پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

دندانپزشکی، بیماری های دهان و دندان

باندینگ دندان چیست؟

باندینگ دندان(Dental bonding) یک عمل زیبایی است که در آن دندانپزشک از مواد رزین کامپوزیت همرنگ دندان برای زیباتر شدن لبخند شما استفاده می کند. این روش برای ترمیم شکستگی ها، بستن شکاف ها یا تغییر شکل و رنگ دندان استفاده می شود. بر خلاف سایر درمان های زیبایی دندان مانند کامپوزیت های چینی، باندینگ دندان کاملاً برگشت پذیر است. این روش زیبایی عمر نسبتا طولانی دارد و در صورت مراقبت های لازم و مناسب می تواند حتی تا 10 سال بر روی دندان های شما باقی بماند.

باندینگ چیست؟

باندینگ دندان، که گاهی باندینگ کامپوزیت نیز نامیده می شود، یک درمان دندانپزشکی زیبایی است که برای زیباتر شدن لبخند شما استفاده می شود. در طول این عمل، دندانپزشک مواد رزین همرنگ دندان را روی دندان های آسیب دیده قرار می دهد. این مواد بسیار محکم و مقاوم هستند. استفاده از این مواد به دندانپزشک کمک می کند تا بتواند شکل، اندازه یا حتی رنگ دندان ها را تغییر دهد. همچنین باندینگ دندان بهترین روش برای رفع بسیاری از ناهنجاری های دندان است. انجام این عمل زیبایی به زمان زیادی نیاز ندارد و معمولا در طول یک جلسه درمانی در حدود 60 دقیقه به طور کامل انجام می شود.

باندینگ کامپوزیت || پزشکتدر چه مواردی باندینگ دندان توصیه می شود؟

Dental bonding برای بهبود زیبایی لبخند شما و همچنین رفع ناهنجاری های مختلف دندانی استفاده می شود. در این روش دندانپزشک از مواد رزین کامپوزیت همرنگ دندان برای موارد زیر استفاده می کند:

  • تغییر رنگ دندان
  • تغییر دادن شکل دندان ها
  • پنهان کردن ترک های دندان
  • بلندتر کردن دیواره برخی از دندان ها
  • پر کردن شکاف ها و فضاهای بین دندان ها

همچنین این ماده کامپوزیت رزین برای ترمیم دندان ها در موارد زیر نیز استفاده می شود:

  • پر کردن حفره ها
  • بهتر کردن ظاهر دندان هایی که با مواد نقره ای قدیمی پر شده اند.
  • محافظت از ریشه دندان هایی که در اثر تحلیل لثه در معرض خراب شدن قرار دارند.

باندینگ دندان چقدر رایج است؟

Dental bonding یک روش زیبایی بسیار رایج در دندانپزشکی است. در واقع، امروزه یکی از متداول ترین روش هایی که در دندانپزشکی برای ترمیم و اصلاح ناهنجاری های دندانی انجام می شود، باندینگ دندان است.

تفاوت باندینگ دندان با روکش

روکش های پرسلن پوسته های سرامیکی سفارشی هستند که به سطوح جلویی دندان شما می چسبند. دندانپزشک برای قرار دادن این روکش ها، معمولاً باید مقداری از مینای دندان طبیعی را جدا کند. روکش های چینی پس از قرار گرفتن بر روی دندان دیگر قابل برگشت نیستند. به همین علت گاهی به روکش های دندان پروتز ثابت نیز گفته می شود.همچنین روکش های دندانی هر 10 تا 20 سال یکبار نیاز به تعویض دارند. روکش دندان معمولا زمانی استفاده می شود که یک دندان پوسیده یا خراب دیگر قابل ترمیم نیست.

Dental bonding معمولا نیازی به برداشتن مینای دندان ندارد. در نتیجه، این روش کاملاً برگشت پذیر است. شما احتمالاً هر سه تا 10 سال یکبار نیاز به ترمیم باندینگ خواهید داشت.

گاهی دندانپزشکان از اصطلاحی به نام “کامپوزیت ونیر” استفاده می کنند. این روش برای اصلاح لبخند است و معمولا در افرادی انجام می شود که دارای دندان های زردی هستند. در روش کامپوزیت ونیر بر روی سطح تمام دندان ها لایه ای از کامپوزیت قرار می گیرد. کامپوزیت ونیر در زیبایی لبخند افراد تاثیر بسیار زیادی دارد.

مراحل پیش از باندینگ دندان

قبل از انجام Dental bonding، معمولا دندانپزشک در مورد اهداف زیبایی مد نظرتان با شما صحبت می کند و لثه های شما از نظر وضعیت سلامت معاینه می شوند. سپس دندانپزشک عکس‌برداری از دندان ها با اشعه ایکس را تجویز می کند. دندانپزشک با بررسی عکس دندان‌ها و لثه‌های شما مطمئن می شود که برای استفاده از روش Dental bonding واجد شرایط هستید. اگر پوسیدگی شدید دندان، بیماری لثه یا سایر مشکلات جدی سلامت دهان و دندان دارید، احتمالاً ابتدا باید این مشکلات را درمان کنید.

باندینگ دندان چگونه انجام می شود؟

در طول عمل باندینگ دندان ها، دندانپزشک موارد زیر را انجام خواهد داد:

پیش از هر چیز باید یک رنگ مناسب انتخاب کنید. دندانپزشک با استفاده از تجربه خود و بررسی رنگ طبیعی دندان ها یک ماده رزین کامپوزیت را پیشنهاد می دهد که با رنگ دندان های طبیعی شما مطابقت داشته باشد.

در مرحله بعد دندان ها برای انجام باندینگ آماده می شوند. ابتدا سطح دندان شما زبر می شود. دندانپزشک برای انجام این کار از مایع حالت دهنده استفاده می کند. زبر شدن سطح دندان ها باعث می شود که مواد باندینگ راحت تر بتواند به سطح دندان های شما بچسبد.

مواد رزین که بر روی سطح دندان ها قرار می گیرد قوامی مانند بتونه دارد و بسیار محکم و مقاوم است. رزین بر اساس فرم و شکل دندان های شما قالب گیری می شود.

دندانپزشک در مرحله بعد، رزین کامپوزیت را در سطح دندان های شما قرار داده و اقدامات لازم را برای محکم کردن آن انجام می دهد.

با استفاده از روش باندینگ رنگ زرد دندان های شما از بین می روند و دندان های شما جلا و درخشندگی خاصی پیدا می کنند. در نهایت، دندانپزشک شما با تجربه ای که دارد باعث می شود تا دندان های درخششی طبیعی داشته باشند. این درخشش در زیباتر شدن لبخند شما نیز تاثیر بسیار زیادی دارد. استفاده از روش باندینگ برای هر دندان در حدود 30 تا 60 دقیقه زمان می برد. معمولا دندانپزشک بر اساس درخواست شما می تواند در هر جلسه یک دندان را باندینگ کند. اما با این حال برخی از افراد با توجه به بودجه خود ترجیح می دهند عمل باندینگ همه دندان ها را در یک روز انجام بدهند.

آیا باندینگ دندان دردناک است؟

Dental bonding معمولاً دردناک نیست. عصب ها حس کننده های درد در داخل دندان ها هستند. اما در واقع دندانپزشک شما در جایی نزدیک به عصب دندان کار نمی کند. بنابراین شما در طول کار هیچ دردی را احساس نمی کنید. در بیشتر موارد، بیهوشی حتی در طول Dental bonding ضروری نیست. برخی از افراد ممکن است پس از عمل باندینگ دندانی حساسیت را تجربه کنند. اما این حساسیت کاملا موقتی است و معمولا در طول چند روز اول از بین می رود. بسته به میزان حساسیت دندان ها مصرف مسکن های بدون نسخه می توانند به کاهش این ناراحتی کمک کنند.

بعد از باندینگ دندان چه اتفاقی رخ می دهد؟

پس از Dental bonding، رعایت بهداشت دهان و دندان برای سالم و سفید نگه داشتن رنگ دندان ها ضروری است. حداقل دو بار در روز با یک مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. یک بار در روز برای خارج کردن ذرات غذا از فاصله میان دندان ها از نخ دندان استفاده کنید. رعایت منظم این موارد باعث می شود باندینگ شما عمر نسبتا طولانی تری داشته باشد. علاوه بر این، شما باید به طور منظم برای معاینه و تمیز کردن دندان ها به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

مزایای باندینگ دندان

Dental bonding در مقایسه با سایر درمان های زیبایی فواید زیادی دارد. به عنوان مثال، برخی از مهمترین مزایا عبارتند از:

سریع و راحت. سایر روش‌های زیبایی مانند روکش‌ها نیاز به جلسات متعدد دارند. Dental bonding تنها با یک بار مراجعه به مطب انجام می شود.

رفع بسیاری از مشکلات دندانی. باندینگ دندان می تواند طیف گسترده ای از عیوب زیبایی از جمله ترک ها، شکاف ها و زردشدن رنگ دندان ها را پنهان کند.

مقرون به صرفه. باندینگ دندان یکی از کم هزینه ترین روش های دندانپزشکی زیبایی است. با استفاده از باندینگ دندان می توانید با حداقل هزینه دندان های خود را سفید و لبخند خود را زیباتر کنید.

کم تهاجمی. استفاده از روکش های چینی و همچنین روکش های معمولی دندانی نیاز به تغییرات قابل توجهی در دندان دارند. برای انجام روکش باید حتما مینای دندان ها تراشیده شود. اما مهمترین مزیت Dental bonding این است که هیچ نیازی به برداشتن مینا ندارد.

عوارض باندینگ دندان

اگرچه مواد استفاده شده در Dental bonding تا حدودی در برابر لکه ها دارای مقاومت بالایی هستند، اما مانند روکش های چینی در برابر لکه ها مقاوم نیستند. یکی دیگر از معایب این است که باندینگ به اندازه سایر گزینه های ترمیمی مانند روکش ها ماندگاری لازم را ندارد. همچنین، مواد استفاده شده در باندینگ دندان ممکن است در طول زمان تا حدودی از بین بروند.

به طور کلی، باندینگ دندان یک راه حل عالی برای ایجاد تغییرات کوچک زیبایی است. اگر به دنبال تحول چشمگیرتری هستید، احتمالا استفاده از روش های های دیگر مانند روکش های چینی برای شما گزینه مناسب تری خواهد بود.

زمان بهبودی پس از باندینگ دندان چقدر است؟

Dental bonding نیاز به مراقبت های خاص پس از درمان یا زمان بهبودی ندارد. به محض اینکه مطب دندانپزشک را ترک کردید، می توانید تمام فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

رنگ دندان || پزشکتآیا دندان ها بعد از باندینگ دندان نیاز به مراقبت خاصی دارند؟

خیر. پس از انجام باندینگ دندان فقط کافی است که همان شیوه های سابق بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. حداقل دو بار در روز دندان های خود را مسواک بزنید، حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. شستن دهان و دندان ها با آب نمک نیز تاثیر بسیار زیادی در طول عمر باندینگ دندان ها دارد. همچنین لازم است که برای معاینات و تمیز کردن منظم دندان ها به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

از آنجایی که ممکن است مواد باندینگ در طول زمان و به تدریج خرد شوند، باید از عادت هایی مانند جویدن ناخن، جویدن خودکار یا استفاده از دندان برای باز کردن گره ها اجتناب کنید. اگر متوجه شدید که لبه های دندان شما تیز شده است یا اگر دندان شما هنگام گاز گرفتن دچار حساسیت شد، حتما در اسرع وقت با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

باندینگ دندان چقدر دوام دارد؟

مدت زمان ماندگاری مواد باندینگ به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال عادات دهانی و تعداد دندان هایی که درمان شده اند می توانند عمر باندینگ دندان ها را تحت تاثیر قرار بدهند. با این حال، به طور معمول، مواد باندینگ بین سه تا 10 سال بدون نیاز به تعویض دوام می‌آورند.

آیا باندینگ برای دندان ها مناسب است؟

به طور کلی، Dental bonding هیچ خطری برای سلامت دهان و دندان شما ندارد. اگر دندان ها و لثه های سالمی دارید، استفاده از این روش کاملا بی خطر و بدون عارضه است.

با این حال، اگر پوسیدگی گسترده دندان، بیماری لثه یا سایر مشکلات جدی دارید که بر سلامت دهان و دندان شما تأثیر می گذارد، ممکن است قبل از انجام باندینگ دندان نیاز به درمان های دیگری داشته باشید.

آیا باندینگ روی دندان دائمی است؟

خیر. از آنجایی که باندینگ دندانی نیازی به برداشتن مینای دندان ندارد، می‌توان آن را در هر زمانی از روی سطح دندان ها برداشت.

چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کنم؟

اگر شکستگی، ترک، تغییر رنگ یا نگرانی های دیگری در مورد ظاهر دندان های خود دارید، با دندانپزشک خود قرار ملاقات بگذارید. دندانپزشک در مورد اهداف زیبایی مد نظرتان سوالاتی را از شما می پرسد و سپس یک برنامه درمانی متناسب با نیازهای شما طراحی می کند.

به طور کلی عیوبی مانند شکستگی، شکاف، ترک یا تغییر رنگ دندان ها می تواند زیبایی لبخند شما را کاهش دهد و باعث شود که اعتماد به نفس کمتری داشته باشید. باندینگ دندان یک درمان ساده و موثر است که می تواند زیبایی را به لبخند شما بیاورد. برای اینکه بفهمید استفاده از روش باندینگ برای شما مناسب است یا خیر، باید قبل از هر چیز با دندانپزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *