دندانپزشکی، بیماری های دهان و دندان

دندان شکسته

دندان شکسته نیاز به درمان و مراجعه به دندان پزشک دارد. شکستگی دندان می تواند ناشی از جویدن غذاهای سفت، دندان قروچه در شب باشد و حتی با افزایش سن به طور طبیعی رخ دهد. این یک بیماری شایع و علت اصلی از دست دادن دندان در کشورهای صنعتی است.

دندان های شما قوی ترین ساختار بدن شما هستند. اما علیرغم قدرتشان، آنها همچنان می توانند توسط چیزهایی مانند باکتری یا ضربه آسیب ببینند. لایه بیرونی سخت دندان شما مینا نامیده می شود . کلسیم به مینای دندان شما رنگ سفید می دهد. در زیر مینای دندان شما لایه نرم تری از بافت زرد رنگ به نام عاج وجود دارد. قسمت اعظم دندان شما را تشکیل می دهد.

داخلی ترین لایه دندان شما به عنوان پالپ شناخته می شود. خمیر دارای یک رنگ قرمز مایل به صورتی است. این شامل اعصاب و عروق خونی دندان شما است. شکستن دندان می تواند عاج یا لایه پالپ را آشکار کند.

هر زمان که دندان شما شکسته شود، در اسرع وقت به دندانپزشک یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. هر چه زودتر درمان را دریافت کنید، دندانپزشک بیشتر می تواند دندان شما را نجات دهد.

طبیعی نیست که دندان های شما در داخل سیاه باشد. اگر متوجه رنگ سیاه یا قهوه ای تیره شدید، احتمالاً نشانه ای از پوسیدگی دندان یا سایر آسیب های شدید است.

دندانپزشک می تواند دلیل خاص تغییر رنگ دندان شما را به شما بگوید و به شما توصیه کند که چگونه آن را به بهترین نحو اصلاح کنید.

علل شکسته شدن دندان چیست؟

دندان شکسته | پزشکت

ترک خوردن دندان ها به دلیل مسائل مختلف از جمله:

 • فشار ناشی از دندان قروچه
 • جویدن یا گاز گرفتن غذاهای سفت مانند یخ، آجیل یا آب نبات سفت
 • ضربات وارده به دهان، مانند تصادف رانندگی، آسیب ورزشی، افتادن یا حتی مشت زدن
 • تغییرات ناگهانی درجه حرارت در دهان – به عنوان مثال، از خوردن چیزی بسیار داغ و سپس تلاش برای خنک کردن دهان با آب یخ
 • سن، بیشتر ترک های دندان در افراد بالای 50 سال رخ می دهد.
ترک ها می توانند به صورت زیر ظاهر شوند:
 • خطوط شکسته شده این ترک‌های بسیار کوچک در مینای دندان (پوشش قوی بیرونی) دندان‌ها هستند. آنها هیچ دردی ایجاد نمی کنند و نیازی به درمان ندارند.
 • کاسپ شکسته. این نوع ترک معمولاً در اطراف پرکردگی دندان ایجاد می شود. معمولاً روی پالپ دندان (مرکز نرم دندان که در آن اعصاب، بافت همبند و عروق خونی قرار دارند) تأثیر نمی گذارد و در نتیجه درد زیادی ایجاد نمی کند.
 • ترک هایی که تا خط لثه انتشار می یابند. دندانی که دارای یک ترک عمودی است که از طریق آن امتداد می یابد اما هنوز به خط لثه نرسیده است به طور کلی قابل حفظ است. با این حال، اگر ترک تا خط لثه گسترش یابد، ممکن است آن دندان نیاز به کشیدن داشته باشد. درمان سریع بهترین شانس را برای حفظ دندان ارائه می دهد.
 • شکافتن دندان. این دندان دارای ترک است که از سطح آن تا زیر خط لثه حرکت می کند. در واقع می توان آن را به دو بخش تقسیم کرد. با چنین ترک گسترده ای، بعید است که بتوان کل دندان را نجات داد، اما ممکن است دندانپزشک شما بتواند بخشی از آن را نجات دهد.
 • شکستگی عمودی ریشه این نوع ترک از زیر خط لثه شروع شده و به سمت بالا حرکت می کند. اغلب علائم زیادی ایجاد نمی کند، مگر اینکه دندان عفونی شود. به احتمال زیاد دندان باید کشیده شود.

علائم شکستگی دندان

هر دندان ترک خورده علائمی ایجاد نمی کند. اما در صورت انجام، موارد رایج عبارتند از:

 • حساسیت به گرما، سرما یا شیرینی
 • دردی که می آید و می رود، اما به ندرت مداوم است
 • تورم لثه در اطراف دندان آسیب دیده

علت سیاه یا قهوه ای شدن داخل دندان شکسته چیست؟

دندان شکسته | پزشکت

دندان های سالم در داخل سیاه نیستند. اگر دندان شما می شکند و داخل آن سیاه یا قهوه ای تیره به نظر می رسد، احتمالاً نشانه آسیب داخلی است. موارد زیر علل بالقوه هستند.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان زمانی شروع می شود که باکتری های موجود در دهان مینای شما را می خورد. در صورت عدم درمان، باکتری می تواند به لایه عاج داخلی آسیب برساند و باعث ایجاد حساسیت شود. همانطور که آسیب به پالپ دندان شما نزدیک می شود، احتمالاً دندان درد را تجربه خواهید کرد . با پیشرفت پوسیدگی، دندان درد همچنان بدتر می شود.

اگر باکتری ها به طور کامل از طریق عاج غذا بخورند، اعصاب و رگ های خونی در پالپ شما می توانند آسیب ببینند و تغییر رنگ دهند. شما می توانید خطر ابتلا به پوسیدگی دندان را با موارد زیر به حداقل برسانید:

 • مراجعه منظم به دندانپزشک
 • محدود کردن مصرف نوشیدنی ها و غذاهای شیرین
 • دو بار در روز مسواک بزنید
 • حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید.

نکروز پالپ

التهاب پالپ شما به عنوان پالپیت شناخته می شود. اغلب باعث افزایش حساسیت به غذاها یا نوشیدنی های سرد و گرم می شود. پالپیت می تواند در نتیجه پوسیدگی دندان یا ضربه به دندان شما که جریان خون آن را مختل می کند رخ دهد.

نکروز پالپ زمانی اتفاق می‌افتد که پالپیت پیشرفت می‌کند و عصب و رگ‌های خونی دندان می‌میرند. اگر نکروز پالپ داشته باشید، دندان شما توانایی خود را برای احساس گرما و سرما از دست می دهد. داخل دندان شما نیز ممکن است سیاه یا قهوه ای شود زیرا منبع خون خود را از دست داده است.

لکه ذاتی

مصرف غذاها و نوشیدنی های تیره رنگ می تواند باعث لکه شدن دندان ها شود که به آن لکه های بیرونی می گویند. «بیرونی» به معنای بیرون است. لکه های خارجی دندان در سطح خارجی دندان ایجاد می شود. لکه هایی که لایه های داخلی عمیق تر دندان را درگیر می کنند، لکه های داخلی دندان نامیده می شوند. این لکه ها زمانی ایجاد می شوند که مواد تیره به دندان نفوذ کنند. برخی از آنتی بیوتیک ها، مانند تتراسایکلین، ممکن است منجر به رنگ آمیزی ذاتی دندان در کودکان شود.

چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟

دندان شکسته یک اورژانس دندانی محسوب می شود. هر زمان که شما یک اورژانس دندانپزشکی دارید، مهم است که در اسرع وقت از دندانپزشک یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی مراقبت کنید. هر چه سریعتر اقدام کنید، احتمال اینکه دندان خود را نجات دهید بیشتر می شود. در واقع، بسیاری از دندانپزشکان زمان را در برنامه خود برای تطبیق با شرایط اورژانسی باز می گذارند.

تشخیص ترک خوردگی دندان

دندان شکسته | پزشکت

اشعه ایکس همچنین ترک خوردگی دندان را نشان نمی دهد و همه علائم معمولی ندارند. برای کمک به تشخیص ترک خوردگی دندان، دندانپزشک شما احتمالاً موارد زیر را انجام می دهد:

 • در مورد سابقه دندانپزشکی خود بپرسید، مانند اینکه آیا غذاهای سفت زیادی می جوید یا دندان قروچه می کنید.
 • یک معاینه بصری انجام دهید. پزشک شما ممکن است نیاز به استفاده از لنز ذره بین برای دیدن ترک های ریز داشته باشد.
 • ترک را احساس کنید. دندانپزشک شما ممکن است یک کاوشگر دندانی را روی دندان و اطراف آن بچرخاند تا ببیند که آیا روی لبه دندان «گیر می‌کند».
 • لثه های خود را به دنبال التهاب بررسی کنید. این تکنیک به ویژه در شناسایی ترک های عمودی که می توانند لثه ها را تحریک کنند مفید است.
 • اشعه ایکس از دندان های شما. اگرچه این لزوماً ترک را نشان نمی دهد، اما می تواند به سلامت ضعیف پالپ اشاره کند که می تواند نشان دهنده وجود ترک باشد.
 • آیا چیزی را گاز گرفته اید اگر دندان ترک خورده دارید، ممکن است هنگام رها کردن بایت احساس درد کنید.

شکستگی دندان چگونه درمان می شود؟

درمان به اندازه ترک، محل قرارگیری آن، علائم شما و اینکه آیا ترک تا خط لثه گسترش می‌یابد بستگی دارد. با توجه به این عوامل، دندانپزشک شما ممکن است یکی از موارد زیر را تجویز کند:

پیوند

در این روش، پزشک شما از یک رزین پلاستیکی برای پر کردن ترک استفاده می کند و ظاهر و عملکرد آن را بازیابی می کند.

درمان تاج

تاج دندان یک وسیله مصنوعی معمولاً از پرسلن یا سرامیک است. روی دندان قرار می گیرد یا آن را کلاهک می کند. برای قرارگیری تاج، ابتدا دندانپزشک مقداری مینای دندان را می تراشد تا جایی برای تاج در دهان شما ایجاد کند. سپس روی دندان اثر می گذارند، رنگی را انتخاب می کنند که با دندان شما مطابقت داشته باشد، و قالب را برای ساخت روکش به آزمایشگاه دندانپزشکی می فرستند.

این فرآیند ممکن است چند هفته طول بکشد. وقتی روکش برمی گردد، دندانپزشک شما آن را روی دندان شما می چسباند. با پیشرفت تکنولوژی، برخی از دندانپزشکان می توانند تاج چینی را درست در مطب آسیاب کرده و در همان روز قرار دهند. با مراقبت مناسب، تاج می تواند یک عمر دوام بیاورد.

عصب کشی

هنگامی که یک ترک به قدری زیاد است که به پالپ گسترش می یابد، دندانپزشک شما یا یک متخصص مانند جراح دهان و دندان یا اندودنتیست، کانال ریشه را برای برداشتن پالپ و بازگرداندن یکپارچگی به دندان تجویز می کند. این روش می تواند از عفونت یا ضعیف شدن بیشتر دندان جلوگیری کند.

استخراج

وقتی ساختار دندان، و اعصاب و ریشه‌هایی که در زیر آن قرار دارند، بسیار آسیب دیده‌اند، شاید تنها گزینه شما باشد که دندان را خارج کنید. بسیاری از افراد دارای ترک های ریز و خط مو در مینای دندان خود هستند. اگر این ترک‌ها بر ظاهر تأثیر نمی‌گذارند و باعث ایجاد درد نمی‌شوند، پزشک ممکن است توصیه کند آنها را به حال خود رها کنید.

عوارض ترک خوردگی دندان

شاید بزرگترین عارضه شکستگی دندان عفونتی باشد که می تواند به استخوان و لثه سرایت کند. برخی از علائم عفونت دندان (که به عنوان آبسه دندان نیز شناخته می شود) عبارتند از:

 • تب
 • درد هنگام جویدن
 • لثه های متورم
 • حساسیت به گرما و سرما
 • غدد حساس در گردن
 • بوی بد دهان

دندانپزشک شما ممکن است سعی کند چرک را از عفونت تخلیه و سپس یک آنتی بیوتیک تجویز کند.

خودمراقبتی و پیشگیری از شکستگی دندان

دندان شکسته | پزشکت

در حالی که نمی توانید ترک خوردگی دندان را در خانه درمان کنید، می توانید سعی کنید از آن جلوگیری کنید. دندان های محکم کمتر احتمال دارد که ترک بخورند، پس حتما بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. دو بار در روز مسواک بزنید، روزانه نخ دندان بکشید و هر شش ماه یک بار برای مراقبت های پیشگیرانه به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 • از جویدن غذاهای سفت خودداری کنید.
 • اگر ورزش های تماسی انجام می دهید همیشه از محافظ دهان استفاده کنید و اگر دندان قروچه می کنید هنگام خواب از محافظ دهان استفاده کنید.
 • اگر فکر می کنید دندانتان دچار شکستگی است، شستشو با آب گرم برای تمیز کردن دهان خود و استفاده از کمپرس سرد در خارج از گونه های خود را برای جلوگیری از تورم. مسکن های ضد التهابی مانند ایبوپروفن (Advil، Motrin IB)، می توانند تورم و درد را کاهش دهند. و در اسرع وقت برای ملاقات با دندانپزشک خود وقت بگیرید. تاخیر در درمان دهان شما را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد.

ترک خوردگی دندان تجربه ای رایج برای بسیاری است. روش های مختلفی برای حفظ دندان و ظاهر شما در دسترس است.

در حالی که ترک را می توان ترمیم کرد، شکستگی دندان بر خلاف شکستگی استخوان هرگز 100 درصد بهبود نمی یابد. اما درمان سریع بهترین شانس را برای حفظ دندان شما و جلوگیری از عفونت و آسیب بیشتر ارائه می دهد. و در حالی که ممکن است دهان شما پس از درمان درد داشته باشد، درد باید طی چند روز کاهش یابد.

رعایت بهداشت دهان و دندان، پرهیز از غذاهای سفت و استفاده از محافظ دهان در صورت دندان قروچه یا ورزش های تماسی در محافظت از لبخند شما بسیار موثر است.

چه چیزی می تواند دندان ها را از بیرون سیاه کند؟

داشتن یک دندان سیاه می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی دندانی باشد. دلایل سیاه شدن دندان شما از بیرون می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • پوسیدگی دندان. پوسیدگی دندان می تواند هم قسمت خارجی و هم داخل دندان شما را تغییر رنگ دهد.
 • آسیب تروماتیک. آسیب ناگهانی به دندان شما می تواند به خون رسانی آن آسیب برساند و باعث سیاه شدن آن شود.
 • پرکننده ها یا تاج ها. برخی از انواع پرکننده ها، مانند آنهایی که حاوی سولفید نقره هستند، ممکن است در طول زمان در اثر اکسیداسیون سیاه شوند.
 • لکه ها. غذاها و نوشیدنی های تیره رنگ مانند قهوه و نوشابه می توانند به مرور زمان منجر به ایجاد لکه های مینا شوند.
 • داروها برخی از داروها، مانند مکمل های آهن مایع، می توانند دندان ها را لکه دار کنند.
 • مصرف تنباکو می تواند دندان های شما را لکه دار کند. همچنین خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش می دهد.
 • تارتار. تارتار تجمع پلاک و مواد معدنی در بزاق شما است. برخی از اشکال تارتار سیاه یا قهوه ای تیره به نظر می رسند.
سخن آخر

دندان شکسته یک اورژانس دندانی محسوب می شود و نیاز به توجه سریع دندانپزشک دارد. اگر دندان شما در داخل سیاه است و دندان شما حساس است، احتمالاً نشانه پوسیدگی دندان است. دندانپزشک پس از معاینه می تواند علت دقیق را به شما بگوید و می تواند بهترین گزینه درمانی را توصیه کند.

منبع
https://www.healthline.com/health/cracked-tooth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا