگیر باشد.

هیسترکتومی ضمن کاهش درد در طول رابطه جنسی می تواند تمایل و علاقه زنان را در موارد زیر افزایش دهد:

 • ارگاسم مکرر
 • سکس بیشتر
 • تمایل بیشتر به برقراری رابطه جنسی
 • هیسترکتومی اغلب درمانی برای مشکلات زنان مانند خونریزی شدید و درد است. با انجام جراحی و از بین رفتن این مشکلات ممکن است رابطه جنسی برای زنان بسیار لذت بخش تر می شود.
 • تغییر احساسات بعد از هیسترکتومی

زنانی که دچار هیسترکتومی هستند دیگر دوره قاعدگی ندارند. آن ها همچنین نمی توانند باردار شوند. این تغییرات می تواند منجر به احساس افسردگی یا عدم برقراری روابط جنسی شود. اما زنانی که تحت این جراحی قرار می گیرند باید این را بدانند که آرامش بیشتر می تواند لذت جنسی را تقویت کند و در صورت بروز علائم افسردگی و نگرانی های خود بهتر است با با پزشک و شریک زندگی خود صحبت کنند. همچنین ممکن است صحبت با زن دیگری که دچار هیسترکتومی شده است، مفید باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *