پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

بیماری های کلیه و مجاری ادرار

درد کلیه و شایع ترین علل آن چیست؟

درد کلیه و شایع ترین علل آن چیست؟

درد کلیه در برخی موارد ناشی از ابتلا به بیماری هایی مانند عفونت کلیه یا سنگ کلیه است. این وضعیت می تواند بر عملکرد کلیه ها تأثیر بگذارد. کلیه یکی از مهمترین اعضای حیاتی بدن است. کلیه سموم و مایعات اضافه بدن را حذف می کند. درد در ناحیه کمر در اغلب موارد نشان دهنده ابتلا به بیماری های کلیوی است. افراد مبتلا به مشکلات کلیوی ممکن است درد را به دو شکل مختلف ثابت و حاد و یا ناگهانی و شدید تجربه کنند.

کلیه ها یک جفت اندام لوبیایی شکل هستند که در دو طرف ستون فقرات و درست در زیر قفسه سینه قرار دارند. کلیه ها در حدود 10 سانتی متر و تقریباً به اندازه مشت دست یک بزرگسال طول دارند. کلیه چپ در قسمت بالاتری از پهلو قرار داشته و کمی بزرگتر از کلیه راست است. کلیه راست در پشت کبد قرار دارد. اندازه و موقعیت کبد باعث شده که کلیه راست در مقایسه با کلیه چپ در قسمت پایین تری از پهلو قرار بگیرد.

وظیفه اصلی کلیه ها فیلتر کردن مواد زائد از خون است. کلیه ها با تولید ادرار، سموم و آب اضافه بدن را از بدن دفع می کنند. کلیه ها همچنین در کنترل فشار خون نقش مهمی دارند و در ساخت گلبول های قرمز بیشتر به بدن کمک می کنند.

درد کلیه در کجا احساس می شود؟

درد کلیه را ممکن است در قسمت تحتانی قفسه سینه احساس کنید. گاهی نیز این درد در پهلوی سمت راست یا چپ بدن احساس می شود. درد کلیه در صورت شدید بودن می تواند به طور همزمان هر دو طرف بدن را درگیر کند.

همچنین درد کلیه در برخی افراد در قسمت میانی یا فوقانی کمر فرد احساس می شود. درد ناشی از کلیه ها می تواند هر نقطه از سیستم ادراری مانند مثانه را درگیر کند.

درد کلیه چگونه است؟

درد کلیه و شایع ترین علل آن چیست؟ | پزشکت

درد کلیه ممکن است مانند یک درد حاد و نسبتا ثابت احساس شده و یا شدید و ناگهانی باشد. به دردهای شدید و تیرکشنده کولیک کلیوی گفته می شود. کولیک کلیوی یکی از ناتوان کننده ترین دردهایی است که ممکن است هر شخصی در طول زندگی خود تجربه کند.

در صورت ابتلا به کولیک کلیوی اگر پزشک به آرامی به پهلوی شما فشار آورده یا به آن ضربه بزند، ممکن است درد شما شدیدتر شود.

شدت درد به عامل ایجاد آن بستگی دارد. همچنین، درد کلیه در هر فردی به صورت متفاوت احساس می شود. بنابراین هر کس به نوع متفاوتی به این درد واکنش نشان می دهد. به طور کلی درد کلیه ممکن است با شدت های مختلف در ناحیه کمر، کشاله ران و یا در هنگام دفع ادرار احساس شود.

درد در ناحیه کمر

درد در ناحیه میانی تا بالای کمر می تواند نشان دهنده درد کلیه ها باشد. همچنین ممکن است درد کلیه را در قسمت پشت کمر به صوت یک درد مداوم، شدید و ناگهانی تجربه کنید. برخی افراد این درد را به صورت تیرکشنده و یا مانند بریدن یک عضو بدن با چاقو توصیف می کنند.

بیماری های کلیوی

عفونت ادراری و سنگ کلیه یکی از شایع ترین علل درد کلیه است که به پشت کمر سرایت می کند. عفونت کلیه در بسیاری از مواد به دلیل ابتلا به عفونت مجاری ادراری (UTI) و عدم درمان به موقع این بیماری شروع می شود.

سنگ کلیه باعث دردهای طاقت فرسا شبیه اسپاسم می شود. این درد گاهی به قدری شدید است که به کشاله ران نیز سرایت می کند.

با این حال، اگر درد کلیه در هنگام خم شدن یا بلند کردن وسایل از زمین شدیدتر شود، ممکن است هیچ ارتباطی با کلیه ها نداشته باشد. در واقع گاهی ابتلا به مشکلات ماهیچه ای یا وجود مشکلاتی در ستون مهره ها نیز می تواند باعث احساس درد در کمر شوند.

درد کشاله ران

گاهی منشاء  درد در کشاله ران به دلیل وجود مشکلاتی در وضعیت سلامت کلیه ها است. درد کشاله ران به این دلیل رخ می دهد که درد کلیه ها شدید بوده و به نواحی دیگری از بدن مانند کشاله ران منتقل می شود.

حتی برخی از مردان ممکن است در اثر ابتلا به مشکلات کلیه در بیضه های خود احساس درد کنند. به خصوص سنگ کلیه در مردان می تواند باعث ورم کلیه و ابتلا به دردهای شدید شود. میزنای و بیضه در مردان عصب های مشترکی دارند. بنابراین در صورتی که سنگ کلیه وارد میزنای شده و در آنجا گیر کند باعث ایجاد دردهای شدید بیضه خواهد شد.

با این حال، اگر درد بیضه با علائم دیگری مانند بزرگ شدن، قرمزی یا تغییراتی در پوست بیضه همراه باشد، ممکن است مشکل مربوط به بیضه باشد. در این صورت، مردان حتما باید به دنبال مشاوره پزشکی باشند.

درد هنگام دفع ادرار

درد و سوزش در هنگام ادرار کردن یکی از شایع ترین نشانه های ابتلا به عفونت ادراری یا مثانه است. در این بیماری عفونت باکتریایی باعث التهاب مجاری ادرار از جمله میزنای می شود. وظیفه میزنای تخلیه ادرار از کلیه به مثانه است. بنابراین التهاب هر یک از بخش های مجاری ادرار مانند میزنای یا مثانه می تواند باعث درد و یا احساس سوزش در هنگام دفع ادرار شود. مجاری ادرار در زنان کوتاه تر از مردان است.  به همین علت ابتلا به عفونت های ادراری در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد.

برخی دیگر از علائم عفونت مثانه عبارتند از:

 • بدبو شدن ادرار
 • درد در پایین شکم
 • کدر شدن رنگ ادرار
 • تمایل مکرر به دفع ادرار

باکتری های موجود در مثانه می توانند باعث عفونت کلیه شوند. بنابراین فردی که دارای هر یک از این علائم است باید در اسرع وقت برای انجام آزمایشات لازم به پزشک مراجعه کند.

شایع ترین علل درد کلیه

درد کلیه و شایع ترین علل آن چیست؟ | پزشکت

درد کلیه ممکن است نشان دهنده وجود مشکل در یک یا هر دو کلیه باشد. علل متعددی می توانند باعث درد کلیه شوند. از جمله:

سرطان کلیه

رشد غیرطبیعی سلول ها، باعث ابتلا به سرطان کلیه می شود. همچنین سرطان های مختلف نیز می توانند فارغ از سن افراد، سلامت و عملکرد کلیه ها را تحت تأثیر قرار دهند.

عفونت ادراری

اگر باکتری قسمتی از دستگاه مجاری ادراری، از جمله مثانه یا مجرای ادراری را آلوده کند، ممکن است فرد دچار عفونت ادراری شود. در صورت عدم درمان UTI، عفونت ممکن است به کلیه ها سرایت کند. ابتلا به عفونت ادراری در زنان شایع تر از مردان است.

سنگ کلیه

ادرار حاوی مواد معدنی است که در سطوح بالا می توانند باعث تشکیل سنگ در کلیه ها شوند. اگر سنگ ها در کلیه باقی بمانند، ممکن است فرد دچار درد کلیه نشود. با این حال، وارد شدن سنگ کلیه به لوله ای که کلیه ها را به مثانه متصل می کند، می تواند باعث درد شدید شده یا جریان ادرار را مسدود کند.

هیدرونفروز

به ورم کلیه ها که در اثر عدم تخلیه ادرار رخ می دهد، در اصطلاح پزشکی هیدرونفروز گفته می شود. گاهی سنگ کلیه، لخته خون یا زخم مسیر جریان ادرار را مسدود می کنند. در این وضعیت ادرار به عقب برگشته و باعث متورم شدن کلیه ها می شود. هیدرونفروز می تواند یک یا هر دو کلیه را تحت تأثیر قرار دهد.

عفونت کلیه

عفونت باکتریایی کلیه می تواند یک یا هر دو کلیه را تحت تأثیر قرار دهد. این بیماری در اصطلاح پزشکی پیلونفریت نامیده شده و به شدت دردناک است. پیلونفریت در صورت عدم درمان به موقع باعث آسیب دائمی به کلیه ها خواهد شد. در صورت شدید بودن پیلونفریت ممکن است عفونت وارد خون شده و منجر به مرگ بیمار شود.

ترومبوز ورید کلیوی

این بیماری به ندرت رخ می دهد. علل ابتلا به سندرم ترومبوز وریدی هنوز به طور دقیق مشخص نیست. اما معمولا جراحی، تروما و شرایط ژنتیکی می توانند زمینه را برای ابتلا به این بیماری فراهم کنند. در این بیماری لخته خون در یکی از وریدهای کلیه تشکیل می شود.  این لخته خون مانع خروج کامل خون از ورید کلیه می شود. حالت تهوع، ورم در اندام های تحتانی و کاهش قابل توجه میزان ادرار یکی از علائم مهم ابتلا به سندرم ترومبوز وریدی است. علائم ممکن است به تدریج یا ناگهانی ظاهر شوند.

علائم کلیه درد چیست؟

درد کلیه و شایع ترین علل آن چیست؟ | پزشکت

درد کلیه ها معمولا در پهلو احساس می شود. این درد در صورت شدید بودن می تواند به کشاله ران و یا حتی شکم گسترش پیدا کند. یک فرد مبتلا به درد کلیه ممکن است طیف وسیعی از علائم دیگر را نیز تجربه کند، از جمله:

 • تب
 • لرز
 • ادرار بد بو
 • ادرار خونی
 • تهوع و استفراغ
 • درد در کشاله ران
 • کدر بودن رنگ ادرار
 • درد در ناحیه زیر شکم
 • تمایل به دفع مکرر ادرار
 • احساس درد یا خارش هنگام ادرار

آشنایی با علائم درد کلیه می تواند در تشخیص به موقع و مراجعه سریع تر به پزشک به شما کمک کند.

عوارض درد کلیه 

عفونت کلیه در صورت عدم درمان به موقع می تواند منجر به بیماری به نام سپسیس شود. سپسیس یک فوریت پزشکی است که در موارد شدید باعث غش و یا مرگ بیمار می شود. این بیماری در اثر گسترش عفونت در بدن و به دنبال آن واکنش بیش از حد سیستم ایمنی به التهاب رخ می دهد. به این ترتیب که بدن برای مقابله با عفونت مقدار زیادی از مواد شیمیایی را وارد خون می کند. این امر باعث شدیدتر شدن التهاب و در نتجیه کاهش خونرسانی به اندام های مختلف می شود. عدم خونرسانی کافی، در نهایت باعث نارسایی و از کار افتادن اندام های مختلف بدن خواهد شد.

وجود علائم زیر نیاز به مراقبت های فوری پزشکی دارد:
 • تب
 • لرز
 • درد
 • ضعف
 • کاهش فشار خون
 • افزایش ضربان قلب

کلیه یکی از مهمترین اعضای بدن است. ابتلا به بیماری های کلیه در هر سنی ممکن است رخ دهد. عفونت کلیه در صورت عدم درمان صحیح، مزمن شده و باعث آسیب دائمی به کلیه ها خواهد شد.

به طور کلی درد کلیه می تواند در هر دو طرف ستون فقرات و در زیر دنده ها احساس شود. برخی از افراد نیز ممکن است این درد را در قسمت تحتانی کشاله ران خود تجربه کنند. ابتلا به بیماری های مختلف از جمله عفونت، سنگ کلیه و سرطان می تواند باعث درد کلیه ها شود. در برخی موارد ابتلا به بیماری های مزمن نیز می تواند کلیه ها را تحت تاثیر قرار دهد.

افرادی که درد کلیه دارند باید با پزشک مشورت کنند. زیرا حتی عفونت های جزئی مجاری ادرارمی توانند به کلیه ها سرایت کرده و منجر به سپسیس یا وارد شدن آسیب شدید به کلیه ها شوند.

چه هنگام به پزشک مراجعه کنیم؟

درد کلیه و شایع ترین علل آن چیست؟ | پزشکت

فردی که درد کلیه را تجربه می کند باید در اسرع وقت با پزشک تماس بگیرد تا علت آن را دریابد. پزشک پس از انجام آزمایشات لازم در تشخیص و درمان درد کلیه ها به شما کمک می کند. درمان صحیح و به موقع باعث می شود کلیه ها آسیب نبینند. آسیب به کلیه ها در بسیاری از مواد می تواند منجر به نارسایی کلیه شود. همچنین پزشک ممکن است برای تشخیص قطعی بیماری آزمایش های مختلفی را تجویز کند، از جمله:

 • آزمایش ادرار، برای تشخیص هرگونه عفونت و التهاب
 • آزمایشات تصویربرداری مانند CT یا اسکن اولتراسوند
 • سیتولوژی، برای شناسایی سلول های سرطانی در ادرار

در صورت بروز هر گونه علائم مربوط به ساختار و عملکرد کلیه، و علائم بیماری های دستگاه ادراری بهتر است از یک اورولوژی خوب مشورت بگیرید. علاوه بر آن، مشاوره آنلاین در زمینه بیماری های مزمن و مشورت با جراح کلیه می تواند نگرانی های شما را در بروز عوارض احتمالی کاهش دهد.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/where-do-you-feel-kidney-pain#causes

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *