کرونا

کم خونی سلول داسی شکل و کرونا

کم خونی سلول داسی شکل و کرونا

کم خونی سلول داسی شکل و کرونا ، بررسی ها در مورد بیماری سلول داسی شکل و کرونا در حال انجام است. بیماری سلول داسی شکل یک بیماری ارثی است. بررسی ها در مورد بیماری سلول داسی شکل و کرونا در حال انجام است. آنچه در مورد این بیماری و افزایش خطر ابتلا به عفونت COVID و عوارض آن شناخته شده، احتمال دارد تغییر کند. بیماری سلول داسی شکل (SCD) یکی مواردی است که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) آن را با افزایش خطر عوارض COVID-19 مرتبط می داند.

هنوز مشخص نیست که آیا خطراتی برای افرادی که دارای ویژگی سلول داسی شکل هستند وجود دارد یا خیر. اما محققان فکر می کنند که این پتانسیل وجود دارد. مشخص نیست که آیا SCD خطر ابتلا به COVID را در فرد افزایش می دهد؟ اما افراد دارای این بيماري که به ویروس مبتلا می شوند بیشتر در معرض خطر بستری شدن در بیمارستان و ذات الریه هستند. برای افراد مبتلا به SCD، اولین علامت COVID اغلب درد است. علائم COVID همچنین می تواند شبیه به علائم شایع SCD باشند.

 

بیماری سلول داسی شکل

بیماری سلول داسی شکل یک بیماری ارثی است. SCD معمولاً در دوران نوزادی به عنوان بخشی از غربالگری معمول نوزادان تشخیص داده می شود. با این حال، یک آزمایش به نام الکتروفورز هموگلوبین، برای تمایز بین SCD و ویژگی سلول داسی شکل و همچنین برای جستجوی انواع مختلف بیماری مورد نیاز است. تصور می شود که ویژگی سلول داسی شکل حدود 300 میلیون نفر را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری بیشتر در آفریقا شایع است، جایی که میزان آن تقریباً 10 برابر بیشتر از ایالات متحده است.

در ویژگی سلول داسی شکل، تنها یک ژن غیر طبیعی وجود دارد. این منجر به ایجاد یک زنجیره غیرطبیعی β- گلوبین در هموگلوبین می شود. معمولاً داشتن ویژگی سلول داسی شکل مشکلی ایجاد نمی کند. مگر اینکه فرد سطح اکسیژن خون پایینی را تجربه کند.

با SCD، یک ژن جهش یافته، پروتئین غیر طبیعی در مولکول هموگلوبین (زنجیره غیر طبیعی β-globin) را کد می کند. هموگلوبین جزء سلول های خونی است که اکسیژن را به بدن می رساند.

هموگلوبین غیرطبیعی به گلبول های قرمز، شکل داسی شکل می دهد. سلولها نه تنها شکننده تر از گلبولهای قرمز معمولی هستند. بلکه اغلب گیر کرده و با عبور از رگهای خونی کوچکتر، انسداد ایجاد می کنند.

این انسدادها مانند “حملات قلبی کوچک” هستند. حتی می توانند در قفسه سینه، شکم یا مفاصل رخ دهند. تقریباً بر همه ناحیه بدن تأثیر می گذارد. هنگامی که آنها رخ می دهند، نتیجه آن معمولاً درد شدید است. این وضعیت به عنوان بحران درد (بحران انسداد عروقی) و همچنین عدم جریان خون (ایسکمی) در ناحیه ای از بدن که انسداد رخ می دهد، گفته می شود. انسداد یا بحران های درد می تواند توسط عوامل زیادی از جمله عفونت ایجاد شود.

بیماری سلول داسی شکل و خطر COVID-19

کم خونی سلول داسی شکل و کرونا | پزشکت

نوشته های مشابه

خطر COVID-19 در مبتلایان به SCD شامل خطر ابتلا به عفونت و همچنین بیماری شدید می شود. خطر ابتلا به عفونت را می توان به خطر قرار گرفتن در معرض و حساسیت به عفونت در هنگام مواجهه تقسیم کرد.

SCD عمدتا بر سیاه پوستان تأثیر می گذارد، که به طور نامتناسبی تحت تأثیر COVID قرار گرفته اند. وقتی به خطر بیماری کووید و عوارض در سیاه پوستان در ایالات متحده نگاه می کنیم، تفکیک خطرات مربوط به نژاد و خطرات ناشی از SCD دشوار است.

افرادی که SCD دارند اغلب به مراقبت های پزشکی مکرر نیاز دارند. افزایش نیاز به مراقبت های پزشکی به معنای احتمال بیشتر قرار گرفتن در معرض افرادی است که به SARS-CoV-2 آلوده شده اند.

بررسی های کافی در مورد تعداد افراد مبتلا به SCD در مقایسه با جمعیت عمومی انجام نشده است. اما مراجعه به داروخانه برای دریافت دارو، بستری شدن در شرایط بحرانی درد و تزریق احتمال دارد شانس قرار گرفتن در معرض آنها را افزایش دهد.

این که آیا در فرد مبتلا به SCD احتمال بیشتری برای ابتلا به COVID-19 وجود دارد هنوز مشخص نیست، اگرچه این بیماری ممکن است بر عملکرد سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد. علاوه بر این، افراد مبتلا به SCD اغلب عملکرد طحال (هیپوسپلنیسم عملکردی) را کاهش می دهند، که می تواند بر توانایی بدن آنها در مبارزه با عفونت های باکتریایی (از جمله عفونت های ثانویه باکتریایی که ممکن است با COVID-19 رخ دهد) تأثیر بگذارد.

بیماری سلول داسی شکل و خطر عوارض شدید با COVID-19

هنگامی که همه گیری برای اولین بار آغاز شد، فرض بر این بود که افراد مبتلا به SCD احتمال دارد در معرض خطر بالاتری از پیامدهای شدید ناشی از COVID-19 باشند. افراد مبتلا به SCD در معرض خطر زیادی برای ابتلا به بیماری های شدید قرار دارند. حتی بیشتر از سایر افراد مبتلا به این بیماری با سایر عفونت های ویروسی در بیمارستان بستری می شوند.

به عنوان مثال، در طول همه گیری آنفولانزای H1N1، کودکان مبتلا به SCD بیشتر از کودکان بدون آن به سندرم حاد قفسه سینه مبتلا می شدند، نیاز به مراقبت های ویژه و تهویه مکانیکی داشتند.

در بررسی دیگری که به بررسی آنفولانزای فصلی پرداخت، کودکان مبتلا به SCD نسبت به کودکانی که این بیماری را نداشتند. 56 برابر بیشتر در معرض عفونت در بیمارستان بودند. عفونت ها همچنین باعث ایجاد عوارض SCD مانند بحران های درد و سندرم حاد قفسه سینه می شوند. علاوه بر این، عوارض شایع SCD مانند بیماری کلیوی و سکته مغزی می تواند خطر پیامدهای جدی COVID را افزایش دهد.

عوامل خطر سلول داسی شکل و کرونا

کم خونی سلول داسی شکل و کرونا | پزشکت

یک مطالعه به طور خاص عوامل خطر دیگری را برای بیماران مبتلا به SCD که در انگلستان با COVID-19 بستری بودند بررسی کرد. سایر بیماریهای پزشکی که با پیامدهای بدتر COVID مرتبط بوده اند، عبارتند از:

  • اختلالات عصبی ناشی از سکته مغزی
  • بیماری پیشرفته کلیه
  • شواهدی از اضافه بار آهن ناشی از تزریق که معمولاً قلب و کبد را تحت تأثیر قرار می دهد.

در حال حاضر بررسی ها نشان داده که افراد مبتلا به SCD احتمال بیشتری دارد که پیامدهای جدی از COVID-19 داشته باشند. در یک مطالعه بزرگ پزشکی، افراد سیاه پوست مبتلا به SCD بیشتر از سیاهپوستان بدون SCD به موارد زیر توجه داشتند:

  • ایجاد درد (3.4 برابر بیشتر)
  • ایجاد پنومونی (2.4 برابر بیشتر)
  • نیاز به بستری شدن (تقریبا دو برابر بیشتر)

علیرغم افزایش خطر عوارض و بستری شدن در بیمارستان، این بررسی نشان نداد که افراد مبتلا به SCD بیشتر در معرض مرگ بر اثر COVID-19 هستند. محققان فرض کردند که احتمالاً افراد سیاه پوست مبتلا به SCD بیشتر از افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند. به دنبال مراقبت های پزشکی و دریافت درمان اولیه هستند.

ویژگی سلول داسی شکل چیست؟

ویژگی سلول داسی شکل (حمل یک ژن غیر طبیعی که منجر به ایجاد یک زنجیره غیر طبیعی گلوبین در هموگلوبین می شود.) تا حد زیادی یک بیماری بدون علامت است. عوامل استرس زا مانند سطح پایین اکسیژن خون (هیپوکسی)، می تواند منجر به عوارضی شود که مشابه اما معمولاً خفیف تر در افراد مبتلا به SCD است. یک مثال، لخته شدن خون (ترومبوآمبولی) است.

بررسی ها نشان داده که خطر لخته شدن خون در ریه ها (آمبولی ریه) در افرادی که دارای ویژگی سلول داسی شکل هستند دو برابر بیشتر از افراد عادی است. این ویژگی همچنین با افزایش خطر سکته مغزی (ایسکمیک) و بیماری کلیوی و عروق کرونر در افرادی که بیماری کلیوی دارند مرتبط است.

عفونت های COVID-19 می تواند منجر به کاهش سطح اکسیژن شود. برهمین اساس پزشکان نگران هستند که افراد دارای ویژگی سلول داسی شکل در معرض خطر بیشتری از عوارض باشند.

در مطالعه ای که نتایج COVID-19 را در افراد مبتلا به SCD بررسی کرد، تفاوت چشمگیری در علائم، بستری شدن در بیمارستان یا مرگ و میر بین سیاه پوستان حامل ویژگی داس و کسانی که این ویژگی را نداشتند وجود نداشت.

با این حال، تحقیقات کمی نگرانی را بطور خاص برطرف کرده است. افرادی که دارای ویژگی سلول داسی شکل هستند احتمال دارد در معرض افزایش عوارض سلول داسی شکل قرار نگرفته باشند. در صورت تشخیص بیماری کووید -19 و ویژگی داس شکل، به پزشک خود اطلاع دهید.

در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد حمل سلول داسی شکل خطر عوارض ناشی از COVID-19 را افزایش می دهد. اما این خطر وجود دارد. افرادی که این ویژگی را دارند باید اطمینان حاصل کنند که پزشک آنها در صورت ابتلا به این بیماری مطلع است.

عوارض بیماری سلول داسی شکل و COVID-19

کم خونی سلول داسی شکل و کرونا | پزشکت

برای افراد مبتلا به بیماری سلول داسی شکل، بیماری همه گیر COVID-19 می تواند عوارضی را در ارتباط با دسترسی به مراقبت و در نتیجه ابتلا به خود عفونت ایجاد کند. تشخیص علائم COVID-19 نیز احتمال دارد برای برخی از افراد چالشی ایجاد کند.

عوارض COVID احتمال دارد در افراد مبتلا به SCD شدیدتر باشد. افراد مبتلا به SCD همچنین ممکن است دارای عوارض COVID باشند که معمولاً در افراد بدون بیماری مشاهده نمی شود.

سندرم حاد قفسه سینه

سندرم حاد قفسه سینه یک عارضه جدی و خطرناک SCD است. شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد ذات الریه COVID-19 می تواند باعث ایجاد این سندرم شود. سندرم حاد قفسه سینه (مانند سایر بحران های انسدادی عروق) در اثر کمبود خون رسانی به ناحیه ای از بدن ایجاد می شود که سلول های خونی با شکل غیرطبیعی مانع جریان طبیعی خون می شوند. در حالی که همه این بحران ها دردناک هستند. حتی می توانند باعث آسیب شوند. سندرم حاد قفسه سینه (آسیب ریه) به ویژه خطرناک و درمان اصلی آن تزریق خون است.

اطلاعات محدودی در دسترس است. اما یک بررسی در برزیل نشان داد که از هر 38 اطفالی که با COVID-19 در بیمارستان بستری شده بودند، سه نفر دچار سندرم حاد قفسه سینه شدند. علائم اولیه COVID در این کودکان مشابه علائم مشاهده شده در بزرگسالان بود و بیشتر از علائم معمولی COVID-19 با درد همراه بود. همه بچه های مورد بررسی پس از درمان با تزریق خون، آنتی بیوتیک و اکسیژن خوب عمل کردند.

بحران درد (بحران انسدادی)

کم خونی سلول داسی شکل و کرونا | پزشکت

درد اغلب اولین علامت COVID-19 در افرادی است که SCD دارند. بحران درد می تواند بسیاری از نواحی بدن را درگیر کند. اما اغلب در استخوان ها و مفاصل دیده می شود. درمان شامل انتقال خون و کنترل درد است. در بررسی کودکان برزیل، به نظر می رسد کودکانی که تحت هیدروکسی اوره پیشگیرانه بودند. بهتر از آنهایی که تحت درمان پیشگیرانه نبودند عمل کردند.

پنومونی و نارسایی تنفسی. مانند سایر مردم، افراد مبتلا به SCD مبتلا به COVID احتمال دارد به ذات الریه مبتلا شوند. حتی می تواند منجر به نارسایی تنفسی و نیاز به تهویه مکانیکی شود.

لخته شدن خون. افراد مبتلا به SCD در معرض خطر بالای لخته شدن خون هستند، از جمله آمبولی ریه که در افراد مبتلا به کووید -19 شدید مشاهده شده است.

طوفان سایتوکاین. واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن که بیشتر از خود عفونت به بدن آسیب می رساند (” طوفان سایتوکاین “) به عنوان یک عارضه جدی COVID-19 شناخته شده است.

هنوز مطالعاتی برای بررسی میزان طوفان سایتوکاین در افراد مبتلا به SCD نسبت به جمعیت عمومی انجام نشده است، اما SCD باعث ایجاد یک حالت التهابی مزمن می شود که می تواند خطر را افزایش دهد.

منبع:

https://www.verywellhealth.com/sickle-cell-disease-and-coronavirus-covid-19-risks-complications-5188750

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
 
دی دی کرم صمیم