لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

درمان های خانگی عفونت ادراری

عفونت ادراری | پزشکت
فهرست مطالب

درمان های خانگی عفونت ادراری برای موارد خفیف عفونت می تواند موثر باشد؛ اما باید به این نکته توجه داشته باشید که عفونت ادراری (UTI) یک بیماری شایع است که اغلب نیاز به درمان پزشکی دارد.

سیستم ادراری از مثانه، کلیه ها، مجرای ادرار و حالب ها تشکیل شده است که مواد زاید بدن را به صورت ادرار دفع می کنند. عفونت ادراری می تواند باعث درد و تکرر ادرار شود. همچنین ممکن است منجر به عوارض شدید، از جمله آسیب کلیه و سپسیس (انتشار عفونت به داخل خون) شود. بسیاری از افراد دوره هایی از عفونت ادراری دارند.

آنتی بیوتیک ها می توانند عفونت ادراری را درمان کنند، اما در صورت استفاده بیش از حد مقاومت آنتی بیوتیکی ایجاد خواهد شد. به همین دلیل، متخصصان در حال بررسی اثرات داروهای خانگی در درمان این بیماری هستند.

قبل از استفاده از داروهای خانگی، مشورت با پزشک ضروری است؛ زیرا درمان نادرست می تواند منجر به آسیب کلیه ها و عوارض خطرناک شود.

درمان عفونت ادراری در خانه

نوشیدن مایعات فراوان برای عفونت ادراری || پزشکت

نوشیدن مایعات فراوان

داروهای خانگی، مانند نوشیدن آب زغال اخته، ممکن است به بهبود علائم عفونت ادراری کمک کنند. کسانی که مصرف آب خود را از 1.5 لیتر آب در روز به 2.2 لیتر در روز می رسانند، ممکن است کمتر به عفونت ادراری مبتلا شوند.

 پزشکان نوشیدن شش تا هشت لیوان آب در هر روز را توصیه می کنند. افراد می توانند مقدار آب مورد نیاز بدن خود را با پزشک تنظیم کنند، زیرا نوشیدن زیاد آب هم مفید نیست.

عدم نگه داشتن ادرار

یکی از علائم عفونت ادراری درد و سوزش ادرار است. بر همین اساس فرد تمایلی به دفع ادرار ندارد.

با این حال توصیه می شود که در هر زمان و هر مکان هر 2-3 ساعت یکبار ادرار کنید. نگه داشتن ادرار ممکن است باعث تکثیر باکتری ها شود. فرد مبتلا به عفونت ادراری نیز احتمال دارد از رفتن به دستشویی خودداری کند. در این بیماری فرد مبتلا دچار احساس دفع فوری ادرار می شود یعنی با وجود اینکه اغلب ادراری برای ترشح وجود ندارد، احساس می کند که باید دفع انجام دهد. نوشیدن مایعات فراوان ممکن است باعث کاهش سوزش ادرار شود.

در صورت داشتن علائم سوزش ادرار، می توانید با متخصص کلیه و مجاری ادراری آنلاین در پزشکت مشورت کنید.

 درمان خانگی عفونت ادراری با استفاده از گرما

عفونت ادراری می تواند باعث درد در ناحیه لگن شود. استفاده از کیسه آب گرم روی مثانه یا ناحیه تناسلی می تواند به تسکین موقتی درد و ناراحتی کمک کند.

برای ایمنی بیشتر در این شرایط بهتر است:

 • هرگز گرما را مستقیماً روی پوست قرار ندهید.
 • فقط برای دوره های کوتاه مدت از این روش استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از سوختگی اطمینان حاصل کنید که شدت گرما متوسط است.

انتخاب لباس مناسب

لباس های گشاد می توانند از ایجاد رطوبت در ناحیه لگن پیشگیری کنند و باعث تسریع روند بهبود عفونت شوند. برای به حداکثر رساندن راحتی اندام و کاهش تعریق موارد زیر توصیه می شود:

 • لباس تنگ نپوشید.
 • از لباس زیر پنبه ای استفاده کنید.
 • ناحیه تناسلی را تمیز و خشک نگه دارید.

این اقدامات ممکن است به توقف رشد باکتری ها و بهبود عفونت ادراری کمک کند.

رژیم غذایی مناسب

رژیم غذایی ممکن است به درمان و پیشگیری از عفونت ادراری کمک کند. در هنگام ابتلا به عفونت اداری بهتر است از مصرف غذاهایی که علائم شما را تحریک می کند، خودداری کنید، از جمله:

 • قهوه
 • الکل
 • مرکبات
 • غذاهای ادویه دار
 • شیرین کننده های مصنوعی
 • غذاهای تهیه شده با گوجه فرنگی

علاوه بر آن، می می توانید از غذاهای زیر برای بهبود عملکرد مثانه مفید استفاده کنید:

 • موز
 • گلابی
 • لوبیا سبز
 • تخم مرغ
 • سیب زمینی
 • آجیل و خشکبار
 • نان وغلات کامل
 • مواد پروتئینی کم چرب

بیشتر بخوانیم: برای عفونت ادراری چه بخوریم؟

طبق بررسی انجام شده استفاده از رژیم غذایی گیاهخواری ممکن است خطر ابتلا به UTI را کاهش دهد که می تواند به دلیل اثر ضد باکتریایی آنتی اکسیدان ها باشد که در رژیم غذایی گیاهی به وفور یافت می شود.

غذاهای پخته شده آنتی اکسیدان و مواد مغذی کمتری نسبت به غذاهای تازه دارند و حتی ممکن است سطح رادیکال های آزاد و مواد سمی را که منجر به التهاب و آسیب سلولی می شود، افزایش دهند.

یک رژیم غذایی متعادل و سالم که از مواد گیاهی تازه، می تواند به بهبودی عفونت ادراری کمک کرده و از بروز مجدد آن پیشگیری کند.

درمان خانگی عفونت ادراری با مکمل ها

کرن بری (cranberry) یک داروی خانگی قدیمی برای درمان عفونت های ادراری است و میزان آن را کاهش می دهد. میوه قره قات حاوی پروآنتوسیانیدین (PAC) است که به نظر می رسد از چسبیدن باکتری ها به پوشش دستگاه ادراری جلوگیری می کند.

مطالعات اخیر cranberry را به عنوان یک روش پیشگیری از عفونت توصیه می کنند. بهتر است آب کرن بری شیرین نشده را انتخاب کنید.

درمان خانگی عفونت ادراری با داروی مسکن

داروهای بدون نسخه (OTC) مانند استامینوفن (پاراستامول) می توانند تسکین دهنده درد باشند. عفونت ادراری گاهی اوقات می تواند کلیه ها را تحت تأثیر قرار دهد. اگر این اتفاق بیفتد، فرد نباید از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) استفاده کند، زیرا ممکن است باعث آسیب بیشتر کلیه ها شود.

قبل از مصرف مسکن برای عفونت ادراری بهتر است با پزشک متخصص آنلاین تماس بگیرید.

 

درمان خانگی عفونت ادراری با ویتامین C|| پزشکت

درمان خانگی عفونت ادراری با ویتامین C

برخی از افراد برای درمان یا پیشگیری از عفونت ادراری از ویتامین C استفاده می کنند. ویتامین C از سیستم ایمنی بدن پشتیبانی می کند، اما مطالعات اثر بخشی صد در صدی آن را اثبات نکرده اند.

بهترین منبع برای تامین ویتامین c منابع غذایی هستند، از جمله:

 • کیوی
 • طالبی
 • کلم بروکلی
 • فلفل قرمز و سبز

درمان خانگی عفونت ادراری با دی آمینوز

D-mannose قندی است که به طور طبیعی در میوه ها و سبزیجات مانند سیب، قره قات و جلبک دریایی وجود دارد. طبق مطالعات ممکن است از چسبیدن باکتری ها ی کپسول داربه سلولهای دستگاه ادراری جلوگیری کند وممکن است به درمان عفونت ادراری کمک کند هرچند مطالعات هنوز این موضوع را تأیید نکرده است.

D-mannose به صورت مکمل و به شکل صورت پودر در دسترس است، اما بهتر است قبل از استفاده از آن در منزل با پزشک خود تماس بگیرید.

درمان خانگی عفونت ادراری با لاکتوباسیلوس

مطالعات قبلی نشان داده است که لاکتوباسیلوس که نوعی باکتری پروبیوتیک است می تواند به درمان یا پیشگیری از عفونت ادراری کمک کند. آزمایشات بالینی انجام شده در حال بررسی این موضوع است که آیا استفاده از لاکتوباسیلوس موجود در واژن می تواند به جلوگیری از عفونت ادراری کمک کند یا خیر؟

برخی مطالعات استفاده از لاکتوباسیلوس واژنی را برای سلامتی بدن وبه ویژه سیستم ادراری مفید نمی دانند.

مشاوره پزشکی تلفنی شبانه روزی

سایر روش های درمان خانگی عفونت ادراری

برخی روش های دیگر ممکن است به درمان UTI کمک کنند، اما مطالعات انجام شده استفاده از آنها را فعلا توصیه نمی کند. افراد مبتلا به عفونت های ادراری بهتر است قبل از استفاده از این روش های درمانی با پزشک خود مشورت کنید؛ زیرا مصرف خودسرانه ی این موارد می توانند اثرات سوئی بر سیستم بدن داشته باشند.

درمان خانگی عفونت ادراری با روغن های گیاهی تصفیه نشده

برخی از افراد از روغن های تصفیه نشده برای عفونت ادراری استفاده می کنند. به عنوان مثال، روغن اوکالیپتوس ممکن است خاصیت ضد باکتری داشته باشد. مشخص شده است که ترکیبات روغن های خالص دارای ارزش درمانی است. همچنین افراد می توانند روغن های خالص را رقیق کرده و آن هارا درروی پوست خود ماساژ دهند.

دقت داشته باشید که همیشه باید یک روغن تصفیه نشده را با روغن خالص قبل از استفاده رقیق کنید و هرگز روغن تصفیه نشده را از طریق دهان مصرف نکنید و یا به صورت غلیظ آن را استفاده نکنید. افراد باید قبل از استفاده از روغن های تصفیه نشده خصوصاً در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنند. استفاده از این روغن ها برای کودکان مناسب نیست.

درمان خانگی عفونت ادراری با جوش شیرین

یکی از درمان های سنتی UTI حل کردن حداکثر یک قاشق چای خوری جوش شیرین در داخل یک لیوان آب است. احتمالا علت اثر گذاری این روش این است که با این کار اسید موجود در ادرار خنثی می شود و درد و سوزش مثانه بهبود می یابد.

با این حال، مطالعات اخیر پزشکی از این روش پیشگیری و درمان پشتیبانی نمی کند و ممکن است عوارض جانبی خطرناکی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با علل و علائم درد مثانه 

درمان خانگی عفونت ادراری با سرکه سیب

سرکه سیب (ACV) ممکن است خاصیت ضد باکتری داشته باشد. برخی افراد برای تقویت ترمیم زخم و کمک به مبارزه با عفونت های باکتریایی و قارچی حتی از وان حمام ACV استفاده می کنند.

محققان پیش بینی کرده اند که ACV ممکن است بر عوامل بیماری زا که باعث عفونت ادراری می شوند تأثیر بگذارد. در یک مطالعه قدیمی به نظر می رسد، مصرف روزانه 100 میلی لیتر سرکه برنج رقیق شده به مدت 4 هفته باعث کاهش سطح باکتری در ادرار شده است.

با این حال، مطالعات فعلی هنوز تأیید نکرده است که استفاده از ACV به هر طریقی باعث پیش پیری یا درمان عفونت ادراری می شود یا نه.

هرگز نباید سرکه را مستقیماً روی پوست بدون اینکه ابتدا آن را رقیق کنید بمالید.

چگونه از عفونت ادراری پیشگیری کنیم؟

جلوگیری از عفونت ادراری همیشه امکان پذیر نیست، اما برخی از موارد ممکن است در به حداقل رساندن خطر ابتلا به آن موثر باشند، از جمله:

 •  هنگام دفع ادرار مثانه را کاملا خالی کنید.
 • از استفاده لباس های زیر معطر خودداری کنید.
 • برای کمک به دفع باکتری ها، بعد از فعالیت جنسی ادرار کنید.
 • پس از استفاده از حمام، ناحیه تناسلی را از جلو به عقب پاک کنید.
 • از استفاده از روش های پیش گیری از بارداری که نیاز به مایع اسپرم کش دارند خودداری کنید.

درمان های خانگی عفونت ادراری || پزشکت

در عفونت ادراری چه موقع باید به پزشک مراجعه کنیم؟

بسیاری از عفونت های ادراری علائم خفیفی ایجاد می کنند و در طی 2-3 روز با درمان خانگی برطرف می شوند.

با این حال، اگر شرایط زیر را دارید، بهتر است با متخصص اورولوژی آنلاین مشورت کنید:

 • بروز علائم شدید
 • عفونت عودکننده
 • ادامه علائم بیش از یک هفته بدون بهبودی
 • سیستم ایمنی ضعیف یا سایر عواملی تشدیدکننده عفونت دارید.

برای جلوگیری از عوارض ممکن است درمان آنتی بیوتیکی لازم باشد.

حرف آخر

درمان های خانگی ممکن است علائم عفونت ادراری را کاهش دهند، از بهبودی را حاصل کنند و به جلوگیری از انتشار عفونت به سایر قسمت های بدن کمک کنند.

با این وجود بعید به نظر می رسد که به اندازه درمان آنتی بیوتیکی موثر باشند. در صورت ادامه علائم، تماس با پزشک و در صورت لزوم شروع داروی ضد باکتری ضروری است.

برخی از داروهای خانگی ممکن است اثرات سوء داشته باشد. به همین دلیل، همیشه باید قبل از اقدام به درمان جدید با پزشک خود صحبت کنید.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.