لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
فهرست مطالب

در دندان های حساس مایعات و غذاهای گرم و سرد باعث ایجاد حساسیت دندان می شود، اما اگر با علائم دیگر مانند شل شدن دندان، لثه متورم یا درد هنگام جویدن، همراه شود ممکن است حساسیت دندان ناشی از مسئله دیگری باشد. دندان پزشک می تواند مشکل را پیدا کند و درمان مناسب را تعیین کند، اما بهتر است بدانید که خودتان برای انجام این مسئله چه کاری می توانید انجام می دهید. حساسیت دندان بسیار شایع است و تخمین زده می شود که تقریبا نیمی از جمعیت به حساسیت دندان مبتلا می شوند. طبق آکادمی دندان پزشکی عمومی (AGD)، تقریبا 40 میلیون بزرگسال در ایالات متحده حساسیت دندان را تجربه می کنند.

منشا حساسیت به عاج دندان

تاج یا بخشی از دندان های بالای لثه شما با لایه ای از مینای محافظ پوشانده شده است، در حالی که ریشه های زیر لثه با ماده ای به نام سیمان محافظت می شود. در زیر مینای دندان و سیمان، عاج قرار دارد که نسبت به پوشش محافظ متراکم تر است. عاج حاوی کانال های میکروسکوپی به نام توبول های عاج است و وقتی مینای دندان یا سیمان از بین می رود یا آسیب می بیند، عاج در معرض دید قرار می گیرد. به گفته انجمن دندان پزشکی آمریكا (ADA) در سایت بهداشت دهان و دندان هنگامی كه عاج در معرض دید قرار می گیرد، عصب ها اجازه می دهند مایعات در آن ها جریان یابد و تحت تاثیر گرما و سرما قرار می گیرند و باعث می شود اعصاب موجود در دندان تحت تاثیر محرک ها، حساسیت و درد ایجاد كنند.

علت دندان حساس

دندان های حساس | پزشکت

دندان های حساس می توانند به دلیل موارد زیر دندان ایجاد شوند:

 • مینا دندان پوسیده در اثر استفاده از مسواک زدن سخت و نادرست
 • فرسایش دندان به دلیل غذاهای بسیار اسیدی و نوشیدنی ها
 • پوسیدگی دندان
 • دندان های شکسته (عاج دندان را در معرض دید قرار می دهند.)
 • وقتی که سطح ریشه شما را در معرض دید قرار می گیرد.
 • دندان قروچه در شب
 • حساسیت به درمان های دندان پزشکی

علائم دندان های حساس

دندان های حساس | پزشکت

افرادی که دندان های حساس دارند ممکن است به عنوان پاسخ به محرک های خاص، درد یا ناراحتی را تجربه کنند. ممکن است این درد را در ریشه دندان های آسیب دیده حس کنند. بدون هیچ دلیل واضح علائم ممکن است به مرور زمان ظاهر شوند و خود به خود از بین بروند. آن ها ممکن است خفیف یا شدید باشد.

رایج ترین محرک ها شامل موارد زیر است:

 • غذاهای سرد و نوشیدنی سرد یا گرم
 • هوای سرد
 • غذاها و نوشیدنی های شیرین
 • غذاها و نوشیدنی اسیدی
 • آب سرد، به خصوص در هنگام تمیز کردن روزمره دندان
 • مسواک زدن یا نخ دندان زدن
 • مصرف الکل

بعضی اوقات، شرایط دیگر می تواند منجر به حساسیت دندان شود. به عنوان مثال، رفلاکس معده (GERD) معده می تواند باعث شود اسید از معده و مری خارج شود و ممکن است به مرور زمان دندان ها را بخورد. شرایطی که باعث استفراغ مکرر از جمله گاسترو پارزیس و بولیمیا (پرخوری عصبی) می شود، باعث اسیدی شدن مینای دندان می شود.

پوسیدگی دندان، دندان های شکسته، دندان های خرد شده و پرشده های فرسوده یا تاج می تواند عاج دندان را در معرض دید قرار می دهد و باعث ایجاد حساسیت می شود. در این صورت، احتمالاً به جای اکثر دندان ها، فقط در یک دندان یا ناحیه خاص در دهان حساسیت ایجاد می شود. ممکن است دندان های شما به دنبال درمان های دندان پزشکی به طور موقت حساس باشند. در این حالت، حساسیت به یک دندان یا دندان های اطراف دندان محدود می شود که باید بعد از چند روز فروکش کند.

تشخیص دندان حساس

دندان های حساس | پزشکت

اگر برای اولین بار حساسیت دندان را تجربه می کنید، با دندان پزشک مشورت کنید. دندان پزشک می توانند سلامت دندان های شما را بررسی کنند و مشکلات احتمالی مانند پوسیدگی ها، پر کردن های سست یا لثه های شکسته را که می توانند باعث ایجاد حساسیت شوند، تشخیص دهند. دندان پزشک می تواند این کار را در حین تمیز کردن معمول دندان پزشکی انجام دهد. آن ها دندان های شما را تمیز می کنند و معاینه پزشکی انجام می دهند. آن ها ممکن است با استفاده از ابزارهای دندان پزشکی دندان های شما را لمس کنند تا حساسیت را بررسی کنند، همچنین ممکن است عکس برداری از دندان های شما را تجویز کنند تا علل اختلالاتی مانند حفره ها را بررسی کنند.

پیشگیری دندان حساس

دندان های حساس | پزشکت

شما می توانید با حفظ بهداشت دهان و دندان خود با سالم نگه داشتن دهان، شانس ابتلا به حساسیت دندان را کاهش دهید. نادیده گرفتن دندان های حساس شما می تواند منجر به سایر مشکلات بهداشت دهان و دندان شود، به خصوص اگر این درد باعث شود شما مسواک نزنید و شما را در برابر پوسیدگی دندان و لثه آسیب پذیر می کند. برای جلوگیری از عود مجدد دندان های حساس، روزانه دو بار دندان های خود را با مسواک نرم و خمیردندان فلوراید مسواک بزنید و حتما ازنخ دندان برای جلوگیری از پلاک استفاده کنید. به جای شست و شوی شدید یا خشن از مسواک نرم و ملایم استفاده کنید. استفاده از خمیر دندان ساینده خودداری کنید.

دندان پزشک شما همچنین ممکن است به شما توصیه کند که بعد از مسواک زدن مقداری از خمیر دندان را مستقیماً روی قسمت های آسیب دیده بمالید. اگر دندان های شما خرد می شود، از دندان پزشک خود در مورد محافظت دهان و دندان خود سوال کنید. دندان قروچه، باعث شکستگی و ساییدگی دندان ها شده و باعث ایجاد حساسیت می گردد. همچنین در هنگام خوردن یا نوشیدن غذاهای اسیدی و نوشیدنی ها، مانند نوشابه های گازدار، مرکبات، مراقب باشید. چرا که همه این موارد می توانند مقادیر کمی مینای دندان را به مرور زمان از بین ببرند. هنگام نوشیدن مایعات اسیدی، از نی استفاده کنید. تا مایعات اسیدی با دندانتان تماس پیدا نکند. بعد از خوردن یا نوشیدن یک ماده اسیدی، آب بنوشید. تا سطح اسید موجود در دهان شما متعادل شود.

درمان دندان حساس

هنگامی که دندان های حساس دارید، فعالیت های خاصی مانند مسواک زدن، خوردن و آشامیدن می تواند باعث درد شدید و موقتی در دندان شما شود. ادندان های بسیار حساس غالباً در پی یک مشکل پیچیده تر دندان ایجاد می شوند. مراجعه به دندان پزشک بسیار مهم است و دندان پزشک، مسئله را مستقیماً تحت درمان قرار می دهد. برای درمان حساسیت دندان، دندان پزشک یا متخصص بهداشتی شما ممکن است توصیه کنند که از خمیردندان با قدرت سایش کم استفاده کنید. مخصوص دندان های حساس ساخته شده است.

از طرف دیگر، دندان پزشک شما ممکن است یک ژل فلوراید براش یا یک شست و شوی فلوراید یا یک خمیردندان سطح فلوراید بالا را بطور خاص تجویز کند تا دندان های شما محکم تر شود و محافظت بیشتری در برابر پوسیدگی ایجاد کند. این روش های درمانی می تواند در خانه هنگام مسواک زدن روی دندان ها انجام شود و ارزان قیمت است. سایر روش های درمانی برای دندان های حساس که دندان پزشک یا متخصص بهداشت شما می توانند در مطب دندان پزشکی خود انجام دهند. اینها شامل درمان هایی است مانند استفاده از رزین های پلاستیکی، پر کردن فضای خالی بین دندان ها که به عنوان محافظ دندان معروف هستند. استفاده از لیزر درمانی نیز گاهی موثر هست

بسته به شرایط دندان ها، دندان پزشک درمان مناسب را توصیه می کند.

درمان دندان پزشکی مقدماتی

گفت و گو با دندان پزشک شما اولین قدم برای تشخیص و رفع احساس ناراحتی است.

علائم خود را توصیف کنید. به او بگویید که آیا چیزی، مانند استفاده از کمپرس گرم وجود دارد که به طور عادی باعث بهتر شدن حساسیت دندان های شما شود. بعد از اینکه دندان پزشک دلیل حساسیت شما را مشخص کرد، علت اصلی آن را درمان می کند. درمان ممکن است به سادگی رفع پوسیدگی یا جایگزینی قسمتی از دندان فرسوده باشد. اما اگر ناراحتی شما از ریزش لثه در معرض سطوح ریشه ناشی شود. دندان پزشک شما ممکن است پیوند و جراحی لثه را که یک متخصص پریودنتیست برای محافظت از سطح ریشه و حمایت از دندان انجام می دهد، پیشنهاد کند. حتی در شرایطی که دلیل مشخصی برای درد شما وجود ندارد، درمان های بیشماری برای کمک به شما در مدیریت و درمان دندان های حساس وجود دارد. دندان پزشک شما می تواند برای تقویت مینای دندان و کاهش احساسات دردناک از ژل فلوراید داخلی استفاده کند.

حساسیت زدایی یا پیوند زدن

گاهی اوقات، با اعمال اتصال رزین به سطوح حساس ریشه، می توان سطوح ریشه در معرض را پوشاند و حساسیت دندان را درمان کرد. گاهی برای حساسیت زدایی ممکن است به بی حسی موضعی دندان ها نیاز باشد.

جراحی پیوند لثه

اگر ریشه دندان شما بافت لثه را از دست داده است، دندان پزشک می توانید مقدار کمی از بافت لثه شما را از جای دیگری از دهان خودتان گرفته و به محل آسیب دیده وصل کند. این عمل جراحی می تواند از ریشه های در معرض آسیب محافظت کرده و حساسیت دندان ها را کاهش دهد.

عصب کشی

اگر دندان های حساس شما باعث درد شدید شده و سایر درمان ها مؤثر نیستند. ممکن است دندان پزشک شما یک عصب کشی یا درمان کانال ریشه را توصیه کند. اگرچه ممکن است این یک درمان مهم باشد. اما موفق ترین تکنیک برای از بین بردن حساسیت دندان محسوب نمی شود.

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!