لوگو پزشکت

مشاوره آنلاین پزشکی - پزشکت

رادیو پزشکت

فهرست مطالب

فرم با 5 گزینه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:


بهترین راه برای از بین برن جرم و پلاک های دندان کمک گرفتن از دکتر متخصص دندان پزشک می باشد. دندان پزشکان، با دارا بودن ابزار مناسب و همین طور آموزش های خاص می توانند، پلاک و جرم های دندان شما را از بین ببرند. پلاک های دندان از تجمع پلاک و مواد معدنی موجود در بزاق تشکیل شده است. می تواند قسمت خارجی دندان شما و خط لثه را پوشش دهد. جرم دندان همانند روکشی بر روی دندان شما می باشد. غذا و نوشیدنی ها می توانند به راحتی باعث ایجاد جرم بر روی دندان شوند. جرم دندان، اغلب در پشت و در بین دندان ها، با ظاهری زرد یا قهوه ای ظاهر می شود. جرم و پلاک های دندانی هر دو می تواند باعث ویرانی دندان های شما شوند. حتی سلامت دهان و دندان شما را به خطر بیندازند.

جرم و پلاک می تواند:

 • ایجاد و تشدید بیماری های لثه
 • تجمع باکتری ها باعث بوی بد دهان شما می شود.
 • نابود کردن مینای دندان: لایه بیرونی سخت دندان که می تواند به نوبه خود منجر به حساسیت دندان، پوسیدگی و حتی از دست دادن دندان شود.

از بین بردن جرم و پلاک ها ی دندان

جرم دندان | پزشکت

پلاک ها پس از گذشت زمان به جرم های سخت تبدیل می شوند. به همین دلیل بسیار مهم است که به صورت روزانه از نخ دندان و مسواک استفاده کنید.

انجمن دندان پزشکی آمریکا (ADA) موارد زیر را توصیه می کنند:

 • استفاده از مسواک های دستی و برقی.
 • مسواک زدن روزی دو بار، به مدت دو دقیقه.
 • استفاده از یک مسواکی که با آن احساس راحتی می کنید.

انتخاب هر یک از این مسواک ها برای از بین بردن پلاک ها می تواند موثر باشد.

  • یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داده است که استفاده از مسواک برقی تاثیر بیشتری بر حذف پلاک ها می گذارد.
 • استفاده از نخ دندان روزی یک بار
 • استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید
 • استفاده از مسواک با دندانه های نرم
 • مسواک زدن با زاویه مناسب و تمیز کردن لثه ها به طور کلی، مسواک زدن با زاویه ۴۵ درجه می تواند کمک به تمیز شدن تمام قسمت های داخلی دندان ها و لثه ها، که پلاک ها در آن قسمت ها قرار می گیرد، کند.

هنگامی که پلاک ها تبدیل به جرم ها می شوند، این ضایعه به راحتی با مسواک زدن از بین نمی رود. برای از بین بردن آن، نیاز به مراجعه به یک دندان پزشک می باشد.

پیشگیری از جرم دندان

از بین بردن جرم دندان باید توسط دندان پزشک انجام گیرد.

با این حال راهکارهایی همانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، می تواند مقدار پلاک های موجود در دندان را کاهش داده و از این رو از تشکیل جرم جلوگیری کند.

این راه کارها شامل:

استفاده از خمیر دندان فرموله شده

جرم دندان | پزشکت

خمیر دندان جرم گیر

یک مطالعه در سال ۲۰۰۸ به مقایسه تاثیر خمیر دندان جرم گیر بر پوسیدگی دندان نشان داده است که کسانی که از خمیر دندان جرم گیر استفاده می کنند، ۳۵ درصد کمتر نسبت به افرادی که از خمیر دندان های معمولی حاوی فلوراید استفاده می کنند دچار جرم های دندانی می شوند.

استفاده از خمیر دندان حاوی جوش شیرین

به دلیل نقش سایندگی جوش شیرین مطالعات نشان داده است که استفاده از خمیردندان هایی که حاوی این مواد هستند بهتر می‌توانند پلاک ها را نسبت به خمیردندان هایی که حاوی این مواد نیستند، از بین ببرد. از خمیردندان های زغالی استفاده نکنید. مطالعات انجام شده نشان می دهد، این خمیردندان‌ ها تاثیری بر ازبین بردن پلاک ندارد. همچنین احتمال وجود عوارضی بر این نوع خمیردندان ها وجود دارد.

نخ دندان

جرم دندان | پزشکت

مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۹ برای افرادی که از نوارهای هیدروژن پراکسید با پیرو فسفات در روز به مدت ۳ ماه استفاده می کنند. ۲۹ درصد کمتر در خطر ابتلا به پلاک دندان نسبت به کسانی  که به طور معمولی مسواک می زنند، هستند.

چای

مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۶ نشان داده است، نوشیدن چای سبز، باعث کاهش باکتری ها در دهان می شود.

اگر شما تمایل به مصرف این نوشیدنی ندارید، می توانید از دهان شویه های حاوی چای استفاده کنید.

مصرف میوه و سبزیجات تازه

از آنجا که این مواد غذایی باعث افزایش جویدن و همین طور افزایش بزاق می شوند، استفاده از این غذاها می‌تواند به از بین بردن باکتری های درون دهان کمک و از تولید پلاک های دندانی جلوگیری کند. استفاده از آدامس های بدون شکر نیز همین تاثیر را دارد.

دهان شویه

جرم دندان | پزشکت

با توجه به ADA (انجمن دندان پزشکی آمریکا)، دهان شویه که حاوی مواد تشکیل دهنده مبارزه با باکتری مانند ستان، کلر هگزیدین و برخی از روغن های ضروری هستند، می توانند با پلاک و جرم ها مقابله کنند.

استفاده از این دهان شویه ها باید با مسواک و نخ دندان همراه باشد.

دفعات از بین بردن جرم دندان

جرم دندان | پزشکت

ADA (انجمن دندان پزشکی آمریکا) در حال حاضر بیان می کند که دفعات معاینه ی دندان ها به سلامت دهان شما و توصیه دندان پزشک شما بستگی دارد. اما بسیاری از دندان پزشکان توصیه می کنند که هر شش ماه یک بار برای جرم گیری و معاینه به دندان پزشکتان مراجعه کنید. در صورت ابتلا به بیماری های لثه، دفعات آن باید بیشتر شود. بر اثر استفاده از سیگار و یا ابتلا به بیماری هایی از جمله دیابت نوع دو، که احتمال ایجاد پلاک دندانی را در شما افزایش می دهد. به تعداد جلسات بیشتری برای جرم گیری نیاز دارید.

کاربرد جرم درمانی

افرادی که اغلب به جرم گیری نیاز دارند کسانی هستند که از خشکی دهان ناشی از داروها رنج می برند.

در حالی که بزاق حاوی باکتری است که، مواد غذایی را شست و شو می دهند.

کسانیکه از شرایط خاصی دارد و نمی توانند آموزش مناسب برای بهداشت دندان داشته باشند. نیاز به جرم گیری دارند.

کسانی که ناتوانی جسمی دارند و یا نمی توانند مسواک بزنند. دندان هایشان باید جرم گیری شود.

تاثیر جرم بر روی دندان

التهاب و تورم که توسط جرم ها ایجاد می شود، باعث بروز بیماری های لثه می شوند.

این بیماری ها که به عنوان التهاب لثه شناخته شده اند، با علائمی همانند قرمزی و تورم لثه، خون ریزی لثه هنگام مسواک و نخ دندان کشیدن، تحلیل لثه ها  همراه است. مرحله پیشرفته پریودنتیت نامیده می شود، علاوه بر خون ریزی و تورم با نشانه های دیگری از قبیل احساس درد به هنگام جویدن، شل شدن دندان و کنده شدن دندان از لثه، جمع شدن چرک بین دندان ها همراه می باشد. باکتری هایی که باعث بروز پریودنتیت می شود می توانند به داخل خون جریان یافته و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و ریوی را افزایش دهند. به همین دلیل در صورت مشاهده هر یک از این علایم فوق بسیار حائز اهمیت است که به دنبال درمان آن باشید. با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن و شست و شوی دهان و دندان خود به وسیله دهان شویه می توانید از بروز این بیماری ها پیشگیری کنید.

آنچه در مورد جرم دندان باید بدانید

جرم دندان | پزشکت

بالغ بر ۷۰۰ نوع مختلف از باکتری ها وجود دارد که در درون دهان شما زندگی می کند. این باکتری ها باعث تغییر رنگ و تورم لثه در دندان ها می شوند. هنگامی که باکتری ها با پلاک و ذرات غذایی مخلوط می شوند، شروع به تولید اسیدی می کنند که مینای دندان را از بین می برد. استفاده منظم از مسواک و نخ دندان می تواند کمک به حذف پلاک ها قبل از ایجاد هر گونه آسیب جدی کند. در صورت از بین نرفتن این پلاک ها با مواد معدنی موجود در بزاق ترکیب شده و ساختار سفت و سخت به نام جرم را به وجود می آورند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ در مجله علوم بهداشتی و تحقیقات اشاره می کند که ۹۹ درصد از افراد آمریکایی دارای جرم بر روی دندان های خود هستند.

همین حالا سوال خودتون رو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز