عمومی و داخلی

آلرژی صبحگاهی

آلرژی صبحگاهی از علل تا درمان

آیا تا به حال صبح ها با احتقان، سوزش و چشمان قرمز و آبریزش از خواب بیدار شده اید؟ اگر چنین است، ممکن است علائم آلرژی صبحگاهی داشته باشید. عوامل زیادی می توانند باعث آلرژی صبحگاهی شوند. معمولاً، اگر علائم شما در صبح بدتر شود، ممکن است ناشی از کنه های گرد و غبار باشد که تمایل به ایجاد خانه در رختخواب افراد دارند. اما این آلرژی ها می تواند ناشی از گرده گل و شوره حیوانات خانگی نیز باشد. درباره آلرژی صبحگاهی، علل، علائم، پیشگیری و روش های درمان بیشتر بخوانید.

شایع ترین علل آلرژی صبحگاهی

چه تب یونجه داشته باشید و چه آلرژی به کنه گرد و غبار، زمانی که آلرژی دارید با عطسه از خواب بیدار می شوید. دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد، از جمله:

 • تعداد گرده ها در صبح بیشتر است.
 • کنه های گرد و غباری که در داخل و اطراف تخت شما زندگی می کنند.
 • شوره حیوانات خانگی که در اتاق خواب شما جمع می شود.

آلرژی شایع است و سالانه بیش از 50 میلیون آمریکایی را مبتلا می کند.

غبار

هر چقدر هم که ناخوشایند به نظر برسد، آلرژی به کنه گرد و غبار در واقع حساسیت به گرد و غبار یا کنه نیست. در عوض، این مدفوع کنه گرد و غبار است که در واقع حاوی آلرژن است (ماده ای که باعث واکنش آلرژیک می شود). بر خلاف آلرژی به گرده، آلرژی کنه گرد و غبار در تمام طول سال رخ می دهد، زیرا آنها در داخل خانه شما زندگی می کنند.

 • کنه‌های گرد و غبار می‌توانند در هر جایی زندگی کنند، اما به خصوص فرش، ملافه، پرده و مبلمان روکش‌دار را دوست دارند.
 • از بین بردن کنه های گرد و غبار امکان پذیر نیست.
 • علائم آلرژی به کنه گرد و غبار معمولاً در صبح بدتر می شود زیرا هنگام خواب در معرض آلرژن قرار می گیرید.

گرده

آلرژی به گرده که به عنوان تب یونجه یا رینیت آلرژیک فصلی نیز شناخته می شود، یکی از شایع ترین آلرژی ها است. در ایالات متحده، 7.7٪ از بزرگسالان و 7.2٪ از کودکان را مبتلا می کند.

گیاهان برای بارور کردن سایر گیاهان از همان گونه گرده آزاد می کنند. آلرژی به گرده ناشی از واکنش به گرده ای است که گیاهان و درختان در بهار، تابستان و پاییز آزاد می کنند.

آلرژی های رایج گرده عبارتند از:

 • علف ها
 • درختان
 • ابروسیا

علائم آلرژی به گرده اغلب در صبح بدتر می شود. علاوه بر این، گرده ها ممکن است به لباس شما بچسبند، به این معنی که شما در طول روز آلرژن را با خود حمل می کنید. همچنین، اگر با پنجره های باز بخوابید، ممکن است تمام شب در معرض گرده ها باشید.

حیوانات خانگی

آلرژی صبحگاهی از علل تا درمان | پزشکت

نوشته های مشابه

آلرژی به حیوانات خانگی اغلب در افرادی رخ می دهد که سایر آلرژی ها و یا آسم هم دارند. در واقع، 30 درصد از افراد مبتلا به آلرژی به شوره سگ و گربه نیز حساسیت دارند.

آلرژی به گربه دو برابر آلرژی سگ است. افراد مبتلا به آلرژی به حیوانات خانگی به پروتئین های موجود در ادرار، بزاق یا شوره (سلول های مرده پوست) حیوان خانگی واکنش نشان می دهند. مردم اغلب موهای یا خز حیوانات خانگی را به عنوان یک آلرژن اشتباه می گیرند، اما اینطور نیست. هر چند مو یا خز حیوان خانگی می تواند ناقل آلرژن باشد.

علائم آلرژی به حیوانات خانگی می تواند در صبح رخ دهد، به خصوص اگر حیوان خانگی شما در اتاق خواب شما با شما بخوابد. اگر حیوان خانگی خود را بیرون از اتاق خواب خود نگه دارید و قبل از خوابیدن لباس های خود را عوض کنید، ممکن است آلرژی صبحگاهی را تسکین دهید.

کپک

کپک ها را می توان هم در داخل و هم در خارج از منزل یافت، به این معنی که ممکن است در تمام طول سال به کپک آلرژی داشته باشید. هنگامی که منبع کپک مختل می شود، هاگ ها به هوا فرستاده می شوند. برای فرد آلرژیک، تنفس این مواد می تواند باعث ایجاد واکنش شود.

در داخل خانه، کپک ممکن است در مناطق مرطوب مانند حمام، آشپزخانه و زیرزمین ها یافت شود. مکان های رایج برای یافتن کپک در فضای باز عبارتند از:

 • برگ های مرده
 • کمپوست
 • علف ها
 • دانه ها

سیل و آسیب آب می تواند باعث ایجاد آلرژی به کپک شود

علائم آلرژی در صبح

علائم آلرژی در صبح مانند علائم آلرژی در هر زمان دیگر از روز است. با این حال، گاهی اوقات علائم آلرژی صبحگاهی شدیدتر است. آنها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • عطسه کردن
 • آبریزش یا گرفتگی بینی
 • خستگی
 • چشم های خارش دار و آبریزش
 • چشمان باد کرده
 • خارش گوش
 • سرفه کردن

در موارد شدید، ممکن است علائمی شبیه به آسم را تجربه کنید. اینها ممکن است شامل مشکلات تنفسی، خس خس سینه و سرفه باشد. گربه‌ها می‌توانند یک دوره شدید آسم را در 30 درصد از افراد مبتلا به آسم موجود ایجاد کنند.

تشخیص آلرژی صبحگاهی

آلرژی صبحگاهی از علل تا درمان | پزشکت

پزشکان آلرژی را بر اساس علائم و آزمایش‌هایی که واکنش آلرژیک را تأیید می‌کنند، تشخیص می‌دهند. آلرژی صبحگاهی زمانی تشخیص داده می‌شود که علائم شما در صبح آشکارتر شود. تشخیص ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سابقه پزشکی: پزشک مراقبت های اولیه یا متخصص آلرژی (پزشک متخصص در زمینه آلرژی و آسم ناشی از آلرژی) سابقه پزشکی شما را از جمله اینکه آیا سابقه خانوادگی آلرژی یا آسم دارید یا خیر، می گیرد. پزشک معاینه فیزیکی نیز انجام خواهد داد.
 • ارزیابی علائم: پزشک علائم شما را ارزیابی می کند، از جمله اینکه چه چیزی باعث ایجاد آنها می شود و زمانی که اغلب رخ می دهند.
 • تست های آلرژی: این ممکن است شامل آزمایش های پوستی، آزمایش خون یا هر دو باشد.

تست های پوستی

تست های پوستی استاندارد طلایی برای تعیین حساسیت فرد به آن در نظر گرفته می شود. این آزمایشات در مطب متخصص آلرژی انجام می شود. دو نوع تست پوستی عبارتند از:

 • تست خراش: قطرات یک آلرژن بر روی پوست خراشیده می شود و سپس محل واکنش مشاهده می شود.
 • تست داخل پوستی: مقدار کمی از یک آلرژن به زیر پوست تزریق می شود و سپس محل واکنش مشاهده می شود.

آزمایشات خون

با آزمایش خون، یک فلبوتومیست خون شما را می گیرد و یک متخصص آزمایشگاه آن را ارزیابی می کند. آنها به طور خاص به دنبال آنتی بادی های ایمونوگلوبولین E (IgE) در پاسخ به آلرژن ها هستند. IgE نوعی آنتی بادی است که وقتی فردی به یک آلرژن حساس شود تولید می شود. یک آزمایش IgE خاص می تواند تشخیص دهد که شما به چه چیزی حساسیت دارید.

راه های جلوگیری از محرک های آلرژی صبحگاهی

خبر خوب این است که اقداماتی وجود دارد که می توانید برای محدود کردن علائم آلرژی صبحگاهی خود انجام دهید.

برخی از چیزهایی که باید امتحان کنید عبارتند از:

 • پنجره ها را بسته نگه دارید: وقتی تعداد گرده ها زیاد است، پنجره ها را ببندید و به جای آن از تهویه مطبوع استفاده کنید.
 • داروهای آلرژی مصرف کنید: زمانی که قبل از قرار گرفتن در معرض گرده ها مصرف شوند، آنتی هیستامین ها می توانند علائم آلرژی شما را از بین ببرند.
 • دوش گرفتن قبل از خواب: دوش گرفتن گرده ها را از پوست و موهای شما پاک می کند. قبل از خواب حتماً لباس هایی بپوشید که در معرض مواد حساسیت زا قرار نگرفته باشند.
 • رطوبت کمتر: این می تواند به کاهش آلرژی کنه گرد و غبار و آلرژی به کپک داخلی کمک کند.
 • به طور منظم تمیز کنید: تشک و بالش خود را با پوشش های مخصوص گرد و غبار بپوشانید و هر هفته ملافه خود را با آب داغ بشویید. علاوه بر این، سطوح سخت و فرش ها را به خصوص آنهایی که در اتاق خواب هستند، گردگیری کنید.
 • فرش را با کفپوش سخت جایگزین کنید: شوره حیوانات خانگی و کنه های گرد و غبار دوست دارند در فرش پنهان شوند. اگر نمی توانید همه فرش های خانه را جایگزین کنید، از فرش اتاق خواب خود شروع کنید.

مراجعه به پزشک در آلرژی صبحگاهی

آلرژی صبحگاهی از علل تا درمان | پزشکت

اغلب، آلرژی صبحگاهی یک مزاحمت خفیف و گاهی فصلی است. در موارد دیگر، آنها شدیدتر هستند. در این صورت، قرار ملاقات با پزشک مهم است.

اگر تنظیم سبک زندگی و آنتی هیستامین های بدون نسخه (OTC) کمکی نکرد، ممکن است بخواهید برای تشخیص و برنامه درمانی رسمی به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است کورتیکواستروئیدهای داخل بینی را توصیه کند که برخی از آنها بدون نسخه در دسترس هستند.

ایمونوتراپی (معروف به واکسن های آلرژی) همچنین می تواند به کنترل آلرژی ها در زمانی که اجتناب از محرک ها دشوار است کمک کند. پزشک آلرژی شما این موارد را برای کمک به کاهش حساسیت شما نسبت به آلرژن ها فرموله می کند. آنها به ویژه در برابر محرک های رایج آلرژی صبحگاهی مفید هستند.

اگر علائمی شبیه به آسم مانند خس خس سینه، سرفه یا مشکل در تنفس دارید، فورا به پزشک مراجعه کنید.  علائم آلرژی که در صبح تجربه می شود ممکن است به دلیل گرده، کنه گرد و غبار، حیوانات خانگی یا کپک باشد. یک متخصص آلرژی می تواند به شناسایی منبع آلرژی شما کمک کند و تنظیم شیوه زندگی و داروهایی را که ممکن است به مدیریت آن کمک کند توصیه کند.

اگر به دنبال تسکین آلرژی صبحگاهی هستید، کارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید. شناسایی منبع آلرژی شما نقطه مهمی برای شروع است.

سوالات متداول در مورد آلرژی صبحگاهی

آیا آلرژی صبحگاهی من قابل درمان است؟ آلرژی ها، از جمله آنهایی که با علائم در صبح ظاهر می شوند، گاهی اوقات با استفاده از واکسن های آلرژی قابل درمان هستند. آلرژی صبحگاهی را می توان با تغییر سبک زندگی، با اجتناب از آلرژن ها و با دارو کنترل کرد.

آیا آلرژی صبحگاهی باعث سردرد و سایر علائم می شود؟ بله، سردردهای سینوسی و میگرن با آلرژی همراه بوده است. به این دلیل که آلرژی می تواند باعث تورم در حفره های سینوسی شود که منجر به درد و فشار می شود.

آلرژی صبحگاهی من چقدر طول می کشد؟ مدت زمان ماندگاری آلرژی صبحگاهی بستگی به عامل ایجاد آن دارد. به عنوان مثال، اگر آلرژی صبحگاهی شما ناشی از آلرژی فصلی گرده باشد، پس از کاهش تعداد گرده ها، آلرژی صبحگاهی شما باید کاهش یابد. علاوه بر این، می توانید علائم خود را با اجتناب از محرک ها یا مصرف OTC یا داروهای تجویزی مدیریت کنید.

اغلب، افراد می توانند بر اساس زمان ظاهر شدن علائمشان و عواملی که آنها را تحریک می کند، حدس های دقیقی در مورد اینکه به چه چیزی حساسیت دارند، بکنند. با این حال، تنها راه قطعی برای شناسایی آلرژی شما از طریق تست آلرژی است.

ممکن است بتوانید علائم آلرژی صبحگاهی خود را با تمیز کردن مکرر اتاق خواب و رختخواب، استفاده از پوشش های گرد و غبار برای بالش و رختخواب، دوش گرفتن قبل از خواب، برداشتن فرش از اتاق خواب و بسته نگه داشتن پنجره ها در شب کاهش دهید.

منبع:

https://www.verywellhealth.com/morning-allergies-overview-5199321

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
 
دی دی کرم صمیم