عمومی و داخلی

عرق کف دست نشانه چیست؟

عرق کردن کف دست نشانه چیست؟

عرق کف دست نشانه چیست؟ این مشکل در برخی افراد کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد و باعث شود فرد از معاشرت با دیگران خودداری نماید. عرق کردن کف دست می تواند در نتیجه شرایطی از جمله چاقی، یائسگی یا هایپرهیدروز کف دست رخ دهد؛ اما اگر علت خاصی برای آن تشخیص داده نشود و فرد هیچ بیماری زمینه ای نداشته باشد پزشک ممکن است هایپرهیدروز کف دست را تشخیص دهد، اصطلاح پزشکی برای کف عرق کرده است.

هایپرهیدروز یا تعریق، عرق کردن بیش از حد و غیر طبیعی است که ربطی به گرما یا ورزش شدید ندارد. در تعریق ممکن است شما آنقدر عرق کنید که لباس تان خیس شود. تعریق در فعالیت های روزمره شما اختلال ایجاد کرده و در مواردی می تواند باعث اضطراب و خجالت شما شود. اگر داروهای ضد عرق موثر نباشند، ممکن است لازم باشد روش های درمانی مختلفی امتحان شود. در موارد شدید، پزشک می تواند برای از بین بردن غدد عرق یا تحریک اعصاب کنترل کننده عرق، جراحی را پیشنهاد کند. بعضی اوقات این مشکل ممکن است ناشی از یک بیماری زمینه ای باشد که در این صورت قابل درمان می باشد. تعریق بیشتر مربوط به غدد عرق، در دست، پا، زیر بغل و کشاله ران می باشد.

علت عرق کردن کف دست چیست؟

عرق کردن کف دست نشانه چیست؟ | پزشکت

عوامل مختلفی از جمله چاقی و یائسگی می توانند میزان تعریق یا دفعات عرق کردن بدن را تغییر دهند.

برخی از افراد به سادگی دچار هایپرهیدروز کف دست می شوند. این مسئله اغلب در کودکی بیشتر دیده می شود و پس از 40 سالگی فرد بهبود می یابد و معمولاً پس از 60 سالگی برطرف می شود. هایپرهیدروز کف دست می تواند کیفیت زندگی فرد را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. تعریق گاهی می تواند باعث پریشانی عاطفی و روانی شود و در کارهای روزمره اختلال ایجاد کند.

عرق کف دست نشانه چیست؟ برخی از افراد به دلیل نگرانی جزئی تعریق خفیف دست را تجربه می کنند. اگرچه این وضعیت یک مشکل جدی را نشان نمی دهد و ممکن است تا حدودی ارثی باشد، اما تعریق زیاد گاهی نشانه ای از یک بیماری زمینه ای است، مانند:

 • دیابت
 • سرطان
 • حمله قلبی
 • قند خون پایین
 • تیروئید بیش فعال
 • یائسگی یا گرگرفتگی
 • مشکلات سیستم عصبی
 • عفونت، مانند سل یا سپسیس
 • اختلال در مصرف الکل یا اعتیاد به مواد مخدر
 • شرایط غدد درون ریز، از جمله دیابت و اختلالات تیروئید
 • شرایط عصبی، از جمله بیماری پارکینسون و سکته مغزی
 • استفاده از داروهای تجویزی، همراه با تعریق به عنوان یک عارضه جانبی

هنگامی که تعریق به دلیل یک مشکل اساسی ایجاد می شود، ممکن است با علائم دیگری همراه باشد. اگر تعریق همراه با لرز، درد قفسه سینه، حالت تهوع، سبکی سر یا تب همراه است به پزشک مراجعه کنید.

ضرورت مراجعه به پزشک در عرق کف دست چه زمانی است؟

عرق کردن کف دست نشانه چیست؟ | پزشکت

اگر داروهای خانگی برای رفع مشکل شما موثر نبودند و این وضعیت زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار داده بهتر است به پزشک مراجعه کنید. برای اینکه پزشک یک هایپرهیدروزیس کف دست را تشخیص دهد، باید حداقل به مدت 6 ماه و بهمراه دو مورد زیر، عرق کف دست و یا پا را داشته باشید:

 • تعریق در هنگام خواب
 • تعریق در هر دو کف دست
 • سابقه خانوادگی این بیماری
 • عرق کردن که حداقل یک بار در هفته
 • تعریق که پس از 25 سالگی فرد شروع شد.
 • تعریق که در فعالیت های روزمره شما اختلال ایجاد می کند.

پزشک همچنین ممکن است آزمایش مینور (Minor) را تجویز کند. این آزمایش شامل قرار دادن محلول الکل و ید روی دست و پاشیدن نشاسته ذرت روی محلول است. هایپرهیدروز کف دست باعث واکنشی می شود که قسمت هایی از دست را به رنگ آبی تیره لکه دار می کند.

درمان های پزشکی عرق کردن کف دست

عرق کردن کف دست نشانه چیست؟ | پزشکت

یونتوفورز

یونتوفورز شامل قرار دادن دست ها در محلولی است که جریان الکتریکی کمی دارد. دانشمندان بر این باورند که این امر با ضخیم شدن میکروسکوپی لایه خارجی پوست، تعریق را به طور موقت متوقف یا کاهش می دهد. این کار تا 4 هفته عرق را مسدود می کند. افراد حداقل چهار بار در هفته این درمان را انجام می دهند و هر جلسه 30-40 دقیقه طول می کشد.

ویزیت آنلاین

دارو درمانی

پزشک برای درمان کف عرق می تواند داروهای آنتی کولینرژیک را تجویز کند. مصرف این دارو ها برای افرادی که مبتلا به گلوکوم هستند توصیه نمی شود. عوارض جانبی احتمالی این دارو ها، عبارتند از:

 • یبوست
 • شکی دهان
 • تهوع و استفراغ
 • مشکلات ادرار کردن

بوتاکس

سم بوتولینوم، معروف به بوتاکس، همچنین می تواند با مسدود کردن گیرنده های مسئول عرق کردن، به درمان این وضعیت کمک کند. درمان تقریباً 6 ماه طول می کشد. اگرچه سازمان غذا و دارو (FDA) استفاده از بوتاکس را برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل تأیید کرده است، اما محققان هنوز ایمنی و اثربخشی درمان هایپرهیدروز کف دست را بررسی نکرده اند. FDA هشدار می دهد که فرد ممکن است پس از درمان بوتاکس، دچار ضعف عضلات دست شود.

عمل جراحی

اگر تعریق تأثیر شدیدی داشته باشد و سایر روش های درمانی موثر واقع نشده باشد، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند. یکی از تکنیک های بالقوه موفق برای این وضعیت، سمپاتکتومی آندوسکوپی توراسیک نامیده می شود .

درمان های خانگی برای عرق کف دست

عرق کردن کف دست نشانه چیست؟ | پزشکت

در صورتی که با این وضعیت روبرو هستید می توانید برخی راهکارها و درمان های خانگی را امتحان کنید؛ اما اگر در شرایط استفاده از این راهکارها، حساسیت و عوارضی را تجربه کردید، راهکار ها را متوقف کنید.

ضد تعریق ها

ضد تعریق ها درمان های موضعی هستند که دارای نقاط قوت بسیاری هستند. استفاده مناسب و درست از ضد تعریق ها بسیار مهم است. عدم استفاده درست از آنها ممکن است شما را وادار کنند ضد تعریق های قویتری را بخرید. ضد تعریق ها هنگام استفاده از شب بهترین عملکرد را دارند؛ زیرا دست های شما در طول شب زمان بیشتری برای جذب آنها دارد.

برای استفاده صحیح ضد تعریق بر روی دست ها:

 • درست قبل از خواب از آن استفاده کنید.
 • ضد تعریق را روی پوست کاملاً خشک بمالید.
 • برای جلوگیری از تحریک، پس از استفاده از درمان هرگز دست ها را نپوشانید.

مردم برای درمان تعریق زیاد از داروهای مختلف گیاهی استفاده کرده اند. برخی از این درمان های طبیعی عبارتند از :

 • بابونه
 • مخمر سنت جان
 • ریشه سنبل الطیب

علاوه بر آن، به نظر می رسد روش مانند طب سوزنی، هیپنوتیزم و تکنیک های تمدد اعصاب می توانند برای درمان این وضعیت مناسب باشند. با این حال، شواهد علمی بسیار کمی نشان می دهد که این روش های درمانی، تعریق بیش از حد را متوقف می کنند.

جوش شیرین

جوش شیرین روشی سریع و ارزان برای کاهش عرق کردن دست ها است. بیشتر افراد یک جعبه جوش شیرین در آشپزخانه یا سرویس بهداشتی خود دارند. تأثیر جوش شیرین در تمیز کردن و سفید کردن دندان ها کاملاً مشهور است، اما جوش شیرین به عنوان ضد تعریق و خوشبو کننده هم تاثیری زیادی در رفع این مشکل دارد  از آنجا که جوش شیرین قلیایی است، می تواند تعریق را کاهش داده و عرق را به سرعت تبخیر کند. چند قاشق چای خوری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا خمیر ایجاد شود. خمیر را حدود پنج دقیقه روی دستان خود بمالید و سپس دستان خود را بشویید.

سرکه سیب

اگر دچار هایپرهیدروز هستید، سرکه سیب طبیعی می تواند کف دست های عرق کرده شما را با متعادل سازی سطح PH در بدن خشک نگه دارد. سرکه سیر را به کف دستان خود بمالید و بگذارید یک شب بماند تا بهترین اثر را داشته باشد. همچنین می توانید 2 قاشق غذاخوری در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید

برگ مریم گلی

افزودن برگ مریم گلی به رژیم غذایی یا نوشیدن چای مریم گلی ممکن است باعث تسکین تعریق دست شود. همچنین می توانید مریم گلی خشک را در کیسه ریخته و در جیب خود حمل کنید و دست خود را دور آن قرار دهید خاصیت قابض مریم گلی چربی های اضافی پوست را از بین می برد و از تعریق جلوگیری می کند. این خاصیت همچنین می تواند بوی بد ناشی از تعریق را کاهش دهد. برای نتیجه گیری بهتر یک مشت برگ مریم گلی را در آب قرار دهید و سپس دستان خود را حدود 20 دقیقه در مخلوط خیس کنید. گزینه دیگر نوشیدن چای مریم گلی است؛ اما بهتر است قبل از مصرف آن در مورد تداخل دارویی احتمالی با پزشک خود مشورت کنید.

تشخیص محرک ها

گرما، اضطراب و برخی از غذاها و نوشیدنی ها می توانند باعث تعریق شوند . پس بهتر است در درجه اول محرک احتمالی خود را شناسایی کنید.

برخی از موادی که باعث تعریق می شوند، عبارتند از :

 • الکل
 • ادویه ها
 • کافئین که در شکلات، قهوه و چای وجود دارد.
 • مونو سدیم گلوتامات، یک افزودنی رایج که به عنوان MSG شناخته می شود.

آمادگی برای مراجعه به پزشک

عرق کردن کف دست نشانه چیست؟ | پزشکت

در صورتی که مشکل عرق کردن دست، زندگی روزانه شما را مختل کرده و یا از دست دادن با دیگران خجالت می کشید و این موضوع شما را ناراحت کرده بهتر است برای تشخیص علت اصلی وضعیت پیش آمده و اطلاع از راه های پیشگیری با یک پزشک مشورت کنید. در مرحله اول ممکن است به یک متخصص پوست ارجاع داده شوید. اگر شرایط شما به درمان های اولیه پاسخ ندهد، احتمال دارد به متخصص مغز و اعصاب یا جراح مراجعه کنید. قبل از قرار ملاقات، بهتر است پاسخ سؤالات زیر را یادداشت کنید:

 • به طور مرتب چه داروها و مکمل هایی مصرف می کنید؟
 • آیا عرق کردن کف دستان شما هنگام خواب بدتر می شود؟
 • آیا تاکنون کسی در خانواده نزدیک شما علائم مشابهی داشته است؟

علاوه بر مراجعه به پزشک می توانید به راحتی در منزل خود از خدمات مشاوره آنلاین پزشکت برای ارتباط بهتر و سریعتر با متخصصین و مشاورین با تجربه بهره بگیرید. در این روش شما به صورت مشاوره های نوشتاری، صوتی و تصویری به راحتی می توانید مشکل خود را عنوان کرده و راهکارهای درمانی را از متخصصین دریافت کنید. خدمات مشاوره ای پزشکت در تمام زمینه های پزشکی، روانشناسی و روانپزشکی است که مشکلات شما در تمام زمینه ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

منابع:

https://www.healthline.com/health/hyperhidrosis-handle-sweaty-hands#5

https://www.medicalnewstoday.com/articles/sweaty-palms

68 دیدگاه

 1. سلام ممنون از مطالبتون من 18 سال سن دارم و هیچ سابقه دیابت و دیگر بیماری هارو ندارم کف دستم در تمام روز به طور وحشتناکی عرق میکنه و جدیدا گاهی کف پام هم همین طور شده زیر بغل یا جاهای دیگه کمتر و نرمال تره. زندگی کردن برام خیلی سخت شده به طوری که حتی نمیتونم با گوشیم راحت کار کنم.اگرچه اتفاق تازه ای نیست و سالیان ساله اینطور هستم دارویی هم مصرف نمیکنم و کاملا از لحاظ جسمی سالمم.راهکاری برای معالجه سراغ دارید؟خطرات احتمالی این امر در آینده هم وجود داره؟مثل چی؟مادرم که کف دستش مثل من نیست اما پدرم تاحدودی اینطوریه ممکنه ارثی باشه لطفا کمکم کنید در بیشتر کارهام موندم و کلا این مسئله منو عصبی کرده.بسیارسپاسگذرام اگر لطف کنید جوابی دهید.

  1. سلام احتمالا به دلیل پرکاری تیروئید هست لازمه با متخصص داخلی یا فوق تخصص غدد مشاوره فرمایید.

   1. من دارم یخ میزنم ولی دستمو پام عرق میکنه آزمایش خون هم دادم طبیعه تقریبا علتش چیه؟-_-

  2. با سلام بنده هم همین مشکل رو دارم و 25 سالم هست یه شخص سالخورده ای بهم پیشنهاد کرد که مصرف چاییمو کم کنم و انصافا خیلی موثر بود خواستم ببینم ایا راه حل مناسبیه؟

  3. دقیقا منم همینطوریم من 15 سالمه و هیچ سابقه بیماری ندارم و هر روز دستم به شدت عرق می‌کنه

   1. سلام برای رفع مشکل از مشاوره تلفنی فوق متخصص داخلی یا غدد کمک بگیرید.

    1. سلام
     من 19 سالمه من وقتی میرم بیرون دستام و پاهام عرق میکنه وقتی خونه هستم عادی میباشه و بعضی وقت تو خونه وقتی گیم بازی میکنم هم همین طور عرق میکنه…
     میشه یه راه حل برام نشون بدید. ممنون

     1. سلام این حالت شما احتمالا مرببوط به استرس و اضطراب بوده و نیاز به مشاوره به روانپزشک دارد.

 2. سلام. من ۱۷ سالمه و درحال آموختن موسیقی و ساز هستم. در هنگام اجرا و کمی استرس و اضطراب کف دستام و زیر بغلم عرق میکنه و موقع نوازندگی برام مشکل ایجاد میکنه. راستش میخواستم بپرسم که چیکار کنم و به چه دکتری مراجعه کنم و آیا قابل درمان است؟

  1. سلام لازمه با دکتر روانپزشک مشاوره بفرمایید.

 3. سلام خواهر من ۱۰سالشه و از ۵سالگی متوجه عرق شدید کف دست و پاهاش شدم به صورت وحشتناک همیشه کف دستاش خیسن حتی تو نوشتن مشقاش براش مشکل ایجاد کرده بنظرتون پیش چ متخصصی باید مراجعه کنه؟

  1. سلام لازم است به متخصص داخلی مراجعه کنیدوازمایشات تکمیلی انجام شود

 4. سلام. من پسر و 28سالمه، از زمان کودکی دستام عرق شدید میکنه، پاهامم هم همینطوریع، دکتر رفتم چکاپ دادم گفت سالمی و تیروییدت خوبه گواتر هم نداری فقط کمبود شدید ویتامین Dداری، واسم 10امپول نوشت گفت در طول یک ماه باید بزنی، همه رو استفاده کردم بعد از زدن امپول اول احساس کردم خیلی بهترم و یک هفته ی اول اصلا عرق نمیکرد اما بعد سه چهار روز دوباره مثل سابق دستام عرق میکرد دقیق به همون اندازه،پیش عطاری رفتم گفتن حنا بزنی خوبه اونم استفاده کردم اما فرقی نکرد گفتن جوش شیرین بزنی عرق دستات کمتر میشه اما باز همونجوریه،نمیدونم چکاری باید بکنم چه چیزی بخورم که تموم بشم از شر این عرق،میرم دوش اما بعد اینکه تموم شدم اومدم برون بدون اینکه کاری انجام بدم فعالیتی بکنم دستام ناخوداگاه پره عرقه،واقعا خیلی ناراحتم از نظر بدنی مشکلی ندارم و خیلی هم وضعیت بدنیم خوبه، ورزشکارم هستم، فقط عرق دستام من و دیوونه کرده، خواهشا از شما عزیزان متخصص تقاضا دارم راهی جلو پام بزارین

  1. سلام احتمالا مشکلتون ریشه عصبی دارد با متخصص اعصاب و روان مشورت بفرمایید.

 5. سلام من 19 سال سن دارم که همین مشکل عرق اونم دست و پارو دارم سابقه بیماری نداشتم در نقاط دیگر بدن نرمال هستش درتمام فصل هاهم همینطوره و تغیری نمیکنم واقعا ادم اعتماد ب نفسش پایین میاد و بیشتروقتا عصبی میشه همین الانم ک دارم تایپ میکنم دستام عرق میکنند متشکر میشم راهنمایی کنید راه کار این مشکل چیست؟

  1. سلام همانگونه که در مقاله آمده بسته به علت عرق کف دست درمان انجام می شود برای تشخیص قطعی عارضه لازمه با متخصص داخلی مشاوره نمایید.

 6. سلام من ۱۶ سالمه و از بچگی دست و پا هام غرق میکنه بعد قرمز میشه و یخ میزنه . آزمایش تیروئید هم دادم سالم بود و و به یه پزشکی مراجعه کردم که محلولی دادم اما زیاد تاثیر گذار نبود و باعث میشد که دستام خیلی خشک و ترک ترک بشه و تو خانواده هم کسی نیست که این طور باشه. به نظر شما به چه دکتری مراجعه کنم؟

 7. سلام من ۱۶ سالمه از بچگی دست و پاهام به شدت عرق میکنه چند بار رفتم دکتر آزمایش تیروئید هم دادم هیچ مشکلی نداشتم از نظر جسمی هم کاملا سالم هستم و بیماری ندارم برادرم ۱۱ سال از من کوچیکتره اون هم همین مشکل رو داره مادرم اینطوری نیست ولی پدرم کف دستاش عرق میکنه گاهی
  من واقعا تپی انجام تکالیف به مشکل بر میخورم طوری که کل دفتر و کتابام خیس میشه من باید چکار کنم؟

  1. سلام یرای بررسی علت مشکل و حل آن از متخصص داخلی مشاوره تلفنی بخواهید

  2. با سلام خدمت همگی
   بنده تجربه چندین ساله دارم با این معضل و به نظرم دوتا راه کار میتونه خیلی موثر واقع شه
   1_ اول اینکه تا میتونی باید مصرف نوشیدنی گرم رو کاهش بدی مخصوصا چای حالا نه اینکه کاملا قطعش کنی در روز دو فنجان مشکلی پیش نمیاره
   2_مورد دومی که لازمه ی به نتیجه رسیدن مورد اول هست اینکه باید تا میتونی خودت رو دعوت به آرامش کنی مثلا فوتبالی هستی بازیای تیم محبوبتو میبینی قطعا سر موقعیت های حساس دستات حوله لازم میشن یعنی حتی همچین استرس ریزی هم باعث جاری شدن سیل در این مناطق میشه.
   در نهایت نباید فراموش کرد که هیچ چیز در جهان بی دلیل اتفاق نمیفته این مورد هم قطعا دلایلی داره که با شناختشون به راحتی میشه کنترلش کرد.

 8. سلام من ۱۷ سالمه از بچگی دستام وقتی استرس داشتم به طور وحشتناکی عرق می کرده وتا امروز ادامه داشته وهیچ بیماری ژنتیکی یا بیماری ندارم برای حل این مشکل باید چیکار کنم؟

 9. سلام من معمولا ظهر از خاب بیدار میشم و تا چند ساعت بعد از بیدار شدن ناراحت و عصبانی م و به مرور که نزدیک به شب میشه حالم معمولی تر میشه الان که ماه رمضان گاهی 5 غروب از خواب بیدار میشم و همش بی حوصله م خاستم ببینم باید چکار کنم

  1. سلام برای رفع مشکل از مشاوره تلفنی متخصص اعصاب و روان کمک بگیرید.

 10. من ۱۵ سالمه. دست هام بعضی وقتا عرق میکنه هیچ مشکلی هم مثل دیابت و تیروئیدو.. هم ندارم. ممکنه چون چای و قهوه زیاد میخورم از اون باشه؟
  وقتاییم که مظطربم کف دستم خیسه کلا!
  واقعا خجالت میکشم یه دوستام و فامیل دست بدم چون دستم نمیدم واقعا زشته
  میشه راهنمایی کنین؟ ممنون?

  1. سلام اگر مشکل خاص جسمی ندارید احتمالا مربوط به اعصابتونه با رانپزشک مشورت کنید.

 11. سلام من 15 سالمه و کم کاری تیرویید دارم و تبدیل به گواتر شده
  گاهی وقت ها سر بازی های انلاین مظطرب میشم و دست هام عرق میکنه بطوری که وقتی موس تو دستم میگیرم کاملا خیسه خیسه اما همیشه موقع بازی این اتفاق نمیفته و در مواقعی که کاملا عادی ام و کار خاصی انجام نمیدم و اظطراب ندارم باز هم دست ها و پاهام بشدت عرق میکنه
  باید چه کنم و مشکل از چیست؟

  1. سلام شاید بخاطر مشکلات تیروئید و یا اعصابتان باشد.

 12. سلام ، ۱۸ سال سن دارم ، همیشه علاوه بر کف دست و پا ، روی دست پام هم غرق شدید میکنه ، موقع درس خوندن ، موقع امتحان ، موقع راه رفتن ، موقع دراز کشیدن ، حتی تماشای فیلم هم برام آرزو شده ، بدنم هم تازگی ها بیش از حد داغ میشه و حرارت شدیدی پیدا میکنه ، با کوچک ترین کاری عرق از سرم شروع میشه تا پاهام ، البته قبلا فقط کف دست و پا بود و الان بدتر شده ، از هیچ دارو و درمانی هم استفاده نکردم ، آزمایشی هم ندادم ، پزشک هم مراجعه نکردم …

  ۲ تا سوال دارم در این حالت :

  ۱ . چه راهکاری پیشنهاد می کنید ؟
  ۲ . آیا برای این بیماری درمان قطعی و دائمی وجود داره یا باید همیشه باهاش سر و کله بزنم ؟

  1. سلام راه کار های این مشکل در مقاله آمده است لطفا مقاله را با دقت بخوانید،
   این بیماری قطعا قابل درمان است.

 13. تعرق شدید از سر تا پا ، کمترین تحرک برابره با موش آب کشیده شدن ، زندگی مختل شده ، خواهشا یه راه حل پیشنهاد کنید ، اصلا درمان دائمی و قطعی داره یا باید تا عمر داریم باهاش سر و کله بزنیم ؟

  1. سلام جای نگرانی نیست از پزشک متخصص داخلی کمک بگیرید.

   1. سلام دوباره ، آقای دکتر یه سوال ؟

    من به پزشک متخصص داخلی مراجعه کردم و دکتر برام یه آزمایش کامل ( چک آپ کامل ) نوشتن و بعد انجامش گفتن بدنم از هر نظر سلامت هست و وضعیت خوبی داره ( البته یکم کمبود ویتامین D داشتم که قرص تجویز کردن ) و مشکل از غده عرق بدن هست و ایشون برام فقط یه اسپری برای کف پا و زیر بغل و یک مام ضد تعریق دئودورانت برای کف دست تجویز کردن و گفتن تا هر وقت لازم بود همین هارو ادامه بده و اگر هم خوب شده دیگه لازم نیست .

    حالا ۲ تا سوال برام پیش اومده که میخوام نظر شما رو بدونم ؟

    ۱ . آیا درمانی که ایشون گفتن کارساز هست یا خیر ؟

    ۲ . مگه مشکل از غده عرق بدن نیست ، پس باید به نوعی داروها و درمان هایی رو تجویز کنن که غده غیر فعال و یا کم تحرک بشه نه عرق دست و پا ( منظورم اینه باید از ریشه این رو درمان کنن ) ، در این باره هم نظرتون رو بگید ، ممنون .

    لطفا پاسخ بدید ، خیلی واجبه ( به هر ۲ سوال ) ، ممنون .

    1. سلام
     سوال1:در اکثر موارد این روش کارساز می باشد.
     سوال 2: این روش می تواند درمان ریشه ای محسوب شود.

     1. ببخشید ولی اگه این درمان جواب نداد چیکار کنم ؟

      آزمایش کامل هم دادم و هیچ مشکلی نداشتم .

      چون الان ۱ هفته دارم استفاده میکنم و چندان تغییری احساس نمیکنم .

      نظرتون ؟

     2. سلام طول درمان حداقل باید سه تا چهار هفته باشد.

 14. سلام ، اگه داروها جوابگو نبود ، باید چیکار کنم ؟

  دوباره به همین متخصص مراجعه کنم یا نه ، به متخصص دیگه ای مراجعه کنم ؟

  یا به جای متخصص داخلی میگن بهتره به متخصص پوست مراجعه کنم ؟

  نظرتون ؟

   1. بالاتر گفتم ، جواب ندادید ، ۸ ژوئن پرسیدم سوالم رو ، ممنون میشم بگید در اون صورت چه راهکاری رو پیشنهاد می دید ؟

    1. سلام اگر با اجرای راهکار های مقاله مشکلتان حل نشد ارز متخصص داخلی مشاوره بگیرید.

     1. از متخصص داخلی قبلا هم فکر کنم بهتون گفتم مشاوره گرفتم ولی الان بعد ۳ تا ۴ هفته هیچ تغییری احساس نمیکنم ، باید به متخصص دیگه ای مراجعه کنم ؟

     2. سلام بهتر اینه که به پزشک معالج خودتا مراجعه بفرمایید

 15. ایشون گفتن لازم به مراجعه دوباره نیست ، همین اسپری و مام رو تا وقتی که خوب شید استفاده کنید ولی تا به الان هیچ نتیجه ای خوبی نداشته . خب ؟

   1. سلام من ۱۸ سالمه من از بچگی به شدت دست و پاهام عرق میکنه چند بار ازمایش تیروئید دادم و مشکلی نداشت و درشرایط استرس زا بیشتر میشه تا یه وقتایی که انگشتای دستم ورم میکنه میخواستم بدونم به چه دکتری باید مراجعه کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون.

    1. سلام با خوندن دقیق مقاله و اجرای راه کار های ذکر شده اگر مشکل مادر رفع نشد با روانپزشک مشاوره نمایید.

 16. سلام دوستان من هم 26 سالمه کف دستم به شدت عرق میکنه قبلا که سن ام کمتر بوده به این شدتی که الان عرق میکردم نبوده و این موضوع باعث شده که در نوشتن و کار کردن در خیلی از کارها برام سخت شده در واقع یکی از نقاط ضعف هست خواهشا اگه راه حلی دارین بهم پیشنهاد کنید مثلآ چه قرص استفاده کنم که تاثیر گذار باشه

  1. سلام این مقاله را به دقت بخوانید و به دستورات آن عمل کنید اگر رفع نشد با متخصص داخلی مشورت کنید.

 17. سلام 18 سال سن دارم کف دستام و پاهام عرق میکنه اما شدید نیست ولی خیلی منو عصبی کرده زندگی برام خیلی سخت شده تروخدا اگه راهکاری دارید بهم بگید بدنم یهویی گر میگیره گاهی وقتا و میزنه به دستو پام عرق میکنه . ولی تو حالت معمولی هم عرق میکنه اما شدید نه ممنون میشم کمکم کنید ♥️

  1. سلام این علامت می تواند دلایل مختلفی از جمله استرس و مشکلات تیروئیدی داشته باشد جهت درمان با متخصص داخلی مشاوره نمایید.

 18. سلام
  من همیشه فقط وقتایی که به خودم تلقین میکنم کف دستام عرق میکنه
  مثلا وقتایی که میریم مهمونی به این که فکر میکنم بخوام دست بدم دستم عرق میکنه، اینطور میشه
  یا موقع امتحان دادن به این فکر میکنم که دستمو بزارم رو برگه، برگه خیس نشه
  اما وقتایی که بهش فکرم نمیکنم عرق نمیکنه
  باید به دکتر مراجعه کنم؟
  ممنون از راهنماییتون

  1. سلام بله از روانپزشک یا روانشناس مشاوره بگیرید

 19. سلام وقت بخیر
  من 25 ساله هستم و از بچگی مشکل تعریق شدید کف دست و کف پا رو دارم.دکتر محلولی رو برام تجویز کردن که هیچ تاثیری نداشت.دو سال پیش متوجه شدم که پرکاری تیروئید دارم دارو مصرف میکنم و تحت کنترله ولی تعریق کف دست و پام هیچ تغییری نکرده و همچنان زیاده.میتونم عمل رو انجام بدم؟

  1. سلام لطف مقاله را دقیق بخوانید و سپس راه کار های مطروحه را عمل نمایید اگر مشکل رفع نشد با متخصص غدد و یا روانپزشک مشاوره بفرمایید . در مورد شما احتمالا پر کاری تیروئید عامل تعریق کف دست باشد و داروی ضد تیروئید کافی نباشد.

 20. سلام
  من 18 سالمه و از وقتی که یادم میاد مشکل عرق کف دست و پا دارم
  بیماری ندارم و از لحاظ جسمی سالمم
  تو هر موقع شبانه روز دستام عرق میکنه ، استرس میگیرم عرق میکنه ، تو حالت عادی عرق میکنه بدون دلیل ، گوشی دستم میگیرم عرق میکنه
  باید پیش چه متخصصی برم؟؟

  1. سلام اگر کلیه آزمایشات و معاینات شما طبیعی هست با روانپزشک و یا روان شناس مشاوره کنید.

 21. سلام من ۱۴ سالمه و کف دستام و زیر بغلم خیلی عرق میکنه الان که دقت میکنم میبینم که مدرسه هم میرفتیم عرق میکرد و موقع امتحانا یا سوال کردن بیشتر میشد .
  این چند وقت خیلی زیاد شده به طوری که کلا اعصابم بهم میریزه
  سابقه ی بیماری ندارم (البته ازمایش ندادم) و خانوادمم اصلا عرق نمیکنن من چیکار کنم واقعا خجالت میکشم و کسی هستم اصلا از جمع دور نمیشه و با این مشکل نمیدونم چیکار کنم
  کمکم کنید خسته شدم

  1. سلام علل عرق کف دست را مفصل در این مقاله نوشتیم ولی عمده ترین آن اضطراب و پرکاری تیروئید می باشد لذا با روانپزشک و متخصص داخلی مشاوره نمایید.

 22. سلام
  من دستام عرق میکنه و پدر بزرگم اینجوری بوده و میگه که بزرگ شده ، دستاش خوب شده
  من و برادرم هم اینجوری هستیم مخصوصا زمان هایی که استرس داریم ، به نظر شما نیاز به مراجعه به پزشک هست؟

 23. سلام من فکر کنم از سن5یا6 سالگی دست و پا شروع به عرق کردن می کنه و گاه شدتش خیلی زیاد میشه آیا لازم به دکتر مراجعه کنم آلآن هم18سالم هست

  1. سلام همانگونه که در مقاله آمده است دلایل متفاوتی از جمله مشکلات تیرئید و استرس باعث عرق کف دست می گردد. اگر پس از مطالعه مقاله فوق و عمل به آن، مشکلتان حل نشد با یک متخصص داخلی مشاوره کنید

 24. سلام من ۱۵ سالمه دست و پاهام زیاد عرق میکنه کوچک ترین بادی که می‌خره زودسرد میشن خیلی ازیت میکنه ایا قابل درمان است مشکلی ندارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا