لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

فهرست مطالب

اگر قرار باشد شما یکی از میلیون ها نفری باشید که در دنیا قرار باشد از بریس ها، برای صاف کردن دندان، هم تراز کردن فک، ازبین بردن فاصله بین دندان ها و داشتن لبخند زیبا استفاده می کنید، ممکن است با سوالات زیادی روبرو شوید. شاید اولین سوال شما این باشد که نصب بریس های دندان چه عوارضی دارد؟

نصب بریس ها بر روی دندان ها بسته به نوع دندان ها و نوع بریس های استفاده شده، حدودا یک تا دو ساعت طول می‌کشد.

این فرآیند ممکن است در یک یا دو جلسه انجام شود.

نصب بریس های دندان | پزشکت

قسمت هایی از این فرایند ممکن است با درد همراه باشد. اما به طور کل استفاده از بریس ها و نصب آن هیچ آسیبی به همراه ندارد.

اگر ازبریس های معمولی یا سرامیکی استفاده می کنید!

اگر دندان های شما به همدیگر بسیار نزدیک است، دندان پزشک شما ممکن است از فاصله دهنده ها یا بندها یک هفته قبل از چسباندن بریس ها در میان دندان های استفاده کنند. این مرحله به ایجاد فضای کافی برای دندان های عقبی کمک می کند.

تمیز کردن دندان ها قبل از نصب بریس ها

قبل از اینکه ارتودنتیست شما، بریس ها را بر روی دندان شما قرار دهد، دندان های شما باید به طور کامل تمیز شوند. هنگامی که دندان های شما به طور کامل تمیز و خشک شدند، ارتودنسیت می تواند بریس ها را بر روی دندان شما قرار دهند.

چسباندن براکت ها

نصب بریس های دندان | پزشکت

براکت ها وسیله های فلزی و یا سرامیکی کوچکی هستند که سیم ها را به دندان های شما وصل می کند.

برای چسباندن براکت ها:

 • محلی که قرار است براکت ها به آنجا چسبیده شوند به چسب آغشته می کند.
 • سپس با تاباندن نور آبی به دندان های شما چسب در آن قسمت فیکس می شود.

استفاده از چسب معمولاً مزه بدی را به دهان شما می دهد. اما استفاده از آن برای شما سمی نمی باشد. مرحله بعد چسباندن براکت ها به وسط هر یک از دندان ها می باشد.

استفاده از بندها

برای محکم کردن بریس ها، ارتودنتیست بندها را به دور دندان های آسیاب پشتی نصب می کند. بعد از انتخاب بند، متناسب با سایز دندان شما، ارتودنتیست مقداری چسب برای فیکس کردن آن ها استفاده می کند. سپس با تاباندن نور آبی باعث فیکس شدن بندها بر روی دندان های شما می شود. استفاده از از بندها بر روی دندان های آسیاب ممکن است باعث درد و فشار شود. در صورت داشتن احساس درد حتماً با پزشکتان، این مسئله را در میان بگذارید. دندان پزشک می تواند با تنظیم کردن بند این مسئله را از میان ببرد.

اتصال سیم های ارتودنسی

هنگامی که براکت ها و بند ها به صورت کامل در محل مورد نظر فیکس شدند، ارتودنتیست براکت ها را به وسیله سیم ارتودنسی به یکدیگر وصل می کند.

در نهایت، انتهای سیم ارتودنسی را، که باعث ایجاد ناراحتی در لثه های عقبی دهانتان قرار دارد را، می چیند.

بریس های پشت دندانی

نصب بریس های دندان | پزشکت

بریس های پشت دندانی اجزای مشابه با بریس های معمولی دارد. اما محل نصب آن ها در قسمت پشت دندان می باشد. به دلیل این که این نوع بریس ها در پشت دندان نصب می شوند، نصب آن ها نسبت به نوع معمولی و فلزی آن زمان بیشتری می گیرد. نصب این گونه از بریس ها به آموزش مخصوصی نیاز دارد.

ارتودنسی نامرئی

اگر شما برای اصلاح دندان های خود از ارتودنسی نامرئی استفاده می کنید، نیاز به استفاده از سیم، بند و براکت ندارید. در این نوع از ارتودنسی شما نیاز به یک قالب از دندان های خود دارید که این قالب به طور کامل با دندان های شما هم تراز است. اگر هنگام مراجعه به ارتودنتیست،خواهان استفاده از ارتودنسی نامرئی هستید، حتما طریقه نصب آن و مراقبت از آن و دندان و دهانتان را از پزشکتان جویا شوید.

ساعت های حساس

بعد از نصب شدن بریس ها، تا یک یا دو ساعت احتمال دارد با احساس ناراحتی همراه باشید.

همینطور انتظار می رود در هنگام خوردن غذا با درد مواجه شوید، یا حتی شما به مدت چند روز احساس درد در سر و فک خود خواهید داشت. شما می توانید با استفاده از محصولات ضد درد مثل ایبوپروفن و استامینوفن این درد را کاهش دهید.

رژیم غذایی مجاز در نصب بریس های دندانی

نصب بریس های دندان | پزشکت

برای روزهای اول بعد از نصب براکت ها و یا زمانی که آن ها را تنظیم و فیکس می کنید، خوردن غذاهای که به حداقل جویدن نیاز دارد، پیشنهاد می شود.

غذاهایی که به راحتی خورده می شوند عبارتند از:

 • ماست
 • بلغور جو دوسر
 • پوره سیب زمینی و گل کلم له شده
 • سبزیجات پخته
 • ماهی
 • تخم مرغ
 • انواع میوه های نرم مانند توت و موز
 • ماکارونی
 • پنیر
 • بستنی، ماست

همین طور ممکن است در قسمتی از دندانتان که براکت‌ها و سیم ها قرار دارد، در داخل گونه ها، زخم های ایجاد شود. با استفاده از موم و اعمال کردن آن بر روی بریس ها می توانید قسمتی از بریس را که باعث ایجاد درد می شود از میان ببرید. شما می توانید با استفاده از آب نمک دهان خود را شست و شو دهید تا از رشد باکتری ها در دهانتان جلوگیری کنید. بعد از یک ماه، شما باید برای تنظیم دوباره ارتودنسی خود به ارتودنتیست خود مراجعه کنید.

رژیم غذایی غیر مجاز بعد از نصب بریس های دندانی

استفاده از برخی مواد غذایی در زمان استفاده از بریس ها برای شما مضر است.

انجمن ارتودنتیست های آمریکایی توصیه می کنند که از خوردن بعضی از غذاهای جویدنی و یا غذاهایی که خاصیت چسبندگی دارند در طول درمان خودداری کنید. مانند:

 • مغزها
 • پاپ کورن
 • ذرت
 • یخ
 • شکلات های سفت
 • آدامس
 • کارامل

  تغییرات بعد از استفاده از بریس ها

  اولین و مهمترین اتفاقی که بعد از نصب بریس ها رخ می دهد، حرکت تدریجی دندان های شما خواهد بود، این همان دلیلی که شما از استفاده کردن بریس ها انتظار دارید. اما تغییر دیگری که در شما ایجاد می شود اتخاذ کردن نوع متفاوتی است بهداشت دهان و دندان در زمان استفاده از آن ها می باشد. برای جلوگیری از پوسیدگی و لکه بر روی دندان‌ها نیاز است که روش جدیدی در استفاده از مسواک و نخ دندان کسب کنید. انجمن ارتودنتیست های آمریکایی پیشنهاد می کنند که دندان های خود را به طور مرتب روزی چند بار تمیز کنید، حتی اگر در منزل نیستید. حداقل بعد از استفاده ی هرغذای شیرین دهان خود را با آب شست و شو دهید و با استفاده از وسایل خاص شست و شو و شوینده های مخصوص قسمت های زیرین سیم‌های ارتودنسی و بین دندان های خود را تمیز نگه دارید.

سخن آخر

از بزرگترین روزهایی که یک فرد دارای ارتودنسی می تواند تجربه کند، روزی است که بریس ها را نصب کرده و روزی که بریس ها را از دندان خود خارج میکند. استفاده از بریس هیچ نوع ضرر و آسیبی به همراه ندارد. نصب آن معمولا یک تا دو ساعت طول می کشد. اگر شما از بریس های معمولی استفاده می کنید، این فرایند شامل اعمال بندها، براکت ها و سیم های ارتودنسی می باشد. اگر شما از بریس های پشت دندانی استفاده می کنید، فرایند نصب آن به دلیل موقعیت خاص براکت ها که در داخل دهان، که در قسمت داخلی دندان شما می باشد وقت گیر تر خواهد بود. اگر شما از ارتودنسی نامرئی استفاده می کنید، نیازی به استفاده از براکت ها و بندها ندارید.

نصب ارتودنسی گاهی هم با درد همراه خواهد بود، اما معمولاً با استفاده از داروهای ضد درد و خوردن غذاهای نرم بعد از چند روز این درد کاهش خواهد یافت.

 

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.