لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

اسمگما در مردان و زنان چیست؟

اسمگما | پزشکت
فهرست مطالب

اسمگما در مردان و زنان ، یک ترشح طبیعی از غدد روغنی اطراف دستگاه تناسلی است. در زیر پوست ختنه آلت تناسلی مرد یا در زیر چین های واژن دیده می شود. قوام غلیظی دارد و ممکن است سفید رنگ به نظر برسد. همچنین با بوی نامطبوع همراه است اما. Smegma طبیعی است و نشانه ای از بیماری مقاربتی (STD) نیست.

اسمگما یک روان کننده طبیعی است که پوست اطراف دستگاه تناسلی را مرطوب نگه می دارد. وقتی در اثر عدم رعایت بهداشت آلوده شود مشکل ساز خواهد شد. کلمه smegma از کلمه لاتین صابون یا شوینده گرفته شده است.

اسمگما ترشح روغنی از غدد چربی (روغنی) اطراف دستگاه تناسلی است. مات و سفید رنگ است و از قوام ضخیم برخوردار می باشد. اکثر مردم قبل از بلوغ اسمگمای زیادی تولید نمی کنند. با افزایش سن و کاهش کلی روغن، اسمگما نیز کمتر شایع می شود.

در مردان، اسمگما به راحتی در آلت تناسلی ختنه نشده جمع می شود. سر یک آلت تناسلی مرد ختنه نشده توسط لایه ای از پوست به نام پوست ختنه گاه پوشانده شده است، در زیر آن اسمگما ظاهر می شود و تجمع می یابد. در یک نوزاد، پوست ختنه گاه محکم به سر آلت تناسلی مرد متصل شده و آن را کاملاً می پوشاند و از آن محافظت می کند. با طولانی شدن آلت تناسلی، پوست ختنه گاه به طور طبیعی شروع به جمع شدن می کند و فرصتی برای جمع شدن آوار، لکه ها و سلول های پوستی بین آن و سر آلت تناسلی ایجاد می کند.

اسمگما در پسران جوان به صورت برجستگی هایی به رنگ سفید مروارید ظاهر می شود.

در واژن، اسمگما تمایل دارد که در زیر درپوش کلیتوریس یا چین های لب قرار گیرد. در نوزادان نیز ممکن است در ولو دیده شود.

عملکرد اسمگما چیست؟

عملکرد اصلی smegma این است که اطراف دستگاه تناسلی را مرطوب و روان نگه دارد. اسمگما به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود. با این حال، اگر برای مدت طولانی شسته نشود، می تواند تجمع پیدا کند، چسبناک شود و به پوست اطراف آلت تناسلی و کلیتوریس بچسبد. شستشوی نامنظم ناحیه تناسلی نیز می تواند منجر به تجمع smegma شود.

راه های پیشگیری از تجمع smegma کدامند؟

اسمگما | پزشکت

جلوگیری از تجمع smegma در مورد بهداشت شخصی مناسب است. به طور منظم دستگاه تناسلی را با آب گرم و صابون ملایم هنگام حمام یا دوش تمیز کنید. اگر smegma مشکل ساز باشد، پوشیدن لباس زیر ساخته شده از پنبه ممکن است موثر باشد.

در مردان باید به آرامی تمام قسمت های اطراف سر آلت تناسلی، خصوصاً در امتداد برجستگی که سر را از شافت جدا می کند، تمیز شود. آلت تناسلی مرد ختنه نشده نیاز به توجه بیشتری دارد. زیر پوست ختنه گاه باید روزی یک یا دو بار با آب گرم و صابون تمیز شود. پوست ختنه گاه را نباید خراش دهید. اگر آلت تناسلی مرد آلوده یا قرمز است باید با پزشک مشورت شود.

مردان
سلامت بانوان

خانم ها باید لبهای خارجی ولو را به عقب بکشند تا ناحیه زیر کلیتور کاملا تمیز شود. همچنین برای جلوگیری از تحریک، از استفاده از صابون های بسیار معطر پرهیز کنند. در صورت وجود برجستگی، خارش یا تغییر در ترشحات واژن، به پزشک مراجعه شود.

عادت به بررسی منظم وجود اندام تناسلی در مورد وجود اسمگمای اضافی و علائم عفونت احتمالی یا سایر مشکلات می تواند از بدتر شدن آن جلوگیری کند. این امر به ویژه برای افرادی که تمایل به تعریق زیاد دارند بسیار مهم است، که می تواند به ایجاد اسمگما بیشتر کمک کرده و تجمع اسمگما را آسان تر کند.

آیا اسمگما منجر به بروز عوارض می شود؟

اسمگما | پزشکت

اسمگما نشانه عفونت مقاربتی نیست. با این حال، تجمع آن می تواند منجر به بوی شده و قوام شبیه پنیر کوکتی به خود بگیرد.

اسمگما خطرناک نیست. تحقیقات قبلی حاکی از آن بود که smegma ممکن است منجر به سرطان آلت تناسلی مرد یا سرطان دهانه رحم شود.

 Smegma نیز بندرت عوارض جدی ایجاد می کند. اگر تجمع از بین نرود یا درمان نشود، smegma می تواند بسیار سخت شود. این ممکن است باعث شود پوست ختنه گاه به آلت تناسلی بچسبد، که می تواند دردناک شود.

 علاوه بر این، تجمع و سفت شدن اسمگما می تواند باعث تحریک، قرمزی، تورم و التهاب در آلت تناسلی شود. این می تواند منجر به بیماری به نام بالانیت شود.

 در زنان، تجمع ممکن است باعث چسبیدن هود کلیتورال به شافت کلیتور شود. این می تواند ناراحت کننده یا حتی دردناک باشد.

فیموز

فیموز بیماری است که در آن نمی توان پوست ختنه گاه را از اطراف نوک آلت تناسلی عقب کشید. ممکن است به صورت یک حلقه محکم یا نوار لاستیکی پوست ختنه گاه در اطراف نوک آلت تناسلی مرد ظاهر شود. فیموز بسته به شرایط می تواند فیزیولوژیکی یا پاتولوژیک باشد.

فیموز فیزیولوژیک در بین نوزادان و کودکان امری عادی و طبیعی است. برخی از کودکان هنگام تولد با پوست ختنه گاه تنگ متولد می شوند. فیموز برای نوزاد یا کودک ختنه نشده طبیعی است و معمولاً با گذشت زمان برطرف می شود.

فیموز پاتولوژیک یک پوست ختنه گاه محکم است که در اثر زخم، عفونت یا التهاب پوست ختنه گاه ایجاد می شود. این غالباً با بالن زدن پوست ختنه گاه در حین ادرار، مشکل در ادرار کردن، یا عفونت همراه است. ممکن است در کودکان و بزرگسالان اتفاق بیفتد. از دیگر علائم فیموز می توان به قرمزی، ترشحات غیرمعمول و محکم بودن پوست ختنه گاه اشاره کرد.

بسته به شدت آن، فیموز ممکن است با موارد زیر درمان شود:

 • استروئیدها
 • کرم های موضعی
 • ختنه (برداشتن پوست ختنه گاه)
 • کشش تدریجی پوست ختنه گاه
 • تغییر شکل جراحی پوست ختنه گاه
بالانیت

اسمگما | پزشکت

یکی دیگر از شرایط است که می تواند از یکSmegma ناشی شود. بالانیت التهاب سر آلت تناسلی مرد و پوست ختنه گاه است. بالانیت با رنگ قرمز یا نارنجی قرمز براق، تورم و حساسیت آلت تناسلی همراه با بوی بد و درد در هنگام ادرار مشخص می شود. خونریزی نیز ممکن است رخ دهد. این بیماری بیشتر در مردان ختنه نشده و در افراد فیموز دیده می شود. بالانیت تا 11٪ مردان بالای 40 سال را تحت تأثیر قرار می دهد.

بالانیت همچنین ممکن است به دلیل موارد زیر ایجاد شود:

 • دیابت
 • بیماری گال
 • عفونت مخمر
 • آرتریت واکنشی
 • بیماری های منتقله از راه جنسی
 • حساسیت یا آلرژی به صابون های خشن یا مواد شیمیایی
 • شرایط پوستی که باعث خشکی، خارش، پوسته پوسته شدن پوست می شود (مانند پسوریازیس و اگزما)

بالانیت نیاز به مراقبت پزشکی دارد. بسته به علت بالانیت، ممکن است درمان های مختلفی تجویز شود. درمان معمول یک آنتی بیوتیک موضعی یا خوراکی است. ارائه دهندگان به افراد مبتلا به بالانیت توصیه می کنند که زیر پوست ختنه گاه خود را بشویند و خشک کنند تا خطر بالانیت را کاهش دهند.

چسبندگی کلیتورال

اسمگمای جمع شده در اطراف کلیتورس می تواند منجر به چسبندگی کلیتور شود. اسمگمای جمع شده می تواند در زیر هود کلیتورال خشک شده و سفت شود و در نتیجه باعث تحریک و درد گردد.

هنگامی که هود کلیتورس به طور کامل به کلیتوریس بچسبد، از محافظت صحیح هود جلوگیری می کند.

چسبندگی کلیتور را معمولاً می توان با تمیز کردن ناحیه ای که smegma در آن ساخته شده از بین برد. از داروهای خانگی مانند روغن کودک نیز می تواند برای شل شدن ترشحات جمع شده استفاده شود. صابون های زنانه خاص لازم نیست. در حقیقت، برخی از این محصولات ممکن است باعث تحریک بیشتر هم شوند.

اگر بعد از چند روز تمیز کردن، میزان جمع شدن آن برطرف نشود، یا درد شده یا علائم دیگری رخ دهد، ممکن است اسمگما از علائم عفونت یا چیز دیگری باشد. در این شرایط باید با پزشک مشورت کنید.

پیش آگهی وضعیت اسمگما

اسمگما | پزشکت

اسمگما به ندرت یک بیماری جدی است. اگر فکر می کنید بر روی آلت تناسلی مرد یا در چین های واژن خود اسمگما دارید، سعی کنید دستگاه تناسلی خود را به مدت چند روز کاملا بشویید.

اگر بعد از یک هفته مواد باقی ماند، باید تصمیم بگیرید که با دکتر خود وقت بگیرید. علائمی که شما تجربه می کنید ممکن است نتیجه عفونت باشد و این احتمالاً به درمان جانبی نیاز دارد.

حرف آخر

اسمگما تجمع سلولهای مرده پوست، روغن و مایعات دیگر در نوک آلت تناسلی مرد یا چین های واژن است. تجمع می تواند به مرور زمان رشد کند و در صورت عدم مراقبت، می تواند عوارض جانبی دردناکی را به همراه داشته باشد.

به طور کلی جای نگرانی نیست مگر اینکه در ناحیه دستگاه تناسلی جمع شده و باعث ایجاد مشکل شود. ساده ترین راه برای جلوگیری از هرگونه مشکلی که در اسمگما وجود دارد، حمام منظم و تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی است. اگر تجمع حتی در صورت رعایت بهداشت شخصی نیز ادامه یابد، باید در مورد اینکه آیا این علامت از عفونت است یا مورد دیگر با پزشک مشورت شود.

از صابون ملایم و آب گرم برای شستشوی زیر پوست ختنه گاه یا داخل و اطراف لابیا استفاده کنید. از استفاده از صابون های معطر یا بسیار معطر خودداری کنید. این محصولات ممکن است پوست حساس را تحریک کنند. اگر متوجه تحریک همراه با استفاده از صابون شدید، سعی کنید فقط از آب گرم استفاده کنید.

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!