لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

فهرست مطالب

سربند ارتودنسی یک دستگاه ارتودنسی است که برای اصلاح دندان ها در حین گاز گرفتن، کمک به تراز شدن استخوان فک و رشد مناسب آن به کار می رود. انواع مختلفی از سربند وجود دارد. به طور معمول سربند برای کودکانی که استخوان فک آن ها هنوز در حال رشد هستند، توصیه می شود. بر خلاف بریس ها، قسمتی از سربند در خارج از دهان قرار می گیرد. ارتودنتیست ها ممکن است در صورتی که دندان های نیش بسیار خارج از ردیف دندان ها باشد، سربند را توصیه کنند. دندان های نیش بدون تراز، ناهنجاری دندانی نامیده می شود. این به این معنی است که دندان های بالا و پایین مرتب و سازگار با فک نیستند. سه نوع ناهنجاری دندانی وجود دارد. سربند برای نوع دوم و سوم از ناهنجاری دندانی استفاده می شود. همچنین ممکن است برای اصلاح دندان ها و نامرتب بودن دندان ها از سربند استفاده شود.

قسمت های تشکیل شده سربند ارتودنسی

سربند ارتودنسی | پزشکت

سربند ارتودنسی دارای چندین قسمت است. این قطعات بر اساس نوع پوشش سر و شرایط اصلاح شده، متفاوت است.

بخش های سربند

هدگپ: همانطور که از نام آن پیداست، هدگپ بر روی سر قرار می گیرد و یک دستگیره برای سایر اجزای دستگاه فراهم می کند.

تسمه اتصالات: کمانی فلزی و U شکل است که برای اعمال فشار به بند ارتودنسی دندان مولر و هدگپ متصل می شود.

باندهای الاستیک، لوله ها، قلاب ها: به عنوان دستگیره برای پیوند دادن اعضای مختلف سربند به دندان مولر و دیگر دندان ها استفاده می شوند.

جام چانه، پد یشانی و دهان بند

در تمام سربند ها از بریس استفاده نمی شود. در برخی از انواع سربند ها که شامل قلاب و یا باند متصل به بریس های روی دندان های بالا و پایین که در داخل دهان هستند متصل می شوند.

انواع سربند ارتودنسی

انواع سربند ارتودنسی عبارتند از:

سربند پشت گردنی

سربند پشت گردنی برای تصحیح ناهنجاری که overjet خوانده می شود استفاده می شود. این نوع از ناهنجاری به دلیل جلو آمدن فک بالا و دندان های جلویی به وجود می آید. سربندپشت گردنی برای اصلاح  overbite نیز استفاده می شود.

overbite: انحراف بین دندان های بالا و پایین، که باعث می شود دندان های بالا به سمت بیرون مایل شوند. سربند پشت گردنی از تسمه هایی که از پشت گردن یا مهره های گردنی که به بریس های متصل به دندان وصل می شود، استفاده می کند.

سربند پشت سری

برای اصلاح مشکل overjet و overbite استفاده می شود. متشکل از سیم های است که به بریس های روی دندان هایتان متصل می شود. این سیم ها در اطراف پشت و بالای سر قرار دارند.

کشش معکوس (facemask)

این نوع سربندبرای اصلاح فک بالا و یا Underbite استفاده می شود. جلوزدگی چانه در واقع  جلو بودن دندان های پایینی از دندان های بالای می باشد. کشش معکوس، اغلب از باندهای لاستیکی که به بریس ها متصل شده اند، تشکیل شده است. در این نوع از سربندها، دندان های پایینی به سمت جلو کشیده می شوند.

نحوه استفاده از سربند

اجرای دستور عمل ارتودنسیت شما در هنگام استفاده از سربندبسیار مهم است.

یکی از مهم ترین عناصری که در استفاده از سربند اهمیت دارد مدت زمان استفاده از سربند با توجه به نوع ناهنجاری روزانه ۱۲ تا ۱۴ ساعت یا بیشتر است. قابل درک است که بسیاری از کودکان در هنگام بیرون رفتن یا مدرسه رفتن از استفاده از این نوع سربندها طفره می روند. بسیاری از ارتودنتسیت ها استفاده از سربند را به محض تمام شدن مدرسه تا شب هنگام، توصیه می کنند. هرچه بیشتر کودکان شما از سربند استفاده کنند، این نوع ناهنجاری ها سریع تر بهبود می یابند. در صورت عدم استفاده  از این سربندها حتی برای یک روز تمام مراحل درمانی قبلی را از بین میرود.

موارد استفاده از سربند

برای اصلاح انحراف دندان ها و فک ها از سربندها استفاده می شود. استفاده از این نوع ابزار به نوبه خود به داشتن ظاهری زیبا و همین طور داشتن لبخندی جذاب کمک شایانی خواهد کرد. سربندها با ایجاد فشار در فک بالا یا پایین باعث ایجاد تراز در فک ها می شود. حتی بهم ریختگی موجود در دندان ها را اصلاح می کند. استفاده از سربند تنها زمانی که کودک شما در حال رشد است، موثر خواهد بود. سربند می تواند از رشد بیش از حد استخوان فک جلوگیری کرده. حتی با ایجاد فضا بین دندان ها می تواند ازدحام و نامرتبی دندان ها را اصلاح کند.

استفاده از سربند، از انجام دادن عمل های جراحی در آینده جلوگیری خواهد کرد.

عوارض سربندها

استفاده از سربندها از ۱ تا ۲ سال به طول می انجامد.

در هنگام استفاده از این سربندها، به وجود آمدن برخی از مشکلات و ناراحتی ها به دور از انتظار نیست. در صورت احساس در در فرزندتان می توان با ارتودنتیست خود مشورت کرده و از برخی داروهای مسکن نیز استفاده کنید. برای از بین بردن و تسکین درد در فرزندتان، از غذاهای آبکی و نرم استفاده کنید. همین طور، مصرف بستنی می تواند به تسکین درد آن ها تا حد زیادی کمک کند. از آنجایی که کودکان باید حدودا ۱۲ ساعت در روز از سربند استفاده کنند، برخی از آن ها در استفاده از آن در فعالیت های مختلف و در مدرسه امتناع می کنند، حتی گاها استفاده از این وسیله برای آن ها خجالت آور است. اما به یاد داشته باشید استفاده از این وسیله که باعث ایجاد مشکلات موقت می شود بهتر از اصلاح این ناهنجاری ها به وسیله عمل جراحی در آینده می باشد.

استفاده مداوم از سربندها بسیار مهم است. در صورت استفاده نکردن مداوم و ناکافی، مدت زمان استفاده از سربند افزایش خواهد یافت.

طریقه تمیز نگه داشتن اجزای سربند ارتودنسی

از شست و شوی قطعات سخت سربند با آب گرم و صابون غیر اسیدی به طور روزانه، اطمینان حاصل کنید که به طور کامل آبکشی شده است. پد های نرم و تسمه باید هر چند روز یک بار با آب گرم و مواد شوینده ملایم شسته شود. اطمینان حاصل کنید که قبل از استفاده به طور کامل خشک شده باشند.

بریس های موجود در دندان هایتان هنگام مسواک کردن دندان هایتان تمیز خواهد شد.

چشم انداز استفاده از سر بند ها

سربند ارتودنسی | پزشکت

استفاده از سربندروزانه ۱۲ تا ۱۴ ساعت و به مدت ۱ تا ۲ سال به طول می انجامد.

با توجه به نوآوری در بریس و درمان های دیگر، تا جای ممکن از سربنداستفاده نمی شود. با این حال، در صورت تجویز دندان پزشکتان، باید از این درمان استفاده کنید.

از سربند معمولا می توان برای درمان همزمان چند ناهنجاری دندانی و ازدحام و نامرتب بودن دندان ها استفاده کرد.

در صورت تکمیل دوره درمان، دیگر نیازی به استفاده از سربند وجود ندارد.

سخن آخر

سربندها برای اطلاح بهم ریختگی شدید در ردیف دندان ها استفاده می شود. این سربندها معمولا برای کودکان در حال رشد مورد استفاده قرار می گیرند. حتی باعث هم ترازی استخوان های فک بالا و پایین می شوند. استفاده از این سربند ها عموما ۱۲ تا ۱۴ ساعت در روز و به مدت ۱ تا ۲ سال به طول می انجامد.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.