عمومی و داخلی

10 نشانه جدی افت قند خون

 10 نشانه جدی افت قند خون

افت قند خون و یا هیپوگلیسمی می تواند منجر به بروز برخی عوارض جانبی احتمالی در کوتاه و طولانی مدت شود. برای پیشگیری از بروز این عوارض بهتر است، 10 نشانه جدی افت قند خون را بشناسید تا در صورت بروز آنها، سریعا علائم را شناخته و با پزشک مشورت کنید.

هیپوگلیسمی یا افت قند خون

10 نشانه جدی افت قند خون | پزشکت

برای اکثر افراد، سطح قند خون 70 میلی گرم در دسی لیتر یا کمتر، افت قند خون در نظر گرفته می شود.

شما به عنوان فردی که مبتلا به دیابت هستید، می دانید که کاهش قند خون در حد بسیار زیاد، پدیده ای به نام هیپوگلیسمی، چقدر مهم است. اما توجه به نشانه های جدی افت قند خون خیلی، برای پیشگیری از هیپوگلیسمی بسیار حیاتی است.

 ارین پالینسکی-وید، پزشگی که در اسپارتا، نیوجرسی مستقر است، در این مورد معتقد است: هیپوگلیسمی هنگامی اتفاق میفتد که مقدار گلوکز خون (قند خون) به حدی کاهش یابد که عملکرد طبیعی بدن را مختل کند. در بیشتر افراد، این وضعیت به عنوان سطح قند خون در یا کمتر از 70 میلی گرم در دسی لیتر تعریف می شود.

طبق بررسی منتشر شده در ژوئن 2015 در ژورنال PLoS One، کاهش قند خون در میان افراد مبتلا به دیابت نوع 2 رایج است. به گفته محققان، افراد مبتلا به این بیماری به طور متوسط ​​19 دوره خفیف یا متوسط ​​ و تقریباً یک دوره شدید در سال داشتند. افت قند خون به ویژه در بین افرادی که انسولین مصرف می کنند بسیار شایع است.

طبق گفته انجمن دیابت آمریکا (ADA) این کاهش در سطح قند خون می تواند باعث عوارض کوتاه مدت مانند گیجی و سرگیجه و همچنین موارد جدی تری از جمله تشنج، کما و به ندرت مرگ شود. هيپوگليسمي معمولاً در اثر دوز زياد انسولين يا تغيير در رژيم غذايي يا عادات ورزشي رخ می دهد. بر همین اساس کارشناسان توصیه می کنند برای پیشگیری از افت قند خون و عوارض جانبی بالقوه خطرناک آن، سطح قند خون خود را کنترل کرده و سطح پایین قند خون را درمان کنید.

علائم مکرر هیپوگلیسمی

علائم هیپوگلیسمی معمولاً از الگویی پیروی می کند که اگر دیابت دارید احتمالاً خیلی سریع می توانید آنها را تشخیص دهید. علائم رایج و مکرر این وضعیت عبارتند از:

 • لرزش
 • ضعف
 • تعریق
 • سردرد
 • خستگی
 • بی قراری
 • حالت تهوع
 • گرسنگی
 • سرگیجه
 • تحریک پذیری
 • ضربان قلب تند
 • اضطراب یا وحشت
 • عدم توانایی در تمرکز
 • گشاد شدن مردمک چشم
 • از دست دادن کنترل عضلات
 • احساس سوزن سوزن شدن در اطراف دهان شما

علائم شدید هیپوگلیسمی

10 نشانه جدی افت قند خون | پزشکت

همانطور که توسط انجمن دیابت آمریکا (ADA) تعریف شده است، وقتی قند خون شما به طور خطرناکی کاهش پیدا کند و به کمتر از 54 میلی گرم در دسی لیتر برسد این وضعیت را هیپوگلیسمی شدید یا “سطح 2” می گویند که در این وضعیت ممکن است هر یک از علائم زیر را داشته باشید:

ویزیت آنلاین

علائم شبانه هیپوگلیسمی

در طول شب، ممکن است دوره های کاهش قند خون داشته باشید. اما خودتان متوجه این شرایط نشوید. بدن شما دو هورمون گلوکاگون و اپی نفرین تولید می کند که این دو هورمون در حفظ قند خون در سطح طبیعی موثر هستند. اما در مبتلایان به دیابت نوع 1 ممکن است تعادل این هورمون ها دچار اختلال شود و این وضعیت با بروز برخی علائم شبانه افت قند خون همراه باشد، از جمله:

 • کابوس
 • سردرد
 • بی قراری
 • عرق شبانه
 • حرف زدن یا فریاد زدن در خواب
 • هنگام بیدار شدن احساس آرامش خوبی ندارید.
 • سطح گلوکز در صبح بالاتر از حد طبیعی است.

در صورت بروز این علائم، با پزشک خود مشورت کنید. هیپوگلیسمی شبانه درمان نشده می تواند خطرناک و منجر به افت قند خون شود.

برای کمک به جلوگیری از بروز افت قند خون در شب، سعی کنید قبل از خواب بخورید یک میان وعده که سرشار از کربوهیدرات های پیچیده مانند بلغور جو دوسر یا میوه های خشک باشد. در برنامه بعد از ظهر و عصر نیز برنامه غذایی مناسبی داشته باشید. داروهای خود را به طور منظم مصرف کنید. همچنین مراقب باشید در هنگام انسولین بیش از حد مصرف نکنید، که منجر به افت قند خون می شود.

عدم آگاهی از افت قند خون

در صورت ابتلا به دیابت و بروز دوره های مکرر افت قند خون، مغز شما کمتر می تواند تشخیص دهد که شما قند خون دارید زیرا بدن دیگر علائمی را از خودش بروز نمی دهد. این امر به عنوان عدم آگاهی از افت قند خون شناخته می شود و اغلب در طول شب هنگام خواب اتفاق میفتد. این وضعیت در دیابت نوع 1 بیشتر از نوع 2 رخ می دهد. در صورت ادامه سطح قند خون شما به طور خطرناکی کاهش می یابد و منجر به کما یا حتی مرگ می شود.

شایع ترین علائم افت قند خون

10 نشانه جدی افت قند خون | پزشکت

در صورت ابتلا به دیابت به 10 نشانه جدی افت قند خون توجه کنید تا مطمئن شوید که وضعیت شما کاملا کنترل شده است.

گرسنگی

اگر به طور ناگهانی و غیرقابل توصیفی احساس گرسنگی می کنید، نشان می دهد که بدن شما دچار افت قند خون شده است. با شمارش میزان کربوهیدرات می توانید قند خون خود را کنترل کنید. انجمن دیابت آمریکا توصیه می کند برای شروع خوب بهتر است مصرف 15 تا 20 گرم کربوهیدرات در هر میان وعده را در نظر بگیرید.

احساس اضطراب

افت قند خون در بدن منجر به انتشار و تولید هورمون اپی نفرین (همچنین به نام آدرنالین) و کورتیزول می شود. حتی می تواند منجر به بروز احساس اضطراب در شما شود. بر اساس تحقیق منتشر شده در ژوئیه 2016 در Case Reports در روانپزشکی، این امر می تواند منجر به اضطراب و علائم مربوط به آن مانند لرزش، تعریق و تپش قلب شود.

بی قرارهای شبانه

هیپوگلیسمی شبانه، که تقریباً نیمی از دوره های پایین گلوکز خون را تشکیل می دهد، می تواند باعث برخی اختلالات خواب شود. پالینسکی وید می گوید: علائم این وضعیت شامل تعریق شبانه، کابوس، اپیزودهای بیدار شدن ناگهانی و گریه و احساس ناآرامی و گیجی هنگام بیدار شدن است. مصرف یک میان وعده قبل از خواب در این شرایط می تواند فرکانس و شدت اختلالات خواب را کاهش دهد. بر اساس مرکز دیابت جوسلین، در حالت ایده آل، میزان قند خون شما باید بین 90 تا 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

لرزش

طبق تحقیقات صورت گرفته، لرزش علامتی است که هنگام فعال شدن سیستم عصبی خودمختار در مواقع بروز افت قند خون اتفاق میفتد.

بی ثباتی عاطفی

بر اساس تحقیقات انجام شده، نوسانات خلقی و بروز احساسات ناگهانی از جمله علائم عصبی هیپوگلیسمی است. حتی علائم می تواند شامل تحریک پذیری، لجاجت و احساس افسردگی باشد.

تعریق

10 نشانه جدی افت قند خون | پزشکت

تعریق معمولاً یکی از اولین علائم هیپوگلیسمی است و در نتیجه آدرنالین رخ می دهد، که با کاهش سطح گلوکز افزایش می یابد. بر اساس بررسی های صورت گرفته تا 84 درصد از افراد دیابتی هنگام افت قند خون، تعریق را تجربه می کنند. پشت گردن خود را از نظر تعریق بررسی کنید. به گفته Kaiser Permanente، تقریباً همیشه تعریق، در دوره های افت قند خون وجود دارد. اما این وضعیت باید اندکی پس از مصرف مقداری قند از بین برود.

سبکی سر

در هنگام هیپوگلیسمی، مغز سعی می کند تا آنجا که ممکن است انرژی خودش را حفظ کند. بر همین اساس ممکن است در این وضعیت احساس سبکی سر کنید.

در صورت بروز این علامت سریعا هیپوگلیسمی خود را با مصرف 15 تا 20 گرم کربوهیدرات درمان کنید. بهتر است در این وضعیت دراز بکشید. اگر سبکی سر بیش از 15 دقیقه ادامه داشت، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

مشکل در تمرکز

مغز برای تأمین انرژی به قند خون متکی است، بنابراین در شرایط افت گلوکز، مغز شما ممکن است به درستی کار نکند. حتی می تواند تمرکز همزمان روی یک چیز را برای شما دشوار کند. بر اساس یک بررسی صورت گرفته، هیچ آسیب مغزی طولانی مدت ناشی از دوره های متوسط ​​افت قند خون وجود ندارد.

مشکلات بینایی

بروز مشکلات بینایی به طور ناگهانی می تواند نشانه هیپوگلیسمی باشد. تاری دید شایعترین علامت هیپوگلیسمی مربوط به چشم است که به دنبال آن لکه های سیاه (37 درصد) مشاهده می شود.

اختلال در گفتار

در هنگام گرسنگی و افت فشار خون، ممکن است مغز نحوه صدا شما را تغییر دهد. بر همین اساس اختلال در گفتار و تکلم، علامت شایع مرتبط با سطح قند خون است که در این وضعیت ممکن است قند خون به زیر 40 میلی گرم در دسی لیتر کاهش یابد.

سخن آخر

اگر به دیابت مبتلا هستید، باید انواع علائمی که در هنگام افت قند خون و کمتر از 70 میلی گرم در دسی لیتر بروز پیدا می کند، آشنا شوید. متداول ترین علائم هیپوگلیسمی یا همان افت قند خون شامل لرزش، ضربان قلب سریع، اضطراب و گرسنگی است. اگر قند خون شما به طور خطرناکی کاهش پیدا کند، ممکن است علائمی مانند گیجی، مشکلات بینایی، تغییرات رفتاری، تشنج یا حتی از دست دادن هوشیاری را تجربه کنید.

افت قند خون در افراد فاقد دیابت نیز می تواند رخ دهد. خوشبختانه، خوردن یا نوشیدن برخی از کربوهیدرات های ساده معمولاً می تواند مشکل را سریع رفع کند. اما برای انجام این کار باید بتوانید علائم هیپوگلیسمی را شناسایی کنید.

منابع:

https://www.everydayhealth.com/type-2-diabetes/symptoms/signs-of-low-blood-sugar/

https://www.verywellhealth.com/hypoglycemia-symptoms-1298883

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا