لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

فهرست مطالب

ونیرهای کامپوزیت پوسته‌های نازکی هستند که برای بهبود ظاهری دندان ها و تثبیت فاصله ها و اصلاح ترک های جزئی، بر قسمت جلویی دندان ها قرار می گیرند. برای ساخت ونیرهای کامپوزیت از دو ماده چینی و کامپوزیت رزین استفاده می شود. ونیرهای کامپوزیت چه برای درخشان کردن لبخند و چه برای ترمیم دندان های آسیب دیده به خوبی قابل تحمل هستند و در طولانی مدت می توان از آنها استفاده کرد. اگر قصد دارید از این روکش ها بر روی دندان خود نصب کنید بهتر است قبل از تصمیم قطعی خود، اطلاعات لازم در این زمینه را کسب کنید.

ونیر چیست؟

ونیرها از دهه 1930 در دندانپزشکی زیبایی مورد استفاده قرار گرفتند. آنها کلاهکی هستند که روی سطوح جلویی دندان‌ها قرار می‌گیرند تا مشکلات جزئی زیبایی یا ساختاری را اصلاح کنند. نصب ونیر در مقایسه با سایر ترمیم‌های دندان مانند روکش‌های دندان آسیب های کمتری را به دنبال دارند. قبل از قرار دادن ونیرها، ممکن است دندانپزشک مقداری از مینای دندان را بردارد. ونیرها را می توان برای انواع مشکلات دندانی زیر استفاده کرد:

  • لکه یا تغییر رنگ دندان
  • تراشه یا ترک های جزئی
  • دندان هایی که شکل غیر طبیعی دارند
  • ناهماهنگی جزئی دندان ها ( مال اکلوژن)
  • ترمیم تاج یا بریج دندان

دندان قروچه|| پزشکت

در چه شرایطی نمی توان از ونیرهای کامپوزیت بر روی دندان استفاده کرد؟

ونیرها می توانند بسیاری از مسائل دندانی و ارتودنسی را اصلاح کنند، اما در موارد خاص احتمال دارد استفاده از این روش برای فرد زیاد هم موثر نباشند. به طور مثال دندانپزشکان زیبایی یا ارتودنتیست ها ممکن است برای درمان شرایط زیر استفاده از ونیرها را زیاد توصیه نکنند:

  • دندان قروچه
  • مال اکلوژن متوسط ​​تا شدید
  • بیماری شدید لثه (پریودنتیت) و سلامت ضعیف دهان
  • ساختار یا مینای زیرین دندان ناکافی یا ناپایدار

انواع روکش یا ونیرهای کامپوزیت

دندانپزشکان می توانند از انواع روکش ها یا ونیرها بر روی دندان استفاده کنند، از جمله:

کامپوزیت

ونیرهای کامپوزیت از همان نوع رزین تخصصی تشکیل شده اند که برای باندینگ یا پرکردن دندان استفاده می شود. این ماده با دقت در مطب دندانپزشکی در طول یک نوبت بر روی دندان قرار می گیرند و می توانند باعث استحکام و طول عمر دندان شوند و حتی با رنگ مطابقت داده شوند.

ونیرهای چینی

ونیرهای چینی یک روش جدید در ترمیم دندان هستند. آنها اغلب از پرسلن غنی از ماده معدنی فلدسپات تشکیل شده اند. این ماده را پرسلن فلدسپاتیک می نامند. آن ها به دلیل دوام و ظاهر جذاب خود شناخته می شوند.

با این حال، بر خلاف ونیرهای کامپوزیتی که می‌توان در مطب ساخت، روکش‌های چینی را فقط می‌توان در آزمایشگاه‌های خارج از محل با استفاده از تکنیک‌های مدل‌سازی و ساخت سه بعدی پیچیده ساخت. به این ترتیب، برای تکمیل فرایند درمان و نصب آنها ممکن است مجبور شوید که چندین بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

کامپوزیت در مقابل چینی

هنگام مقایسه کامپوزیت با روکش های چینی، عوامل زیادی مانند روش نصب، هزینه و دوام باید در نظر گرفته شوند. در حالی که هر دو به طور موثر لبخند را اصلاح می کنند، اما هر یک از آنها معایب و مزایای خودشان را دارند. پس بهتر است قبل از انتخاب نوع مناسب ونیر مزایا و معایب هر یک را بشناسید.

مزایای ونیرهای کامپوزیت

ونیرهای کامپوزیت در مقایسه با نوع چینی مزایای متعددی دارند که عبارتند از:

کمتر تهاجمی: ممکن است لازم باشد بخشی از پوسته خارجی دندان (مینای دندان) قبل از نصب ونیرهای چینی برداشته شود. مینای کمتری برای اعمال رزین کامپوزیت باید برداشته شود.

هزینه های کمتر: ونیرهای کامپوزیت مقرون به صرفه تر هستند. آنها همچنین به زمان آماده سازی و قرار ملاقات های کمتری نیاز دارند.

زمان کمتر: روکش‌های چینی خارج از محل در آزمایشگاه‌های دندانپزشکی ساخته می‌شوند، بنابراین ممکن است لازم باشد یک هفته یا بیشتر قبل از نصب مجموعه نهایی، از روکش‌های موقت استفاده کنید. فرآیند ونیرهای کامپوزیت پیچیدگی کمتری دارد و نصب آنها ممکن است به یک جلسه درمانی نیاز داشته باشد. به همین دلیل است که به آنها “ونیرهای یک روزه” نیز می‌گویند.

ترمیم آسان تر: اگر روکش های سیمانی آسیب ببینند، ترمیم آنها معمولا آسان تر است. روکش های چینی بریده شده یا ترک خورده باید به طور کامل تعویض شوند.

معایب ونیرهای کامپوزیت

همچنین مهم است که معایب ونیرهای کامپوزیت را در نظر بگیرید، که می تواند بر تصمیم شما تأثیر بگذارد. این نکات منفی بالقوه عبارتند از:

دوام: انتظار می رود روکش های پرسلن دوام بیشتری داشته باشند. محققان دریافته اند که حدود 93.5٪ از آنها 10 سال و 91٪ در 20 سال زنده می مانند. طول عمر ونیرهای کامپوزیت کوتاه‌تر است و نرخ بقای تخمینی آن 80 درصد در 5 سال است.

شکل ظاهری: ونیرهای کامپوزیت از ماده ای شفاف ساخته شده اند که می تواند ظاهر آن ها را کمی غیرطبیعی تر کند.

در حالی که ونیرهای پرسلن ماندگارتر، بادوام تر و در برابر لکه شدن مقاوم تر هستند، ونیرهای کامپوزیت مقرون به صرفه تر هستند. نصب آنها همچنین سریعتر و کمتر تهاجمی صورت می گیرد.

روش نصب ونیر ها

نصب ونیر کامپوزیت را می توان در یک بار مراجعه به دندانپزشک زیبایی کامل کرد. به طور کلی، مراحل نصب ونیر به شرح زیر است:

برداشت و تصویربرداری: دندانپزشک زیبایی از اشعه ایکس دندان و انواع دیگر تصویربرداری برای گرفتن عکس از دندان های شما استفاده می کند.

آماده سازی: برای آماده سازی سطح دندان، شاید دندانپزشک مجبور شود تا مقدار کمی از مینای دندان را بردارد. این روش درد زیادی ندارد اما ممکن است به شما یک بی حس کننده موضعی تزریق شود.

تطبیق رنگ: قبل از نصب نهایی و استفاده از کامپوزیت رزین دندانپزشک زمانی را صرف تطبیق رنگ کامپوزیت می‌کند.

کاربرد: مواد چسب بر روی دندان گذاشته می شود و رزین کامپوزیت به دقت و هر بار یک لایه بسیار نازک اعمال می شود.

چسباندن: هنگامی که رزین کامپوزیت اعمال می شود، نور مخصوصی بر روی آن ناحیه تابیده می شود تا به سفت شدن و محکم تر شدن آن کمک کند. سپس، دندانپزشک ناحیه را برای آخرین بار تمیز می کند و هر گونه باقیمانده از فرآیند را از بین می برد.

ونیرهای کامپوزیت چقدر دوام دارند؟

آنها معمولاً به اندازه ی پرسلن دوام ندارند، اما ونیرهای کامپوزیت راه حلی موثر و طولانی مدت برای مسائل زیبایی یا ارتودنسی محسوب می شوند. به طور کلی، انتظار می رود که آنها حدود چهار تا هشت سال دوام بیاورند، اگرچه این بستگی به سلامت دهان و رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان دارد. در دراز مدت، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مناسب ، تمیز کردن و معاینه منظم دندان و همچنین عادات غذایی خوب، مهمترین نکته در حفظ ونیرها هستند. پرهیز از غذاها، نوشیدنی ها یا عاداتی که دندان ها را لکه دار می کنند مانند نوشیدن قهوه یا چای یا سیگار کشیدن نیز می تواند کمک کننده باشد.

کامپوزیت || پزشکت

قیمت ونیرهای کامپوزیت

مبلغی که در نهایت برای ونیرهای کامپوزیت می پردازید می تواند بر اساس تعداد دندان هایی که نیاز به درمان دارند و محل انجام کار شما متفاوت باشد. درمان‌های زیبایی معمولاً تحت پوشش بیمه دندانپزشکی نیستند. به طور کلی، هزینه ونیرهای کامپوزیت از 250 دلار تا 1200 دلار برای هر دندان متغیر است.

سوالات متداول

چگونه ونیرهای کامپوزیت را سفید کنم؟

در مقایسه با ونیرهای چینی، کامپوزیت ونیرها بیشتر مستعد لکه شدن و تغییر رنگ هستند. متأسفانه، روش‌های سفید کردن دندان – چه در مطب‌های دندان‌پزشکی و چه در خانه انجام شوند – تأثیری بر روی رزین کامپوزیت ندارند. تمیز کردن منظم دندان، عادات بهداشتی خوب دهان و اجتناب از موادی که دندان ها را لکه دار می کنند (مانند قهوه، چای یا تنباکو)، به جلوگیری از تغییر رنگ کمک می کند. ونیرهای کامپوزیت نیز ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند.

چگونه از ونیرهای کامپوزیت مراقبت کنم؟

ونیرهای کامپوزیت اگرچه بادوام هستند، اما ممکن است در معرض لکه و آسیب قرار گیرند. بهداشت دهان و دندان خوب می تواند به حفظ نتایج کمک کند. به طور مثال باید حداقل دو بار در روز با یک مسواک نرم مسواک بزنید. بهتر است پس از مصرف چای، قهوه یا سایر غذاهای لکه‌دار دندان نیز مسواک بزنید. حداقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید. به طور منظم معاینه و تمیز کردن دندان را انجام دهید تا از بروز مشکلات دندانی پیشگیری کنید.

اگر شب ها دندان قروچه می کنید، ممکن است لازم باشد هنگام خواب از محافظ دهان استفاده کنید تا روکش های خود را حفظ کنید. با جوش شیرین، اگرچه برای سفید کردن مفید است، اما در واقع می تواند به روکش ها آسیب برساند. از مصرف جوش شیرین بر روی دندان خود پرهیز کنید.

سخن آخر

امروزه گزینه های زیادی برای اصلاح لبخند شما وجود دارد. ونیرهای کامپوزیت، همراه با ونیرهای چینی خود، ثابت کرده اند که روشی موثر و قابل تحمل برای دستیابی به نتایج پایدار هستند. در مقایسه با ونیرهای چینی، ونیرهای کامپوزیت ارزان‌تر و کمتر تهاجمی هستند. با این حال، آنها به اندازه کافی بادوام و مقاوم در برابر لکه نیستند. عادات خوب بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندان به حفظ ظاهر روکش ها کمک می کند.

ونیرهای کامپوزیت پوسته‌های نازکی هستند که روی دندان‌ها قرار می‌گیرند تا ظاهر آن‌ها را اصلاح کنند، تراشه‌ها یا ترک‌های جزئی را برطرف کنند یا اصلاحات جزئی در تراز دندان‌ها انجام دهند. آنها از رزین کامپوزیت ساخته شده اند و در یک نوبت بر روی دندان نصب می شوند تا با دندان های اطراف مطابقت داشته باشند.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.